Sayfa 13/81 İlkİlk ... 311121314152363 ... SonSon
Arama sonucu : 643 madde; 97 - 104 arası.

Konu: Hayvan haklari hemen Şİmdİ!

Duhul
    Dec 2005
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    1,832
    Blog Yazıları
    1

Esas insanın vejeteryan olası gelir

Bekir COŞKUN [email protected]

Dana...

DANA kaçmadan önce etrafına bakar.

Orada duvara dayanmış, elindeki sopa yere düşmüş, sakalı uzamış, dişleri sarı, uyuklayan birisi vardır. Dana kuyruğunu sallar...

Boynuna bağlı ipi hafif bir yoklar... Yan gözle orada uyuklayanı kontrol eder...

Ve bir anda başını yukarı doğru kaldırıp ipe asılır, ipi koparır ve çitten atlayıp koşmaya başlar...

Uyuklayan adam o an aniden bağırır:

"Dana kaçtı..."

*

Bu akşam sizin televizyonlarda seyredeceğiniz, daha sonra BBC'de AB ülkelerinin vatandaşlarına gösterilecek olan "dana kovalama", olayın başlama anıdır.

Dana kaçar...

Çünkü; köyünde, ahırında, evinde, merasında kaçma huyu olmayan dananın burada kaçmasının nedeni; o başına geleceği bilir...

Hayvanlar sezerler...

Yeni doğmuş bir kedi yavrusunu aşağı doğru itiverin, tırnakları ile yerine yapıştığını, çünkü düşeceğini anladığını göreceksiniz... Bir koyuna sopa ile yanaşın... Bir kuşa yakalamak niyetiyle sokulmaya kalkın... Bir sineğe dahi avucunuzu sallayın...

Tümü sizi anlayacaktır...
    *

Dana kaçar...

Yeşil meralardan, annesinden doğduğu sıcak barakadan, sevdiği otlardan, aldığı nefesten olmak istemez...

Ama insanoğlu ilk çağlardan beri önce kendi çocuklarını, sonra başka kabilelerdeki insanları, daha sonra köleleri kesti... Şimdi de danayı keserek cennete gideceğine inanır...

Üstelik "Çocuklara göstermeyin" denilen, çocuklarından gizli bir ibadettir bu.

Dana kaçar...

Yarısı boynuna bağlı ip sallanır, duvarları atlar, bahçelere sığınmaya kalkar, otoyola çıkar, şaşkın ve çaresiz koşar... Peşindeki insanlar onu bir yere sıkıştırıp yakalarlar.

Öbür danaların, koyunların, kuzuların, hatta develerin arasında ertesi sabahı bekler...

Bilenen bıçak sesleri duyulur o sabah...

Ve ayağına inen darbelerle yere yatırıldığında, canı son kez yandığında... Gözüne gözüken bir yeşil meranın ortasında, bağlanmamış tek ayağı ile...

Dana koşar...

Duhul
    Nov 2004
    İkamet
    suadıye -- ....
    Gönderi
    4,302

Esas

Ankara’nın Beypazarı ilçesinde, kurbanlığı kaçan bir vatandaş, yakalayamadığı boğayı tüfekle vurdu.
    Alınan bilgiye göre, Hacıkara Mahallesi’nde D.G. (33), kurbanlık için aldığı boğayı kesmeye hazırlandığı sırada hayvan kaçmaya başladı. Çevredekilerle birlikte boğayı yakalamaya çalışan D.G’nin uğraşları sonuç
    vermedi. Bunun üzerine D.G, evinden getirdiği av tüfeğiyle Evren Caddesi’nde sıkıştırdığı boğayı ateş etti.
    Boğanın dom dom kurşunuyla yaralanarak kaçamamasını fırsat bilen D.G. kurbanlığı yakaladı.

pes....Allah ıslah etsin...

Duhul
    Dec 2005
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    1,832
    Blog Yazıları
    1

Esas

KÜRKE HAYIR !

Tüm kürkler hayvancıklardan canlı canlı çıkarılıyor. (Bununla ilgili görüntüleri dağıtacağız, bakalım seyredebilecek misiniz ?)

Tüm duyarlı vatandaşları hakiki kürk giymemeye ve giyenleri de "uyarmaya" davet ediyoruz. (Bununla ilgili yazılar dağıtacağız.)

Annenizden de kalsa, hediye de olsa giymeyin, kötü örnek oluyor.

İstanbul kutup bölgesi değil, yün de hanımları ısıtır.

Hakiki kürk giyen bir hanım arkadaşın kürküne sembolik şekilde "kırmızı" boya sıkacağız.

Bizim gibi düşünen ünlü sanatçılar da bizimle olacak.

Yer: Tünel, Beyoğlu, (Tünelin tünel kapısı)

Tarih: 23 Ocak 2009, Cuma günü Saat 14.00 - 14.30 arası (geç gelmeyin, uzun sürmeyecek.)

Hayvanların yaşam hakları için bir katkıda bulunun daha rahat ve huzurlu uyursunuz.

Lütfen gelin, bekliyoruz, kalabalık olalım.

Saygılarımla,

Prof. Dr. Orhan KURAL
    İTÜ Ekoloji Kulübü Danışmanı
    Tel: 212 285 66 88, (532) 252 30 87
    E-posta: [email protected]
    Web: www.orhankural.net

Not: Emniyet Müdürlüğü'ne bilgi verilmiştir.

Duhul
    Dec 2005
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    1,832
    Blog Yazıları
    1

Esas

Bir kürkün nasıl yapıldığını biliyor musunuz? Korkunçtur. Bu herhangi bir canlı varlığın başına gelebilecek en vahşi eylem. Kan akıtmadan ve deriyi bozmadan hayvanların kürkünü almak istediklerinden öldürmeden derilerini yüzüyorlar. İnsanoğlunun acıma nedir bilmeden para hırsına kurban ettiği bu hayvancıklar tamamen derisi yüzüldükten sonra bile hala canlı kalıyorlar. keşke ölebilseler.... Şu anda dünyada hiç bir insanın canlı canlı derisi yüzülmediğine göre bundan daha ileri bir vahşet eylemi yoktur ve bu, insanım diyen herkeste tepki yaratır, yaratmalıdır.

Geçen hafta Orhan Kural'ın konuşmacı olduğu bir seminere katıldım. Amacı insanlara çevre bilinci aşılamak olan bu seminerlerin çok yararlı olduğu kanaatindeyim. Programın başında kürk nasıl yapılır onun videosunu seyrettirdiler, asla izlemek istemediğim bir şeydi ama bu sefer kaçamadım. Ardından insanın doğal yaşama verdiği zararın sonuçlarını gösteren bir slayt gösterisi vardı. Bugün kendi basit çıkarları uğruna doğaya zarar verenleri gelecekte torunları lanetle anacaktır. Gidişat bellidir. Dostoyevski'nin buna dair güzel bir sözü var: Doğaya karşı işlenen bir suçun intikamı, insan adaletinden daha zorlu olur.

Not: Forumda zaman zaman katılımcılara adab-ı muaşeret, usül ve sosyal kurallar hakkında tavsiye ve uyarılarda bulunan bir yazarın açtığım bu konuyu tiye almaya çalışan alaycı ifadelerinden sonra ettiği ayıbı farkedip özür dileyeceğini beklemiştim. olmadı. demek ki insan kendisiyle de çelişebiliyormuş.

Bu başlık daha evvel de bir kaç kez sataşmalara maruz kaldı... durduk yere... Şaşırıyorum çünkü herkesin ortak paydada buluşabileceği bir konu bu. Başka mevzularda zıt fikirler, görüş ayrılıkları olabilir ama bu kadar insancıl bir konuda nasıl olabiliyor? Bunu anlamam mümkün değil. Anlaşılan pek çok hayvansever olduğu gibi bir o kadar da hayvansevmez ve umursamaz var.

Bu konunun varlığının kimseye zararı yok. Hayvanların da kimseye zararı yok. Verirseniz yerler, vermezseniz aç kalırlar, dertlerini dile getiremezler, tamamen sizin insafınıza teslim edilmiş varlıklardır. Pek çok konuda gösterdiğimiz hassasiyet ve duyarlılığın hayvan hakları için duyarlı olmayı engelleyecek bir yanı da yok. Öyle değil mi?

Onların da can taşıdığını ve ne kadar hisli olduklarını hiç bir zaman hatırınızdan çıkarmamanız dileğimle.
    Son düzenleme : ally_mcbeal; 23-01-2009 saat: 20:36.

Esas

Doğal yaşamı yıllardır yok ediyoruz...Hayvanları öldü-rüyoruz.Düşünsenize bir Afrika ülkesinde bir çift yılan deri ayakkabı 15 dolar,ya da vaşak 'tan yapılmış terlik 30 dolar....Verdiğimiz kıymet bu kadar işte..Ondan sonra su yok kıtlık var diyoruz..dünyanın sonunu getiriyoruz da farkında değiliz....

Duhul
    Dec 2005
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    1,832
    Blog Yazıları
    1

Esas

AKP'li vekil boğa kesilerek karşılandı

AKP'li vekile tuhaf karşılama töreni!

AKP Erdemli İlçe ve belde belediye başkan adayları tanıtım toplantısı için Erdemli’ye gelen Mersin Milletvekili Ali Er, Çeşmeli Beldesi girişinde konvoylu karşılandı. 500 araçlık konvoy eşliğinde Erdemli AKP binası önüne gelen ve seçim aracının üstüne çıkan Ali Er’in onuruna boğa kesilmek istendi. 2 bin 500 TL’ye satın alınan boğa kamyonla yol kenarına getirildi. Parti binası önündeki kalabalık nedeniyle boğa buraya indirilemeyince çağrılan vinçle, halata bağlanıp, Mersin-Antakya karayoluna indirildi. Yol 1 saat trafiğe kapatıldı. Yaklaşık 1000 kişinin bulunduğu yolda, boğa dualarla kesildi. Milletvekili Er de seçim aracının üzerinden kesimi izledi. Karayolu kan gölüne dönerken AKP İlçe Başkanı Vehbi Aksay, “Sık sık bölgemize gelip sorunlarımızı dinleyen vekilimiz 2 aydır gelemiyordu. Biz de vekilimizin ilçemizi ziyaretinden dolayı boğa alarak kendisine kurban ettik” dedi.

http://haber.gazetevatan.com/AKPli_v...22146/1/Gundem

tvde de izledim haberi. hayvan nerdeyse işkence ile kesiliyordu. vince bir ayağından bağlı olarak aşağı sarkıtılıp o şekilde kesildi. yani milletvekili diyemez miydi gerek yok benim için kurban kesmeyin diye. bu ne ilkellik. bir de keserken allahu ekber diyorlar. vahşetlerine allahı da ortak etmesinler. yeter. allah cezalarını versin inşallah.

Duhul
    Feb 2004
    Gönderi
    10,347
    Blog Yazıları
    9

Esas

Bekir Coşkun'dan Başbakan'a yanıt

Hürriyet Yazarı Bekir Coşkun, Başbakan'ın "sevgili köpekleri vardır, onlarla yatıp kalkarlar" sözlerine köpeğini konuşturarak yanıt verdi.

Hürriyet gazetesi yazarı Bekir Coşkun'un Başbakan Erdoğan'a cevap niteliğindeki yazısı şöyle:

Postal’dan Başbakan’a...

"BENİM adım Postal...

Bu evde, henüz süt emerken anneleri öldürülmüş Çıtır ve Suşi ile birlikte yaşıyorum.

İki tane de kedi var; Sarışeker ile Karabiber...

Onlar da yetim...

Benim adım; Postal...

Ayaklarım büyük olduğu için, bu ismi verdiler. Sokak köpeğiyim aslında, ama sanki av köpeğiymişim gibi gözüküyorum.

Düne kadar bizim evde her şey yolundaydı. Kediler, köpekler, hatta kar yağdığında terasa dolan kuşlar, bir arada mutlu yaşıyorduk.

Ta ki babam eve gelip "Şimdi de köpekleri diline doladı..." diyene kadar...

*

Siz Başbakan’sınız; hayvanları sevmek kötü bir şey değildir.

Niye her evde mutlaka bir hayvanın olduğu AB’ye girmek istiyorsunuz, hiç düşündünüz mü?..

Çünkü; o ülkeler zengin, barış içinde yaşıyorlar, çocukları mutlu, yoksulları-açları yok... Ama sizin aklınızdaki ülkelerde kan ve gözyaşı dinmiyor...

Sebebi; bir küçük köpeğin-kedinin, ya da kuşun sorumluluğunu yüklenen, onu seven, onu yaşatmaya çalışan çocuklar büyüdüklerinde, başka bir canlıya kıyamazlar... Ağzı-dili olmayan bir başka canlı ile iletişim kura kura büyüyen çocuk, öbür insanlarla hayda hayda iletişim kurabilir, anlaşır, uzlaşır...

Çocukları öldürdükleri günü hatırlıyorum...

Eşinizin ağladığı gündü, bizim evde de annem ağlamıştı.

Ama o çocukları öldürenlerin çocukluklarında birer yavru köpeği olsaydı ve yüreklerinde tüm canlıları sevme-koruma duygusu bulunsaydı...

*

Sayın Başbakan; hayvanları sevenlere, onlara sahip çıkanlara niye kızıyorsunuz, ben bile anlayamadım.

Hiç sevmekle öldürmek bir olur mu?..

Bir de arkasından "Yaradılanı yaradandan dolayı severiz" gibi bir laf ettiniz... Bu mudur bizi de yaratan "Yaradana" saygınız-sevginiz?..

Bizim dünyamızda siyaset-miyaset yoktur. Bizler sevince kuyruk sallar, sevmeyince havlarız.

Saf ve temizdir dünyamız.

Keşke çocukluğunuzda bir köpek yavrusunu sevseydiniz, herkesi sevecektiniz, beni de...

Benim adım; Postal..."

Duhul
    Sep 2005
    İkamet
    TÜRKİYE
    Gönderi
    2,278
    Blog Yazıları
    20

Esas

Bunu yapanlar insan olamaz
    Nilgün SELVİBAYIR/İZMİT (Kocaeli), (DHA)
    Yavru köpeğin birini bıçakla ikiye böldüler, diğerinin boynunu kırdılar

İZMİT'te Seka Park alanı girişindeki sahilde balıkçıların beslediği henüz birkaç aylık olan iki yavru köpek, akıllara durgunluk verecek vahşet uygulanarak telef edildi. Biri karın bölgesinden bıçakla kesilerek ikiye ayrılan, diğerinin ise başı defalarca çevrilerek boynu kırılıp öldürülen yavru köpeklerin annesi ise yavrularının ölülerinin başından ayrılmadı.
    Seka Park girişindeki balık mezatının yakınında kırık bir sandalın altında barınan ‘Fadik’ adlı köpek ile iki yavrusunu, mezat yerinde çalışanlarla, balıkçılar besliyordu. Bu sabah köpekleri görmek için kırık sandalın yanına gelen ve balık mezatında çalışan Celal Çetin, gördüğü korkunç manzara karşısında şoke oldu.
    Köpeklerden birinin karın bölgesinden bıçakla kesilerek ikiye ayrılmış, diğerinin ise başının burgu gibi defalarca çevrilerek boynunun kırılarak öldürülmüş olduğunu gören Celal Çetin, anne köpeği de onların yanından uzaklaştıramadı. Böyle bir vahşene inanmakta zorluk çektiğini söyleyen Celal Çetin, bunu, geceleri bu bölgede dolaşan alkoliklerin ‘eğlence olsun’ diye yapmış olabileceklerini söyledi.
    Yavrularının başından ayrılmayan ‘Fadik’ ise sürekli onları yalayarak uyandırmaya çalıştı. Celal Çetin, daha sonra poşete koyduğu yavru köpeklerin ölülerini, yakındaki çöp konteynerine attı. Ancak ‘Fadik’, bu kez çöp konteynerinin yanından ayrılmadı.

http://www.milliyet.com.tr/Yasam/Son... olamaz&ver=47
    bu vahşeti yapanlar sokaklarda gezecek ve aynı sokaklarda çoluk çocuğumuzun hayatı güvende olacak.
    ...

bazen;
    "insan olan yapmaz" diyoruz.
    acaba bu klişe doğru mu?
    insanın yaptığı vahşetin benzerini başka varlıkların yaptığına şahit olan var mı?
    zevk için işkence eden,
    zevk için öldüren
    başka örnek (insan dışında) var mıdır?
    Son düzenleme : asagir; 17-02-2009 saat: 17:43.

Sayfa 13/81 İlkİlk ... 311121314152363 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •