Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
Arkadaşlar, bu başlık bu tartışmalara uygun değil, rica ediyorum.

Her yatırım çeşidi herkese uygun olmayabilir. Ama evrensel gerçekleri de göz ardı etmeyelim. Çok da iddialı konuşmaya gerek yok. Kendimizi bile yedekleyelim. Yani 50 de çok başarılı aktif bir portföy yönetiyorken, 60 da bu başarı çok düşebilir. Bu nedenle fon ları da bilmek, yeri geldiğinde güzel fonlar seçerek de portföyde gayet tatminkar getiriye ulaşılabilir.

Bir de getiri tek başına hiç bir şey ifade etmez. 8 sene önce hasbelkader sasa ve hektaş alıp tutan adam portföyünü 6 sene de dolar bazında 40 a katladı, ama son iki senede de 4 te birine indi. Yani 6 senede efsane sonuç alan 40 a katlayan, 8 senede 10 a katlamış be iyi bir getiri de kalmış oldu. Belki 8 sene daha tutsa vasat bir getiriye düşmüş olacak.

Bazen dolar bazlı yıllık %20 getiri, %50 getiriden daha değerli olur benim için(alınan risk ve getirinin istikrarla devam etme durumu). Bunu son 6 yılda dolar bazlı %50 getirisi olan biri olarak söylüyorum. Bana 20 yıl İçin dolar bazlı %20 getiri garanti etsinler, %50 performansıma bakmam, %20 ye ok derim
Kusura bakma üstadım... Lafı fazla uzattım... Gereğide yoktu. haklısın..