Sayfa 111/111 İlkİlk ... 1161101109110111
Arama sonucu : 883 madde; 881 - 883 arası.

Konu: EGEEN - Ege Endüstri

1. %50,9 oranında ortaklığı olan egefren,Egeen in bilançosunda "özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlar" kaleminde 1,088 milyar tl olarak muhasebeleştirilmiş.

Basit matematikle Egefren in özvarlığı 2 milyar tl olması demek bu durumda.Ancak Fren ile ilgili dipnotlarda olması gereken tutarda değil.bir hata var gibi...vardır bir açıklaması mutlaka,fikri olan var mı?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyadan uzak
    Gönderi
    22,210
     Alıntı Originally Posted by rogliç Yazıyı Oku
    %50,9 oranında ortaklığı olan egefren,Egeen in bilançosunda "özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlar" kaleminde 1,088 milyar tl olarak muhasebeleştirilmiş.

Basit matematikle Egefren in özvarlığı 2 milyar tl olması demek bu durumda.Ancak Fren ile ilgili dipnotlarda olması gereken tutarda değil.bir hata var gibi...vardır bir açıklaması mutlaka,fikri olan var mı?

07-05-2024, 16:43#677 AvatarıFilozof Filozof şu an forumda
    Platin Üye

Duhul
    Feb 2017
    Gönderi
    22,209
    Insallah bilancoda sehven yanlışlik oldu demezler.bu mesajı hatırlatayım dedim

Alıntı Originally Posted by sadgoy Yazıyı Oku
    En azından mali tablolardaki verilerdeki büyümeyi görebilirsiniz. Mali tablolardaki veriler kapta yayınlanan konsolide mali tablolardandır. En azından bedelsiz gücündeki artışı görürsünüz. Yanlışlık yoktur. İsteyen istediği gibi algılasın. Öte yandan oransal saptanan veriler mukayesesi olabilir. Örneğin cari oran gibi.
     Alıntı Originally Posted by rogliç Yazıyı Oku
    700-800 mil düzeltilmiş 2023 kar tahminim civarında geldi,sürpriz yok realite bu.

-400 mil parasal pozisyon zararı

-96 mil Amortisman gideri ki 72 mil tl si satılan malın maliyetine yansıtılmış

2022 yıllık net kar da 898 mil dan düzeltilerek 626 mil e dönüşmüş.

enflasyon muhasebesi haliyle brüt kar marjlarını da düzeltmiş-törpülemiş

2022 de yıllıkta %38 olan Brüt kar marjı 23 lere ,2023 te de %37 den (eski düzende) 30 a inmiş.

olması gereken buydu az çok muhasebeden anlayan yaklaşık değerleri en azından net karı tahmin edebilirdi
     Alıntı Originally Posted by Filozof Yazıyı Oku

bu da başka bir ybakış açısı ile egefren muhasebesi !
     Alıntı Originally Posted by aloneman42 Yazıyı Oku
    benim bu uzuuuunca yazıdan anladığım, egeen demiş ki 76 milyon dolara egefreni satın aldım, bu fiyat benim fiyatımın %10 u ediyor,
    yani egeenin 2018 aralık ayındaki fiyatı değerleme raporlarına göre 760 milyon dolar ediyor yani bugünkü kurla 27 milyar falan eder,
    şu an borsadaki piyasa değeri de 55 milyar falan,
    yeni fabrikayı hesaba katmasak bile bu çooooooook makul bir oran olduğu görülüyor,
    egeen piyada fiyatının çok üstünde borsada işlem görüyor diye bir daha yazmayacam, bana göre kafamdaki sorular çözüldü,
    emeği geçenlerin eline sağlık.
    inşallah hata yoktur!Vergi ya da enflasyon muhasebesiyle oluşan fark da olabilir!
    Son düzenleme : Filozof; Dün saat: 20:32.
    Bir nevi kimya ki Alimi yoktur.Tecrübe ettikçe biriken cahilliktir Aşk''"! “MASA KASA NİSAABRACADABRA
    Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler kendime aldığım notlardır.Bu bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir

Alıntı Originally Posted by esentepe54 Yazıyı Oku
    2024 ilk üç aylık bilançolar çok iç açıcı gelmiyor. Şirketlerde de pek tat yok. Otokar büyük zarar örneğin.

CPH2125 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Gayet güzel performans gösterenler de var. Örnek mi; eregl ve yavrusu isdmr

Sayfa 111/111 İlkİlk ... 1161101109110111

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •