Sayfa 2/16 İlkİlk 123412 ... SonSon
Arama sonucu : 125 madde; 9 - 16 arası.

Konu: Forex Ortamları

Esas

Alıntı Originally Posted by EKaya Yazıyı Oku
    2007 yi hatirlatiyor... mayoz bolunme ...

kimse para kazandiran bir seyi parayla ogretmez... gider para kazanir...
    parasi olmayan laf satar para kazanir...
    Aynen. Buralarda konuşulanları exclusive birşeymiş gibi anlatıp yöneticilerine caka satanlar bile vardır emin olun

Esas

Merhabalar,

FX piyasasının yapısı ve aktörleri ile ilgili merak ettiğim bazı şeyler var, sizlere sormak istediğim.

Başlığınızı bölmek istemem, eğer bu soruların başlığınızda yer almaması gerektiğini düşünüyorsanız, lütfen bildirin, iletimi seve seve silebilirim.

Şimdiden teşekkürler ...

Bildiğiniz gibi FX piyasası tezgahüstü ... yani, alıcılar ve satıcılar elektronik ortamda karşılaşıyorlar ve bu elektronik ortamlara da ECN (electronic communication network) deniyor, diye biliyorum. Sormak istediğim şey şu ... dünyada bu işin döndüğü tek bir merkezi ECN var mı, yoksa birden fazla ECN mi söz konusu?

3. Esas

Alıntı Originally Posted by Altay06 Yazıyı Oku
    Merhabalar,

FX piyasasının yapısı ve aktörleri ile ilgili merak ettiğim bazı şeyler var, sizlere sormak istediğim.

Başlığınızı bölmek istemem, eğer bu soruların başlığınızda yer almaması gerektiğini düşünüyorsanız, lütfen bildirin, iletimi seve seve silebilirim.

Şimdiden teşekkürler ...

Bildiğiniz gibi FX piyasası tezgahüstü ... yani, alıcılar ve satıcılar elektronik ortamda karşılaşıyorlar ve bu elektronik ortamlara da ECN (electronic communication network) deniyor, diye biliyorum. Sormak istediğim şey şu ... dünyada bu işin döndüğü tek bir merkezi ECN var mı, yoksa birden fazla ECN mi söz konusu?
    Herkes fikrini paylaşsın diye buradayız

Forex'in yurtdışı altyapısı göründüğünden ya da anlatılan şeklinden biraz daha karmaşıktır. O yüzden, Skynet gibi tek bir ECN sistemi var diye bahsedemeyiz, bolca network mevcut. 'Tezgahüstü' kavramı yatırımcılar arasında henüz tam olarak anlaşılmış bir kavram değil, o yüzden sıklıkla 'peki en sonunda emirler nerede eşleşiyor' diye sorulur.

Aslında alıcılar ve satıcılar karşılaşmasa da olur. Önemli olan, piyasadaki emirlerin tutulabilmesi için yeterli likiditedir. Brokerın likiditesi varsa zaten tüm işlemleri kendi içinde tutmak ister (yüksek gelir). Sermaye yeterliliğini aşarsa da sorun çıkmasın diye başka bir yere gönderebilir tabi ki.

Esas

Alıntı Originally Posted by Arap Sukru Yazıyı Oku
    Herkes fikrini paylaşsın diye buradayız

Forex'in yurtdışı altyapısı göründüğünden ya da anlatılan şeklinden biraz daha karmaşıktır. O yüzden, Skynet gibi tek bir ECN sistemi var diye bahsedemeyiz, bolca network mevcut. 'Tezgahüstü' kavramı yatırımcılar arasında henüz tam olarak anlaşılmış bir kavram değil, o yüzden sıklıkla 'peki en sonunda emirler nerede eşleşiyor' diye sorulur.

Aslında alıcılar ve satıcıların karşılaşmasına gerek yok. Gerek olan, piyasadaki emirlerin tutulabilmesi için yeterli likiditedir. Brokerın likiditesi varsa zaten tüm işlemleri kendi içinde tutmak ister (yüksek gelir). Sermaye yeterliliğini aşarsa da sorun çıkmasın diye başka bir yere gönderebilir tabi ki.
    Ben de Currenex'i biliyordum ECN olarak ... demek ki bir tane değilmiş

Bahsettiğiniz gibi aslında bu tezgahüstü (ECN) olayını tam olarak anlamak istiyorum .... ve anladığım kadarıyla ECN demek, birileri tarafından geliştirilmiş bir yazılım demek. Piyasada işlem yapmak isteyen aktörler (bankalar, aracı kurumlar, şirketler, fonlar vs.) bu yazılımları edinerek doğrudan FX piyasasında işlem yapabiliyorlar.

Yani şöyle bir örnek vereyim ... diyelim ki bir fon yöneticisi FX piyasalarında doğrudan işlem yapmak istiyor. Brokerla falan değil, kendisi işlem yapacak ... Bunun için yapması gereken tek şey, ECN'yi yazan kuruma başvurup ilgili yazılımı edinmek mi? Bu yazılımı edindikten sonra Dünya'nın bütün babalarına karşı doğrudan işlem yapmaya mı başlıyor?

Duhul
    Feb 2008
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    9,511
    Blog Yazıları
    8

Esas

Hayırlı olsun, gerekliydi böyle bir başlık..

Fx piyasası, çok kolay kazanç sağlanabilecek, yeni bir saadet zinciri gibi lanse edilmeye başlandı, bu çok tehlikeli bir gidişat.. Bu zor, emek ve disiplin isteyen bir piyasadır, belli bir disiplin altında çaba harcayamayacak kişilerden çok dramatik hikayeler çıkacağı yönünde kaygılarım var..

İnşallah hayırlısı olur herkes için..
    Unutulmayacaksınız.

Forum Kuralları

Söz, büyüdür. Sözcüklerin büyüsü vardır.

Esas

Şöyle bir şey buldum ... bulduğum sitede kısaca açıklamışlar ama yeterli gelmedi. Para piyasalarının yapısını etraflıca, bütün ayrıntılarıyla öğrenebileceğim bir kitap önerebilir misiniz?

7. Esas

Bence bu sayfa birkaç kez okununca birçok şey netleşir:

http://en.wikipedia.org/wiki/Electro...cation_network

Esas

Alıntı Originally Posted by Arap Sukru Yazıyı Oku
    Bence bu sayfa birkaç kez okununca birçok şey netleşir:

http://en.wikipedia.org/wiki/Electro...cation_network
    Çok teşekkürler ... ama o sayfayı zaten birkaç kez okuduktan sonra sorma ihtiyacı hissetmiştim ... uluslararası para piyasalarının yapısını, işleyişini ve işlem platformlarını tam olarak öğrenebileceğim bir kaynağa ihtiyacım var benim anlaşılan.

Verdiğiniz bilgilere çok teşekkür ederim Arap Şükrü.

Sayfa 2/16 İlkİlk 123412 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •