Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
Arama sonucu : 19 madde; 9 - 16 arası.

Konu: Her Yerde Bedava diye Öğündükleri Sağlık Hizmetlerinde Neler Oluyor?

Duhul
    Jun 2008
    İkamet
    Papatyanın hışırdamadığı, hapşurmadığı, kokmadığı
    Gönderi
    9,983
    Blog Yazıları
    7

Esas

Şeytanın avukatlığını yapacak olursam.

Göz için sıra almaya 6-7'de kalkar giderdik. Niye, çünkü güneş gözlüğü, renkli lens almak için bile devlet katkısından yararlanıp kullananlar hep oluyordu.

Diş apayrı bir olay, daha dün arkadaş için gittik, tedaviye başlamak için 1 ay sonra gün veriyorlar. Bu adam ne yapsın, özele gidecek tabiki...
    ~ O.K.U. ~
    Forum Kuralları

Hayat bazen çok cimridir.
    İnsanın yeni bir duygu tatmaksızın günler, haftalar, aylar hatta yıllar geçirdiği olur.

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İzmir/Türkiye
    Gönderi
    18,646
    Blog Yazıları
    199

Esas

Biyonik Destek

SGK, herkesi yakından ilgilendiren uygulamaları sesiz sedasız hayata geçirdi.

Dikkat çeken uygulamalar arasında ‘biyonik kulak’ olarak bilinen tedavi için 18 yaş altından ilave ücret alınmaması geliyor.

SOSYAL Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından hazırlanan ve geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Sağlık Uygulama Tebliği’nde birçok yeni düzenleme bulunuyor. Bunların başında da kalp damar cerrahisi işlemleri bulunuyor. Artık kalp damar cerrahisi işlemlerinde üniversitelerde görev yapan öğretim üyeleri ilave ücret alabilecek. Daha önceki değişiklikle üniversite öğretim üyelerinin ilave ücret alabilmesine olanak sağlandığını, ancak kalp-damar bölümünün bunun dışında kaldığını belirten yetkililer, değişiklikle kalp-damar cerrahisi öğretim üyelerine de bu olanağın verildiğini belirtiyor.

SGK ÖDEMELERİ ARTIRILDI

Üniversite hastaneleriyle ilgili bir diğer kritik düzenleme ise, bu tür nitelikli kurumlarda yapılan işlemlere Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yapılan ödemelerin artırılması. Bu kapsamda sadece üniversite hastaneleri ve 3. basamak eğitim ve araştırma hastanelerinde yapılan 46 adet özellikle işlem belirlendi ve bu işlemlere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan ödemelerde belirleyici olan işlem puanı yüzde 10 oranında artırıldı. Bu 46 işlemin dışında daha çok üniversite hastaneleri ile 3. basamak sağlık kurumlarında yapılan genel cerrahide 17 işlemin, göğüs cerrahisinde de 6 işleme, SGK tarafından yapılacak ödeme miktarı da artırıldı.

GELİŞİMİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

Bir diğer kritik düzenleme ise, biyonik kulakla ilgili. Biyonik kulak olarak bilinen “koklear implant” takılması durumunda; artık 18 yaş altından ilave ücret alınamayacak. Yetkililer bu düzenlemenin gerekçesini “biyonik kulak özellikle çocuk yaşlarda gerekli olduğu halde takılamazsa, çocuğun gelişimini olumsuz etkiliyor. İlave ücret alınmasını yasaklıyoruz. Zaten biyonik kulak, çoğunlukla 18 yaş altı için tercih edilen bir tedavi” diyerek açıklıyor. 18 yaşın üstündeki biyonik kulak takılmasında ise, ilave ücret söz konusu olabilecek.

Teknolojiyle korunan kana yüksek ücret

TEBLİĞDE bir diğer değişiklik de, kan ürünleriyle ilgili. En çok kullanılan ürün “eritrosit süspansiyonu”nun Kızılay’dan alınması durumunda SGK, ödemeyi 93 TL’den 140 TL’ye yükseltti. Bu değişikliğin gerekçesi de, Kızılay’ın kan ürünlerinde yeni bir teknolojiye geçmesi olarak gösteriliyor. Yetkililer, “Bu teknolojiye destek için, Kızılay’dan alınan kan ürünlerine daha yüksek bir ödeme yapacağız” dedi.

Gözde hasta kotası 40’dan 45’e çıktı

SGK, geçtiğimiz aylarda özel sektörde bir günde yapılabilecek göz muayenesini de 60’dan 40’a çekmişti. Konuyla ilgili olarak kurumla görüşen özel hastaneler, düzenlemeyi yargıya da götürmüştü. Bu gelişmeler yaşanırken, SGK kotada 5 hastalık artırıma gitti. Sağlık Uygulama Tebliği’nde yapılan değişiklikle, göz muayenelerinde özel hastaneler için geçerli olan kota 40 hastadan; 45’e çıkarıldı.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/25129972.asp

uyuz Guest

Esas

geçen yıl vefat eden arkadaşımın ssk emeklisi hanımının 3 ay önce başına gelenler :

bayan, bostancı da yolcu motorundan inerken dik olan merdivenlerden düşmemek için merdiven trabzanına aşırı abanınca sol omuzu kırılır. acı içinde yürüyerek motordan iner ve bir taksiye atlar. taksiciye ' al paranı kardeşim, beni medikal park göztepe ye götür, acıdan bayılırsam beni acile teslim et' der. acilde rontgen vs yapıldıktan sonra omuz kırığı teşhisi koyulur, ameliyat kararı alınır ..

dolandırıcılık şimdi başlıyor ....

hastanın acilden çıkışı yapılır, ve normal hasta gibi hastaneye yatışı yapılır.

o gün bayanın omuzuna platin takılır.

bu işin bayana maliyeti 10.000.-tl dir .........

Esas

İsteğe bağlı sigortaya kaydolup 8-9 ay gibi bir zamandır ödememiştim, eşimin bir rahatsızlığından dolayı devlet hastanesinin ilgili bölümünden randevu alıp gittik...gittik gitmesine de randevu alanları karşılayan bayan kimlik bilgilerimizi kontrol ettiğinde sigorta primlerinin ödenmediğini görüp devlet hastanesinde ücretle muayene olabileceğimizi söyledi...benim borcumun zaten baki olduğunu günü gelince ödeneceğini, bunun haksız, yanlış bir uygulama olduğunu filan anlatmaya kalkmanın zaten emir kullarına geçmeyeceğini bildiğimden söve söve (kimlere sövdüğümü söylemem ama) evimize döndük....

Aynı günün akşam haberlerinde ise ülkemizdeki tüm Suriyeli'lerin devlet hastanelerinde muayene, tedavi, ilaç gibi hizmetlerden ücretsiz yararlandırılıcağını duydum... şimdiye dek ssk'sını ödemiş olan ben sonrasında iş bulamadığı için GSS kazıklanmasından kurtulabilmek ve geçen zamanı da sosyal güvenlik kurumuna borçlandırarak ayakta kalmaya çalışan ben ve benim gibi 10 binler belki de 100 binler, AKPnin yanlış dış siyaseti ile göçmen duruma düşerek ülkemizde gelen 1.5 milyon Suriyeli'nin sağlık harcamalarına sponsor olmak durumunda kaldık, yetmedi ben devlete borçlandığım halde devlet hastanelerinde (özele gitmek zaten hayal) ücretle muayane olmak zorunda bırakılırken elin Suriye'lisi bedavadan bakılıyor....

Şimdi kalkıp Suriyeliler kardeşimiz edebiyatına kalkmasın, evet suriyeli kardeşimde kendi düştükleri bataktan onları çıkaracağız diye bizi de bataklığa sürüklüyorlar, büyükşehirlerde zaten hiçbir zaman sağlanamaış asayiş sorununa bir de suriyeli göçmenler eklendi...fakirlikten çalanı çırpanı bir dolu, uyuşturucudan yakalananları her gün tvler veriyor...suriyelilerin sınırda bölge köylüleri ile artık endüstileşen kaçakçılığı geçtim bir kaç tim askeri, bir tabur asker durduramıyor...Esat,RTE kagvasının Türkiye'nin ekonomisi bir yana iç barışına zarar vermeye başladı, bu çapta büyük bir göçün çeşitli olumsuz yansımaları olacaktir ülkemize, biz içerde iş bulamazken bir de bunların problemleriyle uğraşmak olmamalı önümüzdeki problemler, yukarda dedim ya, adamın şahsi inatlaşmasının faturasını bu problemin en uzağında bulunan bir kişiye bu derece yansıması oluyorsa bunlara direct muhatap bölgelerin hayatlarına nasıl yansımalar oluyordur Allah bilir...

Bir şey daha yazayım ve bitireyim. SGK'nın karşılamadığı ilaçların bedava alma yöntemini de buraya yazayımda bir somut örnek daha oluşsun bu konuda.

Bir tanıdığımıza ilaç yazar doktor, ancak SGK bunu karşılamamktadır, ilaç yaklşk değeri 500 tl dir...Bunu SGK'nın karşılanmadığını eczaneden öğrenen tanıdığımız, eczacının 500 tl lik ilacı bedava almanın yolunu öğretmesiyle bu ilacın nasıl parasız alınacağını öğrenir:

Önce Suriyeli bir kişi bulunur ve doktora götürülür doktorun bir şekilde bu ilacı suriyelinin reçetesine yazması sağlanır...

İşte 500 tl lik ilaç bedavaya geldi.

İsteyen istediği gibi yorumlasın.

Duhul
    Oct 2006
    İkamet
    BİST Pit Alanı
    Gönderi
    70,881
    Blog Yazıları
    92

Esas

Vekile 7 yıldızlı sağlık kıyağı

Önce maaşları arttı, şimdi de sağlık harcamalarında büyük kıyak geliyor...

Kısa bir süre önce ek ücretleri iki katına çıktığı için ya aşırı yüksek ilave ücret ödemeye ya da aylarca beklemeye zorlanan yurttaş, vekilinin yalnız sağlık giderlerini değil lüks hastanelerdeki yatak parasını da kendi cebinden karşılayacak.
    Yurttaşa her geçen gün daraltılan sağlık paketi, milletvekiline giderek genişletiliyor. Sağlık hizmetlerine erişimde eşitsizliklerin arttığı, tıbbi hizmetlere erişmenin parası olmayan yurttaşların büyük bir çoğunluğu için adeta imkânsız hale geldiği bir süreçte milletvekillerine yeni bir kıyak daha geldi.

Cumhuriyet’ten Olcay Büyüktaş Akça’nın haberine göre, 15 Kasım 2013 tarihinde TBBM Başkanlığı tarafından yayımlanan yönetmeliğe göre milletvekillerinin protokol yapılan ve yapılmayan tüm resmi sağlık kurumlarından aldığı otelcilik hizmetleri ile tedavi hizmetlerinden alınan ilave ücretlerin tamamı artık TBMM tarafından karşılanacak. 2 Mayıs 2012 Çarşamba günü Resmi Gazete’de yayımlanan milletvekillerine, yasama organı eski üyelerine, dışarıdan atandıkları bakanlık görevi sona erenlere tedavi yardımı yapılmasına dair yönetmelikte; “Hak sahiplerinin, resmi sağlık kurumlarında sağlanan otelcilik hizmetlerine ilişkin alınan ilave ücretler ile resmi sağlık kurumlarınca sağlanan tedavi hizmetlerine ilişkin tebliğ hükümlerine göre hastalardan alınan ilave ücretler kurumca karşılanır” hükümlerine protokol yapılmayan resmi sağlık kurumlarınca sağlanan tedavi hizmetleri ve otelcilik hizmetlerinden alınan ilave ücretler de kurum (TBMM) tarafından ödenecek hükmü eklendi. Bakanlar kurulu kararı ile yurttaşlara ilave ücret, SGK’nin sağlık hizmet sunum bedeli olarak ödediği miktarın iki katını ceplerinden ödeme zorunluluğu getirilirken “milletvekillerine ve yakınlarına hem de protokol yapılmayan sağlık kurumları dahil olmak üzere otelcilik ve ilave ücreti TBMM ödeyecektir hükmü”nün getirilmesi ayrımcılık olarak yorumlandı.

Duhul
    Oct 2006
    İkamet
    BİST Pit Alanı
    Gönderi
    70,881
    Blog Yazıları
    92

Esas

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İzmir/Türkiye
    Gönderi
    18,646
    Blog Yazıları
    199

Esas

AYM’den sağlıkta iki kat katkı payına vize

ANAYASA Mahkemesi, sağlıkta vatandaşlardan alınan katkı payının iki katına çıkarılmasına vize verdi. AYM dün CHP’nin 6486 sayılı Torba Kanun’da yer alan sağlıkta katkı payını iki katına çıkaran maddenin iptali istemini reddetti. Konuya ilişkin davayı açan CHP Mersin milletvekili Aytuğ Atıcı sağlıkta ek ücretin yüzde 200 arttığını söyledi.

"GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ SAĞLIK HİZMETLERİ GİDEREK DAHA PAHALI HALE GELDİ"

Konuya ilişkin davayı açan CHP Mersin milletvekili Aytuğ Atıcı sağlıkta ek ücretlerinin sınırı 2008‘de yüzde 30, 2009’da yüzde 70, 2012’de yüzde 90, şimdi ise yüzde 200 olarak belirlendiğini savunmuştu. Atıcı, “Görüldüğü gibi sağlık hizmetleri giderek daha pahalı hale gelmiş ve sağlığa ulaşmak giderek imkansız olmuştur. AKP herkese sağlık değil paran kadar sağlık hedefini büyütmüştür” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/saglik/26743583.asp

Uyarmıştım...

Kent Hastaneleri Projesi ile konu daha da acıtır hale gelecektir.

Erdoğan ve Çevresi, eğitim, sağlık konularında tekel oluşturacak stratejiler izliyorlar.

Bunun ne zaman farkına varacağız acaba?

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İzmir/Türkiye
    Gönderi
    18,646
    Blog Yazıları
    199

Esas

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon

Gönderi Kuralları