Sayfa 111/707 İlkİlk ... 1161101109110111112113121161211611 ... SonSon
Arama sonucu : 5654 madde; 881 - 888 arası.

Konu: ISYAT-İş Yatırım Ortaklığı

1. Esas

Faize yatırmadık ki parayı faiz oranına göre temettü belirlesin şirket. Ben bilançoya göre bu sene daha fazla temettü dağıtabilir dedim.
     Alıntı Originally Posted by devletmemuru Yazıyı Oku
    şu anki fiyat yuksekmi? bence degil. yukselicekmidir? bence yukselicektir. temettuden sonra dusecekmi? dusme ihtimali var fakat gecen seneki dinamikler bu sene yok genelde halen boga piyasası var ve daha ne kadar gidecegi de belli degil piyasa boyle devam ederse dusus bekleyenler umdugunu bulamayabilir
    sn ernesto arkadasımız keske daha once bu senedi gorseydim demiş bende diyorumki keske ben de haziran ayında buraya yatırdıgım parayı thy ve bankalara dagıtmıs olsaydım he kardamıyım evet ama buyuk balıklar kacdı.
    sn kaptanmehmet arkadasımızda verilecek temettunun 16 kurusdan fazla olacagını soylemiş bense dusuk faiz ortamında bu sene 16 kurus dagıtmayabilir ama her halukarda hisse bası 10 kurusdan az olmayacaktır diye dusunuyorum.
    bana kalırsa yatırım ortaklıgı denilince az yada cok portfoyde tutulması gereken kagıtlardan biri işyat. uzun sure tutanlara yıllık faiz getirisinin minimum 2 katını vaadediyor.
    bilancoyla beraber kagıdın farkındalıgının artacagını dusunuyor ve 2013 senesi boyunca kendine bir boga trendi olusturacagını umuyor ve bekliyorum
    yazdıklarım yatırım tavsiyesi olamaz kendi goruslerimdir beni baglar

Duhul
    Aug 2011
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    2,332

Thumbs up

Alıntı Originally Posted by Kaptan Mehmet Yazıyı Oku
    Ben olsaydım yerinizde şimdi girer temettüden bir kaç gün önce çıkar ve temettü sonrası tekrar girerdim. Bence şu an en uygun zaman daha temettü fiyatlamadı.3 yıldır olduğu gibi bu yılda 16 kuruş hisse başı temettü verse (ki ben daha fazla bekliyorum bu yıl) temettü verimi % 14 civarı oluyor. Faizler bu seviyelerde iken ben bu yıl hiç bir hissesnin temettü verim oranının % 10 u geçeceğini tahmin etmiyorum. Hesabımı ona göre yapıyorum.
    evet katılırım...benimde beklediğim genel seyrin bu şekilde olması...genelde temettü sonrası pozisyonlar kapatılır...hatta temettü hisselerinde ki beklentiyle üretilen prim ivmesinin hızı hisse fiyatının temettü verimliliği makasında faiz lehine döndüğü noktada veya hedeflenen prim değeri yakalandığında kesilir ve vakidir ki temettü dağıtımına bir hafta kala bazı hisselerde kar satışı olduğu bile çokçası görülebilir ! ...ve pozisyonlar Eylülde 3.çeyrek beklentileriyle tekrar açılır !
    ... Haziran ve Ağustos aralığı mevsimsel sebeplerinde katkısıyle makro olarak tüm sermaye piyasalarında daha durgun geçen bir dönemdir....bu özellikle temettü hisselerinin genel hareketidir....

Duhul
    Dec 2012
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    1,738

Esas

faize gore degil ama gecen seneki yedeklerden odemesine ve yıl içinde veya onumuzdeki sene için yeni birleşmelerde sermaye artırmak için şirket bunyesinde tutmak amacıyla temettu odemesini kısabilir diye dusunuyorum şirket hazır faizlerde dusukken 16 kurus veya altına razı gelinebilir şeklinde bir stratejiyle yaklasamazmı?

4. Esas

Geçen yıl kar yok iken geçmiş yıl karlarından 16 kuruş dağıtan şirket bu yıl dokuz ayda 32 milyon kar edip geçen yıldan daha az temettü verirse bence ayıp olur iş bankası kurumuna yakışmaz. Patron şirketi gibi yaklaşmamak lazım kurumsal şirketlere.
    faize gore degil ama gecen seneki yedeklerden odemesine ve yıl içinde veya onumuzdeki sene için yeni birleşmelerde sermaye artırmak için şirket bunyesinde tutmak amacıyla temettu odemesini kısabilir diye dusunuyorum şirket hazır faizlerde dusukken 16 kurus veya altına razı gelinebilir şeklinde bir stratejiyle yaklasamazmı?

Duhul
    Aug 2011
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    2,332

Esas

bunu yaparsa o vakit bedelsiz sermaye artırımıyla bir dengeleme de sözkonusu olabilir...genelde yatırımcı psikolojisi bunu pozitif algılamaya hazırdır ve bu şirketlerin sık başvurdukları bir durumdur strateji ...

Duhul
    Dec 2012
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    1,738

Esas

bilemiyorum ihtimaller.. ihtimaller.. beni dusunduren şey tahta fiyatının halen buralarda seyretmesi. 16 kurus veya ustu dagıtacagı bilinen bir şirketin senedinin bu fiyatlarda olmaması gerekir diye dusunuyorum. mesela hekts ornegi verilmiş bir baska forumda tahta fiyatının dagıtılacak temettuye gore piyasa tarafından arttırılması ornek olarak gosterilmiş.
    bizim işyatta ise dagıtılacak tahmini temettuye gore piyasanın bunu fiyatlaması gerekmiyormuydu? hadi herseyi bırakalım minimum 16 kurus dagıtması beklenen senedin tahta fiyatının an itibarıyle 1.3x li fiyatlarda olması gerekmezmi?

7. Esas

Olur olur sabır acı meyvası tatlıdır. Temettü belli olana kadar artmasa daha memnu olurum ne alabilirsek kardır bu fiyatlara.Zaten istediğimiz fiyata iki seans ta gelir.
    bilemiyorum ihtimaller.. ihtimaller.. beni dusunduren şey tahta fiyatının halen buralarda seyretmesi. 16 kurus veya ustu dagıtacagı bilinen bir şirketin senedinin bu fiyatlarda olmaması gerekir diye dusunuyorum. mesela hekts ornegi verilmiş bir baska forumda tahta fiyatının dagıtılacak temettuye gore piyasa tarafından arttırılması ornek olarak gosterilmiş.
    bizim işyatta ise dagıtılacak tahmini temettuye gore piyasanın bunu fiyatlaması gerekmiyormuydu? hadi herseyi bırakalım minimum 16 kurus dagıtması beklenen senedin tahta fiyatının an itibarıyle 1.3x li fiyatlarda olması gerekmezmi?

Duhul
    Aug 2011
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    2,332

Esas

temettü beklentisine göre bir prim otomatik ve net bir kaide değildir piyasa fiyatlar yada fiyatlamaz..sadece umulur..
    olursa da olmazsa da piyasanın tavrı kurumun temettü kararını etkilemez...işyat'ın temettü stratejisi biraz farklı..gerektiğinde yedeklerden de ödeme yapabiliyorken temettü beklentisine göre oluşan piyasa talebi adamların çokda umurunda değil..bu belli bu nedenle işyat 'ı bir banka ve endüstri şirketi hüvviyetinde değerlendirmemek gerekir..gerekçelerini defalarca açıkladık...zaten hisseden banka ve aracı kurumlar yeterince istifade etmektedir..küçük yatırımcı da ya banka hisselerinde dir..yada temettü verimi belli endüstri şirketlerinde..tüpraş..ttrak..adana..froto gibi alışkanlıklar ve farkındalıklar da hisse seçiminde mutlaka hesaba dahil edilmelidir..

Taze bir örnek verelim.... Adana çimento ve Ünye çimento nun bu yılki iç satışları ve kar tabloları Ünye lehine daha parlak gibi gözükse de aşağı yukarı rakkamlar ortda ve biribirine yakınken...geçmiş yıl ortalamalarına ve bu yıl beklenen kar tahminine göre ödeyebilecekleri temettü rakkamı da aşağı yukarı belliyken piyasanın Rus olimpiyatları gazı ve rekabette bölgesel olarak daha rahat olması sebebiyle Ünye yi fiyatlamasıyle..Adana çimentoya olan yaklaşımı birbirinden çok farklı olmuştur ki..bu Adana nın bu yıl temettü dağıtmayacağı beklentisi yüzünden yeterli piyasa ilgisi görmediği manası taşımaz

Sayfa 111/707 İlkİlk ... 1161101109110111112113121161211611 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •