Kısa vadede beklentim olumsuz;

Yabancı fonların gelişmekte olan piyasalara yatırım yapmalarının yollarından biriside kendi para birimlerini o ülkenin para birimine çevirip hisse senedi almaktır. Yabancılar için Türkiye'nin gözde ülkelerden birisi olduğunu düşünüyorum Bu düşüncemi yabancı takas oranıda destekliyor. Yabancıların Döviz satıp hisse senedine girmeleri dövize bir baskı verebilir ayrıca yeni akaryakıt zammı, KDV artırımları ve kapıda bekleyen ötv artışları İmf ile anlaşmaya varacağımızı düşündürüyor, böyle olursa bununda dövize baskı yapması beklenebilir.

Beklentim doğrultusunda destekleri 1.50 - 1.40 - 1.35 - 1.28
1.50 nin aşağısına inmesini bekliyorum 1.40 yada 1.35 kısa vadeli olarak tutunmaya çalışacağı yerler bu arada tutunup tutunamayacağını dji'nin nerede olduğuna bakarak anlamaya çalışacağız. Ancak 1.28'in kısa ve orta vadede altını düşünmüyorum.

Orta vadede olumlu ;
Yükselen dünya borsalarının bir kar satışı yapmasını bekliyorum. Doların ve altının Dünyadaki Merkez Banka'larının rezerv enstürimanı olması ve genelde insanlar tarafından güvenilir liman olarak görülmesinden dolayı borsalara gerçek bir satış gelmesinde tepki verecek olan piyasaların dolar,altın olması beklenebilir.

Orta vadede farzedelimki dolar 1.35-1.28 Aralığında ve imkbde 41000 civarında böyle bir pozisyonda borsadan çıkıp dolara geçmek akıllıca bir strateji olabilir.

Uzun vadede nötr;
Uzun vadede dolar tahmini kumar oynamaya benzer, doların ne yapacağını tahmin etmek son derece güç sebep çok oynak,değişken bir piyasanın olması. o yuzden güncel olarak kısa ve orta vadeli takip etmek gerek.
Ancak her krizin biteceğini unutmamakta fayda var çok iyi yada çok kötü yorumlara kulak asmamak gerekir bu tür yorumlar insanı duygusal hareketlere iter ve stresle alınan kararlar terse düşmenize yol açabilir.

Saygılarımla
Nezih Kalaycıoğlu

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, Portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Sunulan bilgilerin doğruluğu ve bunların yatırımcının yatırım kararlarına uygunluğu tarafımızca garanti edilmemektedir.Web sayfalarımızda yer alan bilgiler, yatırımcıların kendi oluşturacakları yatırım kararlarına yardımcı olmayı hedeflemiştir.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden, bilgilerin kullanılmasından, doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan dolayı tarafımız sorumlu tutulamaz.