Sayfa 102/141 İlkİlk ... 25292100101102103104112 ... SonSon
Arama sonucu : 1126 madde; 809 - 816 arası.

Konu: CELHA Çelik Halat ve Tel Sanayii A.Ş.

1. Esas

Tarihi tepeyi gecip ditaşa yaklasma vaktin geldi artikkk bu kar a bu yakisirrrr

hisse.net uygulaması ile gönderilmiştir.

2. Esas

Bilanço analizi talebine bari ben yardımcı olmaya çalışayım. Aslında içinde bulundukları sektörler ve mali yapıları birbirinden çok farklı olmakla birlikte ben de buradaki geleneğe uyup görüşlerimi kardeş şirket DİTAŞla kıyaslama yoluyla belirtmek istiyorum:
    1. 30 Haziran 2014 tarihi itibariyle Çelik Halat’ın %21,26’sına (31 Aralık 2013: %21,24) karşılık gelen paylarının dolaşımda olduğu kabul edilmektedir. Sermaye 16,5 olduğuna göre sığ bir şirkettir. DİTAŞa benzemektedir. Her sığ şirkette olduğu gibi burada da tahta yapıcının durumu, stratejisi ve işlem tarzı konusunda genel bir kanıya sahip olmakta fayda vardır.

2. Çelik Halat ve Tel Sanayii A.Ş.'de üretilen halat ve teller yıllardır vinçlerde, inşaat sektöründe, petrol ve maden sanayiinde, gemi, asansör, çeşitli ulaşım araçları, tarımsal araçlar ve daha pek çok değişik alanda kullanılmaktadır. Sektöründe ilk kurulan ve lider şirkettir. Ama bu sektör DİTAŞla kıyaslanamaz. Otomotiv sektörü muazzam büyüklüğe sahip; sürekli de büyüyen bir sektör. Daha Çinliler, Hirtliler… de araba sahibi olacak. Bizim gibiler de arabaları durmadan yenileyeceğiz diye borsa, arsa peşinde koşacak… ÇELHAda ise sektörün toplam büyüklüğü ve büyüme potansiyeli daha sınırlı. Şu anda rakamlara sahip değilim ama bir yerlerde okumuş ve bunu negatif bir husus olarak not etmiştim.

3. Şirket önemli bir miktarda ihracat yapmaktadır. İhracat yaptığı ülke ve firma sayısı açısında iyi bir çeşitleme yakalamış gözüküyor. Ama satış gelirlerinin yüzde elliden fazlası yurt içi. Yurt içi fiyatların ne üzerinden belirlendiğini belirtmemişler ama sektörün yapısı gereği TL olduğunu sanıyorum. DİTAŞda ise durum farklı DİTAŞda ürün fiyatı avro cinsinden belirleniyor. Bu bakımdan DİTAŞ aslında yüzde yüz ihracatçı gibi. Dolar/avro ve avro/TL kuru DİTAŞın karlılığını çok önemli ölçüde etkiliyor. Bu açıdan ÇELHA kura daha az duyarlı.

5. DİTAŞın mali yapısı çok güçlü. Borçsuz denebilir. ÇELHAda da kasada 22,3 milyon para var. Ama kısa vadeli borç 64,6 milyon TL. Yüksek bir rakam. (Ticari borç-alacağa bakmıyorum) Uzun vadeli borç kalmamış ama kısa vadeli borç artmış.

6. Karlılık durumu DİTAŞa göre daha değişken ve istikrarsız. DİTAŞ yıllardır zarar açıklarken 2013 9 aylıktan bu yana kalıcı olarak kara geçmiş görünüyor. ÇELHA daha karışık. Taa 2008 yılında 5 milyondan fazla yıllık kar açıklamış. Hatta 2008 9 Aylığında 8,3 milyon kar açıklamış. Ama 2009da 3 milyondan fazla zarar açıklamış. 2010da 1,6 milyon kar 2011de tekrar 2,8 milyon zarar; 2012de 389bin kar 2013de 608bin zarar açıklamış. Son 5 yılda 5 çeyrek üst üste kar açıklamamış.

7. 2014 yılı ilk iki çeyreğinde gayet yüksek kar açıkladı. Ama şirketin yukarıdaki istikrarsız tablosu nedeniyle en az 5 çeyrek yüksek miktarda kar açıkladığını/açıklayacağını görmek/tahmin etmek/inanmak gerekir. Ben şirketi çok iyi bilmediğim için bir tahminde bulunamayacağım. DİTAŞ için ise yıllık olarak kendi sermayesi kadar (son dört çeyrek itibarıyla yüzde 83tür) kar öngörüyorum. Mevcut tabloda ben ÇELHA için benzer bir ihtimalden söz edemem. Ama performansını devam ettirirse sermayesinin yarısı kadar kar açıklayabileceği söylenebilir.

8. İtalya’da alınacak olan şirketi nasıl finanse edecekleri ve ne kadar sürede kara geçirecekleri çok önemli. Bu konuda da bir kesin tahminim olmamakla birlikte kısa vadede az ya da çok finansman giderine yol açacaktır. Karlılığı yakaladığı zaman ise büyük bir katkısı olacaktır.

9. Geçmiş yıl birikmiş zararı yok hatta 4 küsur milyon birikmiş karı var. Bu açıdan DİTAŞ’tan daha iyi durumda. DİTAŞda az da olsa bir miktar geçmiş yıl zararı duruyor. Temettü açısından bu önemli.

Sonuç olarak bu yılın ilk iki çeyreğindeki performansını sürdürebilirse/sürdüreceği görülürse yukarı doğru bir hareket yapabilir diye düşünüyorum. Ama bu yukarı hareketin DİTAŞa benzemesi a) yüksek kısa vadeli borç b)daha düşük karlılık nedeniyle zor görünüyor diye düşünüyorum. Tabii burası BORSA spekülasyonla, gelecek beklentileri değiştirecek gelişmelerle her şey mümkündür.

Esas

Syn chopendoz kaleminize yüreğinize ve emeğinize sağlık

Saygılar

Esas

Celha'nin yaptigi isi bircok sektorun ortak hamalligi olarak goruyorum. Karsiz; urettigi urunu neredeyse hammaddeyi aldigi fiyata veya cok az ustune satabildigi bir sektor. Onca firin, tesis, arazi; aliyor celigi, bukuyor, aldigi fiyatin cok az ustunde bir fiyata satiyor; bunu ozellikle belirtiyorum. Zaten tablolarda her sey net.

100 milyonluk ciroda ancak birkac milyon kar edebilecek imkana sahip. O da konjonktur lehine oldugu zamanlarda. Gecmisine bakilirsa, bu lehine olan durumlar 2 ceyrekten fazla devam etmemis. Maliyetine calisan bir fabrikaya karsilik surekli artan bir borc tablosuyla karsi karsiyayiz son yillara kadar. Oyle ki, sirket bankalardan kredi cekmese kisa vadeli borclarini odeyemeyecek. Birakin kar aciklamayi ve ozsermayeyi buyutmeyi; tekrar ediyorum: Bankalardan faizini odeyerek, sadece gunu kurtarmak icin borc almasa, mevcut borclarini odeyemeyecek. Belki hammadde bile alamayacak. O borclarin neden arttigi mechul. Yatirim deseniz, gecmis yillara dair cok komik rakamlar soz konusu. Durumu vasatin altinda.

Doganlar genelde sanayici degildir. Rant olarak bir arazi veya oteli ucuza alir, satarlar. Uretimden kazanma gibi bir durumlari yok. Sanirim sirketleri icinde tek iyi durumda olani Ditas. Ortaya gercek bir kar marji olan urun cikarabiliyor. Zamaninda sans eseri sirketi aldigi icin o da.

Kasadaki 33 milyonun 11 milyona yakinini vadesi gelen borclari odemek icin kullanmis. Su an 22 milyon civari var 2. ceyrek itibariyle. Kisa vadeli borclar ise 80 milyon dolaylarinda. Bu 1 yil icinde odenmesi gereken tutar ve kasadaki 22 milyonu bitirdikten sonra ne yapacagi merak konusu. Italya'daki yatirima ne demeli bilmiyorum. Millet Cin'e kacarken, uretim yapmak icin cok yuksek isci maliyetlerine sahip olan bir ulkeyi secmesi mantikli degil.. Sanirim sermayeyi ucuracak yer ariyorlar. Bu tur bir yatirim en iyi kosulda bile yillar sonra geri donus saglayabilir. Celha burada bile uretip-satip bedavaya calisirken (aslinda bedava degil, artan borclar ve yerinde saymasi sirketin zararina calistigini gosteriyor), italya'daki yatirima ek olarak 20 kusur milyon tl'yi nasil saglayacak, oradan nasil kara gececek merak konusu. Bedelli aciklamasi bile ihtimal dahilinde ki, bu para bile buhar olabilir.

Bunun yapacagi en iyi is sudur; tum ise yaramaz uretim tesisini kapamali, makineleri satmali. Araziyi kiraya vermeli. Ortalama bir yerden depo kiralamali ve Cin'den uygun fiyata ayni mamulu ithal etmeli. Burada uygun fiyata dagitmali.. Inanin, edecegi kar ayni ciroyla 20 milyonu gecer. Su anki halinle cok bossun, olmamasi gereken bir fabrikasin celha. Bir dardanel ton edemezsin. Avrupa'da neyin yatirimindan bahsediyorsun; sen nesin; borc almasan hammadde bile temin edemeyeceksin? Millet fabrikasini kapatiyor, uretimini tasiyor Italya'dan..

Esas

Kesinlikle katılıyorum borçlar bir muamma 3-4 dönem bilançolarını görmekte fayda var sanırım ditaş gidiyor diye hafif yukarı yaptı .Bu borç yüküyle dönmez bu değirmen.
     Alıntı Originally Posted by JoNaThAn Yazıyı Oku
    Celha'nin yaptigi isi bircok sektorun ortak hamalligi olarak goruyorum. Karsiz; urettigi urunu neredeyse hammaddeyi aldigi fiyata veya cok az ustune satabildigi bir sektor. Onca firin, tesis, arazi; aliyor celigi, bukuyor, aldigi fiyatin cok az ustunde bir fiyata satiyor; bunu ozellikle belirtiyorum. Zaten tablolarda her sey net.

100 milyonluk ciroda ancak birkac milyon kar edebilecek imkana sahip. O da konjonktur lehine oldugu zamanlarda. Gecmisine bakilirsa, bu lehine olan durumlar 2 ceyrekten fazla devam etmemis. Maliyetine calisan bir fabrikaya karsilik surekli artan bir borc tablosuyla karsi karsiyayiz son yillara kadar. Oyle ki, sirket bankalardan kredi cekmese kisa vadeli borclarini odeyemeyecek. Birakin kar aciklamayi ve ozsermayeyi buyutmeyi; tekrar ediyorum: Bankalardan faizini odeyerek, sadece gunu kurtarmak icin borc almasa, mevcut borclarini odeyemeyecek. Belki hammadde bile alamayacak. O borclarin neden arttigi mechul. Yatirim deseniz, gecmis yillara dair cok komik rakamlar soz konusu. Durumu vasatin altinda.

Doganlar genelde sanayici degildir. Rant olarak bir arazi veya oteli ucuza alir, satarlar. Uretimden kazanma gibi bir durumlari yok. Sanirim sirketleri icinde tek iyi durumda olani Ditas. Ortaya gercek bir kar marji olan urun cikarabiliyor. Zamaninda sans eseri sirketi aldigi icin o da.

Kasadaki 33 milyonun 11 milyona yakinini vadesi gelen borclari odemek icin kullanmis. Su an 22 milyon civari var 2. ceyrek itibariyle. Kisa vadeli borclar ise 80 milyon dolaylarinda. Bu 1 yil icinde odenmesi gereken tutar ve kasadaki 22 milyonu bitirdikten sonra ne yapacagi merak konusu. Italya'daki yatirima ne demeli bilmiyorum. Millet Cin'e kacarken, uretim yapmak icin cok yuksek isci maliyetlerine sahip olan bir ulkeyi secmesi mantikli degil.. Sanirim sermayeyi ucuracak yer ariyorlar. Bu tur bir yatirim en iyi kosulda bile yillar sonra geri donus saglayabilir. Celha burada bile uretip-satip bedavaya calisirken (aslinda bedava degil, artan borclar ve yerinde saymasi sirketin zararina calistigini gosteriyor), italya'daki yatirima ek olarak 20 kusur milyon tl'yi nasil saglayacak, oradan nasil kara gececek merak konusu. Bedelli aciklamasi bile ihtimal dahilinde ki, bu para bile buhar olabilir.

Bunun yapacagi en iyi is sudur; tum ise yaramaz uretim tesisini kapamali, makineleri satmali. Araziyi kiraya vermeli. Ortalama bir yerden depo kiralamali ve Cin'den uygun fiyata ayni mamulu ithal etmeli. Burada uygun fiyata dagitmali.. Inanin, edecegi kar ayni ciroyla 20 milyonu gecer. Su anki halinle cok bossun, olmamasi gereken bir fabrikasin celha. Bir dardanel ton edemezsin. Avrupa'da neyin yatirimindan bahsediyorsun; sen nesin; borc almasan hammadde bile temin edemeyeceksin? Millet fabrikasini kapatiyor, uretimini tasiyor Italya'dan..

6. Esas boss

Valla ustadlar haklisinizda bunun ne bilanco nede baska birseyle alakali. Dun spegi ruyamda gordum meymenetsiz. Daha sira var diyorrdu.. Ama biraz gaz verelim sonra imissss. Ytd. Sadece ruya ... 2014 sonu hayurli olir ins.

7. Esas

Hayırlı olsun a grubu..bızım spega gun dogdu.....

Esas

Çeliğin her türlüsünde hareket var bir bunda tık yok

Sayfa 102/141 İlkİlk ... 25292100101102103104112 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •