Sayfa 560/560 İlkİlk ... 60460510550558559560
Arama sonucu : 4478 madde; 4,473 - 4,478 arası.

Konu: Yatırım Fonları XI

1. 10 aydır sabırla tuttuğum ve sadece yüzde 20 getirebilen lanet olası BUY fonu için bıkkınlık geldiğinden satış talimatı verdim. yerine YAS ve TI3 alacağım... bu kadar aptal bir fon ben hayatımda görmedim... büyük pişmanlık... bu fondan önümüzdeki dönemde de bir cacik olmayacağına artık iyice emin oldum... beklemenin anlamı yok...

2.  Alıntı Originally Posted by ActuallyMelik Yazıyı Oku
    X'te şöyle bir paylaşıma denk geldim:

"Neden yatırım fonlarından uzak durmalısınız?
    Tefas yatırım fonları kanınızı nasıl emiyor buyrun göstereyim: Karşılaştırma için Sp500 endeks fonu (#voo) ve ortalama bir tefas fonunu karşılaştırdım.
    Voo'nun yıllık işletim ücreti %0.03 , tefas'da hisse yoğun fonlar %2.5 civarında.

Sp500 endeks etf'i olan VOO 30 yılın sonunda aylık 1000$ yatırımınızı 1.35 milyon $ yaparken Tefas fonu 869 Bin $ yapıyor.

Ki borsamızdaki yabancı borsalara yatırım yapan fonların sp500 ortalam getirisini yakalayamadıklarını daha önce anlatmıştım.

İki fona da aynı parayı yatırıp birinden yaklaşık yarım milyon dolar daha az kazanıyorsunuz, ne ala.

Tefas'da elbette sp500'ün yıllık ortalama getirisini aşan fonlarımız mevcut ancak öteki tarafta da aynı imkanı düşük yönetim ücretiyle sunan etf'ler var.

Yönetim ücretleri:
    VOO - %0.03
    VUG - %0.04
    QQQ - %0.20
    VGT - %0.10
    IWF - %0.19

Bir portföy şirketi banka hesabıma okkalı bir rakam ateşleyene kadar fonlara çamur atmaya devam edeceğim. 1 milyar ₺ fon büyüklüğüne sahip küçük-orta boyutta bir fon yılda 25 milyon ₺ yönetim şirketine para kazandırıyor. Kar etsin etmesin günlük olarak parasını alıyor yönetici

Yüzde 3 kabul edilebilir değil yıllık diyorlar ama her gün o oranda alıyorlar yani dolar bazlı yüzde 3 sayılır dolar bir günde o kadar artmadigina göre

Gün sonu kapanış fiyatında %3/365 oranında kesinti yapıyorlar diye biliyorum. Kar etse de etmese de alıyor. Bazı nitelikli yatırımcı fonlarında performans primi de alıyorlar"
    yabancı fonlar için çok doğru bir önerme.YAY,AFT,OJT gibi fonların katma değeri yok.Zaten Amerika piyasası için pasif endeks fonları seçmenin en doğru yol olduğunu söyleyen kişiler mevcut.Altın ve eurobondda da benzer durumlar var.BIST te fark yaratan fonlar var o da bizim piyasamızın etkin olmamasıyla alakalı deniyor.Bilemiyorum şimdilik değişken ve hisse fonlarda devam ediyorum, o duruma gelince bakarız.

3.  Alıntı Originally Posted by ActuallyMelik Yazıyı Oku
    X'te şöyle bir paylaşıma denk geldim:

"
    Sp500 endeks etf'i olan VOO 30 yılın sonunda aylık 1000$ yatırımınızı 1.35 milyon $ yaparken Tefas fonu 869 Bin $ yapıyor.

"
    Bu sonuçlari nasıl bulmuş açıklaması var mı?
    Voo yu satarken çıkacak vergiyi düşünce nasıl bir kazanç çıkacak acaba?

4.  Alıntı Originally Posted by manevracı Yazıyı Oku
    Arkadas ppf teminat gosterip hisse almis, alttaki gibi bir link var ama hem ppf nemalanmis 5 gun hem hisse almis, ekstradan gunluk faiz kazanirken yatirim hesabindan kredi faizi islenmis midir?

https://www.vakifbank.com.tr/bankami...C3%A7mektedir.

Boşverin bunları. NKOLAY a geçin gitsin. Deneyin kendiniz karar verin. Mutsuz olan görmedim henüz. Sebeplerini daha önce uzun uzun madde madde yazdım.

5.  Alıntı Originally Posted by paramanya Yazıyı Oku
    0.1409....
    Teşekkür ederim sayın paramanya

6. Stopajsız ppf'leri olanlar dikkat etsin.
    Aynı ppf'den stopajlı da almaya devam ettiklerinde,
    İhtiyaç için sattıkları tüm ppf'ler en eskiden başlayıp satılacak, yani stopajsız ppf'lerinden gidecek.
    O yüzden stopajsız eski ppf'leri ve yeni alacakları stopajlı ppf'leri ayrı tutmanın yolunu bulsunlar ya da başka ppf alsınlar.İhtiyaç için satacakları ppf'leri ayrı hesapta tutulan yada başka cins olan stopajlıdan satsınlar, stopajsızların satımı en sona kalsın.

Sayfa 560/560 İlkİlk ... 60460510550558559560

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •