Sistem dinamiği, makina mühendislerinin aşina olduğu, belirli kurallar çerçevesinde dinamik sistemleri inceleyerek, matematik modeller oluşturmaya çalışan bir bilim/mühendislik dalı. Bugün mühendislik kökenli olup ta kendini rahmetli Üzeyir Garih'in dediği gibi "biraz pragmatik, biraz kartezyen" olarak tanımlamayacak pek kişi yoktur. Dolayısı ile burada "Sistem Yaklaşımları" başlığına benzer şekilde ancak, belki biraz daha akademik, belki de biraz daha mühendissel yaklaşarak finansal piyasalarda sistemleri ve uygulamaları irdelemek istiyorum. Ancak bu demek değildir ki burası süper teknik bir yer olacak. Hayır, en basitten karışığa ilerleyeceğiz ve normal bir matematik bilgisine sahip herhangi bir kişinin burada yazılanları anlaması çok zor olmayacaktır.

Başlıca irdelenecek konular aşağıdaki gibidir:
+Piyasa matematiği ve fiziği (sistemler)
+Risk ve para yönetimi (portfolio optimizasyonu, optimum kaldıraç, risk parametreleri vs.)

Ekstra olarak aşağıdakilerinde bulunması sanıyorum ki bu başlığı daha da verimli yapacaktır:
+Yabancı kaynaklardan çeviriler(akademik paper, araştırma-tartışma raporları, kitaplar vs.)
+Forumlardan derlenen bilgiler
+Kişisel yorumlar

Bu forumda benim bildiğim herhangi bir konuda eminim ki benden çok daha tecrübeli onlarca insan vardır ve umarım ki bu başlık altında belirli standartlar kullanarak kendi tecrübelerini/bilgilerini/örneklerini de aktarırlar. Ancak esas olarak burayı, bilgilere hızlıca ulaşılabilen ve diğer başlığın aksine tartışmalar yerine tanımlar ve anlatımların oluşturduğu bir mini-blog/ansiklopedi haline getirmek hepimizin faydasına olacaktır. Zira tahminim, ilk zamanlarda burada bulunabilecek bilgiler bu forumda daha önce diğer başlıklar da 90% bahsedilmiştir ancak erişmesi oldukça güçtür.

Ben kendim sistemleri "genellikle" iDeal platformu kullanarak piyasaya entegre ediyorum ancak veri işleme anlamında MATLAB ve Excel daha sık kullandığım programlar. Bu programların neden ve nasıl yararlı olacağını da ara ara bahsederim.

Yanlış bahsettiğimi düşündüğünüz bir konu varsa, uyarırsanız duruma göre de düzeltirim. Bu başlık hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ya da piyasaya anında uygulanabilecek bir fikir vermeyecek olup(al/sat ya da hazır sistem) bu işlerle uğraşanlara güzel araç ve fikirler sağlayacaktır diye umuyorum. Eğer hiç kimsenin işine yaramıyorsa da benim mini-blog'um olmuş olsun :)

Not: Eğer konu yersiz ise moderatör arkadaşlar başka tarafa taşıyabilirler. Sistemciler iDeal başlığında toplandığı için burada başlatıyorum.