Sayfa 13/102 İlkİlk ... 311121314152363 ... SonSon
Arama sonucu : 809 madde; 97 - 104 arası.

Konu: AKSA Aksa Akrilik Kimya Sanayii A.Ş.

Esas

Takası gordum biraz rahatladım ne yaşan soyeleyeyim bu acayip dususe en iyi satıcı yabancı atacı kurum bekliyordum en iyi satıcı vakıf en iyi alıcı tacirler hsbc ve cıtı alım tarafında. Bir suru kagıt gorusugu diplerden sağlam tepki verdi. Şimdi bakıyorumda yuzde 3-7 civarlarında tepki veren çok sayıda kağıt vr. Bu en dusuk seviyeden yuzde 1 bile tepki vermedi resmen yerinde saydı
    Son düzenleme : jayson; 24-06-2016 saat: 19:58.

Esas

İftara biraz var bu arada işe yaramasada biraz temel analiz yapıp aksa akrilikten bahsedelim. Dunyanın en buyuk Turkiyenin tek akrlik ureticisi aksa. Yani bu şu demek aksa bu işi bıraksa ihtşyacı karşılacak kapasite yok ulkemizde. Tam olmasada Tekel gibi bişey yani. Dunya akrilik uretiminin Yuzde 17 sini tek basına yapıyor. Yani nerdeyse 5 te 1. Turkiyedeki 500 sanayi kuruluşu arasında 35. sırada. Kurumasal yonetim notu 10 uzerinden 9,5. Şu ana kadar yanlış bilmiyorsam karbon elyaftan kar yazmasada hatta zarar ettirmesine rağmen fk 7x lerde pddd 1,1 lerde. Her sene nisan basında duzenli fena sayılmayacak temettu verir. Karbon elyaf işi olgunlaştıgında ordanda karlar gelmeye başladıgında bazı ky tahminlerine gore yıllık kar rakamları ucuk kaçabilir. Ama bu işe biraz var sanırım. Şu andan Epeydir gormediği pddd den işlem goruyor. Çeyrelik deilde yıllık bazda bakarsak Karını epeyce bir suredir arttırarak gidiyor. Kar buyumesi artan temettuyu beraberşnde getirdi. bu sene temettu 85 kurus geldi. Geçen sene 7x kuruşlardaydı sanırım. Ana hammaddesi yanlış yazabilirim akrilonotril petrol turevi ve petrol fiyatlarına duyarlı. Petrol dustugu için geçen sene fiyatları dustu. Şirkette hikayeye olmasa bilene akrilik işi bile şu anki flyatlarla yuzde 10 civarı temettu demek. Ama hisseyi uzuncu tutanlar hikayesine yatırım yapmışlarıdr bence. Hikayemiz karbon elyaf ortagımız dunyanın en buyuk kimya devlerinden dow. Dow ile aksa dowaksa şirketine ortaklar.şirket merkezi yalovada ve feribotla karşıya geçen çok kişi yanından hayranlıkla geçmiştir. Ozellikle geceleri ışıklar arasında bşr başka heybetli duruyor. Yalaovanın guzel bir yerinde şirker arsası. Fabrika arsası çok buyuk Emlakdan anlamam ama arsası yalovanın son zamanda yaptıgı primle epey degerlenmiş olabilrilr. Şirket epeydir 7 li flyatları gormuyordu brexıt sayesinde bugun 7 li fiyatlara derinlemesine daldı. Umarım 7 lerde kalıcı olmaz 8x lere ve en azından kırılan trende teyit almaya pull back yapar. Ben yuzde 61'8 duzeltmesini yapmış olabileceğini dusnuyorum. Neticeden beklentilerde bir değişiklik yok şimdilik
    Son düzenleme : jayson; 24-06-2016 saat: 20:47.

3. Esas

Alıntı Originally Posted by ÇiftçiDede Yazıyı Oku
    Fiyat düşüşü kademeli alım fırsatı olabilir,takibimde..Devasa yatırım programı nedeniyle zarar eden,bilançoyu bozan iştirak Dow Aksa yatırımları realize oldukça zamanla ana şirket karını gölgede bırakacak karlarla bilançoya katkı sağlayacaktır.Ülkemize katkısı stratejik önemde ,başarmasını heyecanla bekliyorum.
    Teknikçilere de sordum ikili tepe ve obo hedefi 2,60 dediler gösterildi,2,64 e kadar aldım biraz.
    Dow-Aksa dan gelen 59 milyon tl zarara rağmen 2015 karından ödenen net temettü mevcut fiyatın % 10 u,Dow-Aksa olmasa da bana göre ucuz,kaldı ki geleceğe yatırım yapılır.

4. Esas

Teknikçilere de sordum ikili tepe ve obo hedefi 7,60 dediler gösterildi,7,64 e kadar aldım biraz.
    Dow-Aksa dan gelen 59 milyon tl zarara rağmen 2015 karından ödenen net temettü mevcut fiyatın % 10 u,Dow-Aksa olmasa da bana göre ucuz kaldı, ki geleceğe yatırım yapılır.
    Not:maddi hata için özür,düzeltildi.
    Son düzenleme : ÇiftçiDede; 25-06-2016 saat: 21:20.

Esas

Birde yönetimde kardeş kavgası olmasa çok daha iyi olurdu ...

Esas

Çifçidede ortagım o dediğn oboyu uzun sure once farkettim. hatta fiyat çok yukarılardayken ustad olan bir twitter mudaviminin çizdiği grafiğe bunda obo var bana yaramaz dediğimnde o sahıs kendisini tanımadıgımı zannedip dalga geçer gibi ben anlamam obodan obo bunun neresinde gosterirmisin dedi. Bende bana takıldıgını anladıgımdan uzatmadan google gorselleri aç obo formasyon yaz aynısını goreceksin demiştim. Hakikatenede bana gore çok benziyordu bu fırmasyona ama o gormek istediğini goruyordu. Nereden nereye ozaman fiyat neydi şimdi ne. Ama arada kaynayan oboyu goremeyip yuksekten maliyetlenenler oldu. Buralar onemli yerler genel dusus surecine bakarsak bana gore çok hacimli bir dususde yok. Ben fazla yazmam artık son hatırlatma bana gore temettu hisslerini martta nisansa değil eylul ayından yıl sonuna kadar toplar yabancılar haberiniz olsun. Kurumsal şirketler nırmal karını yazdıgı surece kavga gurultu beni bağlamaz. Aksa için yazmıyorum şimdi yazdıklarımı Genel olarak dusumcen. bu tip hususlara nerden baktıgınıza bağlı bence ky yararına olabilir. Kendi hakkını savunurken ky hakkınıda savunuyor olabilir
    Son düzenleme : jayson; 26-06-2016 saat: 02:02.

Esas

geçen seneye göre, dolar bazında

net satışları 200 den 150 milyona,
    faaaliyet karı 28 den 18.5 milyona
    net karı 20 den 10 milyona düşmüş.....

yabancılar bizim gibi bakmıyor muhtemelen....ben brüt karlılığa bakarım öncelikle...her şeyin temeli odur...

FAVÖK 73 den 87 ye
    BRÜT KAR 72 den 82 ye çıkmış....

bundan sonra bizde yabancı gibi mi düşünelim???...
    Son düzenleme : FT-2; 26-06-2016 saat: 09:08.

Esas

Bakım, onarım ve temizlik giderleri 2015 ilk çeyrekte 4.332; 2014 de 3.738 milyon muş 2016-3 aylıkta ise 12.5 milyon
    amortisman gideri de 2016 da 4.2 milyon daha fazla...
    yarı mamül-mamül stok farkı 2015 de 7 milyon kar yazmış, 2016 da ise 5 milyon zarar yazmış...

toparlar isek 8+4+12 =24 milyon...geçen sene ile kıyasladığımızda brüt karlılık daha fazla olabilirmiş...

bakım onarım gideri muhtemelen olağanüstü tek seferlik bir artıştan kaynaklanıyordur (2015 in tümündeki rakam 30 milyon)...6 aylıklarda normale dönecektir diye düşünüyorum...amortisman da düşebilir...petrol fiyatları ve dövizin artmış olması nedeniyle mamül-yarımamül stok farkından bu dönem ciddi kar yazabilir...(10 milyon kadar)...

31 mart döviz kurları:

2.83
    3.21

2. çeyrekte petrol fiyatları ilk çeyreğe göre ortalama yüzde 34 civarında artmış, 3 aylık ortalama dövizde de cüzi bir artış olmuş...akrilonitril fiyatları petrole paralel seyrettiğinden yüzde 20-25 arası bir artış olabilir...

6 aylıklarda hem ciro hem brüt karlılık hem de net karlılık bana göre bariz artacaktır diye düşünüyorum..
    Son düzenleme : FT-2; 26-06-2016 saat: 09:41.

Sayfa 13/102 İlkİlk ... 311121314152363 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •