Sayfa 340/340 İlkİlk ... 240290330338339340
Arama sonucu : 2718 madde; 2,713 - 2,718 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 3

1. Bu kez hem ev sahibi hem kiracı... Herkese kötü haber

Ev sahiplerinin vergi yükünü artıran yeni bir vergi düzenlemesi hazırlanıyor. Düzenlemeyle kira vergisinin yüzde 50’den fazla artması ev sahibinin bu vergi yükünü kiracıya yansıtması bekleniyor.

Bu kez hem ev sahibi hem kiracı... Herkese kötü haber

Ev sahiplerinin vergi yükünü artıran yeni bir vergi düzenlemesi hazırlanıyor. Düzenlemeyle kira vergisinin yüzde 50’den fazla artması ev sahibinin bu vergi yükünü kiracıya yansıtması bekleniyor.

Bu kez hem ev sahibi hem kiracı... Herkese kötü haber

AKP'nin haziran ayı başında TBMM’ye getirmeye hazırlandığı vergi reformu taslağına göre, ev sahiplerinin vergi yükü artırılıyor. Bu taslağa göre, evini düşük bedelle kiraya veren ev sahiplerinin daha düşük Gelir Vergisi ödemelerini sağlayan 33 bin liralık istisna kaldırılıyor.

Sözcü’nün haberine göre, reform taslağına göre, evini kiraya veren ev sahiplerinden, bir yılda elde ettikleri kira geliri karşılığında indirim uygulanmadan doğrudan yüzde 15’ten başlayıp yüzde 40’a kadar uzanan oranlarda vergi alınacak. Yeni vergi yükü, bu yıl elde edilen kira gelirlerinden itibaren başlatılacak.

Mevcut düzenlemede kira geliri elde eden ev sahipleri ‘götürü gider’ ya da ‘gerçek gider’ yöntemlerinden birini seçerek vergisini ödüyor. Götürü gider yöntemini seçen ev sahiplerinin vergi matrahı her yıl artırılarak belirlenen muafiyet tutarında indiriliyor. Örneğin bu yıl muafiyet tutarı 33 bin lira. Muafiyet tutarının altında kira geliri elde edenlerden vergi alınmıyor. Muafiyet tutarının üstünde elde edilen kira gelirlerinden ise 33 bin liralık muafiyet indirimi uygulandıktan sonra kalan tutara göre vergi alınıyor.Muafiyetin kaldırılmasıyla birlikte evini düşük tutarlarla kiraya verenler başta olmak üzere ev sahiplerinin vergi yükü artacak.

Odatv.com

Devletin boş duran mülklerin hiç olmazsa kiraya verilerek kiralamada bir derinlik sağlayarak toplumsal huzuru sağlaması gerekirken , böyle gelir odaklı bakışı gerçekten huzursuzluk kaynağı...

sen git kesinleşmiş 250 milyar dolarlık geliri affet-adeta bağışla ,eksileni tüm vatandaşa yükle böyle bir anlayış...

neden bu maliyenin işi iken siyasi parti kendisine yüklüyor ki ?

2.  Alıntı Originally Posted by Mathias Yazıyı Oku
    2 aydır alıcı olarak ciddi ciddi emlak ilanlarına bakıyorum emlakçılarla dirsek temasındayım. Gördüğüm piyasa kocaman bir ilüzyondan ibaret. Hem fiyat olarak hem ilan olarak hemde ilanların içeriği olarak. 0-5 yaşında denen daire 13-14 yaşında çıktı. 9.5Milyon yazıyor ama adam 9 un altına bile cash e evet diyecek durumda. Satılık ilanı var ama arıyorsun ediyorsun satıldı deniyor biraz daha araştırıyorsun 2 ay olmuş meğer satılalı ama ilan hala devam. Üstalik alan adam kiracı arıyor ama onun ilanı yok el altından arıyor.
    Yan apartmanın içini ilana veren mi dersin 6. kat diye 1. katı satmaya çalışan mı. Çekilen fotolarda nasıl bir mercek kullanılıyorsa karşı bina 50 metre ötede gözüküyordu ilanda gittik ettik 5 metre ötede . Odalar 20 metre kare gibi ama 4 ya var ya yok.
    İlanlara bakıyorum şunu beğendim bunu beğendim falan fav lıyorum. Bir süre sonra çok minik bir detay dikkatimi çekti. Ya bunu görmüştüm ben sanki falan oturdum kurcaladım aynı ev 4-5 kere ilana koymuşlar farklı emlakçılar. Fiyat farklı . Metre kare farklı. Sıkı durun.Lokasyon farklı. Binanın yaşı birisinde 5-10 arası. Diğerinde 0-5 arası.
    Tam bir mayın tarlası.
    buna benzer şeyler yaşadım...

hep gördüğüm evlerde boş yazıyor ama iş konusmaya gelince önümüzdeki ay çıkacak...

okullar kapanınca çıkacağa dönüyor...

çıkacağına dair imza alayım falan diyenler çıktı...

aslında evleri satmak istiyorlar ama kiracılar tarafından işgale uğramışlar...

evini satmak istiyen çok ama kiracılı ev alan yok...

bu yüzden ilanların %80 i yalan...

4 ilan baktım dördüde böyle çıktı...
    Yatırım tavsiyesi değildir.

3. Mehmet Şimşek'in üzerinde çalıştığı yeni vergi düzenlemesine göre kira gelirlerindeki ilk 33 bin TL'nin gelir vergisi muafiyeti kaldırılacak, ev sahipleri artık daha fazla vergi ödeyecek.
    Yatırım tavsiyesi değildir.

Alıntı Originally Posted by akcay Yazıyı Oku
    Mehmet Şimşek'in üzerinde çalıştığı yeni vergi düzenlemesine göre kira gelirlerindeki ilk 33 bin TL'nin gelir vergisi muafiyeti kaldırılacak, ev sahipleri artık daha fazla vergi ödeyecek.
    fatura bulacağız eğitim giderlerini ekleyeceğiz gerçek usule döneceğiz
    eskiden gerçek usul uğraşı istiyor diye yapmıyordum
    artık zarar gösterip vergide vermeyeceğiz
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,935
    Ev sahibine yük kiracıya zam

AKP, ev sahiplerinin vergi yükünü artıran yeni bir vergi düzenlemesi hazırlıyor. Düzenlemeyle kira vergisinin yüzde 50’den fazla artması ev sahibinin bu vergi yükünü kiracıya yansıtması bekleniyor.

https://www.sozcu.com.tr/ev-sahibine...iya-zam-p49035
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 340/340 İlkİlk ... 240290330338339340

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •