Sayfa 4/6 İlkİlk ... 23456 SonSon
Arama sonucu : 48 madde; 25 - 32 arası.

Konu: Mide Yanmasına Karşı

1. Esas

Sayın Karınca,Sevgili Doktor.

Öncelikle bu topicte yayınlanan yazımı değerlendirerek cevap yazma nezaketinizden dolayı teşekkür ediyorum.
    Ancak size katılmadığım birkaç başlığa da değinmeden geçemeyeceğim.
    1-Yazımdaki aşağı yukarı tüm paragrafları, parça parça alıntı yaparak yorumlarken,tıbbi terimleri yazıldığı gibi değilde söylendiği gibi yazmak konusundaki eleştirinizde herhalde yazımın notlar bölümünün 3.maddesindeki peşin özürümü gözden kaçırmış olmalısınız.
    2-Hekimlerin abone hasta portföyü için kullandığım ifade elbette tüm hekimleri kapsamamaktadır.Canlı şahidi ve takipcisi olduğum bir olaydan etkilendiğimi ifade etmek isterim.
    3-Helicobakter Pylori (doğrusunu sayenizde öğrendim.Teşekkürler) testi yaptırmak ve eğer pozitifse tedavi için alınması gereken ilaçlar,bu bakteri kaynaklı rahatsızlığı bir gün dahi çekmekten daha pahalı değildir diye düşünüyorum.
    4-Bu arada mesleğimin mühendislik olduğunu beyan ederek,doktorluktan hiç anlamadığımı, eğer deneyimi mi kaale alacak birileri olursa mutlaka bir gastroentoloji uzmanına gitmeleri gerektiğini ifade ettiğimi de tebarüz ettirerek selam ve saygılar sunuyorum.Sağ ve sağlıkla kalın efendim.

Esas

Alıntı Originally Posted by sabirli04 Yazıyı Oku
    Sayın Karınca,Sevgili Doktor....
    1-Bahsettiğiniz tedavi yaklaşık 10 yıldır var...
    2-Daha önceleri 3 ilaç ayrı ayrı 1 reçeteye yazılıyordu.
    3-Belirttiğiniz jenerik isim sadece bir firmanın 3 ilacı kombine edip tek dozda alınabilecek forma sokmasından öte değildir.
    4-Tedavi protokolüne göre reçete ödemelerinde doktorlara kısıtlamalar getirilmektedir. Yani doktorun yazdığı bazı reçetelere kurum ödeme yapmaz. Bu kısıtlamalar nedeni ile "doktor beni tedavi edemedi" türünden yanılgıya girmeyin. Belirttiğiniz ilaç veya kombinasyonları kısıtlama getirilen ilaç sınıfı içindedir.
    5-Yazdığınız tedavi yöntemi mucize bir yöntem değildir. %65 hastada 2 haftalık tedavi yeterli iken bir kısım hastanın 4 haftalık tedaviye ihtiyacı vardır. Bu tedavi yöntemi ile %90'a yakın başarı vardır. Yani yazdığınız gibi mutlaka (%100) tedavi etmez.
    6-Belirttiğiniz tedavide mikrop'a karşı direnç vakaları belirtilmiştir yani; başarı oranı zaman içinde düşecektir.
    7-Aşağıdaki resim 2007 yılı 23. baskı Cecilden alıntıdır. Gördüğünüz gibi Amerikanın tedavi planında belirttiğiniz jenerik isim yoktur
    8-Tepkim bir jenerik ismini yazarak mucize gibi lanse etmenize yöneliktir. Bu arada belki farkında değilsiniz ama satır aralarında doktorları karalamışsınız.
    9-Yazdığım 4. maddeyi tekrar okuyun.
    Son düzenleme : karınca; 21-02-2008 saat: 19:20.

3. Esas

sayın Karınca.

bir konunun uzmanıyla,uzman olmayan bir kişinin tartışmaya girmesinin ne denli yanlış olduğunun farkındayım.Mesleğinize saygı duyuyorum.Benimkisi sadece diğer insanlarla, yaşadığım bir deneyimi paylaşmaktan öte birşey değildir.Dikkatimi çektiğiniz 4.maddeyi tekrar okudum.Hatırladığım kadarıyla laboratuar tetkiki 80 ytl ve 1 kür ilaçta 200 ytl civarında idi.bu rakamları sosyal güvenlik kurumları ödemese bile bir şekilde temin edilebilir ve denemekte bir kayıp yoktur diye düşünmekteyim.
    Bu noktadan sonra işi ehline bırakıp çekiliyorum.Saygıyla.

Esas

Alıntı Originally Posted by karınca Yazıyı Oku
    4-Tedavi protokolüne göre reçete ödemelerinde doktorlara kısıtlamalar getirilmektedir. Yani doktorun yazdığı bazı reçetelere kurum ödeme yapmaz. Bu kısıtlamalar nedeni ile "doktor beni tedavi edemedi" türünden yanılgıya girmeyin. Belirttiğiniz ilaç veya kombinasyonları kısıtlama getirilen ilaç sınıfı içindedir.
    sn. karınca şu anki tedavi protokolüne göre helipak tb reçete teşhisinde
    "H. Pylori eradikasyonu" yazılması şartı ile pratisyen doktorlar tarafından da yazılabiliyor.sgk tarafından ödemesi yapılmaktadır.yani şu anda bu ilaçta kısıtlama yok.ancak bir bakmışsınız yarın kısıtlama getirirler. ilaçların sürekli olarak reçetelenme koşulunun değişmesinden doktorlar,serbest ve kamu eczacılarıda bıktı artık.

Esas

Alıntı Originally Posted by adnanfd Yazıyı Oku
    sn. karınca şu anki tedavi protokolüne göre helipak tb reçete teşhisinde
    "H. Pylori eradikasyonu" yazılması şartı ile pratisyen doktorlar tarafından da yazılabiliyor.sgk tarafından ödemesi yapılmaktadır.yani şu anda bu ilaçta kısıtlama yok.ancak bir bakmışsınız yarın kısıtlama getirirler. ilaçların sürekli olarak reçetelenme koşulunun değişmesinden doktorlar,serbest ve kamu eczacılarıda bıktı artık.
    Adamlar bir ara 10 günde bir, liste değiştirmeye başlamıştı.
    Ben çalıştığım birim itibariyle yaklaşık 9 yıldır reçete yazmıyorum ancak eşim kanalıyla bu listeleri takip ediyordum. Eşimde aynı sisteme geçti ve takip işini bıraktım.
    Ancak kafama takılan bir nokta var yazınızda koyu renk ile belirttiğim nokta için H.Pylori için gereken tetkiklerin uygun koşullarda yapıldığının begelenmesi gerekir diye düşünüyorum.

Esas

Reçete kısıtlamaları ve beraberinde gelen sıkıntılar aile hekimliği ile büyük oranda çözülüyor .

H.Pylori konusunda ise aynı kolestorol olayındaki gibi güçlü bir pazarlama taktiği olduğu çekincesini büyük oranda taşıyorum. Malum araştırma sonuçlarının çoğu P.ulcus vakalarında + H.Pylori bulgusu tespitini yapıyor.

Zamanında her antibiyotikle vit. yazma(satma) gibi olaylarla bolca karşılaştırılma sonucu
    bu tür çekinceler kalıyor.

Esas

Ben de karbonatı suyla karıştıranlardanım. Ne talcid, ne renitap, ne famodin.Dedemin de yatağının baş ucunda bir kavanoz karbonat ve su bardağı dururdu.

Duhul
    Jul 2007
    İkamet
    Ephesus City
    Gönderi
    2,496
    Blog Yazıları
    1

Esas

gavıscon iyi gelir.....

Sayfa 4/6 İlkİlk ... 23456 SonSon

Gönderi Kuralları