Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon
Arama sonucu : 28 madde; 17 - 24 arası.

Konu: yüksek büyüme oranı işsizliği azaltmamış (Bakan Şener).

Esas

[QUOTE=kasved]Cumhuriyet 04.01.2006

Daha geniş bir bakış açısıyla irdelersek, bu sürecin aslında Türkiye'ye de özgü olmadığı ve kapitalizmin finansal küreselleşme aşamasında gelişmekte olan ülkelerin ortak karakteristiğini oluşturduğu gözlenmektedir. Uluslararası iktisat yazınında ''spekülatif-yönlü büyüme'' diye anılan bu olgu, istikrarlı büyüme ve istihdam güvencesiye paylaşılmış sosyal adalete dayalı reel kalkınmanın kapitalizm altında ne derece mümkün olabileceği sorularını da gündemimize getirmektedir. (*)

Bu kısmı çok önemli. Hepimiz buna alet oluyoruz kimse ekonomik göstergelere inanmıyor ve insanlar haklıdır.Kazanmamız için iç huzurumuzun olması lazım iç ve dış politikalarımız hangi siyasi gelirse gelsin değişmeyecek yapıda olmalı milletin planına bağlı kalınmalıdır. Ülkedeki iç ve dış politikaların yatırımcılara nasıl zor zamanlar yaşattığı evvel yıllardada görüldü. Sağ sol orta politika yapanların zırt pırt planları programları biribirlerini kötülemeleri ülke yararına olmuyor malesef. Kriz anında fırsatçılık yapan ve büyüyenler ve batanlar oldu. Zaman malesef yatırım yapma zamanı değil paradan para kazanma zamanı maliyeti düşük risk çok az grev yok ssk yok maaş artışları yok vb... Sıcak para avrupa abd gelir gelişmekte olan ülkelerin motorunu yağlar yağ bir süre sonra yanar yanınca motorun işi biter. Kendi yağımızı üretemediğimiz sürece motor kucağımızda bakınırız. Bize fabrika gibi işleyecek fve iso standartlarında önce siyasi politikalarımız olmalı ki yatırımcılar yarın kriz beklentisi olmadan argelerini vb.. çalışmalarını yapsın üretsin satsın. Dışardan aldıklarımızdan fazla üretip dışarıya bizim mal satmamız lazım. Büyüme ve kendimizi keşif böyle mümkün olacaktır. Daha önceden olduğu gibi bize şuanda milyonları arkasına alıp yürüyecek lider lazım.

Duhul
    Jan 2005
    İkamet
    ankara
    Gönderi
    732

Esas

Sn. cordon
    Dışardan aldıklarımızdan fazla üretip dışarıya bizim mal satmamız lazım.

aslında bu cümleniz klasikleşmiş bir temennidir.Fakat dünyanın ve Türkiyenin içinde bulunduğu sistem olan kapitalist(efendim biraz daha masumane görünen ismi ile neoliberal) sistemde pek bir anlam taşımayan cümleciktir.

çünki iktisatın temel kuramlarından biri şöyle der:
    eğer bir malı üretmek onu yurtdışından almaktan daha pahalıya geliyosa zahmet edip o malı üretmek yerine ithal edin...

Esas

Alıntı Originally Posted by akuarist
    Sn. cordon

çünki iktisatın temel kuramlarından biri şöyle der:
    eğer bir malı üretmek onu yurtdışından almaktan daha pahalıya geliyosa zahmet edip o malı üretmek yerine ithal edin...
    Sn. akuarist

Bu memleketin yarısı iktisatçı yarısı işletmeci üniversite okuyan ve okumuş 5 kişiden 1 böyle durum böyle iken canım ülkemin üzerine kuramlar ile değil yarınları kurtaracak bilim ve mühendislik çalışmalarına ihtiyacı var. Sanat sadece ülkenin reklamını yapar.Bize üretim felsefesi lazım. Bugün 1 yarın 2 sonra 3vb... hedefleri büyütüp pazar liderliğine soyunmak gibi hedefler. Yukarda belirttiğiniz kuram capital rejimlerin süslü sözlerinden sadece biridir. Şu anlama gelir. Örnek : Toprağınız olabilir bağlarınız bahçeleriniz. Fakat biz sizinle şarap konusunda rekabet etmek yada bizim pazar payımızın önüne geçecek marka karmaşası istemiyoruz. Bu toprağı işlemek ürün elde edip maliyet oluşturup kar beklemek yerine. Bizim şarapları kasa kasa taşıyın için içirin. Daha ucuz ve zahmetsiz. Bunun canım ülkemin tüm sektörleri bu şekilde olur ise bu canım ülkem hangi konuda uzmanlaşacak hangi konuda dış piyasalar ile rekabet edecek. Sizin kuramınız bu anlama gelir. Damara yavaş yavaş enjekte edillir ve tüm vücudu eninde sonunda sarar bu sadece zaman meselesidir.

Esas

Alıntı Originally Posted by Condor
    Sn. akuarist

Bu memleketin yarısı iktisatçı yarısı işletmeci üniversite okuyan ve okumuş 5 kişiden 1 böyle durum böyle iken canım ülkemin üzerine kuramlar ile değil yarınları kurtaracak bilim ve mühendislik çalışmalarına ihtiyacı var. Sanat sadece ülkenin reklamını yapar.Bize üretim felsefesi lazım. Bugün 1 yarın 2 sonra 3vb... hedefleri büyütüp pazar liderliğine soyunmak gibi hedefler. Yukarda belirttiğiniz kuram capital rejimlerin süslü sözlerinden sadece biridir. Şu anlama gelir. Örnek : Toprağınız olabilir bağlarınız bahçeleriniz. Fakat biz sizinle şarap konusunda rekabet etmek yada bizim pazar payımızın önüne geçecek marka karmaşası istemiyoruz. Bu toprağı işlemek ürün elde edip maliyet oluşturup kar beklemek yerine. Bizim şarapları kasa kasa taşıyın için içirin. Daha ucuz ve zahmetsiz. Bunun canım ülkemin tüm sektörleri bu şekilde olur ise bu canım ülkem hangi konuda uzmanlaşacak hangi konuda dış piyasalar ile rekabet edecek. Sizin kuramınız bu anlama gelir. Damara yavaş yavaş enjekte edillir ve tüm vücudu eninde sonunda sarar bu sadece zaman meselesidir.
    Sen neymişin CONDOR, bravo yani
    "Bu ülkede herkes başkasının işini daha iyi bilir, ama bildiği işe eli varmaz..."
    Platin

Duhul
    Aug 2005
    İkamet
    Yakında
    Gönderi
    1,709
    Blog Yazıları
    1

Esas

Sn. akuarist

... Bunun canım ülkemin tüm sektörleri bu şekilde olur ise bu canım ülkem hangi konuda uzmanlaşacak hangi konuda dış piyasalar ile rekabet edecek. Sizin kuramınız bu anlama gelir. Damara yavaş yavaş enjekte edillir ve tüm vücudu eninde sonunda sarar bu sadece zaman meselesidir.
    sanırım tüketim konusunda uzmanlaşacak...

Duhul
    Jan 2005
    İkamet
    ankara
    Gönderi
    732

Esas

Sn. akuarist

Sn condor ;
    Aslında eğer iktisat okumadıysanız böyle düşünmeniz gayet doğal hatta normal olanı böyle düşünmeniz.

Fakat ülkede 5 kişiden 1 i işletme okumuş buna rağmen böyleyiz demenize üzüldüm.Şu anda bende işletme öğrencisiyim. ülkenin geldiği bugünki konumdan iktisatçıları veya işletmecileri sorumlu tutmak çok hatalı bir o kadarda umutsuz bir tutum olur.

Fakat bir iktisat profserünün başbakan olarak(malum kendisi ben sizin bacınızım diyerek gönüllerde taht kurmuştur!!!) bu ülkede yaptığı yanlışları redmi edeceğiz? tabiki hayır.

peki ne yapacağız...şunu yapacağız efendim:
    bugüne kadar yapılan yanlışları iktisat bilimine yüklemiyeceğiz.zamanında yanlış kişilerin yanlış politikalar uyguladığını kabul edip doğru ekonomik politikaların neler olduğunu kendi kendimize (sayın lord genius un da sıkça dediği gibi : taraflı köşe yazarlarına inanmadan) araştıracağız.

Şu anda yukarda bahsettiğim kuramın aslında doğru olduğunu her iki ülkeninde çıkarına olduğunu ne kadar örnek versemde kabul etmiyeceğinizi ve etmekde istemeyeceğinizi biliyorum.Bu sebeple size bu kuramların aslında saçmalık olmadığını birer gerçeklik olduğunu kendi gözleriniz ve mantığınızla görebilmeniz için nacizane bir kaç kitap tavsiye ediyorum.sakın bu davranışımı kabalık veya ukalalık çok bilmişlik olarak algılamayınız.Aslında ben kendimi öğrenmiş bu işi kapmış biri olarakda görmüyorum.İktisatın araştırması öğrenilmesi sindirilmesi çok zor bir bilim dalı olduğunu bildiğim için bir çömezim desem daha doğru olur.Ancak en azından bir temel teşkil edecek
    Zeynel dinler ---- iktisada giriş
    Erdal Ünsal ---- makro iktisat
    Erdal ünsal ------Mikro iktisat

bu kitapların ; konuları daha değişik açıdan görebilmenizi sağlıyacağını ve bu kuramların doğruluğuna sizi ikna edebileceğini düşünüyorum.
    saygılar...

Esas

Büyümede en önemli 4 faktör vardır

İşgücü-Sermaye-Doğal Kaynaklar-Teknoloji

Bunlardan en önemlisi işgücüdürki,şuan giderek istihdamda açıklar meydana gelmekte,buda aslında vahim bir durum

Sermaye,bu konuda ise şuan zaten belkide tek çalışan faktör,özellikle yabancı parayla,genelde özelleştirmeyle gelen paralar

Doğal kaynaklardan ise yararlanmıyoruz,zaten yararlansak,maliyetlerimiz düşer üretimimiz artardı.

teknoloji ise hiç bahsetmeye gerek yok sanırım,çünkü diğer ülkelere göre geriden takip ediyoruz.

İhracat-ithalata bakalım=Cari açık -23 milyar dolar

peki bizim en yüksek ihracatımız hangi sektör?%37 ile tekstil sektörü.Bu sektörün durumu nasıl?malum hiç bir açıklama yapmıyorum.

Peki diyeceksiniz ki bu kadar çok sorun var nasıl hala ekonomi iyi?

Geçen bir açıklama geldi GSMH=5000 ytl diye.peki gsmh büyümenin gerçek değerini verebilirmi.Düşünün asgari ücretle maaş alan biri,koç,sabancıyla aynı kefede

neyse biz rakamlarla ilgilenelim

Gsmh=yatırım+tüketim+kamu harcamaları+(ihracat-ithalat)

kişi başı 5000 ise 5000*70=350 milyar ytl lik toplam gsmh miz mevcut rakamlar formülde yerine koyalım

350=yatırım+tüketim+kamu(-30)>ytl bazdaki cari açık
    380=yatırım+tüketim+kamu

Şimdi görüldüğü üzere ekonomi nasıl ayakta kalmış,tamamen özel sektörün ve hanehalklarının yaptıkları harcamalarla.Bunlarda en büyük pay yabancı yatırımlar.

Örneğin;şuan herkesi ogs yada kgs almaya zorladılar ve neden olarak trafiği gösterdiler.Halbuki trafikte hiçbir değişiklik olmadı.Ben aynı çileye her sabah yine çekiyorum.Aslında amaç farklı parayı çevirmeyi sağlamak.Ama halka trafik açılacak diye lanse ediliyor.

Şimdi makro ekonomide en kötü şey toplumdaki insanların ekonomiyi kendilerini etkilemediğini anladıkları zaman,yatırımlarını tasarrufa çevirmeleriyle olur.Yavaş yavaş ekonomi nasıl canlandı tahmin edin?

Şimdi bir formül daha ekonomide en önemli şey Sızıntılar=Enjeksiyonlar nedir bunlar?

tasarruf+vergi+ithalat=yatırım+kamu harcamaları+ihracat

bu formüle baktığımızda zaten cari açık var,vergiler ve kamu harcamalarınıda çıkartırsak olayı bulduk demektir.Yani şuandaki ekonominin canlanmasının nedeni halkın elindeki parayı tasarrufa çevirmekle gerçekleşmiştir.Örnek;şuan herkes çılgın gibi gayrimenkul alıyor yaa

Bunada ek olarak yabancı yatırımcılar ülkeye gelince ülkede bir bayram havası oluverdi.Peki hanehalkları ekonomi kötü gidiyor sanki,bu ay fazla kazanamadım hanım,biz en iyisi bu parayı saklaylımda,yeni dükkanı sonra açarız diye düşünmeye başlarsa.Peki yabancı yatırımcılar sonsuza kadarmı yatırım yapacak?Evet ekonomide zaten hiçbir zaman sonsuz değildir,inişleri ve çıkışları vardır.

Bunlar çevrilebilir,hani şu cari açık denen önemli değildir diyen ekonomistler var biliyorum.Ancak nedense her makro iktisat formülünün içindede yer alıyor.İşte bu yüzden üretime önem verilip girişimciyi ithalattan caydırabilirlerse önümüz açılır,yoksa ilerlediğimiz yolda önümüze büyük çukurlar çıkacaktır.Allah muhafaza içine düşmeyelim.

Duhul
    Jan 2005
    İkamet
    ankara
    Gönderi
    732

Esas

İstihdamdaki vergi yükü hafifliyor
    Hükümet istihdam üzerindeki vergi yükünün hafifletilmesi için harekete geçti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, makroekonomik dengeleri de koruyarak bu konuda bazı adımlar atılacağını söyledi.
    tamamı ; http://www.ntvmsnbc.com/news/372559.asp

Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •