Alıntı Originally Posted by boymatlı Yazıyı Oku
Pandemide bile esnafın kaybı olmadı. Restoranlara müşteri gelmedi ama eve kurye işi yaygınlaştı. Üstelik pandemide çalışanların ücretini de devlet ödedi.

Esnafta ahlak aramak beyhude bir çabadır. Esnaf ahlaksızdır demiyorum, esnafın ahlak kavaramı ile bir işi yok diyorum. Örneğin esnaf 1 e mal ettiğini satabiliyorsa 3' e de satar, 5' e de 20 ye de satabilir. Bunu bir ahlaksızlık veya kazıkçılık olarak görmez. Kendi açısından işini bilen, kafası çalışan, kârlı piyasayı bilen biri olarak görür kendini. Aynı durum ev sahipleri için de geçerlidir.

Bu konuda sorumluluk, gelir adaletsizliği yaratarak bu işe çanak tutan hükumetindir,
1'e mal ettiğini 5'e satabiliyorsa, tekelcilik söz konusu olmadığı sürece hiç bir problem yok.
Aynı esnaf iş yapamayıp batınca kimse koltuk çıkmıyorsa, 1'e mal edilen şeyi 5'e alan enayiler akın akın o esnafa koştuğunda da kazandığı parada gözünüz olmasın.
1'e malolan şeye 5 lira vermek istemiyorsanız, oturun evde kendiniz 1'e mal edin.

Mesela doktorluk herkesin yapabileceği kadar kolay bir iş olsaydı, maaşı asgari ücret olurdu.
Kendi kendinizi ameliyat edebiliyor musunuz? Hayır. O zaman doktorun aldığı parada gözünüz olmasın.

Peki falanca mekanda 100 liraya satılan kahveyi evde kendiniz 3 liraya mal ederk yapabiliyor musunuz?
Cevap evetse oturun evinizde yapıp için kahvenizi.
Cevap hayırsa (yani kahveyi sıcak suyla birleştiremeyecek kadar beceriksizseniz) demek ki kahve yapmak doktorun işi kadar zormuş. 100 lira gayet uygundur. Hatta müşteri çoksa kahve 200 lira olsun. Hakkıdır.
Ama evde içmekle o mekanda içmek aynı şey değil diyorsanız, o zaman da demek ki o fiyat kahvenin değil mekanın fiyatı.

Bazen başka sitelerde de tatil yerlerindeki fiyatlara dair saçma sapan eleştiriler görüyorum. Yok plaja girmek kişi başı 2000 lira, yok lahmacun 900 lira.
Kardeşim o plaj boş kalıyor mu? Hayır.
Lahmacuncu boş kalıyor mu? Hayır.
Demek ki hitap ettiği kesim için fiyat uygun, ve sen o mekanın hitap ettiği kesimden değilsin.
Seni içeri almak zorunda mı? Değil.
Fiyatı senin ulaşabileceğin seviyeye düşürmek zorunda mı? Değil.
Ev sahiplerine çemkirirken "barınmak temel ihtiyaçtır" gibi saçma bir gerekçenin arkasına sığınılırdı, şu anki tartışmada o da geçerli değil. Adam içki masası kurduruyor, vay efendim hesap niye bu kadar.
Hay senin derdini sevsinler..