Sayfa 1/12 12311 ... SonSon
Arama sonucu : 94 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Sibirya - Novy Urengoy

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post

Esas Sibirya - Novy Urengoy

Yeni bir bölüm açarak şu anda yaşadığım yerden kareler göndereceğim.
    Biraz da rusya tarafına gelecekler için ufak bir rehber olacak bilgiler verip, bunlara
    ait önemli ayrıntıları anlatacağım.

Moskova'ya Türkiye'den çeşitli uçuşlar var, ben Anadolu Jet ile geldim, uçaklar
    gayet iyi ancak ikramları kötü, uçak ücretleri hiç ekonomik sayılmaz ama verdikleri
    ikramlardan dolayı benden puan alamadı.

Moskova uçuşlarında 30kg bavul hakkınız var ama moskova'dan sonraki iç uçuşlarda
    bu 20kg'a inince sıkıntı yaşamaya başlıyorsunuz. Bu sorunu aşmanız açısından 20kg'lık
    bir bavul ve kabin içi bagajı ile sorunu giderebilirsiniz. Bavulların sağlamlığı önemli, çok
    fazla şiddet uygulanıyor ve hemen herkesin bavulunda bir hasar oluşuyor.

Moskova'da 2 havaalanı var ama görebildiğim kadarıyla Türkiye'den olan uçuşlar
    Domodedova Havaalanına doğru yapılıyor. Havaalanı bir hayli büyük tasarlanmış, bir çok
    çıkış kapısı var.

Gelelim havaalanındaki detaylara; öncelikle chipli pasaportu olanlar daha sıkıntısız giriş
    yapıyor. Uçaktan indikten sonra milleti takip edin, pasaport kontrolü için sizi bir noktaya
    götürecek. Bu aşamadan önce önemli birkaç detay var. Uçakta sizin havaalanında doldurmanızı
    istediği bir duyuru alacaksınız. Ancak buna ait detayları bilmeniz zor.

Rusya'ya girişte Immigration Card isimli bir belge dolduruluyor. Bu kart aşırı önemli ve girişte
    dolan bu kart ile dönüşte yine bunu kullanarak çıkıyorsunuz. Pasaportunuz olsa bile eğer
    ülkeden ayrılırken Immigration Card'ınız yanınızda olmazsa sizi çok sıkıntılı saatler bekliyor
    diyebilirim.

Kart böyle birşey...

Şimdi bu kartı nerede bulacağım diye sağa sola koşturacaksınız ama bunu elle doldurmayı
    kaldırmışlar. Yani her yerde bu kartı alabileceğiniz standlar göreceksiniz ama kartı orada
    bulamayınca panik olmayın. Bu kart artık elle doldurulmuyor.

Pasaport kontrolüne geldiğinizde görevlilerden birisinin sırasına geçin, biraz bekleyeceksiniz.
    Anında bir sürü uçak inince pasaport kontrolünde sıra çok oluyor. Bu aşama da bavullarınıza
    henüz kavuşamadınızdan merak etmeyin.

Pasaportu verin, işlem başlıyor, chip'li pasaportu bir cihaza tanıtarak anında bilgilerinize
    ulaşıyorlar ve yazıcıdan hemen Immigration Card'ı bastırıyorlar. Yarısını sizden alarak, diğer
    yarısına turuncu bir mühür vuruluyor ve size pasaportla beraber geri veriyorlar. İşte bundan
    sonra bu kartı kesinlikle pasaportunuz kadar iyi saklayacaksınız. Ne yaparsanız yapın bunu
    kaybetmeyin.

Pasaport kontrolü sonrasında bir alana çıkıyorsunuz burada bavullarınızı alacağınız nokta var.
    Bavullarınızı ücretsiz taşıyabileceğiniz arabalar var, bunu alabilirsiniz. Aldıktan sonra biraz daha
    ileri de artık resmen moskova'da oluyorsunuz. Bir anda çevrenizde bir sürü taksici size
    teklifte bulunuyor, ihtiyacınız varsa pazarlıkla taksi kullanabilirsiniz. Ama aşağıda metro var ve
    buradan da yararlanmak mümkün, ancak bunun detaylarını bilmiyorum.

Şimdilik bu kadar, ayrıntıları anlatmaya devam edeceğim...

Esas

Domodedova Havalanı içerisinden birkaç kare, bunlar bana ait değil.
    Fotoğraf konusunda sıkıntı yaşayacağımı düşünerek şimdilik buradan hiçbir kare almadım.

Fotoğraflar havalanının girişindeki check-in mekanlarına ait, burada işlemleri yapıyorsunuz.
    Ancak öylesine çok banko var ki, dikkatli olup doğru bankoya gitmeli ve işlemlerinizi
    yapmalısınız.

Türkiye'den gelirken 30kg sınırı vardı ve benim büyük bavulum 25.5 kg geldi, bir de uçak
    içinde taşıdığım kabin için çantam var. Bunlar check-in aşamasında sorun oldu ve sorunu
    aşmak için havaalanında beni karşılayan şirket görevlisi, check-in memuruna 5 adet sigara
    alarak konuyu çözdü. Bunu yapamasaydı, belki de fazla ağırlıktan dolayı ücret ödemem
    gerekecekti.

Sonradan öğrendiğime göre 1 kg için 8 dolar ücret alınıyormuş. Bunun doğruluğunu henüz
    bilmiyorum. Sanki ücretler bana fazla gibi geldi, belki de Rusya'daki belirlenen ücretler bu
    şekilde olup, ülkeye göre farklılıklar gösteriyordur.

Havaanındaki check-in aşamasında eğer isterseniz daha önceden bütün bavullarınızı koruyucu
    bir kılıf ile sarabiliyorsunuz. Ancak bunun bir ücreti var ve bunu öğrenemedim. Neden korumak
    istediğinizi sorabilirsiniz. Şöyle cevap vereyim, adamlar bavul taşımaktan bıkmışlar ve ne
    bulurlarsa fırlatıp atıyorlar. Gerçi bu bizim havaalanlarında da geçerli ama orada bavulunuza
    bir şey olsa, ilgili kişiyi bulup derdinizi anlatmanız zor.

İşte bu durumdan dolayı bir çok kişi bavullarını korumak için bu kaplamayı tercih ediyor.
    Ben yaptırmadım ama Türkiye'den geldiğim uçaktaki bavulun tekerleklerini kırmışlardı, götürmek
    bir hayli zor oldu.

Havaalanına ait detaylar devam edecek, şimdilik bu kadar...

Duhul
    Oct 2004
    İkamet
    34147
    Gönderi
    12,883
    Blog Yazıları
    158

Esas

Sibirya'da süt donmus çubuklar şeklinde satılırmış. Sizin bakkalda varmı?
    Belki erken sorulmuş oluyor ama aklında bulunsun. Görünce yazarsın.

Esas

Alıntı Originally Posted by pinky Yazıyı Oku

Buraya geldikten 2 gün sonra alışverişe çıkmıştım, ancak marketlerde bunu
    göremedim. Birkaç markete gittim ve oradan kutu süt aldım, başkasını göremedim.

Belki açık pazarlarda satılıyordur ama bu havada da dışarıda durmanın imkanı yok.
    Fotoğraf makinam sürekli yanımda böyle bir manzara görürsem mutlaka sizin için
    kareler alırım. Şimdilik karton sütler (tadı güzel ve memnun kaldım) alıyorum.
    Türkiye'de yağsız süt pahalıdır, burada hepsinin fiyatları aynı satılıyor.

Keçi sütü de bulunuyor ve Kefir'i henüz görmedim.

Bu arada 4 saat ileri de olduğumuz için bu mesaj 09:00 civarı yazıldı

Esas

2 yıldır sibiryadayım hiç rastlamadım buna. Ama özellikle soracağım şimdi

Duhul
    Dec 2009
    İkamet
    Orman+Köy
    Gönderi
    6,525
    Blog Yazıları
    20

Esas

Üzerinde inek resmi olan çıkınca gidip 2. de bedava alınıyormu acaba ? )))

Burada +10 lara indi mi tirtir titriyoruz... Allah yardımcınız olsun...

Esas

Alıntı Originally Posted by majestik72 Yazıyı Oku

Şuan -24

Aşağıda eskiden bir foto. Henüz görmedik bu kış bunu. Gerçi elimde fotoğrafı olmasa da -46yı yaşadık

Duhul
    Oct 2006
    İkamet
    BİST Pit Alanı
    Gönderi
    70,881
    Blog Yazıları
    92

Esas

Alıntı Originally Posted by majestik72 Yazıyı Oku

yok orada %50 de fazla veriyormuşsun inek resmi, çıkınca

Sayfa 1/12 12311 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •