Sayfa 2/13 İlkİlk 123412 ... SonSon
Arama sonucu : 100 madde; 9 - 16 arası.

Konu: Paranin Harman OlduĞu SektÖrde KaÇirilmayacak Firsat 1

1. Esas

Alıntı Originally Posted by Serenler Yazıyı Oku
    "0900 Ziraat (Turkish Cherry)
    %100 Türk bilimadamları tarafından üretilmiştir. Haziran ayının dördüncü haftası Temmuz ayının ilk haftası olgunlaşır. Meyve sapı ince ve uzun olup ortalama 50 mm'dir. Sap çukuru geniş ve orta derinliktedir. Meyve geniş kalp şeklinde olup çok iri, ortalama 10 - 12 g ağırlığında, ortalama eni 26 - 32 mm, ortalama boyu 25 - 30 mm dir. Meyve kabuk rengi parlak koyu kırmızı, meyve eti çok sert, gevrek, çok lezzetli ve çok iyi kalitelidir. Çekirdek ete az bağlıdır. Ağaçları verimli olup hiç meyve çatlaması yapmaz, ülkemizde çok yaygın olup “Napolyon” diye de tanınır. İhracata en uygun kiraz çeşididir. Ürün portföyümüz içinde ilk sırada yer almaktadır.*Bu kiraz çeşidi Anadolu'nun birçok bölgesinde farklı isimlerle anılmaktadır. İçlerinde en iyisi Uluborlu Napolyonu olup, sebebi de Uluborlu'da mutasyona uğrayan 0900 ziraat çeşidinin biraz daha sert, daha lezzetli, yola dayanıklılığı daha fazla, sapı daha uzun ve daha canlı renklere sahip olmasıdır. Türkiye koşullarında ağaç başına kiraz verimi 25 kg civarındadır. Türkiye üretiminin %10'u gibi düşük bir miktarı ihraç edilebilmektedir. "

"Cevizciliğin az masraflı bir iş olduğunu belirten Emre "Cevizin ömrü uzun. Bu yönden diğer tarım ürünlerine benzemez. Bakımı ve masrafı az. Bizim teşviklerimizle insanlar ceviz üretimine yönelmeye başladı. Ayrıca İngiltere ve Fransa gibi ülkelerde cevizlerin kurumaya başlaması sonucu Bulgaristan ve Türkiye'de yetişen cevizlere rağbet artacak" dedi. Şu anda Bulgaristan'da yetişen cevizlerin 7–8 yıl sonra ancak ürün verdiğini, ağaçların altın çağının 30. yıldan sonra başladığını ve ancak 30 kg ceviz verdiğini belirten Emre sözlerine şöyle devam etti: "Bizim getirdiğimiz cevizler daha birinci yılında ürün veriyor. Altın çağına ise 15. yılından sonra başlıyor ve bu yıllardan sonra ağaç başına 100–150 kg ürün elde ediliyor. Bunların ömürleri ortalama 150 sene, altın çağları ise ortalama 90 yıl devam ediyor. Ayrıca cevizlerin kapları ince olup elle kırılabiliyor ve içleri bütün olarak elde ediliyor."

15 yıllık verim gelir gidere göre kaba bir hesapla durumu bir inceleyelim bakalım:

1800 kiraz ağacı x 25 kğ/ad= 45,000 kğx2,2 Euro= 99,000 Euro
    125 ceviz ağacıx 100 " = 12,500 kğ x 4 euro= 50,000 Euro
    = 149,000 Euro/yıl
    Yaklaşık gelirin % 30 unu masraf desek: - 45,000 Euro

Kabaca = 100,000 eurox15 yıl=1,500,000 euro/15 yıl.
    Tabii ceviz verimi 100 yıl daha devam edecek, çiftliğin ve içindeki yapıların tapusu duruyor.
    Sanırım bu durumda öyle 550,000 USD ye de saymazsınız.
    http://www.hisse.net/forum/showthrea...=8101&page=787
    Buradaki çalışmamızda boş arazilerin dekarı "sulama suyu gelecek" lafıyla birlikte 500 YTL/da dan 7-8000 YTL ye fırladı. Üstelik tek ağaç dikili değil.
    Fena bir yatırım gibi görünmüyor

YAPTIĞINIZ ÖN ARAŞTIRMAYI TAKTİR ETTİM, YALNIZ DURUM DA BAZI EKSİK NOKTALAR VAR. KİRAZIN ÖMRÜ BAKIMA GÖRE 50-75 YIL ARASINDA DEĞİŞİR. VE DİĞER BİR HUSUS DEDİĞİNİZ GİBİ 25 KG DEĞİL 50-80 KG ARASINDA VERİM ALIRSINIZ.

BEYEFENDİ, BEN BİZZAT ZİRAATIN İÇİNDEN GELEN BİRİSİYİM, SİZE EN YAKIN ZİRAAT MÜDÜRLÜĞÜNE GİDİN VE İLANI OKUTUN İSTEDİĞİM RAKAMIN KAZANACAĞINIZ MEBLAA KARŞISINDA ÇOK KOMİK KALACAĞINA EMİN OLABİLİRSİNİZ.

ZİRAATÇİLİKTE ASIL MÜCADELE AĞAÇLAR RANDIMANA GİRENE KADARDIR, VE BU BAHÇE MÜCADELE DÖNEMİNİ ATLATTI PARA KAZANILACAK BİR ÜRETİM MERKEZİNE DÖNÜŞTÜ.

SAKIN BU YATIRIMI BORSAYLA, KAR REALİZASYONUYLA... VS KARŞILAŞTIRMAYA DAHİ KALKMAYIN. İNANIN İHTİYACIM OLMASA HAYATTA SATMAZDIM.

VE EN AZ BU İLAN KADAR DEĞERLİ ARMUT BAHÇESİ İLANIM DA VAR ONU DA OKUYUN LÜTFEN İKİ BAHÇE İÇİN DE ÇOK EMEK VE PARA SARFETTİM, ÇOCUKLARIM GİBİ. AMA MALESEF İÇİNDE BULUNDUĞUM ŞARTLAR DOLAYISIYLA SATIYORUM.

HERKEZDEN RİCAM, ETRAFINIZDAKİ ZİRAATTEN ANLAYAN VE MADDİ GÜCÜ OLAN KİŞİLERE BU İKİ İLANDAN BAHSEDİN. MALIN DEĞERİNİ BİLENİN BALIKLAMA ATLAYACAĞI BİR FİYAT.

Esas

Sayın özgürdoğan kusura bakmayın ama ben sizin bundan birkaç ay önceki mesajlarınızı da hatırlıyorum tarlası olanın yerine ekim yapabilirim tarzından birşeyler söylemiştiniz "hani para sizden bakım benden gibi" onun için bu yerler bence sizin değil ,yani kişisel fikrim herhalde başkalarının yerlerini satıyorsunuz ..bilmem yanılıyor muyum? Komisyonculuk gibi , ihtiyacım olmasa satmam demeniz pek inandırıcı gelemdi bana...

Duhul
    Jan 2004
    Gönderi
    3,041
    Blog Yazıları
    2

Esas

Bu bahce hangi Ilde?

Acaba diyorum böyle bir emeklilikmi planlasam.

7 yil sonra emekli olacagimda.

Esas

herkes bildiği sektören yatırım yapar.diğer türlüsü kumar olur.sayın özgür doğan söylediğinize göre böyle karlı bir yatırımı,meyvecilik sektöründen anlayanlar kaçırmamalı.burada müşteri bulmanız zor.çünkü bu işten anlamıyoruz.

5. Esas

Ben satacak kişide diilim ama böyle bir yatirim yapmak mantıklı yani 550,000 dolar bu işe baglanir ama kendi emekleriniz dogrultusunda baglanir gidip başka birinin yerini almak bu fiyata biraz bizi aşar yani açikcasi

Esas Cok ucuk rakam degilmis...!

Alıntı Originally Posted by qba1976 Yazıyı Oku
    550 bin dolar değil de 550 bin ytl olsa makul bir fiyat olabilir..Belki o da pazarlık payındadır...Yani çok uçmuş bir rakam değil bence 550 bin dolar neden böyle tepki konmuş ki anlamadım boş arazilerin değeri 5 bin ytl den başlıyor..
    Nicin yazarsiniz, ne amacla yazarsiniz anlamak mumkun degil...

55 Donum bir tarlayi, 550.000 YTL.'ye almis olan bir ornek gosterin ben bir daha bu forumda yazmam..!

Ayrica 5 bin YTL.'den 55 donum 275.000 YTL.yapar.

Eger verilen ilani tekrar okursaniz, bu isten anlayan biri olmasi lazim, o kisi kimdir, bag bahce isi ile ugrasan koyludur...

Bizim koylulerde kolay kolay 550.000 USD.gibi bir kapital olmaz, cogu atasindan dedesinden kalan yerler bu kadar para eder diye dusunur ama o yerler de en az 80 ortaklidir.

Hicbirine yar olmaz.Hatta bu konuda cok kucuk parcalara boldurmemek, en kucuk parselde hic yoksa bir aile gecindirmek icin yasa degisti...

Ozetle bu isi bilen koylulerimize sorun bakalim, boyle bir projeyi kaca maaledecekler...

Bu yazdiklariniz, fiyatlari yukseltmek, elinizdekini bu ilani veren kurnazlar gibi milleti sazan yerine koymaksa yanlis yapiyorsunuz.Ya da Turkiyemizi hic tanimiyorsunuz.

Calismayan, uretmeyen, tasarruf etmeyen,yilin 8 ayini kahvede tas ocaginda ya da uc kol'da geciren,koylunun bu kadar parasi olsa, ilk yapacagi is, koyu terk edip Istanbul'a gocmek olacaktir.

Duhul
    Apr 2005
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    2,752

Esas

ilanı görünce bahçede petrol falan var dedim..
    yada başka bir emtia ...emtia olsa bu malı çıkmadan vadelide satsan sonra fiyat düşse ancak bu para ödenir..
    alan şahısla tanışmak isterim bu paraya..

Esas

Alıntı Originally Posted by trusty Yazıyı Oku
    Nicin yazarsiniz, ne amacla yazarsiniz anlamak mumkun degil...

55 Donum bir tarlayi, 550.000 YTL.'ye almis olan bir ornek gosterin ben bir daha bu forumda yazmam..!

Ayrica 5 bin YTL.'den 55 donum 275.000 YTL.yapar.

Eger verilen ilani tekrar okursaniz, bu isten anlayan biri olmasi lazim, o kisi kimdir, bag bahce isi ile ugrasan koyludur...

Bizim koylulerde kolay kolay 550.000 USD.gibi bir kapital olmaz, cogu atasindan dedesinden kalan yerler bu kadar para eder diye dusunur ama o yerler de en az 80 ortaklidir.

Hicbirine yar olmaz.Hatta bu konuda cok kucuk parcalara boldurmemek, en kucuk parselde hic yoksa bir aile gecindirmek icin yasa degisti...

Ozetle bu isi bilen koylulerimize sorun bakalim, boyle bir projeyi kaca maaledecekler...

Bu yazdiklariniz, fiyatlari yukseltmek, elinizdekini bu ilani veren kurnazlar gibi milleti sazan yerine koymaksa yanlis yapiyorsunuz.Ya da Turkiyemizi hic tanimiyorsunuz.

Calismayan, uretmeyen, tasarruf etmeyen,yilin 8 ayini kahvede tas ocaginda ya da uc kol'da geciren,koylunun bu kadar parasi olsa, ilk yapacagi is, koyu terk edip Istanbul'a gocmek olacaktir.
    Kusura bakmayın ama tarla veya tarım işinden anlamayanlarla bu konuları tartışmak deveye hendek atlatmak gibi birşey aslında ama ben alıyorum kardeşim 50 dönüm zeytinliğine 2 sene önce köylünün 500 bin ytl verdim vermedi şu anda ufak ufak parçaları alıyorum dönümü 7 den 10 dan.. Siz hangi bilginizle kirazlık veya tarla bağ bahçe şu kadar fiyat etmez diyorsunuz ki. Ayrıca ben neden elimdeki yerleri satayım onun için sanki arka çıkıyomuşum gibi görüntü veriyorsunuz..
    Uğur Mumcunun da dediği gibi türk insanının en kötü özelliğidir bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak..İşte tipik bir örnek....
    Kim verirmiş dönüme 10 milyar para. Köylü de o kadar kapital yokmuş ,! Allah allah sen yaşadın mı güzel kardeşim hiç bir köyde köylülerin dini imanı topraktır yemez içmez toprak alır cebinde 5 kuruş olmaz çünkü tüm parasını toprağa yatırır..
    Köylünün ilk işi istanbula göçmek olacakmış , bu kadar parası olsa...Ya işini bilen köylüler köyünde istanbuldakilerden güzel para kazanıyor sizin haberiniz yok adamın ne işi var istanbulda özellikle büyük parça topraklara sahip olanlar..
    Bence bir daha bir konuda yeterli bilginiz yoksa o konuda hiç mesaj yazmayın komik duruma düşüyosunuz benden söylemesi...
    ps: Ayrıca satılık yerim veya satmaya niyetli yerim yok akhisar veya dikili bölgesindeki satılık zeytinliklere de talibim burdan niyetli arkadaşlara duyurumdur..

Sayfa 2/13 İlkİlk 123412 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •