konuya biraz ilgi var gördüğüm kadarı ile.. özellikle sayın aksaray abimizin diğer topikte gönderdiği resimlere bakmaya doyamadım.. kıskandım da açıkçası.. darısı başımıza diyelim..

Asıl hikaye'yi anlatayım ben şimdi.. : Dayımın damadı karayollarında görevli ve 2 yıl sonra emekli olacak.. Plan yapmış kendince.. araştırmışta mevzuyu.. karlı iş diyor.. anlat dedim biraz o zaman.. Bursaya bağlı İznik köylerinden birinde 20 dönümle başlamış alım yapmaya.. Köy halkında tarla bol.. ama tembellik var azıcık.. ha bide tarlalarda su yok diyerek ekip biçme işine girmiyorlar.. koca koca tarlalar bomboş duruyor..

eee dedim.. tarlada su yoksa sen ne halt edicen ki ?? su olmayan yerde tarım olur mu hiç ??

Su olmadığını kim söyledi dedi..

almış eline bi dedektör habire dolaşıp duruyor dağ bayır.. alet yeraltı su kaynaklarını tespit ediyormuş.. köylü bizim tarlada su yok diyerekten dönümünü 1.000 tl'den vermeye razı zaten.. Tarlasında su olanlar ise 5-10 bin TL arasında fiyat çekiyorlar dönümüne.. Bizimki satıyorum diyen adamın tarlasına gidiyor kontrol ediyor aletle.. ölçüyor bakıyor yeterli su kaynağı tespit edemez ise geri dönüp ben biraz düşüneyim diyerek müsaade istiyor.. Eğer su varsa aşağıda o zaman dönüp pazarlığa giriyor ve işi hemen bitiriyor..

Bu şekilde şu ana kadar 120 dönüm yer almış ve almaya devam ediyor.. İşin diğer ilginç tarafı ise Ankaralı bir müteahhitin gelip aynı bölgede ortada fol yok yumurtta yok iken 700 dönümlük bi araziyi satın aldığını söyledi.. Dozerle düzleme çalışması yaptığını görünce merak edip sormuş "Hayırdır " diyerekten.. ?? adam usulca cevap vermiş fidan ekeceğim onun için düzeltiyorum demiş.. ( yersen tabi.. )

Bu yaz 1000 adet ceviz fidanı ve 1000 adet badem fidanı dikti.. bu fidanların tanesi 19 TL.. Özelmiş cinsi.. bodur anaç dedikleri cinsten.. daha sık ekim aralığı ve daha kaliteli ürün verme özelliği varmış.. İnternet üzerinden araştırdım biraz.. Tarlanın kenarına bir sondaj kuyusu açmış ve bir havuz yapmış.. Yeraltından çıkan suyu bu havuzda toplayıp motorla damlama tekniği kullanarak fidanlara basıyor.. kısmet olursa 5 yıl içinde yatırımda kullanılan sermayenin en azından 1/2'sini geri almayı planlıyor.. hayırlısı dedim..

Şimdi aklımı çelmeye çalışıyor.. gel sana da alalım bi 20 dönüm.. ufaktan sende başla demeye getiriyor.. kendi başıma çok ta bilmediğim bir konu olan bu alanda yatırım yapmayı ve ticari amaçlı bir girişimi başlatıp başlatmamak konusunda kararsızım şu aşamada..

Konuyu biraz daha inceleyip araştırmanın ve hesap kitap yapmanın gerekli olduğunu düşünüyorum..

Hobi amaçlı girişimlerin çok olumlu sonuçlarını fotoğrafları ile beraber sergilediği ve örneklediği için sayın aksaray abimize çok teşekkür ederim..

Ticari açıdan bakıldığında ortaya çıkacak diğer olumlu ve olumsuz görüşleride burada okumaktan büyük mutluluk duyacağım... selam ve saygılarımla..