Sayfa 3/13 İlkİlk 12345 ... SonSon
Arama sonucu : 99 madde; 17 - 24 arası.

Konu: Demir fiyatları

Esas

önemli not kısmına bu gün bende şahit oldum
    sebebini buradaki satıcılar da bilmiyor.
    inanılmaz faydalı ileti için teşekkür ediyorum.
    metin bey

Duhul
    Nov 2005
    İkamet
    Balıkesir
    Gönderi
    597

Angry kızıyoz ama....

Alıntı Originally Posted by nadan23 Yazıyı Oku
    önemli not kısmına bu gün bende şahit oldum
    sebebini buradaki satıcılar da bilmiyor.
    inanılmaz faydalı ileti için teşekkür ediyorum.
    metin bey
    Rica ederim...! Bende teşekkür ederim sayın nadan23,

Haklısınız sebebini bilmiyorlar..! Çünkü sebep yok. Kendileri çalıp kendileri oynuyorlar. Zira asıl fiyat belirleyici olan yurtdışı fiyatlamada hiç bir hareketlenme yok..!

Bunun tek açıklaması sektörel bazda satış ve siparişleri kesilenlerin en azından yurtiçi satışları hareketlendirebilme girişimidir....

Zira bugünkü ufak hareket bir çok satıcı ve nihai kullanıcıda "tamam düşüş bitti" havası yaratıp ertelenen alımları tekrar başlatabilecektir.

Sektörün tamamına baktığımızda, bizim alacağımız miktarın esamesi bile okunmaz.. Umarım ciddi anlamda dengeler kısa sürede oluşur ve alış-veriş, ihracaat tekrar başlar..! Zira ülkemiz açısından da ciddi bir üretim, ihracaat merkezi durumundadırlar.

Ama kızdığım nokta... yurtdışı müşterilere nakliye+navlun dahil...limana teslim 300 dolar fiyat verilirken... fabrikanın dibindeki yerli alıcıya üvey evlat muamelesi yapılıp "işine gelirse" fiyatı verilmesidir. Üstelik bu fiyatlar nakliyesi bize ait olan fabrika sahası teslim fiyatlarıdır.

Sağlıcakla...

Duhul
    Apr 2007
    İkamet
    İZMİT-İSTANBUL
    Gönderi
    2,835

Esas

Alıntı Originally Posted by metin Yazıyı Oku
    Bende Balıkesir'de yapacağım inşaat için son 1-2 aydır sıkı bir şekilde demir piyasasını takip ediyorum.

Önemli not: 04.11.2008.. Gebze bölgesi üreticileri uzun süredir fiyat vermiyorlardı. Bugün Kardemirin dünkü fiyat listesine bakarak toplu fiyat açıklaması yaptılar. 790-810 ytl… Bu gelişme üzerine İzmir bölgesi 20-40 ytl arası artırım yaptı. 775-795 ytl…..İzmir bölgesi Kardemirden devamlı 30-40 ytl ucuz olurdu. Şimdi aynı fiyattalar.
    Demir çelik sektöründe belirtilen bölgede yassı metal firmalarından biri bu hafta başında, yaşanan bu kriz nedeniyle iflasını istedi.

Duhul
    Jan 2008
    İkamet
    BURSA...
    Gönderi
    1,195

Esas

durum bence cok kotu daha da kotu olacak maalesef, hadı buyrun spekulasyona.

Esas

880 900 fiyat vermeye başlamışlar efendiler
    bakalım daha neler olacak

Duhul
    Nov 2005
    İkamet
    Balıkesir
    Gönderi
    597

Unhappy Tezgah..

Tezgahın böylesine pes doğrusu...!
    Büyük üreticiler aralarında resmen anlaştılar. Bu gelişmeleri başka türlü izah etmenin imkanı yok çünkü...!

Kardemir dün yuvarlak ve kütük satışlarını kapattı. Satış kapanır kapanmaz Çanakkalede kurulu "içdaş" fabrikası daha önce defalarca aranmasına rağmen fiyat vermezken tüm toptancılara fax çekerek fiyat bildirdi.(860-880).
    http://www.kardemir.com/turkce/fiyatlar/index.html
    (Listenin en altındaki NOT bölümünü okuyunuz...)

İskendurun ve izmir'dede satışlar kapalı durumda... muhtemelen onlarda yüksek fiyat trenine binecekler...!

Beklemeye geçen yurt içi talebi adeta patlattılar. Hazır satışlar başlamışken ufak bir operasyon onlara ilaç gibi geldi.

Niye tezgah dedim...çünkü yutdışı fiyatlar halen aynı... ihracaat cephesinde 1 kilo bile satış-sipariş yok...!

Ukrayna kütük demir teklifleri halen liman teslim "cfr" 300 dolarda... Ama kimse alamıyor. Çünkü yurtiçi fiyatlama tamamen süpekülasyon.. Alanın elinde patlatabilirler malı..!

Yanlış anlaşılmasın.. kimse malını ucuza kaptırmak istemiyor. Biz üretici, sanayici düşmanıda değiliz...! Enerji maliyetleri Doğalgaz, elektrik..vs. oldukça yükseldi. Doların kuruda aynı şekilde oldukça oynak ve geçen yıla göre %20 yukarıda... geçen sene bu zamanlar inş. demiri fiyatı 1050 ytl civarları idi.

Ama şunlarıda görelim... deniz taşımacılığında nakliye ücretleri, düşen petrol fiyatları ile geriledi. Hammadde (Demir cevheri) 200 dolardan 55 dolara geriledi.... Kısacası tüm emtialar düşmüş durumda...!

Şu anda yurt içi tüketiminin neredeyse 5 misli üretim yapıp ihracaata muhtaç durumdaki demir çelik sanayi... adeta krizin faturasını kendi vatandaşına ödetiyor.

Bu tufan 10-15 gün sürer... Umarım bize uyguladıkları fiyatlardan yurtdışınada satarlar....

Esas

inşalllah tesbitleriniz zamanla yerine oturur metin bey
    ben demir de daha düşüş olur diye demir almadım.
    ama birkaç arkadaşım 830 850 aldı.
    bana şuan demir lazım değil o yüzden almadım bana nisan mayıs gibi lazım olacak
    ama yıllara göre davranış tarzı olarak bir arkadaşa incelettim genelde kasım ayı en düşük olduğu aymış
    ancak bu genel bir davranış biçimi
    kriz dünyadaki büyüme hızında ki düşüş ve buna paralel olarak talep azlığı bu yıl ne olur onu ayrı bir parantez açıyorum

Duhul
    Jan 2008
    İkamet
    BURSA...
    Gönderi
    1,195

Esas

daha bir yil bu kriz surecek demir celigin isi bence cok zor...

Sayfa 3/13 İlkİlk 12345 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •