Arama sonucu : 8 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Katkısız ekmek hakkındaki düşüncelerimiz..

Duhul
    Dec 2007
    İkamet
    İSTANBUL-34,5
    Gönderi
    6,450
    Blog Yazıları
    7

Esas Katkısız ekmek hakkındaki düşüncelerimiz..

Başbakan,ın uygun gördügü katkısız ekmegi 1 temmuzdan sonra mecburen sofralarımızda görecegiz acaba sırada ne var?Begensekde begenmesekde onu yemek zorundayız.......

Duhul
    Jan 2010
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    2,135

Esas

genelde karnını ekmekle doyuran halkımıza şişirilmiş hamur yerine besin değeri olan ekmek yedirmek iyidir. malesef halkımız ekmeğin beyazlığını ve sıcaklığını yeter koşul sayıyor.

Duhul
    May 2011
    İkamet
    FBC
    Gönderi
    6,256

Esas

bizim mahallede oturdugun evimin sokagında fırın var ve yan mahallede yaklaşık 150 mt mesafede daha büyügü ve daha çok ceşidi olanı......

zaten nohut ekmeginden tutunda ay cekirdeklisine kadar istediginiz ceşit var...

önemli olan topluma bir bilinç kazandırmak ve insanlara bunu anlatmak onu yeme bunu ye ne demek....

ben taş firin ekmegini seviyorum bildimiz beyaz ekmegi sıcak sıcak alıp yemeyi niye gidip tadını sevmedim ekmegi bana dayatacaklar....

kepek ve tam bugday ekmeginide severim ama salatanın suyuna banarken veya melemene dalarken bildimiz beyaz ekmek zevkini ve tadını vermiyo....

devlet baba bir ekmegimiz kalmıştı karışmadık onada karişti.......

2002 de 1 $ kac ekmek alınıyordu bugun kac ekmek alabiliyoruz bana bunu anlatsınlar kaç kişinin araba aldıgını degil.....

Duhul
    Sep 2008
    Gönderi
    10,114
    Blog Yazıları
    2

Esas

katkisiz derken ? sadece tuzsa iyi olmus..

diger katkilari da koymayacaklarsa artik gida zehirlenmesi sayisi tavana cikar sanirim..

olmadi direk peksimet satsinlar, hem bozulmaz hem harbi "das" gibi olur.. ...

Duhul
    Jul 2009
    İkamet
    Gotham City :)
    Gönderi
    1,741

Esas

Alıntı Originally Posted by warworn Yazıyı Oku
    bizim mahallede oturdugun evimin sokagında fırın var ve yan mahallede yaklaşık 150 mt mesafede daha büyügü ve daha çok ceşidi olanı......

zaten nohut ekmeginden tutunda ay cekirdeklisine kadar istediginiz ceşit var...

önemli olan topluma bir bilinç kazandırmak ve insanlara bunu anlatmak onu yeme bunu ye ne demek....

ben taş firin ekmegini seviyorum bildimiz beyaz ekmegi sıcak sıcak alıp yemeyi niye gidip tadını sevmedim ekmegi bana dayatacaklar....

kepek ve tam bugday ekmeginide severim ama salatanın suyuna banarken veya melemene dalarken bildimiz beyaz ekmek zevkini ve tadını vermiyo....

devlet baba bir ekmegimiz kalmıştı karışmadık onada karişti.......

2002 de 1 $ kac ekmek alınıyordu bugun kac ekmek alabiliyoruz bana bunu anlatsınlar kaç kişinin araba aldıgını degil.....
    Ekmek yine beyaz olacak kül oranı biraz daha düşüyor ama gözle zor görülür. Yani beyaz ekmek isteyene beyaz diğer isteyene diğer. Salataya devam yani.

Katkı maddesi derken aslında hani o köşe fırınlar varya ufak olur genelde bakkallara marketlere satarlar ekmeği... Döner fırında yaparlar taş fırın zahmetli iş. İşte o fırınlar alırlar ucuz unu sonra ondan ekmek yapmak için basarlar katkı maddesini 1 gün yersin sonra zaten ekmek dağılır gider.

Ekmek önemlidir o yüzden iyi un kullanan temiz ve büyük fırınlardan alış veriş yapmak her zaman ilk tercihimdir.

Esas

Ruşeym insanın nesi olur?

Ruşeym canlıların üreme organıdır yani spermi? İnsanın yediği gıda bu besini taşımıyorsa o insan sperm üretemez veya ürettiği sperm kalitesiz olur. Buğdayın en verimli kısmını atıp, besin değeri düşük kısmından ekmek yapmak ve yaptırmak ahmaklık alamatedir.

Buğday özü olarak da bilinen ruşeym buğdayın en tepesinde bulunan embriyosudur. Ve bu madde, tohumda üreme çimlenmeyi sağlar. Her yaşta insana önerilen bir besin olan ruşeym Avrupa ülkeleri ve ABD’nin aksine ülkemizde çok tercih edilmemektedir.

Buğdayın una dönüşmesi sürecinde bir ton buğdaydan sadece bir kilogram elde edilen ruşeymin 250 gramı 5 liraya satılıyor. Buğdayın içindeki bu öz un yapılırken alınıp insanların midesi doldurulup damarları aç bırakılıyor.

Önerilenin aksine kkmeğini tam buğday unundan yapan veya tam buğday unu tüketen kimselerin ilave bir ruşeym almasına gerek yoktur.

Rüşeym içerdiği E vitamini sayesinde vücutta hücre zarının dayanıklılığını sağlar. Böylelikle bağışıklık sistemini destekleyerek kanser riskini azaltır. Pıhtı oluşumunu engelleme etkisiyle, kan akışını hızlandırıp diyabetli hastalarda damar tıkanıklığı ve kalp hastalığını önler. Ayrıca doğal afrodizyak özellide bilinen ruşeymin yakın zamanda vitamin tabletleri çıkarılmaya hazırlanıyor.

Buğdayın embriyosu diye nitelendirilen bu besin maddesi kısırlık tedavisinde etkin olarak kullanılıyor. E vitamini içeriğiyle ciltte kırışmayı geciktiriyor ve sinir sistemine olumlu etki gösteriyor. Bunun dışında göz sağlığı için de çok önemli olduğu biliniyor.

Fakat buğdayda bulunan glutein proteinine karşı vucüdun geliştirdiği bir tepki olan çölyak hastalığına sahip olanların ve lif kullanımında sakınca bulunanların ruşeymi tüketmesi kesinlikle tavsiye edilmiyor.

Gerçek ekmek şunlardan oluşur ve asla başka katkı içermez.
    a) Tam buğday unu
    b) Ekşi hamur mayası
    c) Su
    d) Kaya tuzu

Kaynak:http://www.gidahareketi.org/Ruseym-I...51-haberi.aspx

............

Eskinin su değirmenlerinde üretilen unlarda rüşeym mevcuttu. Şimdiki teknolojiye sahip değirmenlerde buğdaydan bu madde ayrıştırılıyor. Sanırım tam buğdaydan kasıt edilen ruşeymi alınmamış buğday....

Esas

katkısız, güzel ve sağlıklı ekmekler yememiz lazım
    ekmeksiz olmuyor

8. Esas

tahıl ürünlerini tüketmiyorum... ekmek de tahıl grubundan... katkısız ekmek içindekiler : un , su , tuz , maya .... o kadar....

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •