Sayfa 13/43 İlkİlk ... 3111213141523 ... SonSon
Arama sonucu : 344 madde; 97 - 104 arası.

Konu: TUPRS - Tüpraş-Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş.

Esas

Alıntı Originally Posted by elma Yazıyı Oku
    Nereden izliyorsunuz? Paylaşabilir misiniz?
    https://www.neste.com/en/corporate-i...fining-margins

Esas

Aynı yerden aşağıdaki linke tıklarsanız bize Porvoo and Naantali rafinerisi nin baz alındığını söylüyor. Bizim tüpraş'ın rafineri marjları paralel mi gidiyo bu firmayla?
    https://www.neste.com/en/corporate-i...ference-margin

Esas

Dün isyatirim bir rapor yayinlamis, tuprasi en çok önerilenler arasına koymakla beraber 2016 icin tahmini net karini 1146milyon tl demiş, 2017 tahmini ise 2468milyon tl. 2106 bana oldukça dusuk geldi, 9 aylik bilanço kabaca 1000milyon tl kar gösteriyordu zaten, biraz stok geliride olması gerekir, golü yerse kurdan yer ama onunda hedge edildigini dusunuyorum. Sizlerin fikri nedir?
    Ytd

4. Esas

Evet bende gördüm 2016 kar rakamı onların raporunda son çeyreğin hiç kar yaratmayacağını gösteriyor onlara göre raporda.Rafineri marjlarına göre değerlendirince kurlarda bu yönlü bir gelişme yaşanmasaydı 2 milyar ve üzeri kar gelebilir rahatlıkla diyebilirdi insanlar ama kurlardaki artış bir muamma.Geçen yılda kurlarda ciddi bir artış olmuş muydu ona bakmak lazım ocak 2015 de kurlar düşük aralık 2015 de kurlar çok yüksek olduysa kurların etkisini belki ordan düşünebiliriz biraz YTD.

5. Esas

2015 yılında ocak ile aralık ayları arasında dolar kuru 2.39 dan 2.94 e yani %24 kadar artmış.2016 da ise 2.94 den 3.53 e yaklaşık % 19 kadar artmış.YTD.

Esas

Son faaliyet raporunda ne kadar etki edeceğini yazıyor, bi sürü hedge pozisyonu, kasasında yabancı para ve usd ile değerlenecek stok var, tedbir alınmıştır diye düşünüyorum. Son çeyrekte rafineri marjida artti, daha iyi kar olmali.
    Bu arada rafineri marji bugünde artmış.
    Yatırım tavsiyesi degildir

7. Esas

Alıntı Originally Posted by KayaCanKaya Yazıyı Oku
    2015 yılında ocak ile aralık ayları arasında dolar kuru 2.39 dan 2.94 e yani %24 kadar artmış.2016 da ise 2.94 den 3.53 e yaklaşık % 19 kadar artmış.YTD.

Dovizde ki her %10 artis icin 240 milyon zarar belirtmisler faaliyet raporunda. 480 milyon TL total eder.

Anlamadigim kisim, belirtilen hedgelere ragmen mi bu zarar olusacak? Cunku paranin yarisi TL kalan yarisi doviz mevduatta. Boylece olusacak doviz kari ile kur farkinin birbirini notrlemesi gerekir.

Stoka gelirsek 3 milyarlik stok vardi. Yaklasik 550 600 milyon stok kari yazmasi gerekmez mi ?

Neyse elin analistlerinden iyi bilcek halim yok ama isyatirimin ters kose olabilme ihtimali yuksek diye geciyor icimden.

Beklentim 2.7 milyar TL is show.

Bekleyenin bir yuzu tutmazsa da, beklentilerimizde ki sapmanin nedeni olarak .... diye gecilen raporlari gibi aciklama yapmayanin iki

Esas

Faaliyet raporunda dövizdeki artis neticesinde oluşacak zarar, gelir tablosuna yazılacak zarar mi? Bilançoda özsermayeye yazılacak zararmi? Karlılık açısından çok önemli.
    Ytd

Sayfa 13/43 İlkİlk ... 3111213141523 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •