Arama sonucu : 5 madde; 1 - 5 arası.

Konu: Dövize yatirim alternativi olarak - Türk Eurobondlari piyasasi

Duhul
    Oct 2008
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    4,151
    Blog Yazıları
    9

Esas Dövize yatirim alternativi olarak - Türk Eurobondlari piyasasi

Eurobond'larda fazla bilgim olmadigi icin bu topicde saglayabildigim biligileri toplamak istiyorum.
    Konuyla bilgisi olan veya genel tavsiyeleri olan tüm arkadaslarin ilgili bilgileri bu topige yazmalarina tüm bu konuda bilgisi olmayan arkadaslar gibi bende sevinirim.

Eurobondlar-1
    Eurobond’lar, hiçbir ülkenin mevzuatına tabi olmadan, birkaç ülkede birden, aynı anda -ihracı gerçekleştiren ülkenin kendi para birimi dışında olmak üzere- belirli bir ülke parası üzerinden ihraç edilen tahvillerdir. Genellikle sabit faiz ödemeli olup vadeleri 5 ile 30 yıl arasında değişebilmektedir.
    Eurobond’ların para birimi genellikle Amerikan Doları ve Euro olmakla birlikte, Japon Yeni, İsviçre Frangı ve diğer döviz cinsleri üzerinden çıkarılabilir. Kupon ödeme dönemlerinde kupon faizi, vade sonunda ise son kupon ve anapara ödemesi yapılmaktadır.
    Bu tahvillerde kupon faizi ve anapara ödemeleri ihraç edildikleri döviz cinsinden gerçekleştirilir.

Bu tahvillerin fiyatları, Türkiye ekonomisi ve gelişmekte olan ülke ekonomilerindeki gelişmeler çerçevesinde işlem gördükleri uluslararası piyasada arz ve talebe bağlı oluşmaktadır. ...sistedeki bu kıymetlerin fiyatlama işlemi de ikincil piyasa dikkate alınarak yapılmaktadır.

Eurobondlarda iki tür fiyat söz konusudur.
    Temiz fiyat, son kupon ödeme tarihinden valör tarihine kadar olan süre içinde birikmiş olan kupon faizini içermeyen fiyattır.
    Kirli fiyat ise, birikmiş kupon faizinin üzerinde olduğu fiyattır....

...Alim-satım işlemleri, 1000 $/EURO ve katları şeklinde yapılmakta olup, iş günlerinde sistemden satış ve geri alış işlemleri saat 11:00- 17:30 arasında yapılmaktadır.

(Forumda kesin bu konuda bir veya birden fazla topic acilmisdir. Fakat aktüel bir topic bulamadigim icin, bu topigi actigimdan dolayi anlayisinizi rica ediyorum)

Duhul
    Oct 2008
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    4,151
    Blog Yazıları
    9

Esas

Eurobondlar (USD cinsli olanlar) ilk ihraç edildikleri sırada referans olarak dünyada en sağlam olarak gösterilen Amerikan hazine bonolarını kendilerine esas alırlar.
    İhraç sırasında yerli ve yabancı yatırımcılar bu referansa bonoları kendilerine baz alarak Türkiye (Türk bonosunun) riskini ölçmeye çalışırlar.
    Euro cinsinden çıkan Türk tahvilleri de Alman hazine bonosuna göre değerlendirilerek ifade edilir.

Her bir ülkenin Eurobond getirileri ülkeden ülkeye veya kurumdan kuruma göre değişir. Mesela Türk Eurobondları % 11.50 getiri (faiz) sağlarken daha riskli görülen bir ülkenin Eurobondları daha fazla (% 15) getiri faiz sağlayabilir.

Eurobondlar (dövizli tahviller) uzun vadeleri ve sağladıkları getiri (faiz) ile nispi olarak DTH'lara göre son zamanlarda cazibe kazanmışlardır.

Eurobondlar kuponlu tahviller olup, üzerlerinde çoğunlukla sabit kupon faizi olan ve para cinsine göre yılda bir veya iki dönem kupon faizi ödeyen enstrümanlardır.

USD cinsinden ihraç olan kıymetlere yılda iki kez (6 ayda bir),
    Euro cinsli olanlara yılda bir kez kupon faizi ödenmektedir.
    Kupon ödeme tarihleri ve faiz hesaplama yöntemleri her bir tahvil için farklı şekilde olmaktadır. Ayrıca Eurobondların alış-satış fiyatları ve getirileri gün içinde piyasada oluşan arz-talep dengesine, Türkiye'nin ekonomik performansına ve yurt dışı piyasalarda meydana gelen gelişmelere göre değişiklik göstermektedir.

Eurobond'lar-2

Duhul
    Oct 2008
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    4,151
    Blog Yazıları
    9

Esas

EUROBOND

"Eurobond"lar kurum/şirket veya devletlerin yurtdışı kaynak sağlamak amacıyla kendi ulusal para birimleri dışında bir para birimi cinsinden yurtdışında çıkardıkları (yurtdışına ihraç ettikleri) uzun vadeli tahvillerdir.

ÖZELLİKLER

Birden fazla ülkede eş zamanlı olarak ihraç edilir.
    Hamiline yazılı olarak çıkmaktadır.
    Vade Sonunu beklemeden, işlem yapılacak tarihteki piyasa koşullarına gore nakde çevrilebilir.
    Faizlerin düştüğü bir piyasada beklenenden fazla getiri elde edilebilirken tam tersi de olabilir.
    İkincil piyasadaki işlemleri 3 gün valörlüdür
    Genelde 4 ile 30 yıl arasında vadeli tahvillerdir
    Genelde USD ve EUR cinsinden çıkartılmaktadır (DEM, JPY, ITL ve GBP cinsinden eurobondlar da mevcuttur)
    Sabit faizli USD kağıtlar yılda iki kez (6 ayda bir) EUR kağıtlar ise yılda bir nominal değer üzerinden kupon ödemelidir.
    Eurobond'ların ödemelerinin, tahvilin ihraç edildiği döviz cinsinden yapılması zorunludur.
    İhraç edildikleri döviz cinsi ülkesinin düzenlemelerine tabi değildir.

TEKNİK DETAYLAR

Basit anlamda Eurobond;

100 birimin altında bir fiyatta, başka bir deyişle iskontolu olarak işlem görüyorsa (trading at discount), kağıdın getirisi kupon faizinden yüksek;
    100 birimin üstünde bir fiyatta, başka bir deyişle primli olarak işlem görüyorsa (trading at premium) kağıdın getirisi kupon faizinden düşüktür.
    Kupon ödeme sıklığı ne olursa olsun eurobondların kupon faizleri yıllık basit faiz olarak ifade edilir.

Örnek 15/06/2010 USD kağıdı yılda iki kez kupon ödemesi yapmaktadır ve kupon faizi %11.75'tir.
    %11.75 yıllık basit faiz olup, kağıt 6 ayda bir nominal değeri üzerinden bu faizin yarısı olan %5.875 kupon ödemesi yapmaktadır.

Formüle dökecek olursak,

Kupon ödemesi = (Nominal değer)*(Yıllık kupon faizi/Kupon ödeme sıklığı)

Yukarıdaki örnekle devam edecek olursak, 130,000 USD nominal kağıt vade sonuna kadar 6 ayda bir [130,000*(%11.75/2]=7,637.50 USD kupon ödemesi yapacaktır.

Duhul
    Aug 2008
    İkamet
    65+34
    Gönderi
    6,273

Esas

geç olsun güç olmasın eksik kalmasın...

döviz yerine eurobond alırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var: eurobondu aldıgınız andaki piyasa faizi, siz aldıktan sonra yükselirse.. elinizdeki eurobondun fiyatı düşer. yani vade gelmeden satarsanız, anaparadan az bir miktar kaybedersiniz = daha az faiz kazanmış olursunuz. faizler siz aldıktan sonra düşerse de tam tersi, beklediginizden de çok getirisi olur.

bu faiz değişiminin fiyata etkisi, vadeyle orantılıdır. ne kadar kısa vadeli eurubond alırsanız faiz hareketleri o kadar az etkiler. ama 2036 vadeli alırsanız mesela, hergün faizleri takip ederken bulabilirsiniz kendinizi

önemli bir faktör de uluslararası risk faktörleri. dünyada tüm eurobondların faizleri ABD tahvillerinin üzerine ödenen bir ek oran (spread) olarak belirtir. diyelim ki abd faizleri arttı ve bizim spreadimiz aynı kaldı... ülkemizde hiçbir sorun olmamasına ragmen bizim faizler de yükselir aynı spreadi korumak için. yani; bir anlamda abd tahvillerinin faiz riskini de almış olursunuz.

Esas

uzun zamandır bu başlıkta yazan olmamışsa da bir şansımı denemek istiyorum

malum borsa son zamanlarda yükseldi ben de biraz satış yaptım. şimdi de dolara geçmek istiyorum ama dolar faizleri 3.25 civarı eurobond getirilerini merak ettim ben de. ama nasıl hesaplayacağımı çözemedim. aşağıda örnek olarak bir eurobond verisi sunuyorum vade sonunda getirisi ne olur yazabilirseniz sevinirim. ancak getiriyi hesaplama yöntemini de basitçe açıklamanızı rica ediyorum, böylece kendim de hesaplayabilirim.

vade tarihi: 15/01/2014
    kirli fiyat: 111,346
    temiz fiyat: 110,95
    vadeye kalan gün sayısı: 525
    basit faiz: 1,85
    bileşik faiz: 1,86
    döviz cinsi: USD

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz