Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon
Arama sonucu : 25 madde; 17 - 24 arası.

Konu: CK Değerim çok yüksek

Esas

Hepinize buradan paylaşımlarınız için çok teşekkür ediyorum sevgili dostlarım, bende reklamcıyım (grafik, tasarım) reklam ajansım var sizler için yapabileceğim bir şey olursa bi mesajınız yeter.

Esas Sallandıracaksın bu doktorları

Alıntı Originally Posted by bonnie
    ...Gelişmiş toplumların bildiği sağlık bilgisi sizin için yeterlidir.Fazlası kafanızı karıştırmaktan öte gitmez ...
    Sabah bir hasta götürdük;
    Basit bir bayılma ama düşerken başını yere çarpması sonrasında kafatasında çökme kırığı oluşmuş şuuru bulanık bir hasta.Tanımız kafa travması…
    Acil servise girdiğimizde Doktor kalp krizi geçiren başka bir hasta ile uğraşıyordu, sonradan bana yönelerek hastayı değerlendirmeye başladı.
    Acil serviste bulunan başka bir hasta yakını “benim hastama bakılmayacak mı?” şeklinde bağırıyordu.
    Doktor “beyefendi acil olarak gelen başka hastalar var sizinle de ilgileneceğim” dedi.
    Hasta yakını “benimle ilgilenmiyorsunuz evraklarımı verin ben gideceğim” dedi.

Sonradan öğrendiğim hastasının elinde basit bir çizik vardı…
    Bir yanda Kalp krizi geçiren bir hasta ile kafa travması bulunan başka biri ama bunların özelliği seslerini bile çıkartamamaları diğer tarafta eşinin elinde çizik bulunan ama “benimle ilgilenmiyorsunuz” diye laf üreten başka bir hasta yakını…

Doktor sıkıntı ile “bu iş aslında yapılmaz ama ben aptalım yapıyorum” dedi

Olasılıkla hasta yakını dışarıda sırasının kendine geldiği halde ilgilenilmediğini ,“doktorları sallandıracaksın bi daha yapıyorlar mı?” Ülkedeki sağlık sistemin çoktan çöktüğünü söylemekteydi…

Esas Geçmiş olsun

Sayın Ballıkçı;
    EKG nizde sağ dal bloğu görülmekte olup masum sayılabilir;tamamen normal insanlarda da görülebilir.
    Karaciğer enzimlerinizden birindeki hafif yükseklik ise kayda değer görülmemekte
    Paxil (Paroxetin) ise Prozac(Fluoxetin) kadar şaibeli bir ilaç olmasa da ilacın bırakılması ile geri çekilme semptomları (başağrısı,tansiyon yükselmesi vb) bilinmekte ;azaltarak bırakmakla doğru olanı yapmışsınız.Ancak CK yükselmesi yaptığını hiç duymadım.
    Anlattıklarınızdan kreatin kinaz değerinizdeki yükselmenin yorucu fiziksel aktiviteye bağlı olabileceğini düşündüm.
    Umarım EKO sonucunuz da iyi çıkar ve rahatlarsınız.
    Saygılarımla.

Esas Test Sonuçları

Bu topiğe yazıp ilgilenen, sevgili Hissenet Dostlarım, EKO ve Kan Test sonuçlarını aldım. Eko testi bana söylenen sizinde göreceğiniz gibi herhangi bir sıkıntı yok yanlız kollestro dahada artmış. Bu süreç içinde sanırım yorgunluk ve stresten arttığını düşündüğüm baş dönmelerim geçti şu anda ufak tefek yorgunluk hissi dışında bir sıkıntımda yok. Bunu sizlerle paylaşmak istedim. Eğer ilave yorumlarınız olur ve paylaşırsanız çok sevinirim.
    Attached Images Attached Images

Esas

Kollestrol için doktor reçeteden okuyabildiğim kadarıyla, Rpl (L = Xde olabilir)Lascol XL DIB (BIR) S:1x1 önerdi henüz almadım kollestrol düşürücü ilaçlar hakkında bilgi ve önerilerinize başvurmak istedim.

Esas

CK değeri olarak neden kalp üzerinde bu kadar yoğunlaşıyorlar ki?
    Yani CK-MB, Kreatinin kinaz miyokard band anlamına geliyor ve CK yani kreatinin kinaz ın subtipidir
    Testi ilk yaptırdığınız yerde sadece CK tekrarlanmasını (CK-MB değil) yaptırın
    +
    Kolesterol düşürücüler adı üzerinde kolesterolü düşürür daha fazlasını bilmenize şimdilik gerek yok, sizin için iyi bir ilaçtır
    +
    Ek olarak eczaneden 1 adet kıbrıs aspirini alarak günde 1 tane almanız tavsiye edilebilir.

Esas

Statin grubu Kolestrol düşürücü ilaçlar(ki size reçetelenen ilaç bu gruptandır);Karaciğerde HMG coA redüktaz adlı bir enzimi inhibe ederek(baskılayarak) Karaciğerin kolestrol sentezlemesini engellerler.Yani kolestrol vücudun(karaciğerin) kendisinin yaptığı metabolik bir olaydır.
    Ancak tamamen de diyetten bağımsız değildir.Diyetin kolestrol düzeyine katkısı %30 kadardır.Tedavide ilaç+diyet+egzersiz birlikte yürütülmelidir.
    Statin grubu bu ilaçların,
    -Kalp damar hastalıklarını
    -Beyin damar hastalıklarını
    -İnmeyi
    engellediklerini/ sıklığını azalttıkları bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
    Yine Alzheimer hastalığı,Demans(bunama) gibi diğer bazı nörolojik hastalıklarda da oluşum sürecini geciktirdikleri ile ilgili çeşitli uluslararası yayınlar mevcuttur.

Bu ilaçlarile ilgili gün geçmiyor ki yeni bir çalışma/ek kullanım alanları tanımlanmasın.
    Dolayısıyla çağımızın ebegümeci olma yolunda hızla ilerleyen bu ilaçlar doğru kullanıldığında çok değerli ilaçlardır.
    Şöyle ki; yukarıda da bahsettiğim gibi, bu ilaçların kullanımındaki tek amaç kolestrolü düşürmek olmayıp, beklenen fayda uzun zamandadır.Örnegin LDL Kolestrolünüz(Halk arasında kötü kolesterol olarak bilinir) 157 mg/dl olarak ölçülmüş bu değerin 130 un altında seyretmesi ile 160 ve üstünde seyretmesi arasında kalp krizi geçirme riski açısından %25 fark vardır.%25 ise Tıpda çok ciddi bir orandır.
    Diyabet (Şeker hastalığı),geçirilmiş veya mevcut kalp damar hastalığı öyküsü LDL kolesterolü 100 ün altında tutmayı gerektirir.Aslında bu gibi durumlarda kişinin kolesterol düzeyine bakmaksızın direk ilaç başlanır.
    Sigara,obesite(şişmanlık),hareketsiz yaşam tarzı, ailede erken yaşta kalp damar hastalığı öyküsü Kalp damar hastalığı için diğer risk faktörleri olup mümkünse ortadan kaldırılmalı, değilse sınırlandırılmalıdır.(örneğin sigara ve obesite ortadan kaldırılabilir risk faktörü olup aile öyküsünün pozitif olması sınırlandırılamaz)
    Sn.Ballıkçı size tavsiyem Kolestrol ilacınızı her ne şart altında olursa olsun bırakmamanızdır.Bu ilaçlar başağrısı ilacı gibi kullanılmazlar.''Yani kolesterolüm düştü bırakayım,yükseldi başlayayım'' tarzı yaklaşım ilaç israfından başka birşey olmayacak ve beklenen/hedeflenen faydaya asla ulaşamamanızla sonuçlanacaktır.

''Kolesterolünüz düşmüş artık ilacı kullanmanıza gerek yok'' cümlesini size kim ederse etsin(DR. da olabilir, hatta anlı şanlı bir Prof. bile olabilir) oradan hızla uzaklaşınız.
    Diyet konusunda bir diyetisyene başvurmakta fayda varsa da kabaca yasak yiyecekleri söyleyeyim.
    Kırmızı et,hamurişleri,yağlılar,bilcümle yağda kızarmış yiyecekler(patlıcan ,biber,kabak vs. de dahil) ,sakatatlar
    Tavuk etinin derisi çıkarılmış olamalı,ızgara,buğulama olarak tercih edilmeli
    Balık eti, bütün sebzeler,meyveler serbest.
    Fındık, ceviz konusu ile ilgili kanıtlanmış hiçbir bilimsel çalışma yoktur.
    Egzersiz ihmal edilmemeli.Fazla kilolar verilmeli.
    Geçmiş olsun.
    Saygılarımla.

Esas

Ne diyeyim, Allah herkese sizler gibi sanal dost nasip etsin. Saygı ve sevgiyle kucaklıyorum sizleri, Teşekkürler...

Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •