Sayfa 3/3 İlkİlk 123
Arama sonucu : 23 madde; 17 - 23 arası.

Konu: Evliliklere ailelerin müdahalesi

Duhul
    Dec 2005
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    1,832
    Blog Yazıları
    1

Esas

evliliklerde aile faktörünün ne kadar önemli olduğunu evlendikten sonra bizzat yaşayarak anladım. türkiyede iki kişi deil iki aile evleniyormuş meğer. ve eşinizin ailesinin yıkıcı tutumu dünyanızı cehenneme çevirebiliyormuş.......
    1.5 yıllık evliyim. eşim için ailesi ne derse o doğrudur, onların sözünden çıkmaz.... daha evlenirken attıkları nifak tohumları ve sonrasındaki yıkıcılıkları sayesinde bugün evliliğim bitme noktasına geldi, 6 ay önce ailemin yanına döndüm ve yeniden nefes almaya başladım. evlenmeden önce de bizi ayırmışlardı sonra oğulları 2 yıl kimseyi beğenmeyince kabul etmek zorunda kaldılar. ama bu sefer de evliyken müdahale etmekten geri durmadılar. bu sözlerim özetin özeti oldu ama olay bu.
    azıcık içimi döktüm, şunu söylemek istiyorum: özellikle bir erkeğin eşi ile ailesi arasında dengeyi kurması çok önemli, asla eşi için ailesini kıran erkek tipini onaylamam; insanın ailesi onu bugüne getiren en kutsal varlığıdır ama herkes nerde durması gerektiğini bilmeli. benimkiler gibi 'adams ailesi' modeline çattıysanız işiniz çok zor.

saygılar.

Duhul
    Jul 2004
    İkamet
    from out of nowhere
    Gönderi
    311

Esas

Alıntı Originally Posted by ally_mcbeal
    ...türkiyede iki kişi deil iki aile evleniyormuş meğer...
    .
    doğru söze ne denir. Bunu yıllar önce babama söylemiştim arada bir evlen artık diye tutturduğunda aynı şeyi söylerim...yaşasın bekarlık

Esas

sevgisiz evlilik yürür ,saygısız asla .
    evlilerin veya evlenmek üzere olanların birinci derece de dikkat etmesi gereken husus,inancının hukuku'nu bilmesidir.
    sosyal bir varlık olan insanların toplum içinde uyması gereken kuralların bir hukuki zemini olması,buna uyulması (istemezsede) zorunluluktur.
    1- kadının koca üstün de hakkı
    2- kocanın kadın üstün de hakkı
    3- anne ve baba' çocuk üstün de hakkı
    4- çocukların anne ve baba üstün de hakkı

bunlar asıl kaynagından ögrenilirse insanın nefsine hoş gelmeyen yükümlülük lerini de ,yerine getirirse (islam inancına göre) bundan bir sevap alacagını bilir.
    hakkı olmayan isteklerinden vazgeçer.aile saadetinin saglanması sevgi ve karşlıklı hukuk' un bilinmesi ,uygulanmasıdır.

saygılarımla

Esas

Alıntı Originally Posted by ally_mcbeal
    evliliklerde aile faktörünün ne kadar önemli olduğunu evlendikten sonra bizzat yaşayarak anladım. türkiyede iki kişi deil iki aile evleniyormuş meğer. ve eşinizin ailesinin yıkıcı tutumu dünyanızı cehenneme çevirebiliyormuş.......
    .
    hernekadar evli olmasam da sn ally_mcbeal e sonuna kadar katılıyorum.
    insanları iyi gözlemleyen biriyim ve etrafımda dolu evli çift var.çoğu mutluluk rolü oynuyor ama mutsuz olduklarını hissediyorum.
    gözlemlediğim ve ders çıkarttığım konular şunlar evlenecek olanlar varsa dikkatli okusunlar bence...

- evleneceğiniz kişi aşırı ailesine düşkünse iyi düşünün
    - erkeklerin anne bağımlılığı çok sorun çıkartıyor.
    - kadınlar da ise anne nin yanına kardeş ve arkadaş çevresi de ekleniyor bağımlılık konusunda.
    - kız arkadaşınız herşeyini diğer kız arkadaşlarına anlatıyorsa dikkatli olun
    - evleneceğiniz kişinin arkadaş çevresinin kalitesine dikkat edin
    - özellikle kadınlar erkekleri arkadaşilarından uzak tutmak için çaba sarfediyor.
    - güzelliğe/yakışıklılığa aldanmayın
    - mutlaka en az bir ortak hobi vs olması şart eğitim düzeyi de aynı gibi olmalı
    - okul eğitiminden çok, daha önce alınan aile görgüsü çok ama çok önemli.
    - 28 yaşından sonra liseli aşık moduna asla girmeyin
    - mümkünse ailelerden uzak bir semtte veya şehirde yaşayın
    - eşinizin ailesiyle iyi geçinin ve araya daima mesafe koyun yüzgöz olmayın
    - evlendikten sonra arkadaş çevrenizde radikal değişiklik yapmayın.arkadaşlarınızı ortak edinin.
    - en başta ortak karar alıp müdahalelere izin vermeyin
    - evleneceğiniz kişinin 20 yıl sonraki planlarını hayata bakışını gözlemlemeye çalışın
    - 30-35 ten önce evlenmeyin(erkekler)
    - bana göre kadınlar daha erken olgunlaşıyor erkeklerin ise 30 dan önce pek mümkün görünmüyor.

neyse ben evde kaldım sanırım...
    kopenhag kriterleri gibi oldu

Duhul
    Dec 2005
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    1,832
    Blog Yazıları
    1

Esas

sn morientes eşinizin ailesiyle iyi geçinin ama yüzgöz olmayın demişsiniz.
    bu tipik olarak bekar birinin kuracağı cümle hakikaten dışardan bakıldığı gibi olmuyor. ben de bunu savunurdum ama o mesafeyi ayarlayan sanırım aile oluyor. onlar size ''evladımızsın'' deyip kucak açarsa hala mesafe koyamassınız, denerseniz de bu soğukluk ve sevgisizlik olarak algılanır. bence şuna dikkat etmek gerekiyor; evladımızsın sözü samimi mi numara mı?

madde madde yaptığınız değerlendirmeler güzel, ancak duygular işin içine karıştığında ''liseli aşık'' olmasanız bile insan bu maddelerin çoğunu gözardı edebiliyor

Duhul
    Mar 2004
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    1,743

Esas

Alıntı Originally Posted by Morientes
    neyse ben evde kaldım sanırım...
    kopenhag kriterleri gibi oldu
    morientes muktesebaatı diyelim istersen.....

bekarların evlilik yorumları eğlenceli oluyor,
    ne demişler "bekara karı boşamak kolaymış"

Esas

Genelde evlilikler çocuk için idare ediliyor heralde

Sayfa 3/3 İlkİlk 123

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •