Sayfa 299/799 İlkİlk ... 199249289297298299300301309349399 ... SonSon
Arama sonucu : 6387 madde; 2,385 - 2,392 arası.

Konu: AYEN - Ayen Enerji A.Ş.

Duhul
    Nov 2013
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    629

Esas

Grup, iştiraklerinden Ayen Ostim Enerji Üretim A.Ş.’de bulunan %24 oranında ve 10.559.985 TL nominal bedelli (maliyet bedeli 11.152.667 TL) hissesini 11.06.2012 tarihli yönetim kurulu kararı uyarınca 15.500.000 TL + KDV bedelle Aydıner İnşaat A.Ş.’ye satmaya karar vermiştir. Satış işlemi EPDK tarafından 20 Temmuz 2012 tarih ve 8430/66789 sayılı izin yazısı ile onaylanarak kesinleşmiştir. Satış bedelinin tespiti ile ilgili olarak bir gösterge olması açısından şirketin değer tespitine ilişkin bir çalışma yaptırılmış olup, değer tespitine ilişkin yaptırılmış olan şirket değerleme raporu mevcuttur.

Yukarıdaki haberi bulabildim. Hatırladığım aydınerde kendi hisselerini aye ne satmıştı var mı hatırlayan?

hisse.net uygulaması ile gönderilmiştir.

2. Esas

Kimseyi yanıltmak veya yatırım tavsiyesi vermek haddime değil ama bugün 60 yaşının üzerinde yıllarca enerji santralleri inşaatlarında görev almış iki tane inş mühendisi ayen hakkında konuşuyorlardı. Yamulada verimi arttırmak için öyle uyanıkça bir kazı yaptılar ki yüzde 96 verimle iş yapıyor yamula dediler. Bu aydıner gerçekten çok tecrübeli ve bilgili bir oluşum dediler.

Finans kısmını bilemem ama yapım sürecinde çok övüldü bugün bu grup.

Bu adamlarda borsanın b harfiyle bile ilgilenmezler. Konu inşaatla ilgili açılmıştı.

Esas

Alıntı Originally Posted by atilla kocadağ Yazıyı Oku
    Kimseyi yanıltmak veya yatırım tavsiyesi vermek haddime değil ama bugün 60 yaşının üzerinde yıllarca enerji santralleri inşaatlarında görev almış iki tane inş mühendisi ayen hakkında konuşuyorlardı. Yamulada verimi arttırmak için öyle uyanıkça bir kazı yaptılar ki yüzde 96 verimle iş yapıyor yamula dediler. Bu aydıner gerçekten çok tecrübeli ve bilgili bir oluşum dediler.

Finans kısmını bilemem ama yapım sürecinde çok övüldü bugün bu grup.

Bu adamlarda borsanın b harfiyle bile ilgilenmezler. Konu inşaatla ilgili açılmıştı.
    Arkadaşım sorun şirkette değil sorun hissedeki grubda hisseyi rahat bırakmıyolarki yol alsın hisse baskıdan nefes alamıyorki ALLAHIN izni ile bir gün bi iznillah grubda talabe artık baskı yapamayacak.herşey zamanla bize sabr etmek düşuyor.ytd

4. Esas

Alıntı Originally Posted by slm5288 Yazıyı Oku
    Arkadaşım sorun şirkette değil sorun hissedeki grubda hisseyi rahat bırakmıyolarki yol alsın hisse baskıdan nefes alamıyorki ALLAHIN izni ile bir gün bi iznillah grubda talabe artık baskı yapamayacak.herşey zamanla bize sabr etmek düşuyor.ytd
    Tabi o kısmını bilemem ama benim bugün konuştuğum kişiler proje müdürü insanlardı yani bu adamlar kaliteli diyorsa doğrudur.

Bu arada ayen'in yatırımlarını gene kendi şirketine yaptırması iyi niyetli insanlarsa çok iyi. Yok farklı niyetleri varsa kaynakları diğer şirkete aktarabilirler bu ise bizim için kötü.

5. Esas

Alıntı Originally Posted by karahasan Yazıyı Oku
    Ayenin şirket olarak , enerji işini iyi bildiğine iyi yönetildiğine inanıyorum. Yatırımlarında ne çok pasif, nede çok agresif temkinli-ve mantıklı yatırımlar bana göre. Her ihaleye atlamıyor, rüzgar ve hes leri görece çok verimli yerlerde alabilirse kuruyor. İleride jeotermal santrali kurma girişimleri var. HEpsi güzelde anlamadığım bu hissedeki yıllardır sürdürülen borsa fiyatlama baskısının kime ne faydası var. Aydıner holdingin, şirket yönetiminin buna seyirci kalmasını aklım, mantığım almıyor. Asla yat. tav. değildir.
    Bana göre şirketin üretim, yatırım, satış faaliyetlerinde değil sorun, borsa işlemleri , borsadaki fiyatlaması ve aydıner holdingin borsada hissesi üzerinde oynanan oyunlara duyarsız kalması. Yakın gelecekte ayeni olumlu etkileyecek bir çok beklenti varken ayenin borsada bu komik fiyatlarda baskılanması çok ilginç.1- Çok yakında korkmaz res üretime başlayacak. 2-Dövizde daha aşağı düşüş beklentisi 3- Euro/dolar paritesinde 1.36 lara düşüş beklentisi 4- Doğalgaza zam ilk etapta%10 gibi sonraki aylarda dahası 5-Temmuzda elektiriğe zam ilk etapta %5 üzeri sonraki 3 aylarda dahası 6-Sıcaklar, elektirik talebinde artış, 7- Kuraklık ve barajlarda su yetersizliği 8-elektirik üretim santrallerinin özelleştirilmesi Termik- hidro MW/Fiyat (değerini, önemini belileme açısından) gibi daha bir çok sebeb sıralanabilir. Bunlar sadece yakın gelecekteki beklentiler. Evet bütün bunlara rağmen bistte ayenin 1.29 lu fiyatlarda baskılanabiliyor olmasını benim mantığım almıyor. Kişisel düşüncedir Asla yatırım tavsiyesi değildir.

6. Esas

demirörs belirtmişti sadece şu haber ayeni anlatmaya yeter. 2009 da aliağa çakmaktepede 285 milyon euro ya ,4 yıl önce kurulan doğalgaz elektirik üretim santrali iflas işlemleri ile uğraşıyormuş. Büyük sayılabicek bir santral 270 mw ve 270 milyar Kw üretim kapasiteliymiş. yÖneticisi 190 krş altındaki fiyatlarla zarar ettiklerini, bazı günler hiç üretim yapmadıklarını, bazı günler ise sadece 3- 4 saat santrali çalıştırdıklarını çünkü elektirik toptan satış piyasasında fiyatların gereğinden düşük olduğunu , fiyatların 190 krş un altına düştüğünde zarar ettiklerini belirtmiş. Bu yatırımı yaptıklarına pişman olduğunu, zor durumda sadece kendilerinin olmadığını , zor durumda olan (kapanma riski ) kendileri gibi 90 şirketin olduğunu kimilerininde üretim santrallerini tamamen kapattıklarını belirtmiş. Haberin özeti bu. Asla yat. tav. değildir.
    Son düzenleme : karahasan; 19-05-2014 saat: 19:54.

Duhul
    Nov 2013
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    629

Esas

Alıntı Originally Posted by karahasan Yazıyı Oku
    demirörs belirtmişti sadece şu haber ayeni anlatmaya yeter. 2009 da aliağa çakmaktepede 285 milyon euro ya ,4 yıl önce kurulan doğalgaz elektirik üretim santrali iflas işlemleri ile uğraşıyormuş. Büyük sayılabicek bir santral 270 mw ve 270 milyar Kw üretim kapasiteliymiş. yÖneticisi 190 krş altındaki fiyatlarla zarar ettiklerini, bazı günler hiç üretim yapmadıklarını, bazı günler ise sadece 3- 4 saat santrali çalıştırdıklarını çünkü elektirik toptan satış piyasasında fiyatların gereğinden düşük olduğunu , fiyatların 190 krş un altına düştüğünde zarar ettiklerini belirtmiş. Bu yatırımı yaptıklarına pişman olduğunu, zor durumda sadece kendilerinin olmadığını , zor durumda olan (kapanma riski ) kendileri gibi 90 şirketin olduğunu kimilerininde üretim santrallerini tamamen kapattıklarını belirtmiş. Haberin özeti bu. Asla yat. tav. değildir.
    Beklenti şu Türkiye'den kişi başına elektrik kullanımı Avrupa ortalamasına ulaşmak için 2-3 kat artmalıydı ve ülke büyüdükçe enerji kullanımı çok artacaktı. Bu artış fiyatları arttıracaktı.

Beklenti şu dünyada ABD öncülüğündeki Kaya gazı ve Akdeniz gibi yeni havzalar doğalgazı ucuzlatacaktı...

Bu iki beklenti nedeniyle doğalgaz cevizim santralleri yatırımlarında patlama oldu. Sonuç bence beklentiler doğru ve daha zamanı var. Yoksa enerji şirketlerini bu fiyatlarda görürmüydük. Yoksa kurulduklarından beri yaptıkları milyonlarca dolarlık yatırım fiyatlara yansımazmuydı

hisse.net uygulaması ile gönderilmiştir.

Duhul
    Oct 2012
    İkamet
    İstanbul Başakşehir
    Gönderi
    539

Esas

Madem dostlar toplanmış ben de bir iki kelam edeyim; Siyasi olarak almayın konuşmalarımı ekonomi ile siyaset iç içe ve iyi yatırım için analiz şart.

Libya'dan darbe haberi geldi malumunuz, batının ortadoğuya biçtiği siyasal islam, veya ılımlı islam, yani biat kültürüyle şekillendirilmiş yeni nesil kuklalar olarak tabir edilen tablo son yıllarda dağılmaya başladı, bu tablonun en başında türkiye geliyor aslında, ve sayın erdoğan ve yönetiminin meşrutiyeti her geçen gün azalıyor, şahsen batının türkiyedeki geçişi kanlı yapacağını düşünmüyorum, erdoğan tasfiye edilip ordu halkla barıştırılacaktır, ki bu başladı bile.

3 sene sonra ne olacak sorusuna hepimizin bir cevabı var, ekonomik olarak olumlu gidişat bekliyoruz ve dolayısıyla kimimiz ihtiyacı olmadığı parayla yatırım yapıyor, kimimiz borca girip yatırım yapıyor, sonuç olarak hepimiz kar elde etmek istiyoruz. Buraya kadar tarihe not düşelim, gelecek günler adına keşke dememek için en azından bugünü anlatan bir yazımız burada dursun.

Biraz enerji sektörünü ele alalım;

Somada göçük oldu, kömür üretiminin %5'ini karşılayan tesis kapandı, diğer madenler zaten kapasite arttırmıştı, şimdi diken üstündeler elektrik pahalanacak, bu tür bir kazanın bir daha olmaması adına herkesin aklını başına devşirmesi gerekiyor.

Libyada ortalık karıştı ve orta vadede düzelecek gibi değil, ukrayna gerginliğiyle zaten tırmanan petrol fiyatının artması bekleniyor.

Akdenizde bulunan rezervin kendisi, çıkarma taşıma ve depolama için yapılması gereken yatırım maliyetini geçmiyor ancak az kar için kimse riske girmez, bir yandan da rusyaya bağımlılığı azaltmak için avrupa bu tür projelerin üstüne düşüyor, tanap vs..

Avrupa-Çin-Japonya Parasal genişleme konusunda adım atmak zorunda kalabilir, aynı zamanda abd'de de parasal genişleme bitse bile faiz arttırmayacağız belirli bir dönem haberi geldi, piyasada aşırı likitide olacak, para kazanmak için bulunmaz fırsat, parasal genişleme demek zenginler parasını fakirlere dağıtıyor demek.

Bu parasal genişleme bir çok alanda balona neden oldu, olacak, dolayısıyla nakitte kalmadan balonun olmadığı sektörlere girip fırtınanın bitmesini beklemek gerekiyor.

CB seçimlerinden sonra gaza ve elektriğe yüklü zam bekliyorum, euroda da 2.5'lu seviyeler görülebilir yıl sonuna kadar, bilançoda karlar saklanamadığı zamana kadar herkes malının kıymetini bilse iyi olur, alın satın demiyorum yatırım tavsiyesi de değildir.

Sayfa 299/799 İlkİlk ... 199249289297298299300301309349399 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •