Sayfa 1/7 123 ... SonSon
Arama sonucu : 53 madde; 1 - 8 arası.

Konu: ISCTR varantları

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
    Duhul
    Aug 2008
    İkamet
    65+34
    Gönderi
    6,273

Esas ISCTR varantları

İşBank C hisse senedi üzerine var olan varantları bu başlık altında takip edebiliriz. Bugün itibariyle sadece Deutsche Bank'ın ihraç ettiği aşağıdaki ISCTR varantları işlem görüyor:

ALIM (call) varantları
    ISDAA (31.12.2010 vadeli, 5.50 kullanım fiyatlı)
    ISDAB (28.02.2011 vadeli, 6.00 kullanım fiyatlı)

SATIM (put) varantları
    ISDPP (31.12.2010 vadeli, 5.25 kullanım fiyatlı)
    ISDPR (28.02.2011 vadeli, 6.30 kullanım fiyatlı)

Detaylı güncel parametreleri İş Yatırım ve Deutsche websitelerinden görebilirsiniz.
    Forum kuralları

Forumumuz yeni adresinde eski gelenek ve kurallarıyla yoluna devam edecektir. Lütfen üyelik kaydınızı yapınız: http://www.hisse.net/topluluk/forum.php

Duhul
    Aug 2009
    İkamet
    Türkmenistan
    Gönderi
    62

Esas

ben cok fena zarar dayımm mantıgını kavrayamadım. ben en iyisi bildigim işi yapıyim
    çimento kokusu gibisi yok

Esas ısdap varant

Valla bende bilmeden daldım değişiklik olsun diye ama sonra okuyunca birazda pişman oldum inşallah zarar görmeden kurtarırım

Esas

Bende Zararda Değilim ama MAntığını Tam Olarak bende Anlamadım. Yani 28 Şubatta ne olacak onu düşünüyorum. Eğer bilen bir Var ise ISDAB Hakkında Birşey yazsın.

Duhul
    Sep 2009
    İkamet
    Yaşamak buysa tanrım kimbilir ölmek nasıl?
    Gönderi
    2,626

Esas

Alıntı Originally Posted by jhonner Yazıyı Oku
    Bende Zararda Değilim ama MAntığını Tam Olarak bende Anlamadım. Yani 28 Şubatta ne olacak onu düşünüyorum. Eğer bilen bir Var ise ISDAB Hakkında Birşey yazsın.
    ISDAB mi ISDAC mi? - Varantlarda Vade Sonu Yaklasirken Dikkat Edilmesi Gerekenler - 21 Ocak 2011

Mesajin ozeti: Orta vadeli ISCTR'de yukari yonde hareket bekleyen yatirimcilarimiza ISDAB yerine ISDAC onermekteyiz. Subat vadeli varantlara yatirim yaparken dikkatli olmak gerekiyor. Nisan ve Haziran vadeli varantlari Subat vadeliler yerine tercih edebilirsiniz.

ubat vade sonu yaklasiyor. Vade sonuna 25 is gunu kaldi. Daha onceki vade sonundan once dile getirdigimiz bazi uyarilari tekrar dikkatinize getirmek istedik.

1. Vade sonu yaklasirken varantlarin davranisinda zaman degeri kaybi ve kullanim fiyatiyla (isleme koyma fiyati) spot fiyatin birbirinden uzakligi onem kazanmaya basliyor.
    2. Zararda varantlar (ALIM varantlarinda spot fiyat < kullanim fiyati, SATIM varantlarinda spot fiyat > kullanim fiyati) vade yaklastikca hizli deger kaybeder. Dayanak varlik beklenen yonde hareket etse dahi zararda varantlar yatirimcisini zarara ugratabilir.
    3. Zararda varantlarda Subat vadeli varantlar yerine, yatirimcilarimizin daha uzun vadeli (Nisan ya da Haziran) varantlara yonelmelerini salik vermekteyiz.
    4. Ornek olarak ISDAB ve ISDAC'i karsilastiracagiz. Asagidaki tabloyu incelemenizi rica ediyoruz. Tablodaki fiyat bilgileri gosterge niteligindedir. Ekrandaki fiyatlardan farklilik gosterebilir:

Tabloda goruldugu gibi 28 Subat'da ISDAB'in degerli bitmesi icin Isbankasi'nin vade sonu fiyatinin 6,00TL'lik kullanim fiyatinin uzerinde olmasi gerekiyor. Vade sonu gelmeden Isbankasi'nin fiyati artsa dahi ISDAB yatirimcisina zarar ettirebilir. Zira vade yaklastikca zaman degeri kaybi artacaktir. Isbankasi'nin 6 TL'nin alrinda kaldigi her turlu seyirde banka deger kazansa dahi ISDAB deger kaybedebilir. Ikinci tablomuzda ayni senaryolari vade oncesi olan 20 Subat icin kosturduk:

Bu ornekten hareketle Isbankasi'nda yukselis bekleyen yatirimcilarimizin ISDAB yerine ISDAC ile pozisyon almasi daha makul gozukmektedir. ISDAC vadenin ilerledigi durumlar gozonune alindiginda Isbankasi'ndaki yukselise yukari yonde tepki vermektedir. Isbankasi'nin sabit kaldigi veya fiyatinin gorece daha az arttigi durumlarda ISDAB para kaybettirirken ISDAC daha az para kaybettirmekte veya para kazandirmaktadir.

Başka yerden alıntıdır.vade sonu yaklaşırken extra dikkatli olmak gerekiyor.

Esas

Benim yatırım yaptığım varantın adı ISDAB tı. Cevabınız İçin Teşekkür Ederim..

Duhul
    Jul 2007
    İkamet
    Ephesus City
    Gönderi
    2,496
    Blog Yazıları
    1

Esas

0.06 ya düşmüş ISDAB...şimdi vade sonuda bu fiyatta olursa ve benim elimde olursa o günki mevcut fiyattanmı paraya cevrilecek...
    2 gün öne işc 5.46 iken ISDAB 0.10 muş

bugün 5.46 ISDAB 0.06 tam saçmalık...varant işinin kumardan farkı yok...

Duhul
    Sep 2009
    İkamet
    Yaşamak buysa tanrım kimbilir ölmek nasıl?
    Gönderi
    2,626

Esas

Alıntı Originally Posted by madencix Yazıyı Oku
    0.06 ya düşmüş ISDAB...şimdi vade sonuda bu fiyatta olursa ve benim elimde olursa o günki mevcut fiyattanmı paraya cevrilecek...
    2 gün öne işc 5.46 iken ISDAB 0.10 muş

bugün 5.46 ISDAB 0.06 tam saçmalık...varant işinin kumardan farkı yok...
    Sayın madencix sizi kervt ten tanırım. Orda değerli öngörülerinizle birçok kişiye faydanız dokundu. Öncelikle teşekkür ediyorum size.
    Gelelim ISDAB'a: Vade sonu 28 Şubat. Yani fazla bir şey kalmadı. Vade sonu yaklaştıkça varant ihraç fiyatı ile dayanak (isctr) aynı fiyatta olsa bile zaman değer kaybı faktörü devreye giriyor. vadesi yakın varantlara bulaşmamak en iyisi bence. Sonuçta kasa hertürlü kazanmaya daha yakın. Kazanmasa bile kaybetmiyor. Kumar nitelemenize katılıyorum.
    Bol kazanclar...

Sayfa 1/7 123 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •