Sayfa 3/10 İlkİlk 12345 ... SonSon
Arama sonucu : 75 madde; 17 - 24 arası.

Konu: Tl/gram bazinda altin analizleri

1. Esas

Altınımıza bir göz atalım...

1. İlk olarak ALTININ REZERV PARA KARŞISINDAKİ GÜCÜ ne bakalım YANİ ONS-$ GRAFİĞİ

Altınımız gayet güzel şekilde yükseliyor,yani rezerv paraya karşı oldukça güçlü..!!

2. Peki bu yükseliş acaba daha çok '' güvenli liman özelliğinden'' mi yoksa ''rezerv paranın değer kaybesinden'' mi oluştu?

a) Bu noktada ilk yapacağımız şey ALTININ DİĞER DÖVİZLERE KARŞI GRAFİĞİNE BAKMAK...

Altın EURO olarak iniş çıkışlı grafiğiyle aynı seviyelerde, dolayısıyla ''güvenli liman'' özelliğinden çok ''rezerv paranın değer kaybından'' dolayı yükselmiş gibi.CHF , AUD gibi diğer dövizlere de göz atılabilir.Yer kaplamasın diye almadım. Bknz. www.goldprice.org

b)Rezerv paranın değer kaybedip kaybetmediğine bir göz atalım

Evet buradan da teyit ediyoruz ki USD değer kaybı yaşamakta. Dolayısıyla Altının yükselişinde rezerv paranın değer kaybı büyük rol oynamış. Avrupada Yunanistan ile ilgili alınan karar EUR u Dolar karşısında güçlendirdi ve piyasalarda iyimser havayı güçlendirdi.

3. İKİNCİ ÇARPANIMIZ OLAN USD/TL grafiğine bakalım

USD/TL düşüşte....Peki bunun sebebi yukarıda kaydettiğimiz Rezerv paranın değer kaybı. Acaba TL 'nin gücü ne durumda?

Diğer Dövizler yükselişte ... Yani Avrupada alınan kararın gücü aynen hissedilmiş.USD değer kaybedince USD/TL nin yönü aşağı olmuş.
    Son düzenleme : buy&sell; 27-10-2011 saat: 21:43.

Duhul
    Oct 2008
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    4,151
    Blog Yazıları
    9

Esas

Dostum eline saglik, kisa vadeli fiyat degisimlerine ve bu degisimlere "uydurulan" nedenler ile ilgilenmesemde...senin daha cok ne oldugunu tarif etmeye calisdigin satirlari severek okudum.

Yazdiklarini kisa bir özetleyeyim - dün ve bugün ile ilgili hareketi bilhassa:

Altin... Dolar, TL ve Euroya karsi yükselmis.
    Dolar ise ücüne karsida düsmüs.
    TL sadece dolara karsi yükselmis- diger ikisine karsi düsmüs.
    Euro ise sadece altina yenilmis- TL ve dolara karsi güclenmis.

Bir siralama yaparsak:
    1. ALTIN
    2. Euro
    3. TL
    4. Dolar
    Nedenleri üzerine yazmayayim cünkü bilmiyorum.
    Ha Dolar/TL TCMB nin sopasini yedi diyebiliriz belki.

Ama en ilginci tabiiki dolar! Biraz daha geriye bakarsak...eylüldeki tüm güclü yükselisini (hangi nedenlerden dolayi olsada) - 4 ekimden beri yine vermis gibi veya vermek üzere!
    Iste gecici olarak eylülde "altinin basini yiyen" - dolar güclenmesi gecmisde kalmis! Ve kimse neden basladigini ve neden bittiginide tam manasiyla aciklayamiyor. Gerci ortalikda hikayeden bol bir sey yok ama-öyle cok fazla ikna edici bir sey duyamadim.

Ama sunu kesinlikle söyleyebiliriz: TL ile euro bu filmde sadece...figüran!

Ana karakterler: dolar ile ALTIN. Dünya kaydi paranin ana temsilcisi olarak (ve tüm diger para birimlerinin aslinda babasi) dolar bir tarafda, ve bu kaydi para sistemine karsida -nerdeyse tek alternatif olan ALTIN bir tarafda.

Ve bir tarafin yükselmesi - genelde - digerinin düsmesi demek. Ve su anki olay dolarin gecen ay suni olarak almis oldugu mevzileri tekrar, teker teker vermesi manasina geliyor.

Ha... bu yükselis nereye kadar?
    Büyük spekülatörlerin keyfine kalmis- ama negatif reel faizinde yine düsmeye devam etmeye baslamasina bakarsam...eski zirvelere yine gidebilecegi sasirtici olmaz. Ben sahsen 1.800 leri gecemez diyordum ama, dolarin bu asikar zaafiyetinden sonra-artik hic emin degilim.
    Yok zaten altina karsi pozisyon almam ama. Elimde 1.620-1.650 arasi toplamis oldugum kontratlarida halen satmaya kiyamiyorum. Cünkü yükselisde hic bir zaafiyet gözükmüyor. Her hafif gerilemede, atlayan spekülatör sayisi... cogaliyor.

Ne diyeyim. Seyredip...görecegiz.

Duhul
    Oct 2008
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    4,151
    Blog Yazıları
    9

Esas

Ek bir aciklama euro-isvicre frankina yapayim.
    Bir aydir falan frank, euroya 1,20 den sabitlendi. Isvicre merkez bankasinin kontrolüyle. yani grafikler TL olsun dolar olsun, altin olsun, isvicere frangi veya euro karsinda hemen hemen aynidir.
    Bu yüzden euro/TL ve CHF/TL grafikleri birbirine benzer.

4. Esas

Sayın epikur, aslında burada kendimce bir metodoloji oluşturmaya çalışıyorum ve en azından o gün yaşananların grafiğe nasıl yansıdığını kendimce teyit etmeye çalışıyorum.Yanlız yaparken de kendi kendime ''tamam da ne olacak sonuç, çıkacak mı, düşecek mi? '' diye sormaktan kendimi alamıyorumHocam şimdilik malum öğrenme aşamasındayım , onun için hatalarım mazur görülür inşaallah

Size sonuna kadar katılıyorum, piyasada fiyatlar neden iniyor neden çıkıyor bu tamamen büyük para sahiplerine bağlı..Ama en azından temel gidişatı okuma yönünde ''uzun vadede'' doğru trene binebilirsek daha doğru yapmış oluruz diye düşünüyorum.. Uzun vadede piyasalara sürülen karşılıksız milyonlarca liralık paranın değersizliği karşısında yüzyılların güvenli limanının insana vefa göstereceğine inanıyorum. Aynen temettü geleneği olan büyük şirketler gibi

Saygılar

Duhul
    Oct 2008
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    4,151
    Blog Yazıları
    9

Esas

Alıntı Originally Posted by buy&sell Yazıyı Oku
    Sayın epikur, aslında burada kendimce bir metodoloji oluşturmaya çalışıyorum ve en azından o gün yaşananların grafiğe nasıl yansıdığını kendimce teyit etmeye çalışıyorum.Yanlız yaparken de kendi kendime ''tamam da ne olacak sonuç, çıkacak mı, düşecek mi? '' diye sormaktan kendimi alamıyorumHocam şimdilik malum öğrenme aşamasındayım , onun için hatalarım mazur görülür inşaallah
    Dostum, estagfurullah, mazur görülecek bir sey yok.
    Hepimiz sorgulayarak, düsünerek, bazi senaryolar üreterek olanlari anlamaya calisiyoruz. O yüzden olanlarida fiyat hareketleriyle iliskiye sokabilmek tabiiki önemli.

Alıntı Originally Posted by buy&sell Yazıyı Oku
    ...Size sonuna kadar katılıyorum, piyasada fiyatlar neden iniyor neden çıkıyor bu tamamen büyük para sahiplerine bağlı..Ama en azından temel gidişatı okuma yönünde ''uzun vadede'' doğru trene binebilirsek daha doğru yapmış oluruz diye düşünüyorum.. Uzun vadede piyasalara sürülen karşılıksız milyonlarca liralık paranın değersizliği karşısında yüzyılların güvenli limanının insana vefa göstereceğine inanıyorum. Aynen temettü geleneği olan büyük şirketler gibi
    Saygılar
    Aynen... bencede kisa vadede, yani 1-2 aylik sürelerde ve 100-200 dolarlik tüm hareketlerin "bir türlü" piyasadaki "haberlerin kullanilmasiyla" olusdugunu tahmin ediyorum. Cünkü tüm aciklamalar uzmanlar tarafindan nedense hep...fiyat hareketi oldukdan sonra....aciklaniyor.
    Bu yüzden... haber ve günlük fiyat hareketi iliskisi yorumlarina biraz alerjim var.
    Dedim ya... daha eylüldeki dolar güclenmesinin (altinin kar realizasyonu/düsüsü teknikdi-yani son parabolik yükselis "düzeltildi" ve aslinda bekleniyordu) tam aciklamasini anlayabilmis degilimki...son 3 haftadir süren dolar zaafiyetini anlayabileyim.
    Ha Avrupa borc probleminin cözülmesiyle bir iliski varmi? Bilemiyorum! Sanmiyorum gerci ama. Cünkü cözülen bir sey yok! Sadece yine biraz zaman kazanildi. Ve ana problem euro veya avrupa borclulugu degil. Problemlerin anasi: Dolar ve amerikanin hic bir zaman ödenemeyecek borclari.

Zaten bu yüzden altinda herkez satarken altin alma, veya pozisyon olusturma taraftariyim. Cünkü ayni temettücü sirketlerimdeki gibi fiyat düsecek, zarar girecegim diye bir korkum yok. Sadece maliyetim bir süre icin az bir sey yukarida kalabilir... o kadar!
    Ama yinede en gec 1.800 lerde bayagi pozisyon azaltacagim. Cünkü kisa vadede 180-190 dolar bir yükselis ciddi bir kar ve ve bunun piyasa realize edileceginden eminim!
    Ha...1.600 yerine 1.700 ler destek seviyesi gibi olur...o baska.
    Ama bunlar hepsi öngörü falan degil...sadece bir sesli düsünme veya muhabbet!

Neyse...sen burada yazdikcada yazdiklarimiz ne kadar dogrumus görebilecegiz. En azindan oynakligi beraber takip edip...ne kadar "dogal ve öngörülemeyen" bir grafik cizeceginide izleyebilecegiz.

Esas

Bir teknik yorum denemesi. Dolar bazındaki grafik 200 günlük hareketli ortalamaya değmişken, TL bazlı grafikte düzeltme çok daha sığ kalmış. Trend çizgisi ve 50 günlük hareketli ortalamaya paralel hareket etmeye başladığına göre, bu ortalamanın önemi artmış. Fiyatlar, trend çizgisine çok yakın vaziyette.

Kaynak: http://teknikanaliz.mynet.com/chart.jsp?symbol=xu100 sayfasında sgld enstrümanı.

Esas

Arkadaşlar, 1750$ direnci çok güçlü gibi duruyor. Önümüzdeki haftadan itibaren karların realize edileceğini 1620 dolara ladar geri çekilme olabileceğini düşünüyorum. 1.73 Dolar/TL kuru için hesaplama yapınca altında 90TL civari bir rakam çıkıyor. benim maliyetim 101 TL idi ama zararına da olsa satıp daha düşük pozisyonlar için beklemeye geçtim. Arkadaşlar dikkat diyorum çünkü çok kısa zamanda 1750'lilere geldik 100 dolardan fazla kar var şu an. Yıl sonuna ise 1900 dolara doğru bir hareket bekliyorum. Düşük seviyelerden alım yapılabilir. YTD.

Duhul
    Sep 2011
    İkamet
    kars-ankara
    Gönderi
    548

Esas

sayın omugan risk almışsınız...
    zannımca kısa vade de 96 altını gormesi cok zor.. yakında 3 basmaklı rakamlar teleffuz edlilecek diye duşunuyorum. baska yol kalmadı cunku...

saygı.

Sayfa 3/10 İlkİlk 12345 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •