Sayfa 4/13 İlkİlk ... 23456 ... SonSon
Arama sonucu : 100 madde; 25 - 32 arası.

Konu: Paranin Harman OlduĞu SektÖrde KaÇirilmayacak Firsat 1

Esas

Alıntı Originally Posted by ozbek1 Yazıyı Oku
    Kanada dan fikir yürütmek kolay tabi
    hem miami deki ev fiyatlarını biliyorsunuz
    hem meyve bahçe piyasasını
    bende mantık yürüteyim
    bahçeşir de 1+1 48 m2 evler 200 milyar ediyorsa
    bu meyve bahçesi pahalı sayılmaz
    üsttüne üstlük pazarlık edilince fiyatın düşeceği de hesaba katılınca

çok doğru.. Yani kanadada toprak o kadar pahalı olmayabilir tabii ne de olsa kutuplar sayılır arkadaş o yüzden fiyat yüksek demiş de oalbilir. Ama be kardeşim burası ege burası türkiye dünyanın en bereketli toprakları insan diksen insan biter sen dönümü 10 milyara ekili kirazlığı ,zeytinliği "ohaa insanları kazıklıyosunuz " dersen sana bir dur derler... Önce bir hesap kitap yap ne kadar zamanda amorti eder se bi yatırım karlı sayılır bunu incele ondan sonra karşı çık...

Esas

Alıntı Originally Posted by qba1976 Yazıyı Oku

çok doğru.. Yani kanadada toprak o kadar pahalı olmayabilir tabii ne de olsa kutuplar sayılır arkadaş o yüzden fiyat yüksek demiş de oalbilir. Ama be kardeşim burası ege burası türkiye dünyanın en bereketli toprakları insan diksen insan biter sen dönümü 10 milyara ekili kirazlığı ,zeytinliği "ohaa insanları kazıklıyosunuz " dersen sana bir dur derler... Önce bir hesap kitap yap ne kadar zamanda amorti eder se bi yatırım karlı sayılır bunu incele ondan sonra karşı çık...
    Benim karsi ciktigim konu fiyatlarin abartilmasi.

500.000 dolara 100 m2 ev gibi.

Burada su anda 55.000 Turk vatandasi yasiyor, bu rakam ABD'de 500.000'den fazla..

Calismak icin gelen yurttaslarimizin cogu kIr kokenli, pekcogunun tek hayali, birgun yurda donup, tek bildikleri is olan bag-bahce isiyle ilgilenmek.

Kimi mandira kurmak hayali ile burada makinalarini inceler, kimi sebze meyve tohumunu burdanmi gotursem diye dusunur, kimi su cins atlardan hamile bir hayvani kaca satarlar abi diye sorar.

Iste sizin burada yazdiginiz abartili, ucuk her fiyat, bu arkadaslarimizin maneviyatlarini kiriyor.

Bu insanlarimiz ceplerinde 100- 200 bin dolarla, vatanlarina donup, arzu ettikleri tarimsal faaliyetleri yapsalar, bunun kime ne zarari olur ?

Hem kendileri gurbetcilikten kurtulur, hem de ulkemize ciddi anlamda doviz getirirler.

Benim tepkim sadece bu moral bozucu, gercekle alakasi olmayan toprak fiyatlarini yazanlara.

Yoksa ne toprak almayi dusunurum, ne de cift-cubukla ugrasmayi.

Burada bu isi gercekten bilen, ve okura fayda saglamaktan baska amaci olmayan cok kiymetli arkadaslar var hatta biri de moderator, sagolsunlar.

Artik hisse.net bir dunya platformudur.

Burada yazilanlari, sandiginizdan cok daha fazla yurttasimiz okuyor.Ya da, bir okur, okuduklariyla ogrendikleriyle, turk kahvesinde sohbetler yapiyor, burada ki bilgiyi onlarcasi okumak ogrenmek istiyor.

Iste yazarken bu bilinc ve sorumluluk anlyisini tasirsak pek cok insanimiza faydamiz doukunacaktir.

Yoksa bir insani kusturmek yada kalbini kirmak, benim hayatta en son yapacagim istir.

Saygi ile.

Esas

Alıntı Originally Posted by trusty Yazıyı Oku
    Benim karsi ciktigim konu fiyatlarin abartilmasi.

500.000 dolara 100 m2 ev gibi.

Burada su anda 55.000 Turk vatandasi yasiyor, bu rakam ABD'de 500.000'den fazla..

Calismak icin gelen yurttaslarimizin cogu kIr kokenli, pekcogunun tek hayali, birgun yurda donup, tek bildikleri is olan bag-bahce isiyle ilgilenmek.

Kimi mandira kurmak hayali ile burada makinalarini inceler, kimi sebze meyve tohumunu burdanmi gotursem diye dusunur, kimi su cins atlardan hamile bir hayvani kaca satarlar abi diye sorar.

Iste sizin burada yazdiginiz abartili, ucuk her fiyat, bu arkadaslarimizin maneviyatlarini kiriyor.

Bu insanlarimiz ceplerinde 100- 200 bin dolarla, vatanlarina donup, arzu ettikleri tarimsal faaliyetleri yapsalar, bunun kime ne zarari olur ?

Hem kendileri gurbetcilikten kurtulur, hem de ulkemize ciddi anlamda doviz getirirler.

Benim tepkim sadece bu moral bozucu, gercekle alakasi olmayan toprak fiyatlarini yazanlara.

Yoksa ne toprak almayi dusunurum, ne de cift-cubukla ugrasmayi.

Burada bu isi gercekten bilen, ve okura fayda saglamaktan baska amaci olmayan cok kiymetli arkadaslar var hatta biri de moderator, sagolsunlar.

Artik hisse.net bir dunya platformudur.

Burada yazilanlari, sandiginizdan cok daha fazla yurttasimiz okuyor.Ya da, bir okur, okuduklariyla ogrendikleriyle, turk kahvesinde sohbetler yapiyor, burada ki bilgiyi onlarcasi okumak ogrenmek istiyor.

Iste yazarken bu bilinc ve sorumluluk anlyisini tasirsak pek cok insanimiza faydamiz doukunacaktir.

Yoksa bir insani kusturmek yada kalbini kirmak, benim hayatta en son yapacagim istir.

Saygi ile.
    E tamam işte peki bizim yazdıklarımızın nesi yanlış?

Napalım yani 55 dönüm yeri 50 milyara alırsınız mı diyelim?

Biz insanlara gerçek fiyatları gösteriyoruz sizin yaptığınız yanlış adam malına fiyat istiyor (büyük ihtimalle kendi malı değil aracılık yapıyor, her neyse) siz çıkıyor oo çok yüksek fiyat diyorsunuz?

Neye göre yüksek , kime göre yüksek!? Türkiyede fiyatlar böyle ,siz nasıl millet kazıklanmasın istiyosanız bende toprak işleyenin malı ucuza gitsin istemem.. Gerçekle alakası olmayan falan demişsiniz sordunuz mu kirazlığın zeytinliğin kaç para olduğunu karşı çıkmadan önce!

Esas

Alıntı Originally Posted by qba1976 Yazıyı Oku
    E tamam işte peki bizim yazdıklarımızın nesi yanlış?

Napalım yani 55 dönüm yeri 50 milyara alırsınız mı diyelim?

Biz insanlara gerçek fiyatları gösteriyoruz sizin yaptığınız yanlış adam malına fiyat istiyor (büyük ihtimalle kendi malı değil aracılık yapıyor, her neyse) siz çıkıyor oo çok yüksek fiyat diyorsunuz?

Neye göre yüksek , kime göre yüksek!? Türkiyede fiyatlar böyle ,siz nasıl millet kazıklanmasın istiyosanız bende toprak işleyenin malı ucuza gitsin istemem.. Gerçekle alakası olmayan falan demişsiniz sordunuz mu kirazlığın zeytinliğin kaç para olduğunu karşı çıkmadan önce!

Hayir sormadim.

Ancak,Devlet'in tarim teskilatlari ve Universitelerin web-sitelerinden okuyorum.

Bilgilerim Turkiyemizin geneli ile ilgili.

Toprak yok, yada yeterli degil

Malin satis ve ihracaati konusunda sorunlar var.

Enerji pahali.

Uretim girdileri pahali.

Sonuc kent'e goc...( son on yilki istatistiklere gore, bunun icinde guvenlik nedeniyle olanlar da var)

Ne gocen mutlu, ne kentte yasayan.

Keske her yer sizin Dikili gibi olsaydi..

Orada herkes mutlu olmali, herkes 550.000 dolarlari 55 donum tarlaya verebildigine gore.

Ama bizim koylumuz, maalesef fakir...

Guneydoguda yuzlerce yildir suren feodal yapinin da sebebi bu, fakirlik.

Naaparsiniz...

Kaderimiz bu.!

Yoksa, hayatinin en guzel yillarinda millet zevk icin buralara gelmiyor.

Esas Kafasını çalıştıran köylü milletin efendisi....

Kentlerde bence köylerden daha sefil bir hayat sürmekte iki yeride gördüğüm için bunu rahatlıkla söyleyebilirim (egeden bahsediyorum)
    Köylerde masraf az kendi domatesini biberini ekersin ekmeğini kendin pişirirsin hayvanından sütünü sağarsın, kentlerde olduğu gibi bi harcamada yoktur rahatca yaşar gidersin...

herkes kendi yaptıklarından sorumludur , mesela pamuk senelerdir para etmiyor yani adam körü körüne pamuk ekiyor hala imf kafaya koymuş ;pamuğu ,tütünü pancarı bitirdiği gibi bitirecek .. Ama köylülük işte böyle birşey esnek değil illa çevresinde birisinde görecek başka bir işin tuttuğunu öyle yapacak çünkü cahil.

Yani bence Türkiyede yaşıyorsan özellikle egede paranda varsa tarım yapmamak enayilik...

Duhul
    Jun 2005
    İkamet
    Newcastle Upon Tyne
    Gönderi
    566

Esas

550 bin dolara verene değil 55,155 dönüm kiraz(yarı bodur) alıcısı hazır(Alara) buluyum.

misterno Guest

Esas

Kanada'dan yazan arkadasimizin tepkilerini anliyorum ama gozardi edilen bazi gercekler var. Birincisi TR gibi ulkelerde tasarruflarin cogu hala gayrimenkul gibi verimsiz araclarda tutuluyor yani normalinden fazla talep var. Ikincisi zeytinyagi gibi adi cikmis urunleri yetistirebilecek araziler daha da fazla talep goruyor ucuncusu ege ve akdeniz kiyilari birde turizm etkisinden dolayi daha daha fazla talebe maruz kaliyorlar.

Boylesi asiri bir talepki TC tarihinde gorulmemistir ve ayni zamanda Amerikan dolari TC tarihinde gorulmedigi kadar reel olarak dusuktur sonuc olarak arazi tarla fiyatlarinin inanilmaz artmasi beni sasirtmiyor. Bende ABD de yasiyorum hemde 3. buyuk sehrinde buradaki arazi fiyatlari Istanbul Izmir gibi sehirlerdeki ayni buyuklukteki arsalara oranla 5-6 kat daha ucuz komik ama boyle.
    Kanada ise zaten buzullar ulkesi oradaki toprak fiyatini guzelim TR nin toprak fiyatlarini karsilastirmak haksizlik olur.

Amerikada yasayan yuzbinlerce Turk var bunlarin arasinda o kadar cok Turk tanidimki cebine 100-200 bin dolar koymus TR ye gidicem sunu yapacam bunu yapacam diyorlar cok guluyorum. Uzun zamandir TR ye gitmedikleri belli adamlarin. Bir bilseler o paraya Istanbul'da studio daire alamazlar. Ya da guneyde bahsi gecen verimlilikte toprak arazi alamazlar gecti o gunler arkadaslar. Turkiye'de dolarin bir degeri kalmadi artik.
    Gecmis olsun

Esas

Alıntı Originally Posted by mystified Yazıyı Oku
    550 bin dolara verene değil 55,155 dönüm kiraz(yarı bodur) alıcısı hazır(Alara) buluyum.
    nerde bu yer kanadada mı?

Sayfa 4/13 İlkİlk ... 23456 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •