Sayfa 11/239 İlkİlk ... 9101112132161111 ... SonSon
Arama sonucu : 1908 madde; 81 - 88 arası.

Konu: KRDMD - Kardemir

Esas

Alıntı Originally Posted by secretmen Yazıyı Oku
    Param bu hisseye girdiğim zaman dolar değerine göre hem hissenin düşüşü hemde doların değer kazanmasıyla param 3 ten 1e düştü bu kağıdı almaktansa iki yıl dolarda bekleseydim parayı ikiye katlamış olacaktım keyfim yerinde olacaktı şimdi akıl sağlığımız bozuldu düzeleceğide benzemiyor
    Aman yapmayın sn.secretmen.. Sağlık en önemli varlığımız.

Milyonlara, milyarlara sahip olup sağlıklı olmadıktan sonra o paranın hiç bir değeri yok. Emin olun kardemir B ye benim için önemli ve ciddi miktarda para bağladım. Para mı? sağlık ve mutluluk mu diye sormam bile kendime.

Dolar yerinde sayıp, kardemir 2 ye de katlayabilirdi. o mantıkla yormayın aklınızı ..Hee her şey istediğiniz gibi olsaydı tabiki en güzeliydi..

Umarım her şey gönlünüzce olur.

Esas

Dolar dua ile düşseydi dünyayı hacılar yönetildi

Esas

Alıntı Originally Posted by rajazdayi Yazıyı Oku
    Bula bula yazıda gülücük koyduğum yeri mi buldunuz.??. Bende çok inanıyordum ya dua ile düşeceğine..
    Bu arada dünyayı yönetenler kudüste hacı oluyor...Hacı mı Hacı

Esas

Sayın pardaillan sizi tekrar okumak ayrıca keyifli

5. Esas

Alıntı Originally Posted by pardaillan Yazıyı Oku
    Döviz kurunun buralara geleceğini tahmin ederek hisse fiyatının bugünkü seviyelere geleceğini belirleyen varsa tebrik ederim. Kendisinin şu an köşe olması lazım herhalde ki, bu durumda önceden dövize yatırım yapmıştır diye düşünüyorum.

Demir çelik fiyatları yükseliyor ancak keşke yükselmese de , döviz fiyatları aşağı gelse. Şu an Demir fiyatları da dövizin artışına paralel yükseliyor ve bu bizim için iyi bir şey değil. Kardemir öyle ya da böyle eğer hammadde stoklarını yönetebilirse fiyat ne olursa olsun kar eder. Satışlar-( Maliyet+giderler) =kar .. Yani maliyet basiretli yöneticiler tarafından sektörü, piyasayı bilen idareciler tarafından tahmin edilebilir ve yönetilebilir.

Ancak döviz için aynı şeyi söylemek zor. Gerçi 2.85 lerde borçlarını yeniden yapılandırabilse ve hedge edebilseydi bugün durum çok farklı olurdu. Bu da yönetim ve idarecilerin, en azından Mali işlerden, Finansmandan sorumlu Genel Müdür yardımcılarının beceriksizliği..

Kısaca döviz kurunun düşmesini, demir fiyatlarının artmasına yeğlerim.

Kardemir'in kısa ve uzun vadeli borçları 9. ayda 1.8 milyar tl iken , bugünkü döviz kurları ile 2 milyar seviyelerine gelmiş/geçmiş durumda, kısa vadeli yani 1 yıl içinde ödemesi gereken tutar benim tahminime göre bugünkü kurlarla 430-450 milyon tl. civarında olacak .

Bu sürdürülebilir bir durum değil, kurların 2.85 olduğu dönemde eğer gayrimenkullerini sat-geri kirala gibi bir leasing ile borçlarını 8-10 yıl yapılandırabilseydi ki ben bunu bekliyordum, yani gayrimenkullerini yeniden değerlendirdiğinde ve 800 milyon tl dan fazla değerleme farkı oluştuğu anda öyle bir yönteme gideceğini bekliyordum, nitekim yönetim, genel kuruldan bu yönde bir yetki almıştı ancak gerçekleşmedi. Ya yine beceremediler, kredi bulamadılar, destek bulamadılar vs..

Bu durumda ne yapılabilir ? diye fikir jimnastiği yaptığımda ;
    - Oturup sabah akşam döviz düşsün diye dua edeceğiz Çünkü bu kurlarla leasing de mantıklı değil artık.
    - Ortakların rüçhan haklarını kısıtlayarak sermaye arttırımına gitmek ve paralı bir ortak bulmak..
    - Son çare %50 bedelli yaparsa biraz rahatlar.. %100 bedelli yaparsa işi kurtarır ve bilançosunu düzelterek hissenin ve şirketin çok iyi yerlere gelmesini sağlamak.

%100 bedelli yapacak ortaklarda para var mı ? zannetmiyorum. olsa bile bunu yine ky üzerinden yapacaklardır. Buradan toplayacakları hisseleri, bilanço düzelince, şirket değerini bulunca/ tarihi zirvelerin üzerine çıkınca olumlu haberler eşliğinde KY ye malı devrederler, koydukları paralarını da çok karlı bir şekilde geri alabilirler. Bu senaryoda ise halka açıklık oranının bu kadar yüksek bir seviyede olması ve hisse fiyatlarının buralarda olması dezavantaj, eğer ky nin bu senaryo ile bedelliye katılmasını istiyorlarsa hisse fiyatınında belirli yerde olması gerekir. 1.10 luk bir hissede bedelli ve bölünme sonrası .1.05 e gelecek diye kimse para bağlamaz. Bunu da bir zahmet düşünsünler...

Yazdıklarım tamamen senaryodur ve yatırım tavsiyesi değildir.

Esas

Alıntı Originally Posted by pardaillan Yazıyı Oku
    Bula bula yazıda gülücük koyduğum yeri mi buldunuz.??. Bende çok inanıyordum ya dua ile düşeceğine..
    Bu arada dünyayı yönetenler kudüste hacı oluyor...Hacı mı Hacı
    Bizim hacılardan bahsettim hocam 😀 doğru bütün olay orada kopuyor binlerce yıldır

Esas

Alıntı Originally Posted by rajazdayi Yazıyı Oku
    Dayı bunca stresten sonra dilerim iyi bir haftasonu geçirirsin...Selametle...

Esas

Alıntı Originally Posted by dadaş25 Yazıyı Oku
    bence sen algı yapıyorsun olabılır kelımesını kullanarak insanlara korku pompalama ne olacaksa olur bızım için vatan daha önemlıdır. şu an ülke 7 düvelle değil 27 düvelle savaşıyor ayrıca amerıkada trump seçıldıkten sonra amerıkada bıle demokratlar le cumhurıyetcılerın savaşı var tabıkı dolar kuru gelışen ulkelerde artacak adı üstunde gelışen ulke para bu ulkelerde var. bız halk olarak sağlam ve dık durmalıyız. ytd
    RIZA DAYI elindekine dolar nede altın yada faize yatırmamış gitmiş sanayi kagıdı almış hemde büyüyen bir şirketi şimdi bu adam kagıda ne kadar zararda birde tl bazında dolar bir yılda yuzde yirmi degerlenmiş yani gizli devülasyon olmuş.bende 2.00 tl aldıgım dolarları 25 aralıktan sonra 2.130 sattım emlak konut 2.00 lere gelmişti onu aldık kardemir gitmez dedik emlak aldık kardemir 88 kuruştan 2.40 gitti emlak konut 2.15.aldım 1.yıl sonra 2.55 sattım yani esasen dolardan çıkmasaydım en iyi yatırım olacaktı

Sayfa 11/239 İlkİlk ... 9101112132161111 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •