Sayfa 13/667 İlkİlk ... 311121314152363113513 ... SonSon
Arama sonucu : 5329 madde; 97 - 104 arası.

Konu: LATEK-Latek Lojistik Ticaret A.Ş.

1. Esas

Böyle sahteker bir şirket görmedim

Duhul
    Aug 2012
    İkamet
    Ötüken
    Gönderi
    5,775

Esas

işlem yok.alan yok, satan yok.ne bu hal...

Esas

birisi şunlarla uğraşsa mahkemeye falan verse.bunlar milletin ahını almak için ne kadarçok uğraşıyorlar, param pul oldu ve olmaya devam ediyor.dipsiz kuyu gibi düştükçe düşüyor.

Duhul
    Aug 2012
    İkamet
    Ötüken
    Gönderi
    5,775

Esas

ky perişan edildi.kısa vadelide olsa, yukarı bir hareket yapması gerekiyor...

Esas

Türkiyenin notunun arttığı ,borsanın en tepelere vardığı bu günlerde yada 1-2 hafta gibi kısa bir süre içinde düştüğü kuyudan çıkmazsa hislerim bana hissenin en az daha %20-25 aşağılara geleceğini söylüyor. Tabi bu psikolojik bir yanılsama herkesin bildiği gibi kötü durumlarda insan iyi bir şey değil dahada kötüsünü düşünmeden edemiyor. Herneyse içimdeki kötü duygu umarım yanılsamadır ama değilse ancak vede ancak beklediğim kötü durumda hisseye tekra girer maliyet düşürür vede sonra yapabilirse yaptığı ilk tepkide %20-25 yukarlardan satıp paçayı bir nebze kurtarırım diye düşünüyorum.

6. Esas Spek Kimdir? İn mi Cin mi? Göreniniz Var Mı?

Spek dediğiniz kişiler de bizim sizin gibi bu işlerden para kazanmaya çalışan kişiler. Biz gibi bu işe yeni başlayan KY diye adlandırdığımız küçük yatırımcılardan iki farkları var bu speklerin.

1) Çok paraları var ve piyasayı istedikleri yöne çekebiliyorlar.
    2) Bir sistem dahilinde yapıyorlar bu işi.
    Hisseye aşık olup da yıllarca kıpırdamadan beklemiyorlar. Araştırıyorlar, soruşturuyorlar, teknik ve temel analiz yapıyorlar. Sonrasında ise başarı yani kar kaçınılmaz oluyor. Adamlarda sabır çuvalla. Bekliyorlar hissenin en uygun yere gelmesini. Bizler gibi gidip de en tepeden almıyorlar. Adamlar bir sistem dahilinde bu işi yapıyor. Adam hisseyi aldıktan sonra hisse fiyatı belli bir miktar düşerse, biz gibi daha fazla alıp da maliyet azaltma gibi bir yanlışa düşmüyorlar. StopLoss denilen zararı kesme yolunu seçiyorlar. Sonrasında yine analiz ve soruşturma. Ardından SABIR ve uygun kademeye gelince tekrar alıyorlar hisseyi.

Şimdi siz kendinizi bu adamların yerine koyun. Hisseye 2 - 3 liradan girenler hisselerini zararına satmadan bu adamlar hisseyi tekrardan 2-3 liraya yükseltir mi? Tabi ki yükseltmez. Borsada birileri zarar edecek ki birileri kazansın. Birileri yüksekten aldığı hisseyi düşük fiyatlara satacak ki düşükten alan büyük yatırımcılar hisseyi yükseltsinler.

Kimi küçük yatırımcılar var ki hisseye neredeyse AŞIK oluyor. Adamlarda mantık şu: "Akşam yorgansız yatarım ama hissesiz yatamam." Bu düşünce devam ettiği sürece zarar ve kayıplar kaçınılmaz olur. Hisseye girmemek yada lirada kalmak da bir yatırımdır. "Zarar etmektense Yatırım yapmamak daha iyidir."

Borsada kazanmak istiyorsa Küçük Yatırımcı önce neyle karşı karşıya olduğunu bilmeli. Zarar ettikten sonra Eğitim olmaz. Önce eğitim alınacak sonra borsaya girilecek. Şimdi sizlere soruyorum: "Borsa konusunda 3 tane kitap alsanız kaç para ödersiniz?" Cevap: 60 TL, 70 TL en kötü ihtimal 150 TL. Peki. İkinci sorum şu: "Şimdiye kadarki zararınız 150 TL nin kaç katı?" Cevap: 3, 5, 10, 20 ? Hangisi? İşte yanıldığımız nokta tam da burası. Hiç bir bilgiye sahip olmadan, onun bunun laflarıyla hisse alınmaz, borsaya girilmez. Adam daha aldığı hissenin hangi şirkete bile ait olduğunu bilmiyor, şirketin uğraş alanının ne olduğunu bilmiyor ama birileri bu hisse gidecek, uçacak, kaçacak dedi diye neyi var neyi yoksa hisseye yatırıyor. Peki sonu ne oluyor? Hissem düştü, param pul oldu, ailem yıkıldı gibi cümlelerden ortalık geçilmiyor.

Hatamız yanlış zamanda yanlış hissede olmak. Hissede kar etme işi taa hisseyi alırken başlar. Eğer bir hisseyi uygun yerden almışsanız, merak etmeniz gereken bir şey yoktur. Hisse gün be gün kazandırır. Sizinde kafanız rahat olur. Ama yanlış yerden alırsanız da, günleriniz cehenneme döner, sıkıntıdan yerinizde duramaz hale gelirsiniz, uykularınız kaçar, aile düzeniniz bozulur, affedersiniz ama ekranın karşısında öyle baykuş gibi beklersiniz. Kar etmek için değil de ettiğiniz zararı çıkarmak için saatlerinizi borsa ekranları karşısında geçirirsiniz. Evet tekrar ediyorum ekran karşısında KAR ETMEK İÇİN DEĞİL, ETTİĞİNİZ ZARARI ÇIKARMAK İÇİN BEKLERSİNİZ. Şu lafı çok söylerler: "Aldığım yere gelsin vallahi çıkacağım, bir daha da girmeyeceğim" İşte bu durumdaysanız artık çok geçmiş demektir. Bu noktada az önce anlattığım olay devreye girer : "Yüksek maliyetli olan adamlar satmadan spek fiyatları neden yükseltsin".

Herkese saygılar, Herkese hayırlı bol kazançlar.

Duhul
    Oct 2011
    İkamet
    ötüken
    Gönderi
    1,073

Esas

belki daha aşağılara iner ama ben daha öncede belirttiğim gibi 0,98'dan alıma başlayacağım.kağıda bir yancı falan girmediği müddetçe de böyle ufak ufak basacaklar.gittiği yere kadar.ben ilk desteği 0,95 daha sağlam desteği ise 0,90'da görüyorum.oralara basarlarsa alıcısı çok olur.

Duhul
    Aug 2012
    İkamet
    Ötüken
    Gönderi
    5,775

Esas

grafiğe göre sözde tarihi diplerde.bakalım bu düzensiz kağıt tepki verecekmi, utanmadan daha aşağamı kayacak. tekniğe,desteğe, dirence pek inanmam ama, bunu izleyelim bakalım...
     Alıntı Originally Posted by bcomez Yazıyı Oku

Sayfa 13/667 İlkİlk ... 311121314152363113513 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •