Arama sonucu : 3 madde; 1 - 3 arası.

Konu: Yetim Kız ve Erkek için Evlilik İkramiyesi

1. Question Yetim Kız ve Erkek için Evlilik İkramiyesi

Kanun şöyle :

-------------------------
    Şimdiki uygulamaya göre, T.C. Emekli Sandığı'nda; 5434 Sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu'nun 90'ıncı maddesi gereğince, "Evlenmeleri sebebiyle dul ve yetim aylığı kesilen eş ve kız çocuklarla anaya bir defaya mahsus olmak üzere almakta oldukları dul veya yetim aylıklarının on iki aylık tutarı evlenme ikramiyesi olarak ödenir. Bunlardan evlenme tarihinden itibaren on iki aydan önce boşananlarla evliliğin "butlanına" veya feshine karar verilenlere yeniden aylık bağlanması halinde, ödenmiş bulunan evlilik ikramiyesinin on iki aydan eksik süreye ait kısmı tahsil edilinceye kadar aylıkları ödenmez."
    Madde metninden de görüldüğü üzere memurun ölümü sonrasında T.C. Emekli Sandığı'ndan aylık bağlanan kızına, eşine ve anasına çeyiz parası verilmektedir.

SSK'da 506 Sayılı Kanun'un ek 12'inci maddesi gereğince, "Sigortalının ölümünden dolayı aylık ve gelir almakta olan hak sahibi kız çocuklarına evlenmeleri halinde bir defaya mahsus olmak üzere aylık veya gelirlerinin iki yıllık tutarı evlenme yardımı olarak verilir. İki yıl içerisinde meydana gelen boşanma veya dul kalma halinde bu süre için tekrar aylık veya gelir ödenmez."
    Madde metninden de görüleceği üzere SSK, T.C. Emekli Sandığı'nın aksine sadece yetim kıza çeyiz parası vermektedir ama verilen para 24 aylık tutar kadar olduğundan T.C. Emekli Sandığının verdiğinden fazladır.

-------------------------

Burda siz değerleri abi abla ve kardeşlerime sormak istediğim soru :

1 defaya mahsus evlenme ikramiyesi aldiktan sonra anneme verilen maaş kesilecekmi yoksa aynı maaşını almaya devam mı edecek ?

Üste yazmış olduğum kanuna göre 12 ay içinde evlilik fesh edilirse bu maaş 12 ay boyunca ödenmeyerek bi şekilde geri alınıyor. Ama boşanma olmazsa herhangi bir kesinti olacakmı olmayacakmı ?

Bu konu hakkında bilgisi olanlar lütfen yardımcı olsun.

teşekkür ederim.

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    Karadenizin yeşillikler diyarı..şehri İstanbul .
    Gönderi
    39,562
    Blog Yazıları
    1

Esas

Burda siz değerleri abi abla ve kardeşlerime sormak istediğim soru :

1 defaya mahsus evlenme ikramiyesi aldiktan sonra anneme verilen maaş kesilecekmi yoksa aynı maaşını almaya devam mı edecek ?
    annen evlenmiyor sanıyorum... buna göre cevap veriyorum..

baban vefat etmiş...

annen ve kız kardeşin maaş alıyor babandan..

kız evlenirken.. ona bir ikramiye verecekler... boşanana kadar tekrar maaş alamaz..

annen maaşını almaya devam eder...

annen evleniyorsa?

ikramiyeyi alır 1 sefere mahsus olarak.. artık maaş alamaz.. boşanırsa tekrar müracaat ederek maaş bağlanır...
    Son düzenleme : guneysu; 15-03-2009 saat: 22:28. Sebep: annen evleniyorsa?

Forum kurallarını okumak için tıklayınız
    Bunları yapmayınız okumak için tıklayınız.

Forumun Altın Kuralı : Forumda okuduğunuz bilgileri fikir vermesi amacıyla ve mantık süzgecinden geçirerek değerlendirin. Hiç kimse sizi tanımadan size para kazandırmak heveslisi değildir. Hayatta karşılaşmadığınız ve adını soyadını dahi bilmediğiniz bir kişinin tavsiyesi ile senet almaya kalkışmayın, sonu %99 hüsran olacaktır..

Not: Forumumuzda dini ve siyasi ile futbol taraftarlığı yazıları kabul edilmiyor.

Forumumuz yeni adresinde eski gelenek ve kurallarıyla yoluna devam edecektir. Lütfen üyelik kaydınızı yapınız:
    http://www.hisse.net/topluluk/register.php

3. Esas

ablam evlenecek. Ablam ikramiyeyi aldıktan sonra maaş alamayacak demekki

yakında yeni bir yasa geliyor erkek de bundan faydalanabilecekmiş yani bende evlenmek istediğim zaman bu hakka erişebileceğim fakat hangi ölcüye göre ne kadar alacağım. ve Annemin aldığı maaş kesilecekmi ?

teşekkür ederim cevapların için

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •