Sayfa 103/497 İlkİlk ... 35393101102103104105113153203 ... SonSon
Arama sonucu : 3971 madde; 817 - 824 arası.

Konu: Dowes

Duhul
    Aug 2008
    İkamet
    65+34
    Gönderi
    6,273

Esas

Alıntı Originally Posted by alibaba9 Yazıyı Oku
    hocam bugunkü istihdam verileri, altını ne yönde etkileyebilir?
    yani senaryolar ne olabilir sizce, beklenenden yüksek veya düşük gelmesi durumlarında.?
    trendi etkilemez, yukselecekse yukselir dusecekse de duser. altini neyin etkiledigini 3 mesajdir yaziyorum.

Alıntı Originally Posted by sewger Yazıyı Oku
    Sayın Dowes bir şey sormak istiyorum, beni hatırlarsınız yeni bir makro ekonomi meraklısıyım.

ABD'de deki konut satışlarındaki artış azalış bizi neden ve ne şekilde etkiliyor tam olarak? Bunun yanında mortgage krizinin dünyaya yayılması hususu nedir acaba? Sebeplerini belirterek açıklarsanız sevinirim...

İlginize şimdiden teşekkürler.
    sordugunuz sorularin tatmin edici cevaplarini yazmam 3 sayfa surer. ozeti: dunya ekonomisi artik finansallasti. her tur uretim icin 10 cesit finansal varlik ve turev urun var. ekonomiyle alakali her seyin olcutu "para". bu yuzden para birimlerini etkileyen her sey; dis dunyaya acik ulkelerdeki ekonomileri etkiliyor. ulkelerin paralari birbirine akabilen kaplarda artik. 80 oncesi kapali ekonomiler kalmadi (K.Kore istisna)

ek olarak suradaki eski yazimi okuyabilirsiniz.

HSBC raporundan "tercihler"

Son düzenleme : JonDowes; 02-07-2010 saat: 12:57.
    Forum kuralları

Forumumuz yeni adresinde eski gelenek ve kurallarıyla yoluna devam edecektir. Lütfen üyelik kaydınızı yapınız: http://www.hisse.net/topluluk/forum.php

Duhul
    Nov 2009
    İkamet
    VOB HACK
    Gönderi
    803
    Blog Yazıları
    1

Esas

üstad.. çok teşekkürler bilgi ve yorumlar için.

3. Esas

Sayın Jon dowes,değerli yorumlarınızı bekliyorum .Tesekkurler Saygılar
    http://www.hisse.net/forum/showthrea...t=48789&page=1

Duhul
    Jul 2009
    İkamet
    istanbul-erenköy
    Gönderi
    948

Esas

jon hoca bugün yaptığım dcd işleminde ortalık birbirine girdi...benim müdür önce belirlediğimiz bir opsiyon kur üzerinden kendi hazinelerine telefon açtı ve karşılıklı yaptıkları konuşmaya istinaden benim istediğim kura prim oranını sordu..hazinede güzel bir oran verince müdürde benden son bir karar istedi...bende okey deyince hazine hemen bağladı...ancak iş bundan sonra karıştı...hazineden banka şubesine dcd için onay kodu gelince bizim müdür birde baktıki hazine ile aralarında konuştuğu primle alakası olmayan bir prim miktarı gelmiş..haklı olarakta ben bu gelen onay kodundaki primi kabul etmedim...banka müdürüde gelen onay koduna şaşırdı...bana verilen sanal 900.000 usd için 1650 usd opsiyon primi 28 gün için 8500 tl iken...hazinenin gönderdiği onay kodu 5500 tl çıktı...haliyle o kadar risk alıcam 5500 tl asla kabul etmem dedim...müdürde zaten 8500 tl olarak bana okey verdirmişti...anında hazineye telefon açıp durumun düzeltilmesini istedi...ancak hazine müdüre biz öyle birşey demedik siz yanlış anlamışsınız ve müşterinize yanlış prim onayı anlatmışsınız deyip su üstüne çıktı...halbuki müdür yanımdaydı ve yüzde yüz konuşmalara şahit biri olarak haklıydı...yoksa ben enayimiyim bu kadar düşük prime okey verim..sonuç olarak hazine doğan yanlıştan dolayı şubeye ceza parası diye birşey kesildi...halbuki şubenin hiç bir suçu yok...bizim müdür yalvardı yakardı nolursunuz ceza kesmeyin diye...bölge müdürlüğüyle papaz oluruz zaten doğru dürüst kar sağlayamıyoruz tarzında arabesk yakarışlar etti..ama hazinedeki kişiler acımadan cezayı kesti...işin enteresan tarafı sırf şubeye ceza yazılmasın diye bana bu düşük primli opsiyon kurunu banka şubem kakalamaya çalıştılar....yani bir yoklama çektiler...1650 usd temmuz sonuna kadar olmaz diye beni demlemeye çalıştılar...bende olmaz dedim....siz olsanız yaparmısınız...hem bu kadar risk alıcam hemde devede kulak prim alıcam dedim...sana sormak istediğim bu ceza nedir...nasıl sonuç doğurur...şubeyi nasıl etkiler...açıklarsan sevinirim...bu arada bende başka bir dcd işlemi yaptım...saygılar....

Duhul
    Aug 2008
    İkamet
    65+34
    Gönderi
    6,273

Esas

Alıntı Originally Posted by EURO/USD Yazıyı Oku
    üstad.. çok teşekkürler bilgi ve yorumlar için.
    rica ederim

Alıntı Originally Posted by cenkoluc Yazıyı Oku
    sana sormak istediğim bu ceza nedir...nasıl sonuç doğurur...şubeyi nasıl etkiler...açıklarsan sevinirim...bu arada bende başka bir dcd işlemi yaptım...saygılar....
    sen müşteri olarak bankadaki haklarını korumakla yükümlüsün tabii. şube de aynı senin gibi, kendini hazineye karşı korumak zorunda... şube de hazinenin DCD müşterisi gibi düşün. şube o işlemden 8800 TL prim alıyor, sana 8500'ünü veriyor, cebine 300 TL kalıyor. şube ile hazine arasındaki iletişim sorunu nedeniyle senin işleminde problem çıkmış. hazine 8800 değil 5500 TL veririm demiş. bu durumda şube sana 8500 vermek için 3000 TL zarar edecek. seninle şimdiye kadar yaptıgı 10 DCD işinden elde ettiği kadar zarar edecek yani... o yüzden büyük sorun olarak görülür çünkü şubelerin de geliri az gideri çok. ya hazineyle iletişimleri çok iyi olacak yanlış anlamayacaklar; veya iletişim kayıtlı olacak ve iddialarını kanıtlayabilecekler. kanıt yoksa; güçlü olanın dediği olur: hazine şubeye aradaki farkı ödettirir. ha bu ödeme personelin maaşından direkt kesilmiyor tabii; şube gelirlerini azaltıyor. az kazanan şubelerdeki personele de az ikramiye ödeniyor, yeni atamalar yapılıyor vs... yani sürekli böyle zarar eden şubelere dolaylı negatif etkisi var.
    Son düzenleme : JonDowes; 03-07-2010 saat: 01:58.
    Forum kuralları

Forumumuz yeni adresinde eski gelenek ve kurallarıyla yoluna devam edecektir. Lütfen üyelik kaydınızı yapınız: http://www.hisse.net/topluluk/forum.php

Duhul
    Oct 2008
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    4,151
    Blog Yazıları
    9

Esas

Evet! Birakin 2010 u, 2011 de bile hem dünyada hem Türkiye de faiz yükselisleri düsük bir olasilik gibi görünüyor.
    Bana bayagi ikna edici geldi.

....Fon yöneticileri de bir türlü çifte dipli resesyonun güçlü bir olasılık olduğunu kabul edemiyor. Hala, dünya full kapasite büyüyecekmiş gibi yatırım yapıyor. Ama, son bir ayda Asya hariç heryerden gelen veriler küresel büyümenin yavaşladığını gösteriyor. Mesela Salı ve Çarşamba günü ABD’den gelen konut satış verileri, o kadar düşüktü ki, acaba Amerikalılar mağara kovuklarında mı yaşamaya başlıyor diye düşündürdü beni. Veri o kadar kötü ki, konut sektörünün ikinci bir krize gittiğini görmemek için hakkaten günde üç doz Prozac alıyor olmak lazım. Hadi, makul insanlar bile bazen gerçekler üstüne anlaşamaz gözleminden yola çıkıp, veriye tepki vermeyen fon yöneticilerini bağışlayalım. Ama, herkesin otorite kabul ettiği Fed’den gelen açıklamada ekonominin artık hızlı büyümediği nazikçe ima edilmiş. Finansal şartlar büyümeyi destekleyici değil, emek pazarı bir ay öncesine nazaran daha yavaş istihdam emiyor.

Sabit getirili fon yöneticileri manzarayı kaptı ve anında ABD 10 yıllıklara gömüldü, çünkü düşük büyüme düşük enflasyon, o da uzun süre faiz artırımı yok demek.
    Hisse senedi yöneticileri hala “ossun” havasında. Diyeceksiniz, ehh, büyüme olmasa da bol para var, tabii riskli varlıklara yatırım yapacaklar. Bunu demek şuna benziyor. Ortada yol yok, ama benzin bol, depoyu doldur ve kontağı aç. Gidecek yer olmadıktan sonra bol benzin neye yarar ya?

Alışın, dostlarım. 2010 yılında 3 büyük merkez bankasından hiç biri faiz artırımı yapmayacak. TCMB DE YAPMAYACAK.
    2011 yılında bütçe kesintileri etkisini gösterip ekonomi burun üstü inişe geçtiği için merkez bankaları faiz artırımı YAPAMAYACAK.
    TCMB bu senaryo yanlış dahi olsa sırtında seçime giden AKP’nin sopası olduğu için KIPIRDAYAMAYACAK. Dünya 2-3 yıl sürecek düşük faiz ortamına girdi artık.

Peki, düşük faiz, yani para arzını trend miktarın (nominal GSYIH büyüme oranının biraz üstü) üstünde tutmak enflasyona neden olur mu? Kuramsal cevap evetdir. İnsanlar harcamak isterken, faizleri düşük tutup yangına körükle gidersen, talep enflasyonu tırmanır. Ama, merak etmeyin, bu sefer insanlar harcayamayacak. Çünkü, borçlarını ödemekle uğraşacaklar. Bunun iki nedeni olacak. Birincisi, bankalar artık vadesi gelen kredileri yenilemekte çekingen davranacak. Çünkü, düşük büyüme ortamında iflaslar ve kötü krediler artacağı için, onların da bilançoları Aralık ayazında balığa çıkan eskimonun poposu gibi donacak. İkincisi, gelirler reel olarak artmadığı zaman, krediyi nedecek ki? O gün geldiğinde “efendim, Türk tüketicisinin kaldıraç oranı düşüktür, dünya batsa da bizde krediler yılda %20, yok yok, bilemediniz, %30 büyür” diye ahkam kesenler, kredi faizi/harcanabilir gelir oranlarının ülkeler arasında kıyaslanmasının çok aptalca olduğunu görecekler. Bir ülkede insanlar kredi kartıyla ekmek alıp kira ödüyorsa, iş güvencesi yoksa, her an değişen vergi ve harcama politikaları ve artan siyasi belirsizlik içinde yaşarsa, ZATEN öteki ülkelere göre daha az kaldıraç kullanması gerekir.

Peki arz enflasyonu tırmanır mı? İşçilik maliyetleri düşük kalacak, tabii eğer dünya herkesi fakirleştirerek kendini zenginleştirme politikası izleyen Çin’e iyice kızıp, korumacılığa dönmezse. Emtia fiyatları artar, ama enflasyona en çok etkisi olan petrolde fiyat artışlarının enflasyondan çok diğer kalemlerde harcamaları olumsuz etkilediğini gördük. Zaten, petrolde darlık filan yok, sıfır faizle borçlanan spekülatör güruhunun yarattığı kuru gürültü var futuresda. Ama, arz enflasyonu artsa da, bunun orta vadeli enfasyon beklentilerine sıçraması çok uzun zaman alıyor.

Sorunlar 2015 gibi dünya yeniden tam kapasite büyümeye başlarken baş gösterecek. İşte o zaman merkez bankaları çok ince politikalar güdüp, para arzı talebe doğru gürül gürül akmadan piyasadan likiditeyi çekmeye uğraşacaklar. Bu süreçte hatalar çok olur. Ama, inanın bana, 6 yıl yarı resesyon, yarı anemik büyüme ile yaşadıktan sonra, dünyanın enflasyon toleransı da bayağı yükselmiş olacak.
    Atilla Yeşilada

Duhul
    Aug 2008
    İkamet
    65+34
    Gönderi
    6,273

Esas

Batı merkez bankalarının faiz arttıramayacagına ben de katılıyorum fakat sonlara doğru yazdıklarının birçoğunu 2 yıl sonra yalanlayacak gibi geliyor bana Yeşilada gelişmekte olan ve gelişmiş ülkeler arasındaki kalite ve kantite farklarını yok saymış. fakat o farklar şu anda dünyayı şekillendiriyor. (ipucu: batı resesyona gidiyor ama petrol 70 dolar; geçen yılın 2.5 katı?)
    Forum kuralları

Duhul
    Jul 2009
    İkamet
    istanbul-erenköy
    Gönderi
    948

Esas

jon hocam düşmez kalkmaz bir allahtır deyip gariplere bir koltukmu çıksam acaba...düşenin dostu olmaz deyip bu cezayı benmi versem diyorum...bu dünyada mazlumu korumak lazım..hem sevaptır...hep bana hep bana olmaz...öbür dünyasıda var bu işin..şubeyi kurtarmak demek bir öksüzün karnını doyurmak demek...ne diyorsun bu işe...sen olsan yardımcı olurmuydun gariplere...müdüre çok acıdım valla...zaten müdür bundan sonra hazine ile kesin mail üzerinden yazışmak istediği talebini iletti
    not= bu yedikleri ceza şube çalışanları ve özelliklede müdürün konumunu etkilermi...yani zarar etti diye şutlanırmı??

Sayfa 103/497 İlkİlk ... 35393101102103104105113153203 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •