Sayfa 3/7 İlkİlk 12345 ... SonSon
Arama sonucu : 56 madde; 17 - 24 arası.

Konu: 2000$ ile ne yapılır ne yapılmaz?

1. Esas

Bir arkadaş sürekli uyarırdı, Forex'de işlem yaptığın ürünün bir pair olduğunu aklından çıkarma, long aldım derken diğeri için de short yaptığını unutma. Amerikan data saatlerinde işlem yapma illa da yapacaksan Dolar karşısında pair tutacağına EURGBP, EURJPY gibi işleme meyillen gibi...Öylesine yazayım istedim yaklaşımınız disiplinli olduğu kumar içermediği için.(en azından şimdilik::)

Duhul
    May 2009
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    375

Esas

Alıntı Originally Posted by kucukyatirim Yazıyı Oku
    Bir arkadaş sürekli uyarırdı, Forex'de işlem yaptığın ürünün bir pair olduğunu aklından çıkarma, long aldım derken diğeri için de short yaptığını unutma. Amerikan data saatlerinde işlem yapma illa da yapacaksan Dolar karşısında pair tutacağına EURGBP, EURJPY gibi işleme meyillen gibi...Öylesine yazayım istedim yaklaşımınız disiplinli olduğu kumar içermediği için.(en azından şimdilik::)
    Teşekkür ederim. Gelen dataların tam zıttına hareket etti dedim ama gbpusd'deki aşağı hareket beklentim datanın kötü gelmesi koşuluna bağlı değildi. Evet, dataya göre işlem yapmamak gerektiğine katılıyorum. Ama data saatlerinde işlem yapmama olayına katılmıyorum. Data ve fiyat kaydadeğer bir bağ içermiyor bana göre. Ama datayı sallamayan ve planını başka faktörlere göre kuran biri, data açıklanacak diye pozisyondan çıktığında ya da pozisyona girmediğinde zarar görebiliyor. Benim şahsi tecrübem bu yönde.
    Tartışılabilir tabi, farklı görüşler olabilir.

2 gündür çok yoğundum. Meğer Metatrader kapanınca verdiğim linkte hesap durumu güncellenmiyormuş. Bilgisayar güncelleştirme yüklemek için kendine restart atmış. Dolayısıyla iki gündür hesap takip edilemiyordu.
    Neyse ki kaydadeğer bir değişim yok. GBPUSD son duruma paralel şekilde, tepebileceği en yüksek noktadan geri dönüş yaptı. Açık olan pozisyonların bir kısmını kapatma fırsatı oldu. 6400 maliyetli son pozisyona 6395 stop yazıp kendi halinde bıraktım şimdilik.

EURUSD'de vurguladığım seviyeler saatlik kapanış bazında iyi çalışmış diye görüyorum. Pozisyon açamadım, çalıştığımdan dolayı her zaman bakamıyorum, ama açılabilir pozisyon vardı. Günlük grafiklere bakınca yukarıda 3700 bölgesinde zorlanan parite sonunda hızlı aşağı geldi. Bugün de 3636 üzerinde saatlik kapatamadı. Bu sebeple geri çekilme ya da en azından dip oluşturma hareketinin bitmediğini düşünüyorum. Bir miktar short açtım.

USDTRY 240dk grafiklerde sağlam negatif uyumsuzluk gözlemliyorum. Yine de satma konusunda kararsız kalıyorum. Kararsız kalacağım işleme baştan girmem zaten. Doğru şekilde alınmayan karar, devamında yanlış kararlara sebep oluyor.

GBPUSD sistemin son durumu. Kullandığım sistemin genelinde yatay olarak adlandırabileceğim bir dönemdeyiz. Daha kısa vadeli ve hızlı sistemler bu dönemde çok şey yakalamış olabilirler tabi. Ama sistemin yatay olarak nitelendirdiği zamanda zarar etmedik. Bunu daha çok şuna bağlıyorum. GBPUSD genelde hareketlerini tek dalga olarak yapmıyor. Kullandığım sistem, ilk dalganın sonlarına yakın sinyal veriyor, akabinde tepki noktalarını iyi ölçüyor, bu sayede nerede ek yapabileceğimi çıkarabiliyorum ve o ekler genelde kötü ihtimalde pozisyondan maliyetinde çıkabilmeyi sağlıyor. Bu ay genel olarak bunun örneklerini gördüm.

Günlükteki trendin altında 2 adet günlük kapanış gerçekleşti. Grafikteki 6330 bölgesi artık hızlı iniş için son destek gibi duruyor bende. Aşağıya devam ederse 6250-30 bölgesi hedef olacaktır. Grafikteki indikatörler yukarısı için nerelerin geçilmesi gerektiğini gösteriyor.

EURUSD 3636 civarındaki ortalamanın altı ve üstü durumunu net şekilde özetliyor. 3700 direnci ise 3680'e gerilemis durumda.

USDTRY daha önce belirttiğim 2,20-2,23 bandına girdi. Neden satmadığımı açıklamak istiyorum: Bir nedeni tabii ki de insan ister istemez yukarıdaki pembeye değsin, 2,23 bandın tam üst noktası gelsin istiyor. Bunun dışında, majör paritelerde dolar lehine gözlediğim durum. DJI'de 16505 stoplu 16106 hedef var bence (bu hedef duruma göre daha aşağıları da içeriyor). EURJPY ve DJI zirve bölgeleri açısından son 1 yılda iyi bir korelasyona sahipler. EURJPY 142,75 üstü tutunamadıkça güçsüz.
    Bütün bunlar globalde dolar lehine bir durum gelişebileceğini gösteriyor. Bu durumda USDTRY satmak riskli olabilir. Ayrıca BIST100'de testerede ama orta vadeli trend hala aşağı yönlü.

Karar verince akıl çalışmayı durdurur derler. Bu yüzden sürekli gözden geçirmeye çalışıyorum durumları.

4 sa uyku üzerine 41 sa uykusuz olunca karışık ve saçma sapan yazabiliyor insan. Affola.

Vesayre.

Duhul
    May 2009
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    375

Esas

geri kalan pozisyon 6395'ten ufak bir karla stop oldu. Sistem ala döndü. Aşağıda yeşil destek, önemini göstermiş oldu.
    Şimdilik almıyorum. GBPUSD yuvarlak hesap 6520/6330 bandını koruyor. Trend yok. Kısa vadeli indikatörler biraz şişmiş durumda.

6410-00 civarına gevşerse nispeten daha yakın SL ve TP ile alım yapabilirim.

Duhul
    May 2009
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    375

Esas

EURUSD 3636 ortalamanın altındaki hedefe geldi. Aşağıya devam ederse 3420 civarları "al" beklemeden alacağım yer olacak. Stop noktası o anki şartlara göre değişebilir, ama o noktayı tepki vermeden geçmesini beklemem.
    Buradan tepki olmayacak anlamına gelmemeli, hatta buradan da tepki gelmesi bence lazım.

GBPUSD günlük grafiğe yeni çizgiler ekledim. Kapanışlar itibariyle grafiğe iyi oturuyor dolayısıyla açıklayıcılığı yüksek.
    Fiyatlar iki trend kanalı arasında kalsa bile üçgen bölge genişlediğinden marjlar da genişlemeye başlayacaktır.

USDTRY için ise şüphelerim şimdilik doğru çıkmış gözüküyor. Önümüzdeki günlerde daha netleşir durum.

Bakamadığımdan ya da bakamayacağımdan dolayı bu hafta bazı pozisyonları kaçırdım. EURUSD 1,3700 direncine nokta atışı atmış oldum, 1,3636'daki tepki ve kırılım süreci keza öyle ve 1,3537 hedefi de. Sağlık olsun.
    Fırsatlar bitmez.

Herkese iyi hafta sonları diliyorum.

Esas

Sayın Berked
    öncelikle başarılar dilerim. Daha önce bir kaç yorumunuzu okumuştum. Teknik analiz anlamında bilgi birikiminizin iyi olduğunu düşünüyorum. Sisteminizde ayda 3 tane kadar işlem açıyor demeniz şaşırttı beni doğrusu. 3 tane şart sunmuşsunuz. İkisi indikatör, biri belki de Pama grid ancak 1. maddedeki sinyal emalarla gelen bir sinyal mi yada nasıl bir sinyal bunu merak ettim.
    teşekkürler...

Duhul
    May 2009
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    375

Esas

Alıntı Originally Posted by dr.v Yazıyı Oku
    1. maddedeki sinyal emalarla gelen bir sinyal mi yada nasıl bir sinyal bunu merak ettim.
    teşekkürler...
    Teşekkür ederim.
    1.maddede sinyal veren aslında başlı başına bir sistem, ama kullandığım indikatörlerin periyotlarını değiştirerek kullanıyorum tek başına kullandığım zaman. İçerisinde 2 tane ema, 1 tane lineer regresyon, 1 tane benim modifiye ettiğim bir osilatör var.

Tek başına kullandığım zaman işlemleri reverse ederek kullanıyordum, o zamanlar vob'ta işlem yapıyordum. Ama, oluşabilen gap'ler, bazen piyasadaki likidite sıkıntısı, sistemin performansını olumsuz etkiliyordu. Bana kalırsa performansı zaten kusurluydu. DD oranı ve kazançlı işlem oranını yetersiz buluyordum.

Ben de sistemi daha verimli hale getirmek için modifiye ettim indikatör periyotları ile oynayarak. Sistemi daha yavaş sinyal veren bir hale getirdim temel olarak (backtest ile optimizasyon yapmadım, örneğin bir haftada kaç tane saatlik bar var gibi periyotlar ve bunun katları gibi oranlar kullandım - sistemi 60dk periyotta kullandığım için). Bu sefer de reverse olarak işlemlere devam edince neredeyse çoğu işlem zarar ile reverse oluyordu ama işlemlerin % olarak büyük çoğunluğu belli oranda karı görüyordu. Ya da sinyal tersine dönmeden önce, sinyal yönünde ara ara dalgalar oluyordu.

Ben de bunlardan faydalanabilmek için ikinci şartı, grafikteki mavi indikatörü kullanmaya başladım. Dikkat ederseniz, örneğin son sat sinyali geldiğinde fiyat hiç aşağıya gitmeden üst maviye, yani son noktaya kadar dokundu. Sonra bir aşağı dalga daha yaptı. Mavi indikatör genel olarak bunları yakalamada başarılı. Ben de risk görüyorsam ilk etapta düşük miktarda pozisyon açıp mavi indikatörün olduğu bölgede bir yerden görece daha yüksek bir pozisyon açıyorum. İlk etapta bir kazanç olmasa bile ikinci ihtimali de kovalıyorum. İkinci bir şans bile vermeyip direk stop olan pozisyon oranı geçtiğimiz 1 yılda %12. Bu şekilde stop olmadıkça zaten en kötü maliyetine kapatma fırsatı bulabiliyorum.

Mavi indikatörün bir diğer mantığı ise, en başta gelen sinyalleri filtrelemek, en alttaki gösterge ile birlikte. En altta gösterge, trendi onaylamak için kullandığım bir gösterge. Bu sebeple flat kalabilen bir sistem. Ayda ortalama 3 sinyal veriyor ama bu işlem anlamında değil. Ortalama bir ayda 3 kere diğer yöne sinyal ile birlikte alttaki göstergeden teyit geliyor. İşlem sayısı, ekstra pozisyonlar nedeniyle, aslında kişiye kalmış. Bunun dışında da kar-al veya stop noktası da standart bir şeye bağlı değil, yine şahsi risk algısı burada devreye giriyor.

Özet olarak, inisiyatifimde olan şey çok. Sadece sinyal geldi deyip kullanamıyorum. O şekilde, fayda kadar zarar da getirebilir. Bunu komple bir sistem olarak düşünmüyorum o yüzden. Benimle uyumlu olduğu için faydalanabiliyorum. Para ve risk yönetimini doğru yapmam da önemli.

İnsanın kendine uygun olan şeyi tasarlayıp kullanması önemli. Benim her zaman önceliğim DD ve kazançlı işlem oranı olmuştur. Hissiyatım böyle. O yüzden, daha çok kazandıracağını bilsem bile, yüksek DD ve ve düşük kazançlı işlem oranı olan bir sistemi kullanmakta çok zorlanıyorum. Para/risk yönetiminde hata yaptırıyor, bu sefer olay kazançlı olmaktan çıkıyor.

Sinyaller geldikçe ve zaman geçtikçe, işlem mantığımı daha detaylı aktarmaya çalışacağım. Gerçi birine bir faydam dokunur mu dokunacak mı bilmiyorum ama, deniyorum işte.

Uzun yazdım kusura bakmayın.

Eyvallah.

Duhul
    May 2009
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    375

Esas

3420 gelirse (sarı ortalama) alacağımı söyledim. Buradan tepki vermeden geçmesinin çok zor ihtimal olduğunu düşünüyorum.
    Daralan üçgen oluşumu izlenmeli. 3520 yani buralardan tepmesi de o yüzden doğal. Ama buradan almıyorum.

1-EURUSD düşüşten sonra böyle tepki olarak kalan bir hareket yaptığında, düşüş devam edecekse, bir aynı boy daha düşmeye yatkın. ( 3820 üstünü stop patlatma olarak dahil etmiyorum hesaba.)
    2-Genelde bir trend kırdığı zaman, trendi kırdığı seviyeye ya da o trende dönüp tekrar değmeye de meyilli.
    3-Bir yöne yaptığı bir dalganın, muhakkak %50'sini nihayetinde geliyor. (evet muhakkak diyorum, bu zamana kadar %50'si geri alınmayan bir dalga bulamadım çünkü, ama ne kadar gittikten sonra %50'sini geri alacağı meçhul olduğu için, altın formül değil maalesef )

3 kesine yakın, 2 yüksek olasılık, 1 şüpheli kalan kısım.

1-2-3 tutarsa 3420 civarına kadar inip 3620-40'a kadar gitmesi lazım.
    1 tutmazsa olay belirsiz. Üçgenin altı olan 3520'ye dikkat etmek lazım. Ama yukarıda da bakınca pembe trend daha yeni kırılmış. Kısa vadede 3640 üstü zor.

Esas

EU da 1h lıklarda tobo oluşmaya başladı. 1.3555 üzerinde kalınması durumunda 1.3595 hedef olur.

ANCAK UNUTULMAMALIDIR Kİ YAZDIKLARIM ÇİZDİKLERİM YATIRIM TAVSİYESİ OLMAYIP FALDAN ÖTEYE GEÇEMEZ

Sayfa 3/7 İlkİlk 12345 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •