Bazı değerler vardır onlar tecrübelerini bizlere aktarmadan veda etmesini izin verilmemeli etiketi koyan değil bunun kitabını yazan para yaptı.

İnsanlar genellikle görmek istediklerini görür, duymak istediklerini duyarlar. Önyargılarınızdan sıyrılarak kişiler hakkında olumlu düşünürseniz, onlar üzerinde iyi bir etki bırakırsınız.

Hayattaki en büyük manevi tatmin ve başarı duygusu başkalarına yarar sağlamaktır. İnsanları anlamaya çalışın, onları anladıkça ve kendilerini geliştirmelerine yardım ettikçe iç huzurunuzu sağlayacaksınız.

EĞİTİME devam

%100 nokta tespit.

-*Malda olan ne kadar düşse de silkeleme der şuradan döner, buradan döner der bekler
-*Nakitte olan yetmez şuraya'da düşer orası gelir yok bu piyasanın döneceği yok der yine alamaz benim gibi.
-*Teknik analiz bilmeden duygusal yaptığınız işlemlerin sonucu maalesef zarar olmaya mahkum ben %10 kadar öğrendim ama yeterli değil.

levent kardeşimin görüşleridir:
Memlekette herşeyin enflasyonu var twitter da bile hüstat enflasyonu var 4800 de adını sanını duymadığımız tipler bu ralliyi bilmiş sahiplenmiş ' bu ne ki daha 500 doları göreceğiz diyor'. Tabiki görürüz elbet birgün de önemli olan oraya kadar sabredecek, yolda dökülecek, kredisi patlayacak, short u yamulacak longu batacak kaç kişi olacak, stratejisiz hareketten dolayı o önemli. Kontrolsüz güç güç değildir. Aracı kurum sizi çok sevdiği için açmıyor o kredi limitlerini sizin hırsınızı zaafınızı kullanıyorlar emanet parayla kazandığınız parayı da işin sonunda geri verirsiniz buradaki uyarılar strateji ve disiplin mesajlarını da bu yüzden yazıyorum. Hem kendime tekrar ve hatırlatma hem de 25 yıl değer yatırımcısı kalabilmenin yaşanarak öğrenilmiş ve hergün de öğrenilmeye devam eden bedeli diyelim.

DESTE'ğe çekilen piyasadan korkmayın mal alınmadan yukarı itilmeye başladı mı piyasa korkun.
Stop yapamıyorsanız psikolojik olarak yukarı giderken kademeli satmayı öğrenin.
Hayale dalmayın karamsar da olmayın yeri gelince taşın altına elinizi koymayı yeri gelince de nakitte sabredebilmeyi öğretin kendinize.

Beklediğiniz destek neresi 7000 altına gider mi?

Valla bunun boyutu işlerin ters gitmesine bakar 7000 seviyesine kadar alım yapıldığını 7000 üzerinde de dağıtıma başlandığını düşünüyorum genel endeks anlamında tekrar nerelerde maliyetlenme olacak göreceğiz 8100 den yarın da dönebilir 7950 de herkesi stop yapıp da döndürebilirler biraz pozisyondaki büyük yatırımcıların pozisyonlarına bağlı diyeceğim sonuçta bu sorunuza cevaben bir de her hisse aynı oranda düşmez ama endekse göre diri kalan hisseleri tespit için iyidir bu tarz hareketler.

Gürkan kardeşimin kaleminden :
Borsa'ya yeni katılanlar için şöyle bir gerçek var.
İyi şirketler, para kazanan geleceği olan şirketler hiç bir zaman öyle tavan tavan kopmaz, en fazla %30 köpük olur bu hisselerde.
Fonlar/ kurumsallar okumuş çocuklar bu şirketler değerlenebildiği için , aşırı pahalı olursa satışa geçer. Çok ucuza olursa da alıma geçer.
O yüzden 40-50 hisse tavan olur ralli yaparken bunlar dut yemiş bülbül gibi bir ileri 2 geri vs.. bezdirir.
Hissenin üzerinde genellikle piyasa yapıcı olur yada patronun foncusu. Bunlar işi ayarlar vs..
Bu hisselerin patronu ortak satışı yapmaz kolay kolay .Canı gibi sever lotlarını vermez. O yüzden halka açıklık %40 geçmez genellikle.
Sözün özü bunlar size adrenalin, coşku, tatmin sağlamaz. Çok sıkıcıdır ama orta uzun vadede kazanırsınız.

Gelelim hiçbir şekilde para kazanıp geleceği olmayanlar. Patron şirketi bırakıp borsacı olmuştur. Mal yapar , oyuncuyla anlaşır. Sür babam sür.
Agresif fiyat hareketleri bunlarda. Coşku bunlarda.
Fiyat hareketleri ile tavanlar yüksek getiriler ile reklama yapmak zorunda başka türlü alıcı çekemez. Diğerinin fiyat ile reklama ihtiyacı olmazken bunlarda tavanlar olmazsa olamazdır. İnsanları aç gözlülük ,hırs duygularını tetiklenirler.
Sağda solda o kadar çok yazılır ki bu hisseler ,mutlaka alıcısına ulaşır. Alıcı yoksa daha çok yükselip marj açılır.
Sonra KAP haberleri , söylentiler, finansalar ile talep desteklenir. Patron malı satılır. 1-2 yıl nadas sonra tekrar sonra tekrar. Patron zehiri alınca bir daha bırakamaz.

TEKNİK ANALİZE göre: bir kanalın aşağı yada yukarı kırılımı sonrasında o bandın derinliği kadar kırılım yönünde hareketin devamı BEKLENİR deniliyormuş.

Dolayısı ile bugünkü seviyelere göre hem yükseliş trend kanalının alt bandı olan hem de fibo % 61.8 desteği olan 7959 çok çok önemli.
Bu seviyenin altında iki kapanış mı yapacağız, yoksa burası destek olarak çalışıp buradan dönecek miyiz onu takip edeceğim

Hisse bazlı bakıldığında bazı sektör ve hisselerde %15 lere varan düzeltmeler görüldüğünü de gözardı etmeden hisse bazlı bakmanın ve karar vermenin önemli olduğu bir dönemdeyiz.

ÖZETLE; TL bazlı endekste de, DOLAR bazlı endekste de seçim sonrasından beri oluşan bir trendin karar aşamasındayız.
Bu trendin kırılıp kırılmayacağını, kırılırsa hacimli mi hacimsiz mi olacak, altında çoklu kapanış yapıp yapmayacağımızı takip edeceğiz.

Teknik düzeltme yaşıyoruz.
Siz inansanız da inanmasanız da bu teknik düzeltme ve hep çalışır Bazılarımız bundan para kazanır. Bazılarımız kaybeder.

Borsayı kötülemeden önce çantandakileri önüne dök ve savaşa hazır mısın bir bak biliyorsunuz Her zaman istediğimiz olmaz...

Önemli

Sinüs Dalgası, grafikte trend olup olmadığını veya döngü modunda olduğunu gösteren gelişmiş matematiğe dayalı bir teknik analiz aracıdır. Trenddeki muhtemel kaymaların yanı sıra, trendli bir hareketin başlangıç ​​ve bitişini tanımlamaya yardımcı olur.

Hisse senedi portföyü oluştururken dikkat etmeniz gereken bazı önemli adımlar var.

Adım 1 Çeşitlendirme:. Portföyünüzü farklı sektörlerden ve varlık sınıflarından oluşacak şekilde dağıtarak riski azaltabilirsiniz.
Tüm yumurtaları aynı sepete koymamak önemlidir.

Adım 2 Temel Araştırma:. Her hisse senedinin arkasındaki şirketi ve sektörü iyi anlamak, uzun vadeli başarı için gereklidir. Kazanç raporları, büyüme potansiyeli gibi faktörleri göz önünde bulundurun

Not: Genel görüş bu yöndedir, Türkiye borsasında grafik ağır basar

Adım 3 Teknik Analiz:. Grafikler ve göstergeler kullanarak hisse senedinin fiyat hareketlerini analiz edin. Alım-satım noktalarını belirlemek ve trendleri yakalamak için önemlidir.

En önemli adım burasıdır.
Adım 4 Risk Yönetimi:. Her yatırımın beraberinde risk taşıdığını unutmayın. Yatırım yaparken ne kadar risk alabileceğinizi belirleyin ve buna göre portföyünüzü oluşturun.

Adım 5 Uzun Vadeli Düşünce:. Sabır, yatırımda önemli bir faktördür. Anlık dalgalanmalardan etkilenmeden uzun vadeli hedeflerinizi gözetin. Büyümenin zaman alabileceğini unutmayın.

Adım 6 Portföy Güncellemeleri:. Piyasa koşulları değiştikçe portföyünüzü gözden geçirin. Kazançlarınızı kilitlemek ve zararları minimize etmek için gerektiğinde düzenlemeler yapın.

Adım 7 Profesyonel Yardım:. Eğer yatırım dünyasında yeniyseniz veya daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa, bir finansal danışmanın yardımını alabilirsiniz. Tecrübeli bir rehber her zaman faydalı olabilir

Hesaplarında hisse tiyosu paylaşanları takip etmeyi bırakın

Adım 8 Duygusal Kontrol:. Piyasada duygusal kararlar vermek yerine, stratejinize sadık kalın. Panik satışları veya aşırı hırslı alımları önlemek için soğukkanlılığınızı koruyun.

Adım 9 Sürekli Öğrenme:. Yatırım dünyası sürekli değişiyor, bu yüzden öğrenmeye devam edin. Kitaplar, makaleler, seminerler ve çevrimiçi kaynaklarla kendinizi geliştirmeye devam edin.

Yabancı kaynakları mutlaka tarayınız. Dil bilmiyorsanız öğrenin, öğrenemiyorsanız çeviri yapın

Teknik, indikatörler veya trendden ibaret değildir bunu unutmayın.

O mumlara sadece doji marubozu topaç çekiç olarak bakmayın.
Mumlarin her biri yatırımcı psikolojisini ifade eden "psikolojik mumlardır."