Sayfa 360/459 İlkİlk ... 260310350358359360361362370410 ... SonSon
Arama sonucu : 3668 madde; 2,873 - 2,880 arası.

Konu: Temettülerle ve bedelsizlerle yaşasam.Kimseye muhtaç olmasam, hayallerim var!

Esas

Alıntı Originally Posted by yldream Yazıyı Oku
    Bu hisselerin herbirinden 10ar bin tl lik alip 2020 ye kadar gelen temettulerle yeniden ayni hisselerden alip. 2020 yilindan sonra her yil 48bin tl yillik temettu beklentiniz var. Dogru mu anladim?

Eger sorunuz bu ise. Tam net hesaplamadim ama su anki gidisat ile hedefe ulasabilecek bir plan gibi gozukuyor.

Fakat kriz durumlari tum planlarinizi alt ust edebilir. Bunuda gozonune almanizi isterim.

Birde bazi hisseler yeni yatirim yaptigi icin yuksek finansal gider odemektedir. Borclar bittiginde hesapladiginizdan da cok daha fazla temettu getirileri olacaktir. Ornegin tupras bunlardan biridir.

Bazi firmalar ise verdigi temettuyu geri yerine koymakta sikinti cekmektedir. Bu yuzden finans hisselerine dikkat etmenizi oneririm.

Birde nacizane bir tavsiye olarak, aygazi ihmal etmemenizi oneririm.

Saygilar.

Umarim planlariniz dogrultusunda sonuca ulasirsiniz. Bu noktada sabir ve irade cok onemlidir.
    Teşekkür Ederim

Esas

Alıntı Originally Posted by kerberos Yazıyı Oku
    Bu hesabı Sadece bu sene verdikleri temettü yerine son 5 veya 3 yılda verdikleri temettü ortalamasına göre yaparsanız dah sağlıklı olabilir.

hisse.net uygulaması ile gönderilmiştir.
    Teşekkür ederim

Esas

Alıntı Originally Posted by investtment Yazıyı Oku

10 sene içinde temettü oranlarındaki artışlarla birlikte senelik
    2016'da harcadığım 200 bin tl'den senelik
    toplam 24.000 tl temettü hedefim var .
    Bu hesaba göre
    2020 yılına kadar senelik 48.000 tl 'lik temettü alabileceğim hisse biriktirmek istiyorum
    Bu hesapta herhangibir hata mantığa aykırı gördüğünüz bir durum siz üstatların var mıdır ?
    onu öğrenmek istiyorum .
    Saygılarımla
    öncelikle şunu belirteyim hem 10 yıl dan bahsediyorsunuz hem de 2020 yılından bunu anlamadım
    sorunuza 2020 yılı hedefinizmiş gibi yorum yapıyorum

1- bazı sektörleri/şirketleri eleyip bir ki otomotiv hissesi ekleseydiniz daha iyi olurdu
    2- bedelsiz olayı temettü gelirini asla etkilemez, sadece dönemsel prim söz konusu. bir şirkete % 0.xxx oranında ortaksanız sermaye 100 katına da çıksa sizin alacağınız temettü ortaklığınız oranındadır (%0.xxx)
    3- yaşınız çok fazla değil, madem işiniz de güzel; 2020 yılı erken bence, en az 2023 olmalı yani 7 yıl
    4-mevcut hisselerin şu an temettü geliri 17.000 tl 7 yıllık reel değer artışı % 20 ve 7 yıl temettülerle alınacak hisselerle lot sayısındaki artış % 60 civarı olursa; 7 yıl sonra kümülatif % 100 temettü geliri artışınız olur. bu da 34 bin tl eder biz diyelim 36 bin tl. yani bugünün parası ile aylık 3 bin tl (bu rakam reel değer, nominal olarak daha yüksek olabilir)
    5- bu hesap yaklaşık bir hesaptır, fazlası da olabilir eksiği de olabilir

4. Esas

Temettü yatırımında tek seferde bir para koyup sonra beklemek bana daha çok loto şansı gibi geliyor. Temettü yatırımı sadece alıp beklemek değildir.
    Temettü yatırımı en güzel maaşlı çalışan ve her ay düzenli bir şekilde para koyabilenlere yarıyor bence. BES sistemi diyorlar ya en süper BES sistemi bu işte.
    -Her ay düzenli biriktirdiğinizde fiyat değişimlerine daha korunaklı hale geliyorsunuz.
    -Tek hisse değilde en az 4-5 hisse olduğunda, 3 ayda bir bilançoları kontrol ederek karlarda ve borçlarda bir sorun yoksa eklemeye devam edebilirsiniz.
    -Bilançoda bir sorun yoksa, ayrıca çok düşmüşse o ayki alımınızı en düşmüş hisseye yönlendirirsiniz ve böylece fiyat değişimlerinden olumlu anlamda yararlanırsınız.
    -Temettülerle aynı hisseden almanıza gerek yok, genelde hisseler temettü verdiği zamanlar en şişmiş durumdadırlar.Yine aynı şekilde en düşük kalmış veya en çok beklentisi olan hisseye yönlendirirsiniz, böylece daha çok kazanç elde edersiniz.
    -Bunun dışında da stres sıkıntı yaşamazsınız, sadece elinize para geçtiğinde veya bilanço zamanları portföyün durumuna baksanız yeter.

Bu şekilde temettü yatırımcısı olanlar en düşük riskle, en düşük stresle maksimum kazancı yakalarlar. İnşallah ülkemizde daha çok kişi bu sisteme gelir.
    BES sistemi şimdiden sorgulanmaya başladı, devlet bakanı bile BES portföyü doğru yönetilemiyor diye veryansın ediyor kurumlara. Bir süre sonra katkı payı azaltılıp daha sonra tamamen kaldırılacaktır.
    Biriktirmeye kendinizi teşvik edin ve bu sisteme geçin, emin olun kendinize ve çocuklarınıza en güzel hediyeyi vermiş olursunuz.

Esas

Arkadaşlar Cevaplar İçin Çok teşekkür ederim .

6. Esas

DOAS temettü verecek arkadaşlar ama gel görki bir türlü şeytanın bacağını kıramadı.
    YTD.

Esas

Çuhadaroğlu Metal(CUSAN) halka açılmış.gelecekte temettü tartışmalarında bol bol adı geçeceğe benzer.

Esas

Alıntı Originally Posted by Vayne Yazıyı Oku
    Çuhadaroğlu Metal(CUSAN) halka açılmış.gelecekte temettü tartışmalarında bol bol adı geçeceğe benzer.
    Temel bir bilgi verebilirmisin?

Fidan dikmek için en iyi zaman yirmi yıl önceydi.Sonraki en iyi zaman ise şimdi.(05.2014)

Sayfa 360/459 İlkİlk ... 260310350358359360361362370410 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •