Sayfa 3/3 İlkİlk 123
Arama sonucu : 23 madde; 17 - 23 arası.

Konu: Çocuk Yetiştirmek

Esas

Alıntı Originally Posted by ASB Yazıyı Oku
    Çocuklara neler anlatılır neler anlatılmaz ona çok dikkat etmek gerekir. İş bazen de böyle dramatik bir sonuca varabilir.
    Çocuğun biri babasına sormuş;

- Biz nasıl olduk?
    Baba cevap vermiş;
    - Maymunlardan türeye türeye biz olduk ..
    Çocuk babasına pek güvenmeyip annesine gidip sormuş ..
    Anne biraz düşündükten sonra cevap vermis;
    - Allah, Adem baba ile Havva annemizi yaratmış, nesilden nesile biz olmuşuz ..
    - Ama anne, babam dedi ki maymunlardan türeye türeye biz olduk ..
    Anne cevap verir;
    - O babanın sülalesi... Beni ilgilendirmez...

Esas

Genç babalar ve baba olacaklar için...
    Sen dürüst ve iyi olursan , dürüst ve iyiler de seni bulur ...

DÜRÜSTLÜK
    A.Şerif İzgören anlatıyor:

......."toplantıya gideceğim. Baktım genç kalma ihtimalim var,bindim bir taksiye,muhabbetçi bir arkadaş.O anlatıyor ben dinliyorum.Tam işyerinin
    önüne geldik.Ankara'da Bakanlıklar.Diyelim ki. taksi parası 9.75 TL tuttu,ben 10 TL uzattım.Hani hepimizin yaşadığı sahne vardır ya,taksici
    üstünü arıyormuş gibi yapar,siz de para üstünü alabılmek için bir ayak dışarda,inmemek için debelenirsiniz.Tam o sahne olacak.Şoför,para üstü varmı
    diye aranmaya başladı."Üstü kalsın kardeşim"dedim.Döndü bana doğru "Vaktin varmı ağabey ?" dedi."Evet" dedim (tek ayağım hala dışarda).Dörtlülere bastı,trafik dört şerit akıyor,indi araçtan.Önde bir büfe var.Gitti oraya,bir şeyler konuşup geldi.Bana 25 Krş uzattı.Belli ki para bozdurmuş.

"Birader" dedim,"9.75 değil,10.50 yazssa istermiydin 50 krş.benden?"
    -Ne alacağım ağabey 50 krş.u
    -Peki niye gittin 25 krş.için o kadar uğraştın.üstü kalsın demiştim. Döndü bana,attı kolunu arkaya :
    -Vaktin varmı ağabey
    -Var
    -Çek kapıyı o zaman.Muhabbetçi bir taksici ile karşı karşıyayız.

5 dk.konuştuk.İngiltere'de profösüründen,bilmem kiminden eğitimler aldım.O taksicinin 5 dk.da öğrettiklerini,ingiliz hocalar haftalarca verdikleri derslerde öğretemediler.

Ağabey biz Keçiören'de 5 kardeşiz.Babam rençberdi benim,günlük yevmiyeye giderdi;artık inşaat falan bulursa çalışır gelir,o gün iş bulamamışsa,biz eve gelişinden,yüzünden anlardık. Durumumuz hiç iyi olmadı. Akşam yer sofrasında yemek yerdik.Yemek bitince babam bize"Durun kalkmayın" derdi.Önce dua ederdik sonra babam bize sofrada konuşma yapardı.

"Aha" dedim,"Bizim meslek",seminerci.
    - Ne anlatırdı baban ?
    - Hayattta nasıl başarılı olunur ?

O gün inşaata çağırmazlarsa eve para getiremiyor,sonra çocuklara hayatta başarı teknikleri anlatıyor !

-Babam işe gidince büyük ağabeyimiz onu taklit ederdi,delik bir çorapla pantalonun ceplerini çıkarır,dört kardeşi karşısına alıp "Dürüst
    olun,evinize haram lokma sokmayın" diye anlatırken ,biz de gülerdik. Annem kızardı,"Babanızla alay etmeyin.O, hem dürüst hem de çalışkandır" derdi. Yan evde iki kardeş var,onların babası zengin. Babaları birahane işletiyor,ama adamda her numara vardı,kumar falan oynatırdı.Bizim yeni hiç bir şeyimiz olmadı,hep o ikisinin eskilerini kullandık.O amca mahalleden geçerken biz 5 kardeş ayağa kalkardık,çünkü bize bahşiş verirdi.Babam eve gelince ayağa kalkmazdık. Çünkü hediye,para falan hak getire.Ağabey biz babamı kaybettik. Altı ay içinde yandaki baba da öldü.yandaki baba iki çocuğa 5 katlı bir apartıman,işleyen birahane,dövizler ve araziler bıraktı. Bizim baba ne bıraktı biliyormusunuz ?

-Ne bıraktı ?
    -Bakkal veresiyesi ve konuşmalarını bıraktı : "Evladım işinizi dürüst yapın,hakkınız olmayan parayı almayın..."falan filan. Ağabey aradan
    15 yıl geçti,diğer 2 kardeş cezaevindeler,ne ev kaldı ne birahane. Ailesi dağıldı.

Biz 5 kardeş,beşimizin Keçiören de taksi durağında birer taksisi var hepimizin birer ailesi,çoluk çocuğu,hepimizin birer dairesi var.

Geçenlerde büyük ağabeyimiz bizi topladı ve dedi ki : "Asıl mirası bizim baba bırakmış." Hepimiz ağladık. 5 kardeş taksiciliğe başladığımızdan beri,taksimetrenin yazmadığı 10 krş.u evimize sokmadık.Her şeyimiz var Allah'a şükür.

Çok duygulandım,veda ettim,tam ineceğim :

-Dur ağabey,asıl bomba şimdi.
    -Nedir bomban ?
    -Nerede oturuyoruz biliyormusun ? O iki kardeşin oturduğu 5 katlı apartmanı biz aldık. 5 kardeş orada oturuyoruz.

Evladınıza ne araba bırakırsınız,ne ev, ne de başka bir miras. Evlada sadece değer kavramları bırakırsınız.Bakın iki baba da evlatlarına değer kavramları bırakmışlar.

A.Şerif İZGÖREN'in kitabından aktarılmıştır.

Duhul
    Nov 2009
    İkamet
    GİRESUN
    Gönderi
    320

Esas

kendi tecrübemden sadece şunu söyleyebilirim yeni adaylara.
    ilk çocuk malesef çok şansız olmakta. üzerine fazla düşülür. aman düşer, kaybolur , şu olur bu olur,
    ikincide anne baba daha tecrübeli olur tutmasını giydirmesi yemesini hastalığını kolay bilir heyecan yapmaz çocuğu fazla sıkmaz.
    ve sonuç birinci çok uslu , tek başına kafasına göre karar almaz
    ikincisi daha yaramaz daha girişken

Esas

Duygusal zekası (EQ) yüksek çocuk nasıl yetiştirilir?

Çocuklar “değişken” kelimesine yeni bir anlam getiriyor. Çocuğunuz neşe içerisinde sanki dünyanın kralı kendisiymiş gibi etrafta koşuştururken, bir anda kızgın bir boğa gibi sinirle ağlayarak oyuncaklarını odanın etrafına saçabilir. Siz de birçok aile gibi bu zor zamanlarda nasıl tepki göstereceğinizi bilemeyebilirsiniz.

Uzmanlar, bu çocukluk evrelerinin çocuğunuza güçlü duygularla nasıl baş edeceğini ve kendisi nasıl sakinleştireceğini öğretmek için en iyi zaman olduğunu düşünüyor, yani tam da çocuğunuz duygusal gelişiminde hızlı adımlarla ilerken. Ve güvenli aile ortamı bu hayat derslerini vermek için tek ve en iyi yerdir.

Psikolog John Gottman, Duygusal Yönden Zeki Bir Çocuk Yetiştirmek adlı kitabında, çocuğunuza öfke, hayal kırıklığı ya da kafa karışıklığı gibi duyguları anlaması ve bunların üstesinden gelmesi konusunda yardımcı olursanız, onun duygusal zekasını ya da duygusal IQ’sunu geliştirirsiniz diyor.

Ayrıca Gottman: “Duygusal zekası yüksek olan bir çocuk duygularıyla baş etmede daha başarılıdır, kendisini şiddetli duygularla yapılan hareketlerden geri çekebilir, diğer insanları daha iyi anlar ve ilişki kurar ve duygusal zekası düşük olan bir çocuğa göre daha kolay güçlü arkadaşlıklar kurabilir” diyor.

Esas

İnsan mükemmeliyetçi doğmaz, mükemmeliyetçi olur.
    Anne-babanın çocuklarını yetiştirme tarzı mükemmeliyetçiliğe sebep olabilir.
    Bu mükemmeliyetçilik, zamanla kişinin hayatını zora sokan bir hastalığa dönüşebilir.
    Nitekim ülkemizde mükemmeliyetçi kişilerin sayısı az değildir.
    Bu kişiler yönetici olduklarında, yapılan işleri bir türlü beğenmezler.
    Çizgilerdeki birinin eğriliğinden dolayı bir raporu yeniden isteyebilirler.
    Belgelerdeki ufacık bir görüntü bozukluğu nedeni ile aynı belgeleri yeniden hazırlatılabilirler.
    Kıyı köşedeki tozlar, tablolardaki eğrilik, insanların kıyafetlerindeki uyumsuzluk, bu yöneticinin dikkatini çekebilir.
    Mükemmeliyetçi bir yönetici ile çalışmak ise çalışanları çileden çıkarır.

Esas

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, kadınların daha fazla çocuk yapması için 6 ayaklı bir plan hazırladı.

Doğum izni 6 aya çıkacak. Doğum için işten ayrılan kadın aynı işine geri dönebilecek. Çocuk yardımının miktarı artacak. Kadınlar kariyer de yapacak çocuk da. Başbakan'ın en az 3 çocuk hedefinin ardından kamu kurumları bu hedefe ulaşmak için çalışmaları hızlandırdı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, kadınların daha fazla çocuk yapması için 6 ayaklı bir plan hazırladı.

Türkiye'de istihdamın yüzde 27'sini kadınlar oluştururken, kadının iş gücüne katılma oranı da yüzde 31'e çıktı. Ancak AB ile karşılaştırıldığında Türkiye'nin alması gereken uzun bir mesafe olduğu görülüyor. AB'de kadınların yüzde 66'sı çalışma hayatında yer alırken, Türkiye bu oranı ilk etapta yüzde 38'e çıkarmayı hedefliyor. Bir yanda kadını işgücüne katma çabası, diğer yanda ise Başbakan Erdoğan'ın koyduğu 3 çocuk hedefi bürokrasinin işini zorlaştırsa da çözüm çalışmaları hızlanmış bulunuyor. Çalışma Bakanlığı çalışan kadını çocuk yapmaya ikna etmek için ilk etapta 6 öneri üzerinde durdu. Yeni öneriler ise gelmeye devam ediyor.

Doğum izni 6 aya çıkacak
    1- Doğum izni: Türkiye'de kadınlar 16 hafta doğum izni kullanabilirken, bu süre Almanya'da 14 hafta, Fransa'da 32 hafta, İngiltere'de 52 hafta. İşte bürokrasi ilk etapta doğum izninin 24 haftaya yani 6 aya çıkarılmasını önerdi. Doğum izninin artması nedeniyle işverenlerin itirazını önlemek için de bu maliyetin devlet tarafından karşılanacak.

2- Aynı İşine Dönebilecek: Doğum iznine ayrılan kadının doğumdan sonra aynı işine geri dönebilmesi zorunlu kılınacak. Yani özel şirkette çalışan kadın da doğumdan sonra aynı işine geri dönebilecek. Ayrıca kadın memurların, ücretsiz doğum izninde geçen süreleri de derece kademe hesaplarına katılacak.

3- Çocuk yardımı artacak: Hem özel hem kamudaki çalışanlara verilen 'çocuk yardımı' daha anlamlı rakamlara yükseltilecek.

4- Kreş Zorunluluğu: Kamu kurumlarında kreş zorunluluğu getirilecek.

5- Esnek Çalışma: Kadının yarı zamanlı ve kısmi çalışmasını teşvik edecek esnek çalışma modelleri getirilecek.

6- Erken Emeklilik: Öneriler içinde belki de en vurucusu erken emeklilik. Çocuk sayısına göre kadınlarda emeklilik yaşı kademeli olarak aşağı çekilecek. Yani çok çocuk yapan kadın erken yaşta emekli olabilecek.
    http://www.dunya.com/cok-cocuk-yap-e...ol-181849h.htm

Duhul
    Jan 2013
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    1,792

Esas

Ilk kismina katiliyorum. Ilkine daha hassas yaklasiyorsun ikincisi daha rahat buyuyor. Ben de ilk cocuktum ayni seyi yasadim. Kizim buyuk 11 yasinda, oglum 2,5

Yalniz benim kiz cok asi. Az once yone tepistik, kitabini firlatti, car car bagirdi durdu. Bir iki susuyorum olmuyor kiziyorum olmuyor. Kusunce cok etkileniyor. Yarin aksama kadar konusmayacagim seninle, hatani anla dedim. Once affeedigimi dusunup agladi. Sonra kapilari carpip gitti yatti.

Anne olmak cocuk kucukken degilde buyudukce daha da zorlasiyor.

Nasil davranacagimi artik bende kestiriyorum. Bir yerde okumustum. Artik cocuklar hormonlardan dolayi cift ergenlik geciriyor diye. Ondan mi bilmiyorum

Onerileriniz varsa denemeye acigim

Alıntı Originally Posted by Kurnalı Yazıyı Oku
    kendi tecrübemden sadece şunu söyleyebilirim yeni adaylara.
    ilk çocuk malesef çok şansız olmakta. üzerine fazla düşülür. aman düşer, kaybolur , şu olur bu olur,
    ikincide anne baba daha tecrübeli olur tutmasını giydirmesi yemesini hastalığını kolay bilir heyecan yapmaz çocuğu fazla sıkmaz.
    ve sonuç birinci çok uslu , tek başına kafasına göre karar almaz
    ikincisi daha yaramaz daha girişken

Sayfa 3/3 İlkİlk 123

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •