Sayfa 12/765 İlkİlk ... 210111213142262112512 ... SonSon
Arama sonucu : 6115 madde; 89 - 96 arası.

Konu: KUYAS - Kuyumcukent Gayrimenkul Yatırımları A.Ş.

Duhul
    Oct 2012
    İkamet
    ÇORLU..
    Gönderi
    795

Esas

kartonun pd.si 377 milyon dolar, kuyaşın 34 milyon dolar. karlılık açısından bağlantı kuruyorsanız yanılırsınız!! kuyaşın 30 milyon kar.ı projedeki satışlardan ve arazi satışlarındandır. fakat şunu dikkate alabilirsiniz. şuan şirketin elinde 90-100 milyon liralık stok var rezidanslar var satılmayı bekleyen... piyasa değeri ise 50-60 milyon lira.. yakında açıklayacağı 9 aylık blançosuda 6 aylık blançosuna yakın olacağını tahmin ediyorum. bunların dışında kısa zaman sonra yapılacak büyük projeler gündemde. yedeklerinde 11 milyon para bulunuyor. 500 bin sermaye.. tek sıkıntı bana göre şudur : 1800 tane ortak.. paraya ihtiyacı olanlar ve dahada düşecek düşüncesine kapılıp satışa geçenler....

mertum Guest

Esas

bu kadar çok ortaklı olması vede bedelli potansiyelinin yüksek olması düşündürücü. bu adamların bedelli vermesi için mal satmaya dahi ihtiyacı yok maşallah halihazırdaki ortaklar suya sabuna dokunmaya bile gerek bırakmayacak sayıda.

Esas

Bedelli sermaye artırımı nereden çıktı arkadaşlar? Adamlar 24 yıl önce onca para yatırmışlar. Kooperatif yönetimi şirketleşeceğiz demiş, borsaya kote olup değerimizi artıracağız demiş. GYO'ya dönüşmekten bahsetmiş. Rezerv arsalar üzerinde yeni projeler bir kaç ay içinde ihale edilecek demiş. 1800 ortağa "arkadaşlar pamuk eller cebe para lazım büyümek için" derlerse o ortaklar ne yaparlar siz düşünün. Demezler mi " yavu başkan, 180 küsur araziye, çivi çakmadan bıraksaydık,şimdiki arazi değeri ile bile koyduğumuz parayı (altın vs her ne ise) defalarca katlamıştık. Bu ne biçim şirket,kooperatif yönetme.Onca yıl yönetim olarak maaş aldınız bizim karımız ne bu işten,hala para istiyorsunuz" .. Demezler mi sizce? Kooperatifin elindeki 190 dönüme yakın araziyi hiç satmasaydı,inşaata girişmeseydi düşünün ne ederdi? Basın Ekspres Yolu burası. M2 fiyatları uçmuş. Arsa büyüklüğü ve konuma göre 1800 dolardan başlayıp, 8000 dolar değer biçilenler var. Bedelliye gitmeden önce mutlaka yüksek bedelsiz olur. Benim tahminimdir. Yatırım tavsiyesi değildir. 1800 ortak handikaptır elbet. Zaten fiyatın buralarda olmasının nedeni de bence odur. Satmaya çalışandan almak,satış baskısı yaparak ucuzdan mallanmak amaç bu bence. Kartonsan'la mukayese kesinlikle yanlış elbet. KArton'u Dentaş ile mukayese edebiliriz.

Esas

Alıntı Originally Posted by kutlug Yazıyı Oku
    şimdi herkes kağıdın tekrar 60-70 lere inmesini bekliyor değilmi çünkü bu fiyatlar çok ucuz ve de defter değerinin epey altında yani o fiyatlardan alan çok olur bunu sadece ben mi biliyorum tabi ki hayır.
    şimdi ben bu şirketin patronu olsam ne yaparım aşağı yukarı hareketlerle bir şekilde kağıdı ky ye pazarlarım ky de ucuz diye asıl fiyatları 250-300 diye alırmı bence alır. sonra da bir yüksek oranlı bedelli patlatır sattıklarımın bir kısmını alttan alırım alamadıklarımdan da rüçhan bedellerini toplarım. zaten bu kağıdın sermaye artırımına ihtiyacı olduğu aşikar bedelsiz de veremeyeceğine göre nerden baksan %5000 bedelliyi hak ediyor.
    bunlar sadece beni yorumum olup olmaması için hiçbir sebep olmadığı gibi olması için de çok sebep var. YTD.
    birde bu şirketin patron şirketi olmadığını en büyük pay sahibinin %2 payı olan ve yaklaşık 2000 ortaklı bir şirket olduğunu bilsen yazdıkların sana bile o kadar anlamsız gelirdiki eminim yazmazdın sevgili arkadaşım fiyat cıkar düşer bunları belki bizler bilemeyiz ama mesnetsiz senaryolarla müspet veya menfi insanları etki altında bırakmamaya dikkat etsek hepimiz için iyi olur.YATIRIM TAVSİYESİDİR.NOT. Bu şirketin bilançosundaki 6 aylık kar rakamı sermayesinin 60 katı bunuda gözardı etmeyelim bedelli bedelsiz tartişması yaparken
    Son düzenleme : yuppie; 10-10-2012 saat: 23:30.

Duhul
    Oct 2012
    İkamet
    ÇORLU..
    Gönderi
    795

Esas

bedelli konusu çok daha sonra düşünülecek bir olaydır. ttk nın son halini okuyunuz öncelikle.. şirketler eldeki nakiti kullanmadan bedelliye gidemeyecektir bu kanunlaşmıştır.. öncelik bedelsiz.. şuan yedeklerde 1 ve 2. tertip olmak üzere 11 milyon nakit var. eğer isterlerse 1 e 20 oranına kadar bedelsiz yaparlar.. kanun önce bedelsiz yapacaksın diyor okuyun detaylı.. kaldı ki şirketin şuan yapacağı projeler için finansman sıkıntısı yok.. gayrimenkul işinde yeni moda maket üzerinde satış.. adamlar projeye başlamadan maketini yapıp ön satış için iskontolu talep toplarlar diyelim ilk etapta %30 talep geldi. bu %30 un nakit karşılığı kasaya girer ve proje yapım süresi boyunca kendi finansmanını sağlar. bu işlemler kabaca yazdığım gibidir.
    öncelik bedelsiz.. ardından vergi muafiyeti için kooperatifle birleşme olayı.. sonrasında işler yolunda gittiği taktirde gyo.ya dönüşüm. benim tahminim bu yöndedir.. bu hisse sip.te işlem görmeseydi çok iyi yerlerde olurdu..
    şirket stoklarını erittiği takdirde ciddi bir para girişi olacaktır.. sermayesinin 60 katı bir blanço neredeyse piyasa değerine yakın bir para.. olumsuz yönlerinide görüyoruz elbette.. kısa ve uzun vadeli borçlar için yapacakları projenin lansmanını çok iyi yapmaları gerekir.. borçları kapatması açısından. ortak sayısının fazla oluşu sıkıntı.. bu ortaklardan satış yapanlar güvensizlikten satış yapmıyorlar bence.. para ihtiyacı ve düşecek kaygısı.. 98 yılından bu yana ortak oldukları bir şirket var ortada kendi güçleri.. ve güzel yönetilmiş.. 9 aylık blanço bir gelsin bakalım.. kar geleceği ortada zaten bakalım 6 aylık blançoya yakın bişeyler olabilirmi göreceğiz 3-5 güne kadar..

Esas

valla sipteki hangi hisse başlığına baktıysam, ky birbirinden haberi olmadan hep aynı şeyi yazmış...neymiş, ortaklar arasında anlaşmazlık varmış, mutlaka satışlar duracakmış...
    Sonunda da satışlar durmayınca, kandırmaca görülünce ah'lar vah'lar...

Burda tek gerçek var :
    Paraya ihtiyacı olan şirket sip'e girip parayı topluyor, rahatlıyor..
    Borsa falan kimsenin umrunda değil...
    Dünyanın en tatlı para toplama yeri...

Spk'nın işine geliyor, ulusal 100'deki hantal kağıtlar tavan yapamıyor, çok düşük yüzdelerle yükseliyorlar
    Spk'da yeni kek çekebilmek için sip'in günlük tavanlarını borsanın karıymış gibi gösteriyor.
    Tam bir kumbaracı panayırı...

Spk'ya mail atıp demediğimi bırakmadım..bana gelen cevap hukuki yollar açık, başvurabilirsiniz oldu.

Duhul
    Oct 2012
    İkamet
    ÇORLU..
    Gönderi
    795

Esas

sip.te işlem gördüğü için bu tahtada işlemler kör dövüşü gibi.. ne kadar alış girilmiş ne kadar satış girilmiş fiyat ekrana yansıdıktan sonra görüyoruz. kısa vade düşünenler için risk vardır. vadesi olanlar şirketin şuanki durumuna finansal kaynaklarına ve geleceğine güvenip elini taşın altına sokacaktır. olumlu-olumsuz gördüklerimizi objektif olarak yazıyoruz. benim en az yabancı sabrı gibi sabrım ve vadem var. ben şirkette ışık görüyorum ve fiyatı çok uygun buldum portföyümün bir miktarı kadar alım yaptım.. tüm portföyü bir hisseye bağlamak benim mantığıma göre intihardır zaten.. ucuz-pahalı-risk muhakemesini herkes kendi yapmalı bence..

Duhul
    Oct 2012
    İkamet
    ÇORLU..
    Gönderi
    795

Esas

Alıntı Originally Posted by eses_26 Yazıyı Oku
    bedelli konusu çok daha sonra düşünülecek bir olaydır. ttk nın son halini okuyunuz öncelikle.. şirketler eldeki nakiti kullanmadan bedelliye gidemeyecektir bu kanunlaşmıştır.. öncelik bedelsiz.. şuan yedeklerde 1 ve 2. tertip olmak üzere 11 milyon nakit var. eğer isterlerse 1 e 20 oranına kadar bedelsiz yaparlar.. kanun önce bedelsiz yapacaksın diyor okuyun detaylı.. kaldı ki şirketin şuan yapacağı projeler için finansman sıkıntısı yok.. gayrimenkul işinde yeni moda maket üzerinde satış.. adamlar projeye başlamadan maketini yapıp ön satış için iskontolu talep toplarlar diyelim ilk etapta %30 talep geldi. bu %30 un nakit karşılığı kasaya girer ve proje yapım süresi boyunca kendi finansmanını sağlar. bu işlemler kabaca yazdığım gibidir.
    öncelik bedelsiz.. ardından vergi muafiyeti için kooperatifle birleşme olayı.. sonrasında işler yolunda gittiği taktirde gyo.ya dönüşüm. benim tahminim bu yöndedir.. bu hisse sip.te işlem görmeseydi çok iyi yerlerde olurdu..
    şirket stoklarını erittiği takdirde ciddi bir para girişi olacaktır.. sermayesinin 60 katı bir blanço neredeyse piyasa değerine yakın bir para.. olumsuz yönlerinide görüyoruz elbette.. kısa ve uzun vadeli borçlar için yapacakları projenin lansmanını çok iyi yapmaları gerekir.. borçları kapatması açısından. ortak sayısının fazla oluşu sıkıntı.. bu ortaklardan satış yapanlar güvensizlikten satış yapmıyorlar bence.. para ihtiyacı ve düşecek kaygısı.. 98 yılından bu yana ortak oldukları bir şirket var ortada kendi güçleri.. ve güzel yönetilmiş.. 9 aylık blanço bir gelsin bakalım.. kar geleceği ortada zaten bakalım 6 aylık blançoya yakın bişeyler olabilirmi göreceğiz 3-5 güne kadar..
    baktığınız hisselerin kaç liradan arz olduğunu ve nerelere gittiğine bir bakın.. 4-5 liradan arz olmuş 25 lirayı görmüş hisseler var sip.te. size katılıyorum sip.in hemen hemen hepsi kumar bencede. ben şirketin borçlarına,yapacağı projelere ve şuanki stoklarına baktım piyasa değerine baktım 50 milyon kadar..satışta olan gayrimenkulün değeri 90-100 milyon.. sonrasında beklentilerine.. 1e 20 oranda bedelsiz potansiyeli, gyo.ya dönüşüm beklentisi,kooperatifle birleşme beklentisi,arazilerinin değerli olması.. bunlardan bir tanesinin gerçeğe dönüşmesi benim için yeter.. risk faktörü olarakta portföyümün bir kısmı ile ortak oldum.. vade sorunumda yok. sadece bu hisse için değil tüm hisseler için alım yapmadan önce mutlaka temel analiz yapılmalı şirket hakkında detaylı bilgi temin edilmeli.. sonuçta pazardan 1 tl.ye domates alırken bile inceliyoruz çürüğü varmı diye.. alım-satım kararını herkes kendi vermeli.

Sayfa 12/765 İlkİlk ... 210111213142262112512 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •