Sayfa 2/10 İlkİlk 1234 ... SonSon
Arama sonucu : 75 madde; 9 - 16 arası.

Konu: Tl/gram bazinda altin analizleri

1. Esas

Burada altın yatırımı ile ilgili sorular olursa onları da konuşabiliriz. Elden geldiğince bildiklerimizi paylaşmaktan çekinmeyiz.Saygılar

Esas

Teşekkürler,

Ons fiyatı yükselmesine rağmen, Gr/TL düştükçe düşüyor. Bu konu hakkında yorumunuz nedir acaba?

3. Esas

Alıntı Originally Posted by faruko Yazıyı Oku
    Teşekkürler,

Ons fiyatı yükselmesine rağmen, Gr/TL düştükçe düşüyor. Bu konu hakkında yorumunuz nedir acaba?
    Sayın faruko, Ons/$ fiyatını etkileyen faktörler şu an Gram/TL fiyatına olumlu etki yaparken diğer çarpan olan Dolar/TL kuru olumsuz etki yapıyor ki ikinci etken bugün daha ağır bastı..

Ons fiyatı 1650$ civarında tutunmaya çalışıyor ki özellikle Avrupa kaynaklı sorunlar nedeniyle ''güvenli liman'' özelliğini korumaya devam edeceğini düşünüyorum.

Ama bakın şöyle bir durum var, sonuçta bu piyasalarda para kazanabilmek için fiyatlarda düşüş ve yükselişler görülmeli ki al-sat lar yapılabilsin. Örneğin Avrupada bunca sorun varken şu dönemde örneğin Yunanistan için alınacak pozitif bir karar, kısa dönemde olumlu algılanacağından altına olan rağbeti azaltabilir ve satış görülebilir. Ama önemli olan uzun vadedir diye düşünüyorum..

Dolar/TL bazında MB nın faiz kararı sonrası dolar iyice gevşedi , MB nin ve genelde hükümetin zaten doları çok yükseltmek istemediğini düşünüyorum. Örneğin :

http://ekonomi.milliyet.com.tr/babac...57/default.htm

Dolayısıyla belki de orta vadede Gram/TL fiyatımızı dolar/tl kuru pek te olumlu etkilemeyebilir.

Böyle doların düşüş gösterdiği dönemlerde Ons altınında düşmesi güzel fırsatlar verebilir.

Ama sonuç olarak , en azından benim gibi sabit gelirinden ayırdığı küçük parasını değerlendirmek isteyen kişiler için piyasayla bu kadar boğuşmanın bence anlamı yoktur.

Bu fikirlerim yatırım tavsiyesi olmaktan ziyade düşüncelerimin aktarımından ibarettir.

Saygılarla

Duhul
    Oct 2008
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    4,151
    Blog Yazıları
    9

Esas

TL/gramdaki "problem"... olayin sadece altin fiyati ile ilgili olmamasi!

Mecburen... Dolar/TL kuru isin icine giriyor ve hem oynakligi, hemde zaten imkansiz olan kisa vadeli öngörü ihtimalinide...böylece SIFIRA indiriyor!

Ve USD/TL kuru... su an "suni" bir sekilde TCMB tarafindan "belirlendiginden"...ne denirse....bos!

Ama TL/gram fiyati dahada asagilara gelirse...orta vadede güzel alim firsati olusturacagi kesin.

90-95 araliginda agir agir pozisyon olusturmaya baslamak... mantikli olabilir.

Esas

Sn. buy&sell, Sn. epikur teşekkürler,

Yarın sabah gram/TL sanırım 98 üzeri açacak gibi...

Esas

Dolar 1,78 altının onsuda 1700 olunca altının gram fiyatı 97300e tekabul ediyor. altının onsu 1705 civarı, dolarsa şu an 1,78in altına geriledi. Altına yarın bir düzeltme gelir, MB paketide dövizi düşürmeye devam ederse 98 çok zor gibi. Gram Altının yükselmesi için MBnin boş bir paket açıklaması ve dövizin 2 gündeki ciddi düşüşünü realize etmesi ile beraber onsun yükselişine devam etmesi gerekir. Ons altın yükselişe devam ederse 1730 ilk karşılacağı direnç (hedef), MB paketinin fos çıkmasıda 1,83leri rahatlıkla gösterir bize. Böyle bir senaryo ise bize 102000i gösterir ama dövizde ciddi bir yükselişe inanmak şimdilik zor.

7. Esas

Dün diğer forumda ilettiğim mesaj..

Alıntı Originally Posted by buy&sell Yazıyı Oku
    Altın yine kendini unutturdu...
    '' ne de hızlı çıktı , keşke alsaydık '' tartışmaları , yerini '' daha da düşer mi ki,bekleyelim mi ? '' tartışmalarına bıraktı.
    Daha da düşüp düşmeyeceğini anlamak zor, Türk altın yatırımcısı için daha da zor. Sabah kalktığında çoktan artmış , ya da dibi boylamış fiyatları görünce şaşkına dönmesi çok yaşanan bir durumdur.
    Onun için şahsi düşüncem , bariz bir düzeltme yaşandığı belli iken ve uzun vadeli düşünenler için de hatırı sayılır bir kar marjı varken, çok piyasayla boğuşmamak en doğrusu. Altında kalmak bence uzun vadede daha karlı olan tercihtir. Yatırım tavsiyesi değildir.
    Saygılarla
    Altının düşüş gösterdiği zamanlarda sabır göstermeyi başararak ; portföyünde yüzyılların güvenli limanını taşıdığını bilen ve elbet maliyetini aşıp yükselebileceğine inanan bir yatırımcı için ; altının yükselişlerini güven içerisinde izlemekten daha güzel ne olabilir.. Bakın grafikte görüldüğü üzere peşpeşe iki gün içinde , iki farklı duyguyu da yaşayabildiğine göre yapılması gereken şey , sakin olmak ve elindeki yatırım aracının gücüne inanmak diye düşünüyorum.

Saygılar

8. Esas

Bakın http://www.goldprice.org/spot-gold.html adresinden de görüleceği üzere , Altın bugün tüm para birimlerine göre artmış durumda.

Bu bize bugünkü yükselişin , '' güvenli liman '' özelliğinden kaynaklandığını gösteriyor. Yani Altın bu kez rezerv para olan Doların zayıflaması nedeniyle düşmemiş.Ki Doların diğer para birimlerine karşı gücünü gösteren Dolar endeksinde herhangi bir sorun görülmüyor.

Böyle olduğunda ben genelde Dünya altın fiyatı bazlı yükselişin devam edebileceğini tahmin ediyorum.

Eur/usd paritesi grafiğine bakıldığında bir bant arasında iniş çıkışlar görüldüğünden Dünya piyasalarında bugünlük EUR-USD savaşında beraberlik var gibi.

Gelelim ikinci çarpanımız olan Dolar/TL kuruna. http://www.forexpros.com/currencies/usd-try-chart adresinde görüleceği üzere , Dolar TL de ciddi bir düşüş var, ama yine aynı siteden diğer dövizlere de bakılırsa onlarda da düşüş olduğu görülüyor.

Yani düşüş yine Dolarından zayıflamasından kaynaklanmıyor. Buradan hareketle Dolar /TL deki düşüşün TL nin değerlenmesi ile oluştuğu sonucuna varıyoruz.

Şimdi Euro bölgesindeki sorunlar böyle revaçta iken benim aklıma şu durumlar geliyor...

1. Finansal piyasalarda problemler çözüm ararken Altının güvenli liman olarak yeniden sahneye çıkması..
    2. Dikkatler Euro bölgesine toplanmışken Doların dünya üzerinde yeniden güçlenmesi

Bu fikirler şu an için gram/TL fiyatına olumlu etki yapar diye tahmin ediyorum. Yukarıda da söyledim, Türkiyede kurlar düşmeye başladı ki bu Türkiyenin iç finansal dinamiklerinden kaynaklanıyor. Dolayısıyla bu durum Dolar/TL çarpanında olumsuz etki yapsa da Doların güçlenmesi senaryosu gerçekleşirse eğer bu etki de sınırlı kalacaktır diye düşünüyorum.

Bu düşüncelerim bilgili büyüklerime yanlışlarımı düzeltmem için bir fikir sunuşu ve benim gibi yeni öğrenen arkadaşlar için de iyi niyetli bir paylaşımdır. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir..

Saygılar
    Son düzenleme : buy&sell; 26-10-2011 saat: 02:11. Sebep: Web Site ismini güncelledim

Sayfa 2/10 İlkİlk 1234 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •