Sayfa 409/550 İlkİlk ... 309359399407408409410411419459509 ... SonSon
Arama sonucu : 4399 madde; 3,265 - 3,272 arası.

Konu: PETKM - Petkim Petrokimya Holding A.Ş.

1. Esozcan hc ilginç bir gap oldu. Sabah bankalarla aldılar yukarıya yanlışım yoksa!
    Ama gap endekste kaldı. gapli açanlar gunici gerek pacalli gerek normal boşluğu kapadı. Tüm hisselere bakmadım ama ilginç bir durum oluştu.
    Sonuçta endekste gap var maalesef.. ytd

2.  Alıntı Originally Posted by Dandanakan Yazıyı Oku

Haftalık grafta 19.71 rakamı ile 50 ortalamayı test etti, bu ortalama petkoviç için önem arz eder.
    Belirsizlik veya kriz ortamlarında, bu ortalamanın altına inişler yaptığı görülmektedir.
    Buradan vereceği yukarı doğru tepkide ise Mavi trend ve 21.06 lık fibo değeri üzeri haftalık kapanışlar izlenmelidir.
     Alıntı Originally Posted by Dandanakan Yazıyı Oku
    Kırmızı önümüzde ki hafta için 18.70 civarı hocam. Tobo ihtimali var ama zaman alır gibi gözüküyor.
     Alıntı Originally Posted by Dandanakan Yazıyı Oku
    Şair o kadar güzel şeyler aktarmış ki şiirinde yinelemek istedim. Özellikle kırmızıli bölümde aktarılmak istenen ve sonrasında daha hafta bitmedi denilmesi ile cuma günkü kapanışı..
    Buradan tebrikler mi ve teşekkürleri mi iletiyorum Dandanakan hojaya.. Hani şiir gibi dedikleri bu olsa gerek.. ytd

3. Ha bende kendimce foruma da yazdım hem buluttan hemde stratejimden bahsederek.
    Ortam zor tahta zor yaşam zor. Ama bir sekilde paramızı korumakta gerek. Evet doğru bu cent bazlı kazandirmamis ve hala bekliyohh diye defaten yazdım ama stratejilerde belli hani.

Yineliyim Önce sağlam bir psikoloji, sonra sabır. Biraz makara kakara kukara o da moral ve motivasyon sebepli.
    (Not:Tabi bu tahtada bunları ikiyle çarpmak lazım 😊)
    Neydi stratejim?
    (tabi herkesin kendince vardır elbet, bu benimkisi ama tavsiye amaçlı değil tabiki. Arada sırada paylaştığım için yineleme diyelim)
    4-5 tane farklı sektörden sepetim var diyelim.

1 tanesi çok yükselmiş zirve yineliyor, endeks düşünce düşüyor ama çok değil!

1 tanesi de diyelim endeks düşünce daha çok düşüyor, hatta endeks yükselince eski yerine gelmiyor.

Aradaki 2-3 olan hissem ise ne uzuyor ne de kısalıyor. (Testere de) Bu yukarı trentte olabilir aşağı trentte olabilir (dinleniyor diyelim, süresi belli değil bu dinlenişlerin ama dinlendiğini gözlemliyorsun)
    Ytd

Neye gelicem peki?

4. Zirve yenilen yukarı yükseldikçe, aşağı düşen daha da aşağı düştükçe!

İnsanın aklına şu gelir ilk!!

Keşke tüm portföyü zirvedekine koysaymisim!
    Keşke hepsi o olsaymis!
    Keşke daha çok alsaymisim!
    Keşke hepsi benim olsaymis!
    Ah keskem ah keskem bilebilseydim keskem!

Bu durumları topiklerde karşılıklı konuşmalar veya konuşmalarımızda yaşıyorum.
    Yani keskeler ile olsaymis nenemin sakalları olsaymis.
    Yok öyle bir dünya..

İlk dediğim riskide yaymissin, karı da zararı da yaymissin..

Cevaplar aldım çokça! Yahu olur mu öyle şey keşke keşke!
    Portföyümüzü kendimiz belirliyorsak, neden seçtim, neden aldım, sektör nasıl, ne olur ne biter, neye inanıyorum, durumlar nasıl, herşeyi kendimize sormalı elbette ama keskelere değil.
    Ytd
    Neye gelicem peki?

5. Portföyu araştırıp yaptık ya eğer doğru ve farklı seçimler ise..

En büyük yanlışlar dan biri ise yukarida yazdığıma ilave olarak.
    (Zirve yenilen yukarı yükseliyor, aşağı düşen daha da aşağı düşüyor ya! )

Yukarı yükseleni satip aşağı düşene aktarmak oluyor! Sanırım en büyük yanlış olsa gerek!
    Bir tanesi zirve yenileme peşinde diğeri ise düştükçe düşüyor.
    Neye gelicem dediğim kisima geldik, nihayet!
    Herkesin bir stratejisi olması gerek kendince dediğim kısım.
    Benimkisi ise!
    Elinde hem zirve yeniliyen var hem daha çok düşen var diyelim.
    Napiyorum!
    100 lot misketim var tek hissemde. 20-30 tane de ayrıca kenarda misketim var onlar boşta duruyor
    Belli belirledigim noktalara düştüğünde o yedek misketleri işte kimi fibo der kimi bulut der kimi bolinger der cart der curt der vs. der kendi durumca kimi yüzde 20 der kimi yüzde 5-10 der gibi.
    O yedek misketleri oyuna dahil ediyorum.. Ve yine istediğim noktalara geldiğinde yedek ilave ettiklerimi yine benim belirledigim yukarıda saydığım durumlara gore tekrar yedeğe alıyorum.
    Neden?
    Hisse çok düştügunde yedekler devreye giriyor eğer yükseliş yaparsa yedeklerden kar yazıyorum. Eğer sonrasında dusmezde, yukselise devam ederse eldekiler zaten hep elde artan oranda olduğu için arkasindanda bakmamış oluyorum..

Yatırım tavsiyesi değildir.

Bir sonraki yazımda Sona Gelicem!

6. Zirve yenileyen yukarı yükseliyor, aşağı düşen daha da aşağı düşüyor ya!

Yukarı yükseleni satip aşağı düşene aktarmak oluyor, en büyük yanlış bu olsa gerek!

Dediğim kısım son kısım.

Ben bu stratejimi hem zirveye uyguluyorum hemde elimdeki en çok düşene.
    Aradaki testerede olanlara veya dinlenenlere değil, çoğunlukla hammalligi yaptıran dinlenenler ama onunda zamanı belli değil diye bekliyor portfoyde. Eğer inanniyorsan zamanı bir gün gelecek diye.
    (Testere sabit kalsın mahsuru yok kendi adıma, zamanında onlar yükselmiş diğerleri beklemiştim nasıl olsa)

Zirvedekine, en çok düşene de uygulandığında zirvedikinin yeni zirvesine uzulmemis oluyorsun, düşene de zaten bir şekilde o farkı telafi ediyor yükselen.
    Ha şunu da biliyorum için, hiç bir hisse sürekli dikine dikine çıkmayacak, hiç bir hissede sürekli dikine dikine düşmeyecek elbet bir şekilde dinlenmeye veya yol almaya geçecektir.
    Tabi Petkim ekstra zor bir hisse onunda gayet farkındayım. Strateji de zor psikolojide şimdilik iyi idare ettim..

Lütfen yanlış anlamayın.
    Bazen hayat kendi zamanini kullanbilecek kadar uzun değil iken başkalarının hayat tecrübeleri ile bir aktarımı olması amacıyla aktardım.

Sadece uzunca yaşanmış deneyimdir bu aktarımim. Herkesin elindeki bulunan portföye göre değişiklik gösterebilir bu yüzden tavsiye niteliğinde değildir.. ytd

7. Şunu diyebilirler, banane kardeşim senin stratejinden,
    sonuçta Petkim düştümü düştü. Bırak bu işleri, hikaye anlatmayı, 57 cent gördümü gördü. Evet bunlar oldu kimine göre bilanço sonrası yüzde 10 düşmüştür, kimine göre taban yaptığı gunden yuzde 16 düşmüştür.
    Bana göre de zirvesinden yüzde 42 düşmüştür.
    Bunları keyfimden, zevk olsun, ego olsun diye, bilmişlik olsun diye aktarmiyorum.
    Ya da bir takım şeyler aktaranlar sonuçta zamanını harcayıp emek veriyorlar.
    Bende sakin vakit buldum mu böyle geniş yazilar arada yaziyorum, yani kusura bakılmasın lütfen, birşey öğretmek aktarmak gibi bir derdim olmadı, olamazda, sadece yaşadığım kendimce tecrübem yoksa benim haddime değil vesselam..

Kimse yarınlar için ne olacağını elbette
    bilebilemez.. ytd.

8. Kısmet değilmiş mutluluk
    Unutmaya çalışırım
    Bir sevenim olur elbet
    Sevmesende alışırım

Alışırım..
    Müslüm baba dan Dandanakan hojaya gelsin!

https://youtu.be/6BUssjQ721o?si=J6XOfPle6QK5u7-M

Sayfa 409/550 İlkİlk ... 309359399407408409410411419459509 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •