Sayfa 3/11 İlkİlk 12345 ... SonSon
Arama sonucu : 96 madde; 17 - 24 arası.

Konu: Emtia - Tahıl, Soya, Pamuk, Şeker, Portakal Suyu, Sığır, Kakao, Kahve, Kereste, Metal

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
    Duhul
    Mar 2004
    İkamet
    GeMicİ ekolünün simgelerinden
    Gönderi
    6,177

Esas

tabı kı olur ben ıstanbuldayım ... hem gorusup tanısmıs hemde islemler vs isleri konusmus oluruz...

Duhul
    Mar 2004
    İkamet
    Gönderi
    6,177

Esas

hatta voltranı olusturalım...

traderfr1 Guest

Esas

istanbul dayim. klavyem turkce ama aliskanliktan harfleri kullanmiyorum, kusura bakmayin degistirmeyi de dusunuyorum boyle daha pratik.

tarimsal urunler basli basina bir sektor ve dediginiz gibi ogrenmek uzun surebiliyor. tecrubem cbot de, corn beans soymeal ve beanoil agirlikli. nicin? cunku turkiye ye ithal ettigimiz mallar bunlar da ondan ve dogal olarak da hedging icin cok yakinen takip ediyoruz. ama dedigim gibi son 1 senedir cok ilgilenemedim, komur ve petcoke islerim vardi.
    temel analiz bilgileri toplamak icin en onemli iki site www.cbot.com, www.usda.gov ve www.grains.org . buralardan toplayabileceginiz world supply and demand tablolarindan analiz yapabilirsiniz. reuters ekranindan da kelime kelime search yapip news arastirmasi yapabilirsiniz. usda den periodik olarak raporlar yayinlanir. hava sartlari da elbet cok onemli www.weather.com da ozellikle radar map lere bakilmasi cok onemli. bir urunun ne zaman ekildigi, kuzey ve guney yarim kuredeki ekimler ve forecastler, urunun cimlenme, polinasyon, milking ve denting donemlerinde gerekn hava sartlari var mi yok mu hepsi yakinen takip edilmeli. soy complex diye adlandirilan crush industry deki marjlar ve buna gore soymeal ve soyoil in davranislari. vs vs...
    buyuk firmalardan toplanan raporlar (cargill, bunge, adm, noble, ldc, toepfer, glencore, vs...) da onemli bilgi kaynaklaridir tabii.
    hangi urun hangisi ile substituable dir? yani aralarindaki fiyat farki ne olmalidir ki yem maddesi olarak birinden vazgecilip otekinden alinabilir? bugday ile arpa arasinda mesela bu fark ne olmasli?... soyoil mi rapeoil mi sunoil mi? hangisi nicin daha yuksek, nicin daha cok talep ediliyor vs...

ayrica borsasi olmayan urunler de var, sunflower mesela cok uretilen fakat ciddi bir borsasi yoktur, paper olarak trade edilebilir ama trade firmasi olmak gerekir yoksa kimse kaya almaz.
    freight trade etmeyi hic dusundunuz mu? o da paper olarak yapilabilir. baltic index genelde piyasanin ruhunu belirtir.

turkiye de bunlarin yerlesmesini cok arzuluyorum. tam raporlar, uretimler, tuketim raporlari, vs... ve elimden gelen yardimi da yapmak arzusundayim

su siralar home office olarak kendi portfoyumu yonlendiriyorum ama milyoner de degilim! yurt disi bir firmanin temsilciligini yapip dis ticarete devam ediyorum ancak commodity lerden biraz uzagim. geri donmek en buyuk arzum.
    tarimsal piyasalari takip etmem mumkun, dert degil, ancak reuters olmadan da rahat edemiyorum ve evimde yok. bir ofisim olunca belki cok daha rahat takip edebilirim.

Duhul
    Mar 2004
    İkamet
    Gönderi
    6,177

Esas

o zaman herkes bir sekılde bilgilerını versın uygun bir tarıhte toplanıp bu konuyu konusalım...
    mesela ben bu pıyasa da hiç trade yapmadım ama alıp satmayı cok ısterım teknık bakımdan cok cok buyuk yardımım olur.. ayrıca diger arkadaslardan da bir sekılde bilgi kanalizesi yaparım..

Esas

Ben de çalışmalarınızı büyük bir zevkle okuma görevini üstleniyorum (daha doğrusu vazife çıkarıyorum , tabii ki müsadelerinizle)

Saygılar

Esas Metallerde Long Petrolde Short

Metalerin yükselişi spekülatörleri çekiyor.
    Ekli Dosyalar Ekli Dosyalar

Arrow The commodity trader's wintertime favorite

Few markets are as volatile to trade as orange juice in the winter months. As a young trader, I worked in the orange juice futures pit in New York. Back then, a wise old juice trader once told me, "Never be short orange juice in January." And I never have. Here's why...

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    Tekirdağ, Bakırköy
    Gönderi
    2,673

Esas

en son 16 kasımda yazışırken "buluşalım" demiştik ama araya kısa bir yurtdışı seyahati girdi... konunun üstünde tam duramadık!.. ne zaman toplanıp, tanışıp sohbet ederiz sevgili arkadaşlar...

saygılar...

Sayfa 3/11 İlkİlk 12345 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •