Sayfa 2/2 İlkİlk 12
Arama sonucu : 16 madde; 9 - 16 arası.

Konu: Koordinat Dönüşüm Parametreleri

Esas

Bir yerde bir yanlış anlama var sanırım. GPS cihazları WGS84 ve ED50 (UTM) dahil bir çok datum u destekler. Memleket koordinat sistemi dediğiniz nedir ? Coğrafik koordinat sistemi midir ? Eğer öyleyse Çoğu GPS bunu zaten yapabiliyor. Soruyu tam olarak algılayabilirsem yardımcı olabilirim sanırım. Koordinat değişimi ile ilgili sayısız program var. Sizin verileriniz GPS de ise buna zaten ihtiyacınız yok.

Esas

Alıntı Originally Posted by Von Yazıyı Oku
    Bir yerde bir yanlış anlama var sanırım. GPS cihazları WGS84 ve ED50 (UTM) dahil bir çok datum u destekler. Memleket koordinat sistemi dediğiniz nedir ? Coğrafik koordinat sistemi midir ? Eğer öyleyse Çoğu GPS bunu zaten yapabiliyor. Soruyu tam olarak algılayabilirsem yardımcı olabilirim sanırım. Koordinat değişimi ile ilgili sayısız program var. Sizin verileriniz GPS de ise buna zaten ihtiyacınız yok.
    Sayın Von, memleket kordinat sistemi diye söz edilen coğrafik koordinat sistemidir. Ancak yerel koordinat sistemlerini coğrafi koordinat sistemlerine dönüştürmek için dönüşüm paremetrelerine ihtiyaç duyuyoruz. Benim sorum bu dönüşüm parametreleri ile ilgili. sayın Ayyan'nın sorusu ise GPS cihazlarında grid oluşturma ile ilgili.

Duhul
    Jan 2004
    İkamet
    Kütahya
    Gönderi
    4,688
    Blog Yazıları
    9

Esas

Alıntı Originally Posted by hissemix Yazıyı Oku
    Sayın ayyan, neden 9 km lik karelere bölmek istediğinizi bilemiyorum ancak kendi yaptığım çaşlışmalardan biraz bahsedeyim belki işinize yarar. Arazi çalışmaları yaparken belirli istasyonlar yada belirli örneklem alanları belirlerken bizde genel de alanda 4 km lik yada 10 km lik alanın büyüklüğüne bağlı olarak gridler oluşturuyoruz, Ama bu gridleri GIS yazılımında oluştururuyoruz. Daha sonra bu paftanın çıktısını alıp, gps cihazımızın yardımı ile arazide her bir kare içinden örnekler alaıyoruz.

Gps cihazınızın grid oluşturma özelliği varsa (yada gps cihazlarında bu özellik oluyormu bilemiyorum) bunu yapabilirsiniz. Yüksekliğin hesaba katılıp katılmadığı konusunda ise, mesafeler kuş ucumudur. Yani kuş uçumu olarak 3 km olan bir mesefede siz iniş çıkışlar ile birlikte5 km yol alabilirsiniz. Umarım yardımcı olabilmişimdir.
    ..
    Sağolasınız Arazide yapacağımız çalışma sizin yaptığınıza benzer, ilk defa yapacağımızdan acemilik çekiyoruz.

Mesela burada kuş uçumu mesafe 5 km iken, iniş çıkşla 7 km oldu. Arazi çalışmalarında bu farketmiyor anladığım kadarıyla, değil mi?

(Hocamızın bana aktardığı, topoğrafik ve 1/25 bin gibi askeri haritalarda bu bölümlendirmeyi yapmam konusunda idi. Böylece arazinin engebeli hali de hesaba katılacak herhalde. )

GIS'in gridlendirme olayı güzelmiş. Onu da araştırayım. İlginize teşekkür ederim, çok çok sağolun.

Esas

Sayın Von, memleket kordinat sistemi diye söz edilen coğrafik koordinat sistemidir. Ancak yerel koordinat sistemlerini coğrafi koordinat sistemlerine dönüştürmek için dönüşüm paremetrelerine ihtiyaç duyuyoruz. Benim sorum bu dönüşüm parametreleri ile ilgili. sayın Ayyan'nın sorusu ise GPS cihazlarında grid oluşturma ile ilgili.
    Yerel koordinat sistemi dediğiniz nedir peki ? Yani UTM sistemindeki herhangi bir datumdaki koordinatlar mı ?

Yani amaç UTM-Coğrafik koordinat sistemi dönüşümü mü ?

Esas

Sayın ayyan ilginiz için teşekkür ederim,

GPS cihazları memleket kordinat sistemini kullanır, aksi mümkün değildir çünkü bilgileri uydudan alırlar, iki boyut için (X ve Y) en az üç, yükseklik içinde (Z) en az dört uydudan bilgi alınması gerekir. projeksiyon ve datum a göre koordinatlar farklılık göstersede birbirlerine dönüşüm ilgili yazılımlar ile mümkündür.
    GPS ler (çok eski bir GPS cihazı değilse) her türlü koordinat sistemini destekler. Yani siz UTM de kaydettiğiniz bir veriyi GPS üzerinden Coğrafik koordinat sisteminde okuyabilirsiniz, veya tam tersi. Bunun dışında her türlü datum değişikliği de mevcut. Bu olanak o GPS de yoksa GPS Track Maker vb bir yazılımla verileri sayısal ortama aktarıp burdan koordinat değiştirebilirsiniz.

Aksi mümkün değildir dediğiniz şey hemen hemen her GPS'de artık mümkündür

Esas

Sayın ayyan ilginiz için teşekkür ederim,

GPS cihazları memleket kordinat sistemini kullanır, aksi mümkün değildir çünkü bilgileri uydudan alırlar, iki boyut için (X ve Y) en az üç, yükseklik içinde (Z) en az dört uydudan bilgi alınması gerekir. projeksiyon ve datum a göre koordinatlar farklılık göstersede birbirlerine dönüşüm ilgili yazılımlar ile mümkündür.

Yerel koordinat sistemleri ise bölgeden bölgeye haritayı yapan kişilerin sistemine göre değişklik gösterir, belirli bir noktaya koordinat verdikten sonra örneğin bir nirengi noktasına x=1.000 y=2.000 gibi bir koordinat verildikten sonra diğer bölgelerin koordinatları bu kabule göre yapılır. Dolayısıyla bu koordinat sistemlerinde objelerin dünya düzlemi içinde nerede olduklarını anlamak mümkün değildir. Ancak tapu ve kasdastro müdürlüğünün çıkarmış olduğu yönetmelik gereği yerel koordinat sistemlerinden memeleket koordinat sistemine geçisi zorunlu kılmıştır. Fakat ne yazıkki henüz bu geçiş süreci tamamlanamamıştır. Bu dönüşümler için arazi çalışmaları sonucu "dönüşüm parametreleri" oluşturulmaktadır. Benim de ihtiyacım olan, Antalya, Kemer bölgesinin dönüşüm parametreleridir. İnternette bir sitede bu dönüşüm parametrelerinin toplandığı bir yazılımının olduğunu okumuştum ancak bulmak mümkün olmadı belki bilen yada elinde olan vardır diyerek sormuştum.

Özellikle harita mühendisi olan üyelerin elinde olabileceğini düşündüğüm için böyle bir başlık açma ihtiyacı duydum.

İlginiz için tekrar teşekkür ederim.

Sayın Von, bahsettiğim konu coğrafi koordinatların dışında kendi içinde bütünlüğü olan bir sistem, daha önceki mesajlarımda açıklamaya çalıştım. Bugün bile bir çok 1/1000 ve 1/5000 ölçekli halihazır haritalar yada imar planları yerel koordinat sistemindedir. Benim sorduğum yerel koordinat sisteminden memleket (coğrafi koordinat sistemi) koordinat sistemi için dönüşüm parametreleri yoksa coğrafi koordinatlar arasında datum ve dilim dönüşümü yapmak zaten çok kolay. Bu dönüşüm parametreleri her yer için farklı oluyor maalesef. İlginiz için teşekkür ederim.

Esas

Sayın Von, bahsettiğim konu coğrafi koordinatların dışında kendi içinde bütünlüğü olan bir sistem, daha önceki mesajlarımda açıklamaya çalıştım. Bugün bile bir çok 1/1000 ve 1/5000 ölçekli halihazır haritalar yada imar planları yerel koordinat sistemindedir. Benim sorduğum yerel koordinat sisteminden memleket (coğrafi koordinat sistemi) koordinat sistemi için dönüşüm parametreleri yoksa coğrafi koordinatlar arasında datum ve dilim dönüşümü yapmak zaten çok kolay. Bu dönüşüm parametreleri her yer için farklı oluyor maalesef. İlginiz için teşekkür ederim.
    Efendim konuyu şimdi anladım. 1/1000 likler için bunlar özellikle ciddi problem. Bunu belki şöyle aşmak mümkün. Mevcut yerin bir de 1/25000 ölçekli harştası alınarak, nirengi noktası veya bilinen bir noktanın koordinatı (ları) çakıştırılır. Bunu sayısallaştırdığınız anda (mümkünse bir GIS programında) koordinatları yerine oturtabiliriz. Ancak bunun oldukça zahmetli olacağı da aşikar.

Duhul
    Jan 2004
    İkamet
    Kütahya
    Gönderi
    4,688
    Blog Yazıları
    9

Esas

http://www.tiles2kml.com/

Koordinatlar arası dönüşüm yapıyormuş, bir bakın belki işinize yarar..

Sayfa 2/2 İlkİlk 12

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •