Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
Arama sonucu : 24 madde; 9 - 16 arası.

Konu: 1400 cc ve 170 Bg volkswagen mucizesi.

Esas

Ben Toyota'cıyım.. Japondan şaşmam

Ebu Computer Guest

Esas

1.4 TSI motorlu Golf GT, bu tarz düşüncelere sahip biriyseniz bu düşüncenizi yalanlayacak türden bir otomobil. Yani kendinden daha büyük silindir hacmine sahip birçok otomobile egzoz çıkışlarını gösterebilecek kadar güçlü. 1.4 TSI motorun 140 ve 170 HP olmak üzere 2 farklı tipi bulunuyor. GT donanım seviyesiyle satılan 170 HP’lik 1.4 TSI Golf’ün başlangıç fiyatı 53 bin 600 YTL olarak açıklanıyor.

“Downsizing” olarak tanımlanan küçük hacimden büyük güçler çıkarma motor teknolojisindeki yeni trend olarak tanımlanabilir. Aslında bu durum biraz da zorunluluklardan kaynaklanıyor. Yani daha düşük tüketim, daha az atık gaz gibi zorunluluklar gibi...

Otomobil, dış görünüm olarak 2.0 TFSI motorlu, 200 HP’lik Golf GTI’a meydan okumasa da, 17 inçlik BBS ClassiX jantlarıyla çekici bir görünüme sahip. İç mekan da eğer direksiyon simidindeki GT plaketini ve gösterge tablosundaki “boost” göstergesini saymazsak diğer Golf’lerden fazla farklı sayılmaz. Fakat motoru çalıştırıp yola çıkıldığında “farklı” bir Golf’te olduğunuzu anlıyorsunuz.

Gizli GTI

Golf GT’de bulunan 1390 cc’lik sıralı dört silindirli motor, süperşarj olarak da bilinen kompresörün ve turbonun birlikte uygulanmasıyla 170 HP güç ve 240 Nm tork üretiyor. Bu değerler 2.5 lt atmosferik V6’larla yarışabilecek kadar başarılı. Bu motor Golf’ü fabrika verilerine göre 7.9 saniyede 0’dan 100 km/s’ye çıkartırken, maksimum 220 km/s’lik hız sağlıyor. Testlerde 0-100 km/s hızlanmasını 8.0 saniyede tamamlayan otomobilin test tüketim ortalamasıysa 9.4 lt/100 km oldu. Bu değer sunulan performansa göre başarılı sayılır. Uzun yolda tüketimi kolaylıkla 6.5-7.0 lt/100 km seviyelerine indirebilmek mümkün

Gelelim TSI motorun en büyük özelliği olan kompresör ve turbonun beraber uygulanmasına. Bilindiği gibi aşırı beslemenin iki farklı türü olan kompresör ve turbo kendilerine has avantaj ve dezavantajlara sahip. Motora bir kasnakla bağlı olan kompresör sistemleri alt devirlerde gerçek hünerlerini ortaya koyarken; egzoz gazından gücünü alan turbo sistemleri daha yüksek devirlerde kendilerine geliyorlar. Toplamda yaklaşık 2.5 bar’lık bir basınçla çalışan VW’nin çift aşırı beslemesi bu sorunları ortadan kaldıran bir yapıda.

Boost göstergesi alt seviyedeyken gaz pedalına çok az bir gecikmeyle yanıt veren motor, boost ibresi üst seviyedeyken hep güç yönünden hep dolu oluyor ve gaz pedalına anında cevap veriyor.

Bilindik Golf ergonomisine sahip iç mekanda eleştirilecek fazla birşey yok. Sadece sert süspansiyon sistemi nedeniyle ufak tefek tıkırtılar oluyor. Diğer Golf’lere göre yere 15 mm yaklaştırılan GT’nin süspansiyon sistemi GTI’dan yumuşak, diğerlerinden sert olarak tanımlanabilir. Yol tutuşu başarılı olan otomobilin direksiyonu direkt olsa da, verdiği his Ford Focus’un direksiyon sisteminden geride.

Ayrıntılı bilgi: http://arabam.ekolay.net/testDetay.aspx?id=395

Saygılarla...

Duhul
    Sep 2004
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    480

Esas

Hakikaten iyi iş çıkarmışlar ama 53.600 YTL çok fazla, o fiyata A3 Sportback 1.6 FSI var..

Duhul
    Feb 2005
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    2,672
    Blog Yazıları
    3

Esas

Polo'nun verilerini bilmiyorum ama bu tarz düşük hacime ve yüksek beygir gücüne sahip motorlar biraz fazla yakıyor diye biliyorum. Rotarylerden geliştirilmiş bir sistem olmalı, onların tüketimi bir hayli fazla.
    "Türk demek Türkçe demektir; ne mutlu Türk'üm diyene !"
    Mustafa Kemal Atatürk

5. Esas

Seri üretim bir otomobilde iki aşırı besleme birden kullanılan ilk araç. Araçta hem TURBOCHARGER hem de SUPERCHARGER var.

Bu motor bence kapalı bir kutu. Motor ömrü nedir, ne gibi sorunlar çıkarabilir, hiç biri belli değil.

Şu anda yakıt ekonomisi var gibi görünüyor ama 170hp elde etmek içi sürekli max devirde kullanmanız gerekecek ve yakıt tüketimi 12-13 lt lere çıkacaktır. (Kolaymı 1,4 araçtan 170hp elde edebilmek. ) Ayrıca yakıt ekonomisi konusunda bir çok başarılı turbo dizel araçlar var. Onları da göz önünde bulundurmak lazım.

Fiyat bence çok yüksek. Neredeyse civic TYPE-R fiyatına yakın.

Tek avantajlı yanı bence vergisi. 1.4lt katagörisinde olduğu için vergisi gayet düşük olacaktır ki bu güçleri veren 2,0lt araçların vergisi çoook fazla.

Ebu Computer Guest

Esas

Motor ömrü konusunda VW teknisyenlerinin bu motoru hiç durmadan 300.000 Km giderek test ettikleri söyleniyor.

Hiç durmadan derken yakıt almak için durmalar hariç.

VW bu sınıftaki motorlarını üçledi.

1.400cc 170 Bg
    1.400cc 140 Bg
    1.400cc 120 Bg

Diğer yandan bu kadar yüksek torklu bir aracın sürüş keyfi harika olur.

7 küsür saniyede 100 Km hıza çıkıyorsunuz ve dik uzun rampalarda dahi araba bayılmıyor.

Motorda 1.400cc yakıtta düşük.

VW den sonra hemen hemen bütün firmalar turbo benzinli modellerini piyasaya sürdüler.

Benim şahsi görüşüm normal dizel araçların yerine turbo dizel araçların çıkması gibi benzinli araçlarda zamanla piyasadan çekilecek ve bütün motorlar turbo benzinli olacak.

Durum düzelirse turbo benzinli VW Jetta almaya niyetim var.

Saygılarla...

Esas

golflerin 2000 2001 modellerini tavsiye edermisiniz?

8. Esas

Alıntı Originally Posted by justdoit Yazıyı Oku
    golflerin 2000 2001 modellerini tavsiye edermisiniz?
    Sorunsuz bir araç istiyorsanız Japon otomobilleri tercih etmenizi öneririm. Marka vermek istemiyorum, geçen bir arkadaşımın std 1.6 araçının triger kayışı koptu 55,000km de.

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •