Sayfa 12/83 İlkİlk ... 210111213142262 ... SonSon
Arama sonucu : 661 madde; 89 - 96 arası.

Konu: Çatı Aday Ekmeleddin İhsanoğlu...Tepki ve yorumlar...

Duhul
    Jul 2009
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,223

Esas

Chp nin dinle ve çoğunluğu temsil eden Müslümanlıkla bir sorunu yok.
    Sadece dinin mezhepler bazında, politikaya alet ederek ülkenin bölünmesinde bir araç olarak kullanılmasına engel olmak istiyor..
    Seçilecek Cumhurbaşkanının dini bilgi ve ufkunun geniş olması,
    dürüst, bilimden ve milli çıkarlardan yana, dengeli ve uzlaşmacı kişiliği ile Müslümanlığın
    yanlış yorumlamalar ve politikalar eliyle bir ayrıştırma aracı olarak kullanılmasının önüne geçecektir.

Haa...gönül isterdiki hiç böyle bir kamplaşma ,ayrışma ,çatışma ve bölünme kaygısından uzak
    birlik beraberlik içinde sadece kalkınma gelişme ve demokratik düşünceler boyutunda bir Cumhurbaşkanlığı seçimi süreci yaşansaydı.
    Ama ülke ve toplum olarak geldiğimiz bu noktada değerlendirme yaparken bu hususu da ön planda tutmak zorundayız.

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İzmir/Türkiye
    Gönderi
    18,646
    Blog Yazıları
    199

Esas

CHP ve MHP’nin AK Parti adayına karşı çıkardığı ortak cumhurbaşkanı adayı Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu'na ilişkin Alevi Bektaşi Federasyonu'ndan açıklama geldi.

CHP ve MHP’nin ortak aday olarak Ekmeleddin İhsanoğlu’nu aday gösterdiğine işaret edilen açıklamada, “Geçmişte Türkeş’in danışmanlığını yapmış, AKP’nin adayı olarak İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri olmuş, İslamcı özellikleri çok önde olan İhsanoğlu’nun CHP tarafından önerilmesi oldukça düşündürücüdür. Toplumsal beklentilere yanıt vermeyen, toplumda karşılığı olmayan, Türkiye’nin daha da muhafazakârlaşmasının önünü açacak İslamcı bir aday olan Ekmeleddin İhsanoğlu’nu Alevi toplumunun adayı olamaz” denildi.

http://www.gazetevatan.com/aleviler-...649651-gundem/

Ülkemizin önemli sosyal gruplarından biri olan Aleviler beklenen tepkiyi resmen verdiler.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP oylarında önemli bir eksilmeyi ifade eden bu açıklama, CHP yönetimine sürpriz olmamalı.

Giderek dağ fare doğuruyor havası oluşmaya başladı.

Duhul
    Apr 2012
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    5,682

Esas

Alıntı Originally Posted by BORA YAŞAR Yazıyı Oku
    CHP ve MHP’nin AK Parti adayına karşı çıkardığı ortak cumhurbaşkanı adayı Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu'na ilişkin Alevi Bektaşi Federasyonu'ndan açıklama geldi.

CHP ve MHP’nin ortak aday olarak Ekmeleddin İhsanoğlu’nu aday gösterdiğine işaret edilen açıklamada, “Geçmişte Türkeş’in danışmanlığını yapmış, AKP’nin adayı olarak İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri olmuş, İslamcı özellikleri çok önde olan İhsanoğlu’nun CHP tarafından önerilmesi oldukça düşündürücüdür. Toplumsal beklentilere yanıt vermeyen, toplumda karşılığı olmayan, Türkiye’nin daha da muhafazakârlaşmasının önünü açacak İslamcı bir aday olan Ekmeleddin İhsanoğlu’nu Alevi toplumunun adayı olamaz” denildi.

http://www.gazetevatan.com/aleviler-...649651-gundem/

Ülkemizin önemli sosyal gruplarından biri olan Aleviler beklenen tepkiyi resmen verdiler.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP oylarında önemli bir eksilmeyi ifade eden bu açıklama, CHP yönetimine sürpriz olmamalı.

Giderek dağ fare doğuruyor havası oluşmaya başladı.

iyi o zaman alevi toplumunun adayı tayyib erdogan olsun

hayret bi şe yahu

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İzmir/Türkiye
    Gönderi
    18,646
    Blog Yazıları
    199

Esas

Alıntı Originally Posted by cokuzuncu Yazıyı Oku
    iyi o zaman alevi toplumunun adayı tayyib erdogan olsun

hayret bi şe yahu
    İyi de demokrasi seçim falan diyoruz.

İş bazıları için "kırk katır mı kırk satır mı?" baskısına dayandı.

Bunu kabul edelim.

Adamı zorla sandığa götüremezsin ki.

Geçmişte o da denendi bu toplumda.

Hala var mı bilmiyorum doğrusu. Oy kullanmayana para cezası.

Bu işler öyle CHP ile MHP nin anlaşması ile bitmiyor.

Esas

Alıntı Originally Posted by tekas Yazıyı Oku
    Chp nin dinle ve çoğunluğu temsil eden Müslümanlıkla bir sorunu yok.
    Sadece dinin mezhepler bazında, politikaya alet ederek ülkenin bölünmesinde bir araç olarak kullanılmasına engel olmak istiyor..
    Seçilecek Cumhurbaşkanının dini bilgi ve ufkunun geniş olması,
    dürüst, bilimden ve milli çıkarlardan yana, dengeli ve uzlaşmacı kişiliği ile Müslümanlığın
    yanlış yorumlamalar ve politikalar eliyle bir ayrıştırma aracı olarak kullanılmasının önüne geçecektir.

Haa...gönül isterdiki hiç böyle bir kamplaşma ,ayrışma ,çatışma ve bölünme kaygısından uzak
    birlik beraberlik içinde sadece kalkınma gelişme ve demokratik düşünceler boyutunda bir Cumhurbaşkanlığı seçimi süreci yaşansaydı.
    Ama ülke ve toplum olarak geldiğimiz bu noktada değerlendirme yaparken bu hususu da ön planda tutmak zorundayız.
    nefis bir kritik yapmışsınız dostum..........

katılıyorum............tebrik ediyorum............

Esas

Ekmeleddin İhsanoğlu'na neden oy vermeli ?Çarpıcı ifadeler...

Muhalefetin ortak cumhurbaşkanı adayı olarak açıklanan Ekmeleddin İhsanoğlu’na MHP’den çok CHP Meclis grubu içinden tepkiler geldi. Gelen eleştirilerin bir bölümü İhsanoğlu’nun “Atatürk ve Cumhuriyet karşıtı” olduğu şeklindeydi.

Ekmeleddin İhsanoğlu ise eleştirilere yanıt verdi...

Kurduğu iki cümle ise Tayyip Erdoğan'dan hiç duymadığımız ifadelerdi...

Bu iki cümle dahi neden İhsanoğlu'na oy verilmesi gerektiğini özetliyor:

Atatürk’ü inkâr Türk tarihini inkârdır

Din ve siyaset birbirine karışmamalı
    Utku Çakırözer yazdı:

Gündemdeki isim olan İhsanoğlu’na dün hem adaylığını hem de bu eleştirileri nasıl değerlendirdiğini sorma fırsatı bulduk. Başta konuşmak istemedi. Ancak “Atatürk düşmanlığı” iddialarına üzüldüğünü belirttikten sonra şu değerlendirmeleri yaptı:

Atatürk’ü inkâr Türk tarihini inkârdır

“Bu tür değerlendirmelere çok üzülüyorum. Lütfen bunu yapan arkadaşlarımız geçmişime baksın. Türkiye Cumhuriyeti kurumlarında, hatta adında bizzat Atatürk yazılı kurullarda üstlendiğim görevlere baksınlar. Atatürk’ü, Cumhuriyet realitesini ve kazanımlarını inkâr etmek tamamen yanlıştır.

Atatürk istiklal mücadelesinin kahramanı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olarak tüm Türk milletinin gönlünde yer etmiş mümtaz bir şahsiyettir. Bunun aksini söylemek tarihin realitesine yakışmayan bir tutum olur. Fransa için Napolyon, ABD için George Washington neyse Türkiye için de Atatürk odur.”

Ne reddedelim ne de kutsayalım

“Türkiye’de Atatürk meselesi gündeme geldiğinde yapılan şu: Bir kesim onu yargılıyor ve tamamen reddediyor. Bir kesim ise yarı Tanrı misali kutsuyor. Ne kutsamalı ne de reddetmeliyiz. Türkiye’nin bu tartışmaları çoktan aşmış olması lazım. Cumhuriyet’in 100. yılında tarihimizi objektif ve rasyonel olarak ele alabilmeliyiz.”

Amacımız daha iyi demokrasi olmalı

“Türkiye artık modern bir toplum haline döndü. Demokrasisini daha iyi noktaya çıkarmak için büyük çaba içinde. Ben de günümüz meselelerini bu çerçeve içinde ele almanın en doğru yaklaşım olduğuna inanıyorum.”

Din ve siyaset birbirine karışmamalı

İslami bir gelenekten geldiği için İhsanoğlu’na “laiklik” konusunda da eleştiriler yöneltildiğini gözlemliyoruz. Kendisine bu konudaki tereddütleri aktardığımızda, “Yeni Yüzyılda İslam Dünyası” isimli kitabının önsözüne de aldığı şu ifadelerle yanıt verdi:

“Din-siyaset ilişkisi düzenlenmesi gereken bir alandır. Bu ikisi arasındaki sınırın tayininde hep problemler olmuştur. Siyasi güçlerin din üzerinde baskı kurmaması gerekir. Benzer şekilde siyaset üzerinde din adına bir baskı da kurulmamalı. Bu durumların her ikisinin de başarısızlıkla neticelendiği örnekler hem İslam hem de dünya tarihinde mevcuttur.”

Anadolu denince gözümüz parlar

İhsanoğlu ile kısa görüşmemizde, Kahire’ye uzanan ailesi hakkında da konuştuk. Adaylığı açıklandıktan sonra babası İhsan İhsanoğlu’na yönelik eleştirilerin de geldiğini öğrenince üzülmüş. Sadece, “Babam da benim gibi siyasete uzak durmak isteyen bir kişiydi. İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif’in en yakın arkadaşıdır babam. En güvendiği insanlardan biridir. Ülkesini seven, Anadolu’yu duyunca gözü parlayan biriydi babam” demekle yetindi.

Hamama giren terler

İhsanoğlu ile ilgili en merak edilen konu, AKP’nin olası Cumhurbaşkanı adayı Başbakan Tayyip Erdoğan karşısında nasıl bir kampanya yürüteceği konusu. Yakında Ankara ve İstanbul’da siyasi partiler ve basını kapsayan bir görüşmeler turuna çıkacak. Ardından yurt gezileri gündeme gelecek. “45 günlük bu yoğun tempoya hazır mısınız?” sorumuza kendine güvenen bir yanıtla karşılık verdi:
    “Hamama giren terler!”
    http://www.haberfedai.com/

Esas

Köşk adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun bilinmeyenleri... Ekmeleddin İhsanoğlu aslında nereli? Neden Kahire'de yaşadı? Kaç dil biliyor?

1924 yılında İstanbul’dan Kahire’ye eğitim için giden Yozgatlı Müderris İhsan Efendi’nin, Kahire’de doğup büyüyen ve bugün CHP ve MHP tarafından "ortak çatı aday" olarak ilan edilen İslam Konferansı Örgütü (İKO) eski Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'nun ilginç hikayesi...

"Kahire doğumluyum, ama nüfus kaydım Yozgat’ta"
    Yozgatlı müderris İhsan Efendi, okumak için Kahire’ye gittiğinde yıl 1924’tü. El Ezher’den mezun olduktan sonra Mısır Osmanlı Arşivleri’nde çalışmaya başlar. Ayn Şems Üniversitesi Şarkiyat Bölümü Türk Dili ve Edebiyatı Kürsüsü’nü kurar. Rodoslu bir Türk olan Saniye Hanım’la evlenir. 1943’de de Ekmeleddin İhsanoğlu doğar.

Hiç gitmese de babasından Yozgat hakkında çok şey dinleyen ve Yozgat kültürünü öğrenen Ekmeleddin İhsanoğlu, ata topraklarına ancak babasının ölümünden 9 yıl sonra 1970 yılında gider.

O zaman hissettiklerine dair şunları söylüyor:

“Yozgat’ta dolaşırken sanki ayaklarım yere daha sağlam basıyor, sokaklarda daha güvenle yürüyordum.” O ziyaret sonrası dedesinin konağını diğer üç hissedarın hissesini ödeyerek alan İhsanoğlu, “Oraya yerleşiriz, yazları, kışları sılada bulunuruz diye düşünmüştük.” diyor.

YOZGAT'TAN HİÇ KOPMADIM

Yoğun çalışma temposu, bu hayalini gerçekleştirmesini engellemiş. Fakat baba memleketinden kopmamış.

Diyor ki; “Yozgat’taki kaydımı sildirmedim. Ankara’da 10, İstanbul’da 30 seneden fazla yaşadığım halde hiçbir zaman kaydımı almadım. Askerlik yoklamalarımı Yozgat üzerinden yaptım. Çocuklarım doğdukları zaman Yozgat’taki kaydımızı nakletmedim. Yozgat hep referans oldu bizim için.”

Hoca, doğup büyümediği halde baba vatanına bu kadar bağlı olmasının sebebini şöyle anlatıyor: “Bir nevi geleneği korumak, kökleri sağlam tutmak. Aslından ve menşeinden emin olmak meselesiydi. Referans noktalarını değiştirmek istemeyen bir anlayış içinde baktığım için Yozgat’tan hiç kopmadım.”

İhsanoğlu’nun annesi Rodoslu olduğu için Mısır’daki evlerinde Rodos ve Yozgat kültürü bir arada yaşanmış. Annesi mesela Yozgat yemeği olan arabaşı da yaparmış. Tabii Ege’ye has zeytinyağlıları da çok leziz olurmuş. Hoca, annesinin kabak çiçeği dolmasından da ‘çok güzel yapardı’ diye söz ediyor.

DEĞERLİ KİTAPLARI BOZOK ÜNİVERSİTESİ'NE BAĞIŞLADI

ihsanoğlu, babası ile kendisinin 100 yıllık kütüphanesini ve dedesinden kalma konağı, 2013 yılında Yozgat Bozok Üniversitesi’ne bağışladı.

Babasının Yozgat’ta oluşturmaya başladığı ve Kahire’de devam ettiği kütüphaneye küçük yaşlardan beri İhsanoğlu’nun da büyük katkıları olmuş. Özellikle de uluslararası görevleri döneminde. Hoca, “Kütüphanemin bir kısmını IRCICA’ya, bir kısmını çeşitli kurumlara vermiştim. Ama Yozgat için böyle bir fikir belirince, çok değişik yerlerden kitaplar edinerek kütüphaneyi yeniden oluşturmaya başladım.” diyor.

İhsanoğlu’nun Yozgat Bozok Üniversitesi’ne bağışladığı kütüphanesinde temel referans kitapların yanı sıra İslam ve Türk kültürü, Osmanlı, sanat, mimarlık ve din tarihiyle ilgili kitaplar var. Çok kıymetli ilk basım Mushaflar, eski yazma eserler de Yozgat’a gidecek kütüphanede yer alıyor.

EMİN BİLGİÇ'İN KIZI İLE EVLİ

İhsanoğlu, Milliyetçi camianın önde gelen isimlerinden Türk Ocakları Eski Genel Başkanı (1973-1974) Prof. Dr. Emin Bilgiç'in kızı eczacı Füsun Hanım'la evli ve 3 çocuk sahibi
    .

4 DİL BİLİYOR

İngilizce ve Arapça’yı çok iyi derecede konuşan Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Fransızca ve Farsça’yı da orta derecede konuşuyor.

ESERLERİ

İhsanoğlu’nun bilim tarihi, Türk kültürü, İslam dünyası ve Batı dünyası ilişkileri ve Türk-Arap ilişkileri hakkında değişik dillerde çok sayıda kitap, makale ve tebliği bulunuyor.

”Osmanlı Bilim Literatürü Tarihi” serisi içinde Osmanlı Astronomi Literatürü Tarihi, Osmanlı Matematik Literatürü Tarihi, Osmanlı Coğrafya Literatürü Tarihi, Osmanlı Müzik Literatürü Tarihi ve Osmanlı Askerlik Literatürü Tarihi adlı kitapların ve Osmanlı Devleti ve Medeniyeti Tarihi-2 cilt, (Türkçe, İngilizce ve Arapça dillerinde) adlı seri kitapların editörü ve ortak yazarı olan İhsanoğlu’nun yayınlarının bazıları Fransızca, Japonca, Boşnakça, Malay ve Kore dillerine tercüme edildi.

http://www.haberfedai.com/haber/1703...bilinmeyenleri

Esas

Mustafa Kemal Atatürk diyor ki;
    "Arkadaşlar, efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz.
    En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır. Hayatta en hakiki yol gösterici ilimdir, fendir. Öğretmenler, Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister. M. Kemal Atatürk ...

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne Cumhurbaşkanı seçeceğiz, aklımızda hiç soru kalmamalı...

Sayfa 12/83 İlkİlk ... 210111213142262 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •