Sayfa 275/285 İlkİlk ... 175225265273274275276277 ... SonSon
Arama sonucu : 2273 madde; 2,193 - 2,200 arası.

Konu: ALARK - Alarko Holding A.Ş.

Esas

12 ocak 2017 havaray ihale zarfları açıldı...
    En düşük teklifle değerlendirmeye girdik diye holding bir açıklama dahi yapmadı halbuki Kazakistanı duyurmuştu...
    Bugün üstünden 35 gün geçti ve hükümetin büyük projeleri açıklama isteğinden dolayı bir an önce sonuçlanır diye düşünüyordum...
    Bir aksilik olmazsa da ihale bizde ve tek başımıza ortak da yok...
    Bu ihale haberi öncesi son silkeleme olabilir diye umut ediyorum...

2. Esas

Alıntı Originally Posted by YorumYap Yazıyı Oku
    12 ocak 2017 havaray ihale zarfları açıldı...
    En düşük teklifle değerlendirmeye girdik diye holding bir açıklama dahi yapmadı halbuki Kazakistanı duyurmuştu...
    Bugün üstünden 35 gün geçti ve hükümetin büyük projeleri açıklama isteğinden dolayı bir an önce sonuçlanır diye düşünüyordum...
    Bir aksilik olmazsa da ihale bizde ve tek başımıza ortak da yok...
    Bu ihale haberi öncesi son silkeleme olabilir diye umut ediyorum...
    Sayın YorumYap;

Kazakistan kap duyurusuna bi göz atalım;

Bağlı ortaklıklarımızdan Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş.'nin
    liderliğindeki konsorsiyumun, Kazakistan Cumhuriyeti Yatırım ve Kalkınma
    Bakanlığının düzenlediği Alma-ata Çevreyolu Yapım ve İşletilmesine ilişkin PPP
    ihalesine 26.11.2015 tarihinde sunduğu teklif ilgili ihale komisyonu tarafından
    değerlendirilerek en iyi teklif sahibi olduğu tarafımıza resmen bildirilmiştir.
    Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş. liderliğindeki konsorsiyumun 2016
    yılı Mart ayı içerisinde sözleşme müzakerelerine başlaması beklenmektedir.

İçerikde tarafımıza resmen bildirilmiştir demekte.

Oysa Sefköy havaray işinde böyle bildirim yapılmayıp doğrudan sözleşmeye davet mektubu yollanıyor (uygulamalardan biliyorum).

Elbette her ülkenin ihale mevzuatı farklılık arzetmekte.

Sefaköy havaray işinde bugünlerde imzaların atılacağını ve kap duyurusunun geleceğini bekliyorum. Yaklaşımınıza katılıyorum elbette Ülkede büyük yatırımlar durmaksızın devam ediyor imajı açısından (daha önceki metro ihalelerinin teklifleri alındıktan sonra ortalama 45 günde sözleşme imzalandığı gerçeği var).

İhaledeki tek kriter fiattı (ilanda madde vardı bunu belirten). Soru çıkmaması beklenir normal koşullarda.

Kazakistan işi biraz karışık. Hem siyasi hem ekonomik açıdan sıkıntı var belliki. Geçen yıl Nazarbayev hükümeti toptan değiştirmiş ve yeni ilgili bakan konuyu baştan ele almış (gayriresmi bilgi bir kısmı). Birde petrol fiatlarının düşmesi, tenge devalüasyonu gibi sorunlar yaşadıkları için ağırdan alıyorlarmış bazı projeleri.

Bu proje yapım ve 15 yıl süreyle işletimide kapsıyordu ve araç geçiş ücretleri $ a endeksliydi. Dolayısıyla heryönden bi karışıklık var gibi.

Umarım bu ara olumlu yönde sonuçlanır ve rahatlarız.

Kazakistan, Rusya, Romanya, Umman ve Afrika'dan hayırlı haberler bekliyoruz. Takip edilen işler olduğunu biliyoruz. Mevsim yaklaşıyor (Rusya ve Kazakistanda ancak 6 ay kadar iş yapılabiliyor iklim özelliği).

Asla yatırım tavsiyesi değildir.

Esas

Alıntı Originally Posted by emekli kumandan Yazıyı Oku
    Sayın YorumYap;

Kazakistan kap duyurusuna bi göz atalım;

Bağlı ortaklıklarımızdan Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş.'nin
    liderliğindeki konsorsiyumun, Kazakistan Cumhuriyeti Yatırım ve Kalkınma
    Bakanlığının düzenlediği Alma-ata Çevreyolu Yapım ve İşletilmesine ilişkin PPP
    ihalesine 26.11.2015 tarihinde sunduğu teklif ilgili ihale komisyonu tarafından
    değerlendirilerek en iyi teklif sahibi olduğu tarafımıza resmen bildirilmiştir.
    Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş. liderliğindeki konsorsiyumun 2016
    yılı Mart ayı içerisinde sözleşme müzakerelerine başlaması beklenmektedir.

İçerikde tarafımıza resmen bildirilmiştir demekte.

Oysa Sefköy havaray işinde böyle bildirim yapılmayıp doğrudan sözleşmeye davet mektubu yollanıyor (uygulamalardan biliyorum).

Elbette her ülkenin ihale mevzuatı farklılık arzetmekte.

Sefaköy havaray işinde bugünlerde imzaların atılacağını ve kap duyurusunun geleceğini bekliyorum. Yaklaşımınıza katılıyorum elbette Ülkede büyük yatırımlar durmaksızın devam ediyor imajı açısından (daha önceki metro ihalelerinin teklifleri alındıktan sonra ortalama 45 günde sözleşme imzalandığı gerçeği var).

İhaledeki tek kriter fiattı (ilanda madde vardı bunu belirten). Soru çıkmaması beklenir normal koşullarda.

Kazakistan işi biraz karışık. Hem siyasi hem ekonomik açıdan sıkıntı var belliki. Geçen yıl Nazarbayev hükümeti toptan değiştirmiş ve yeni ilgili bakan konuyu baştan ele almış (gayriresmi bilgi bir kısmı). Birde petrol fiatlarının düşmesi, tenge devalüasyonu gibi sorunlar yaşadıkları için ağırdan alıyorlarmış bazı projeleri.

Bu proje yapım ve 15 yıl süreyle işletimide kapsıyordu ve araç geçiş ücretleri $ a endeksliydi. Dolayısıyla heryönden bi karışıklık var gibi.

Umarım bu ara olumlu yönde sonuçlanır ve rahatlarız.

Kazakistan, Rusya, Romanya, Umman ve Afrika'dan hayırlı haberler bekliyoruz. Takip edilen işler olduğunu biliyoruz. Mevsim yaklaşıyor (Rusya ve Kazakistanda ancak 6 ay kadar iş yapılabiliyor iklim özelliği).

Asla yatırım tavsiyesi değildir.
    Dediklerin doğru abi de ben Çanakkale köprüsü gibi hemen havaray duyrulur yada toplu bir törene yetiştirilir normal ihale prosedürü işletilmez diye düşünüyordum...
    Kazakistan işi de Cumhurbaşkanın ertelenen Kazakistan ziyaretinden önce zor gözüküyor...
    Yanında bizim Yavrucu' yu götürürse heyette bizim iş o zaman tamam demektir...
    Hayırlısı bakalım...

4. Esas

Alıntı Originally Posted by YorumYap Yazıyı Oku
    Dediklerin doğru abi de ben Çanakkale köprüsü gibi hemen havaray duyrulur yada toplu bir törene yetiştirilir normal ihale prosedürü işletilmez diye düşünüyordum...
    Kazakistan işi de Cumhurbaşkanın ertelenen Kazakistan ziyaretinden önce zor gözüküyor...
    Yanında bizim Yavrucu' yu götürürse heyette bizim iş o zaman tamam demektir...
    Hayırlısı bakalım...
    Sayın YorumYap;

Çanakkale Köprüsü ve Otoyolları işi gerçekten büyük ve prestijli bi proje.

Onu siyasetin gururla ve acele açıklaması (Ulaştırma bakanı ihalenin sonuçlandığını, imzaladığını ve onayladığını açıkladı) doğal kabul edilebilir.

Havaray işi bunun yanında leblebi çekirdek parası sayılır. Ancak sizinde belirttiğiniz gibi 35 gün geçmiş demekki 10 gün içinde resmiyet kazanma ihtimali kuvvetli.

Bu konuların mecraında ilerleyeceğinden şüphem yok.

Tahminim 12 aylık bilanço konusundaki muğlak durum (dolar kurunun etkisi önemli bir bilinmez belliki. Çeşitli görüşler var ancak bilanço açıklanmadan yorum yapmak zor gibi) fren görevi yapıyor.

Yatırım tavsiyesi değildir.

Esas

Alıntı Originally Posted by emekli kumandan Yazıyı Oku
    Sayın YorumYap;

Çanakkale Köprüsü ve Otoyolları işi gerçekten büyük ve prestijli bi proje.

Onu siyasetin gururla ve acele açıklaması (Ulaştırma bakanı ihalenin sonuçlandığını, imzaladığını ve onayladığını açıkladı) doğal kabul edilebilir.

Havaray işi bunun yanında leblebi çekirdek parası sayılır. Ancak sizinde belirttiğiniz gibi 35 gün geçmiş demekki 10 gün içinde resmiyet kazanma ihtimali kuvvetli.

Bu konuların mecraında ilerleyeceğinden şüphem yok.

Tahminim 12 aylık bilanço konusundaki muğlak durum (dolar kurunun etkisi önemli bir bilinmez belliki. Çeşitli görüşler var ancak bilanço açıklanmadan yorum yapmak zor gibi) fren görevi yapıyor.

Yatırım tavsiyesi değildir.
    sayın emekli kumandan, bu senet bilanço hareketi yapmadı.9 aylık bilançoda açıklanan kar neticesi bu seviyeye gelmişti.şimdi 12 aylık bilançoda gelecek olan 250 milyon tl kar bu senede bilanço hareketi getirecektir.tahminime göre 6 tl ye soluksuz gelir diye düşünüyorum.

sizinde ifade ettiğiniz dolar kurunun etkisi bilanço için önemli.eğer karabiga kredisi kur farkı yatırımın maliyetine verilirse dolar kur artışından olumsuz değilde olumlu etkilenecektir.beklentim bu yöndedir.zira karabiga dışında tüm iştiraklerde dolar fazlası var.alsimde taahhüt işleri dolar ve avro ile.karakuz dolarla satıyor.algyo ve carrier dolarla oynuyor.v.b.ayrıca bu adamlar dolarda yükseliş bekledikleri için dolar borcunu hedgede yapmış olabilirler.bunu bilmiyoruz.

eğer 12 aylık bilançoda 250 milyon tl üzeri kar gelirse 2017 yılı 3 aylık içinde umutlu olacağız.hatta 2017 yılının tamamı için umut dolu olacağız.çünki 2017 yılını karakuz,meram ve alsim sırtlanacaktır.zaten 2017 yıl sonu itibariyle karabiga tamamlanacak ve rivada gelişmeler olacaktır.

o zaman bu senetde uzun vadede önemli gelişmeler olabilir.yani 12 aylık bilanço bu senet için dönüm noktasıdır diyebiliriz.

6. Esas

Alıntı Originally Posted by antepli Yazıyı Oku
    sayın emekli kumandan, bu senet bilanço hareketi yapmadı.9 aylık bilançoda açıklanan kar neticesi bu seviyeye gelmişti.şimdi 12 aylık bilançoda gelecek olan 250 milyon tl kar bu senede bilanço hareketi getirecektir.tahminime göre 6 tl ye soluksuz gelir diye düşünüyorum.

sizinde ifade ettiğiniz dolar kurunun etkisi bilanço için önemli.eğer karabiga kredisi kur farkı yatırımın maliyetine verilirse dolar kur artışından olumsuz değilde olumlu etkilenecektir.beklentim bu yöndedir.zira karabiga dışında tüm iştiraklerde dolar fazlası var.alsimde taahhüt işleri dolar ve avro ile.karakuz dolarla satıyor.algyo ve carrier dolarla oynuyor.v.b.ayrıca bu adamlar dolarda yükseliş bekledikleri için dolar borcunu hedgede yapmış olabilirler.bunu bilmiyoruz.

eğer 12 aylık bilançoda 250 milyon tl üzeri kar gelirse 2017 yılı 3 aylık içinde umutlu olacağız.hatta 2017 yılının tamamı için umut dolu olacağız.çünki 2017 yılını karakuz,meram ve alsim sırtlanacaktır.zaten 2017 yıl sonu itibariyle karabiga tamamlanacak ve rivada gelişmeler olacaktır.

o zaman bu senetde uzun vadede önemli gelişmeler olabilir.yani 12 aylık bilanço bu senet için dönüm noktasıdır diyebiliriz.
    Sayın Antepli Üstadım;

Son cümleniz herşeyi özetliyor. Eğer sizin ifade ettiğiniz seviye ve üzerinde bir kar gelirse gerçekten bir dönüm noktası olacaktır elbette. Tamamen katılıyorum buna.

Ayrıca yönetimin temkinli ve barışçıl yaklaşımıda hoşuma gidiyor doğrusu.

Antalya Büyükşehir belediyesiyle mahkemelik olduklarını biliyoruz (hepinizin malumu). Ağaoğlundan sonra bi el sıkışmada oradan bekleyebiliriz sanırım.

Diğer yandan Karabiga'nın bu yılın sonunda bitecek olması çok önemli elbette.

Kar beklentisi düşmüş olsa bile kaynak aktarımı olmayacak, harcama bitecek.

Geçenlerde yapılan ihalede yerli kömürden üretim teklifini hatırlayalım(Kolin/Kalyon/Çelikler) 6 $ centten teklif ettiler ve en düşük teklif buydu eğer bu ihale onaylanırsa Karabiga için yollar açılabilir. Bu ihaledeki teklifler altta:

Açık eksiltmenin üçüncü turunda, Kolin-Kalyon Enerji - Çelikler Ortak Girişim Grubu megavatsaat başına 60,4 dolar teklif vererek, en düşük teklif veren katılımcı oldu.

En düşük ikinci teklifi ise megavatsaat başına 61,40 dolar ile Fina Enerji Holding AŞ verdi.

Malumunuz yatırım projeksiyonunda elektrik fiatını 5 $ cent olarak hesap etmişlerdi bu aralar yüksek seyretmesine rağmen elektrik fiatları 4 $ cent civarında ve buda 100 milyon dolar eksik hasılat demek projeksiyona göre.

Yerli kömürden üretilecek elektriği 6 $ cente devlet alma taahhüdünün altına girerse eğer, ithal kömürle üretilen elektriğide bakarsı 5 $ cente alma kararı alıverir. % 16 daha ucuz olur. Neden olmsın. Bu şirketlerde risk alıp büyük yatırım yapıyorlar. Elbette devletimizi yöneten yöneticiler bu işletmelerin zorda kalmasını istemezler.

Bakarsınız TETAŞla bir sözleşme yapıp onlara satarız ürettiğimiz elektriği. Santralımız zaten durmaksızın (bazyük) üretim yapacak.

Doğalgaz kısıtlamsında meselenin nerelere gidebileceği görüldü (50 kuruş fiatlar gördük spot piyasada. Ayrıca kış ortası elektrik kesintileri)

YTD
    Son düzenleme : emekli kumandan; 16-02-2017 saat: 13:32.

Esas

Yabancı hisse oranı (Hareketli ortalama) %29.57...
    Bugünkü oran %41.79...
    Son 1 ayda yaklaşık %3' lük bir düşüş var(Hissenin 4,80'i gördüğü günden bu güne)...
    Düzeltme yada kar satışı denebilir...

Esas

Bu arada sayın antepli abimin dediği gibi 250 milyon üzeri kar gelsin istesem de yapılan yatırımlardan dolayı 4.Ç' de bir miktar konsolide de zarar yazacağını ve 2016 bilançosundaki toplam karın 112 milyona düşeceğini düşünüyorum malesef...
    Bunun da piyasanın beklentisi olacağını ve bu kadar yatırım yapılan bir dönemde çok normal olduğunu düşünüyorum...
    Ağzımıza bal çalmak içinde brüt 0,32 TL, 0,2720 net temettü bekliyorum...

Benim yarı matematik yarı hissi beklentim bu...

Sayfa 275/285 İlkİlk ... 175225265273274275276277 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •