Sayfa 103/257 İlkİlk ... 35393101102103104105113153203 ... SonSon
Arama sonucu : 2049 madde; 817 - 824 arası.

Konu: ALARK - Alarko Holding A.Ş.

1. Piyasada para yok diye bir kaç kez yazdım.

Para olmayınca fk'ların da pek bir önemi kalmıyor.

KCHOL 3,54 fk, SAHOL 2,35 fk mesela.
    Yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,279
     Alıntı Originally Posted by tovbekar Yazıyı Oku
    sn oralet Osman,
    bir şekilde sizi anlamakta çok zorlanıyorum. daha önce hisse başı kazanç ile sn Tümer epey bir açıklama yapmıştı. şimdi de FK ile ilgili yeni bir anlaşmazlığımız olacak...
    FK oranı başlı başına bir değer değil ama şirketin 3 yıl içinde etmesi beklenen karı ile şu anki fiyatını amorti etmesi gerekiyor. doğru buraya kadar bir şey yok ama mevduattaki FK ile ilgili olarak faizin reel olması gerekmiyor mu?
    şu andaki enflasyon beklentisi % 65 olduğunu yazmış bir aracı kurum. sizin hesapla banka bu parayı size verdiğinde ilk yıl paranız reel olarak % 15 erimiş olacak diye düşünmekte haksız mıyım?

ALARK ile ilgili olarak şu andaki FK ile ilgili bir nokta daha olmalı belki de vardır... PD/DD... ALARKOnun şu anda üzerinde mesela son 9 aylık bilançoya göre 57,48 TL özkaynak var... malum bu özkaynak ile ilgili de epey problem var ki mesela ALCAR arsası muhtemelen bu kaynaklar içinde 1-2 milyon görünüyorken değer 25 milyon dolar,. buna rağmen bu yıl HB 30 lira kar gelse şirket kendini amorti etmiş olacaktır...
    benim cahilce bakkal hesaplarım bunlar. yanılıyorsam nerede yanılıyorum ya da piyasa nerede yanılıyor
    hesabımda hata var bu yıl beklediğim karın 9 aylık kısmı zaten bilançonun içinde . dolayısı ile işler biraz daha karışık .
    20.65 kuruş daha lazım beleşe gelmesi için muhtemelen önümüzdeki yıl 6 ya da 9 aylıkta beleşe gelecek şimdi ya da yılbaşında değil ...

3.  Alıntı Originally Posted by Oralet_Osman Yazıyı Oku
    An itibariyle fk 3.07

Yani genel geçer tanımla bu şirkete ortak olmak için yatırdıgın 1 lirayı sana 3 yılda geri verecek, amorti edecek.

Diğer yandan yıllık mevduat faizi %50 olmuş. Yani yatırdıgın 1 lirayı 2 yılda sana geri veriyor. Bu da demektir ki fk 2, Alarkodan dusuk.

Bakalım bu iş nereye varacak?
    Önümüzdeki bir yıl içinde enflasyon sıfır olursa aynen dediğiniz gibi olacak.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,279
     Alıntı Originally Posted by cash_is_king Yazıyı Oku
    Piyasada para yok diye bir kaç kez yazdım.

Para olmayınca fk'ların da pek bir önemi kalmıyor.

KCHOL 3,54 fk, SAHOL 2,35 fk mesela.
    SAHOL yerine Koçu tercih edebilirdim banka bölümleri olmasa... ama piyasadaki para sünger gibi emildiği için fiyatlar bu halde... bu yüzden geçmişteki örnekleriyle birlikte şimdiki durumda da yatırım cazip...tavandan alınanlar yerine sn 101in tabiri ile teneke fiyatına altın alabilecek durumdasınız... kendi adıma problemim yok ben keşke param olmuş olsa da şimdi alabilsem desem de geçmişte çok ucuza toplamaya başlamıştım...yeni başlayacaklar için müthiş bir fırsat

5. Hisse an itibariyle 50 k artı lotla yüzde 4.20 ekside. Öyle olacak böyle olacak şu kadar pd şu kadar fk. İşte sonuç ortada ama, değer ve fiyat eslesmiyor. Piyasa algısı fiyatı belirliyor son tahlilde. Eserinizle ve mağdur ettiğiniz yatırımcılarla gurur duyun cok degerli ortaklar. Yuh olsun yazıklar olsun hepinize.

6.  Alıntı Originally Posted by tovbekar Yazıyı Oku
    SAHOL yerine Koçu tercih edebilirdim banka bölümleri olmasa... ama piyasadaki para sünger gibi emildiği için fiyatlar bu halde... bu yüzden geçmişteki örnekleriyle birlikte şimdiki durumda da yatırım cazip...tavandan alınanlar yerine sn 101in tabiri ile teneke fiyatına altın alabilecek durumdasınız... kendi adıma problemim yok ben keşke param olmuş olsa da şimdi alabilsem desem de geçmişte çok ucuza toplamaya başlamıştım...yeni başlayacaklar için müthiş bir fırsat
    Fırsatlar yakın zamana kadar bitmeyecek gibi sn.tovbekar. Cuma fırsattı, bugün fırsat, yarın fırsat. Hisseler devrolana kadar fırsatlar bitmeyecek gibi sanki. Ne diyim, hayırlısı olsun.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,279
     Alıntı Originally Posted by paracelsus Yazıyı Oku
    Fırsatlar yakın zamana kadar bitmeyecek gibi sn.tovbekar. Cuma fırsattı, bugün fırsat, yarın fırsat. Hisseler devrolana kadar fırsatlar bitmeyecek gibi sanki. Ne diyim, hayırlısı olsun.
    sn paracelsus
    geçen yıl ekim ayında şu an yaşamaya başladığım evi ve ilçe yakınındaki bahçeyi iyi bir paraya almıştım. o dönemde bu parayı toplayıp verebilecek kimse yoktu. pahalı mı diye düşünsem de geriye dönüp bakmadım. burası küçük bir yer epey dedikodusu olmuş çok para denilmiş vs ama şu sıralarda çok ucuza almışsınız diyorlar...
    kendi adıma o dönemde bir karar aldım ve aldım ( pardon bizim kaşık düşmanı aldı ben çulsuzum ). şimdilerde de yaşadığımız yer ve alınabileceklerin içinde en iyisini almışız diyoruz. zaman içinde ucuz mu pahalı mı demeden yaptığımız işlemin arkasında duruyoruz...
    hisse senedinde de geçmişte olduğu gibi cesaret edemediğimiz dönemler oldu... bir ara böyle yatırım olmaz normal değilsiniz diyenler olmuştu söylemim şuydu pandemi döneminde:kalan bütün birikimimi 4 lerden ALARKa dönüştürmüş ve:
    3 e inerse kefenliğimle ( yaklaşık 5000 dolar vardı ve muhtemelen 5-6 bin lot alark yapıyordu)
    2 ye inerse arabamı satarım
    1 e inerse evimi satarım demiştim...

tam 3.2 den döndü. 4 lerden aldıklarım geçen yıl ev ve bahçe oldu ... borsada fırsatlar bitmez ama siz değerlendirebilecek misiniz? mesela ALARKta biz değerlendirebilecek miyiz? zaman çok şeyi değiştirebiliyor

8. Arkadaşlar fk değerini bu kadar dallandırıp karışık hale getirmemek lazım, anlık bakıyoruz olaya. Enflasyon sıfır olursa neden %50 faiz versinler? %65'i falan karıştırmayın bunları hesaplarken çünkü aynı mantıkla Alarko'nun hisse fiyatı ve karlarını da düzeltmeniz gerekir.

Alarko fk 3 demek, hisse fiyatı 100 lira iken hisse başına 33 lira (kabaca) net kar ediyor demek.
    Gelecek sene hisse başı kar 33 den 40' a çıksa ve fk aynı kalıp hisse fiyatı 120 olsa, vay efendim enflasyon %65 ama hisse %20 arttı, bu fk gerçek değil diyebilir miyiz?

Hesap basit,
    1 lirana yılda 0,5 lira faiz verirlerse demek ki 2 yılda ana paranı geri alıyorsun, bu kadar. Enflasyonu falan işin içine katmıyoruz, fk demek fiyat bölü kazanç değil mi?

Alarko hisse fiyatı 1 yılda %65 artsa o zaman ona da diyelim, enflasyon bu artışı götürdü, fk aslında 3 olmamalı diye?

Ayrıca gerçek enflasyon %120 imiş.

Sayfa 103/257 İlkİlk ... 35393101102103104105113153203 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •