Sayfa 446/459 İlkİlk ... 346396436444445446447448456 ... SonSon
Arama sonucu : 3668 madde; 3,561 - 3,568 arası.

Konu: Temettülerle ve bedelsizlerle yaşasam.Kimseye muhtaç olmasam, hayallerim var!

Esas

Sn. Debianmr'nin aldığı gyo'yu şöyle bir gözucuyla inceledim. Son 5 yılda temettü miktarı %40 artmış. Son 20 yılda %260 artmış. Şirket verdiği temettülerden bağımsız hisse fiyatı ise halka arz tarihinden bu yana (22 yılda) yaklaşık 7 katına çıkmış.

Tabi bu artışların çöp para birimi tl değil dolar olduğunu unutmamak lazım ve temettüleri de usd enflasyonundan yüksek, bu durumda 7 kat artış reel olarak 7 kat artış. Alınan temettülerde hesaba katılsa usd bazında oldukça yüksek bir getirisi var.

Bu şirketi farketmeme vesile olduğu için kendisine tekrardan teşekkür ederim.

2. Esas

Alıntı Originally Posted by hobolo Yazıyı Oku
    Güzel bilgiler için teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla yurtdışı borsalarındaki hisse satışlarından sonra oluşan gelir için %35e kadar gelir vergisi ödeme durumu oluşabiliyor. Bu ETF'ler için de benzer bir durum geçerli mi acaba?
    Temettü için ABD dışı yabancılar sanırım tam olarak %30 otomatik. ABD'de olanlar gelir vergisine eklediğinden miktara göre ödüyormuş, kendi insiyatifleri ile beyan ile, ancak yurtdışındakilerden otomatik. Herhalde Türkiye'nin çifte vergi anlaşması var. Ancak İs Yatırım'a temettü yattığında %25 kesilecek. Kesin ilk temettü yatınca tam durumu bildiririm. Benim için sorun yok. Getiri hala iyi ve kiracı girdi - çıktı, tadilat vesaireler yok. Hepsi aynı duruma gelirdi. Stres daha az (bence). Alım satım da yapmayacağım. Bu benim kişisel tercihim. Benim için sorun yok. Çok sinir bozucu bir durum olursa da, fiyatı arttığında anında satarım. Başka şeylere bakarım. Bu hisse düşerse de vergiyi telafi için düşük fiyattan belki alırım. Kardan vergi olduğu için, anında da satabildiğim için zarar yok. Fazla da düşeceğini zannetmiyorum. Duruma göre ne yaptığımı unutmazsam buraya yazarım.

3. Esas

Nasil yani debrman benmi yanlis anladim sadece ?

Bahseetigin hisse senedi degilmi ?

Tipki kira geliri gibi gelir gelecekken hangi riskden veya riski dagitmaktan bahsedebiliriz anlayamadim.

Bahsettiginden benim anladigim 0 riskli faiz yatirimi gibi birsey veya gayrumenkul ???

Esas

Temettüden %30 kesilip hesabınıza yatacak. Şu an aylık temettü hisse başına 0.202 usd olduğuna göre sizin hesabınıza hisse başına 0.202 * 0,70 = 0,1414 usd temettü yatacak. Çifte vergilendirme anlaşması olduğu için şu aşamada size vergi çıkmaz ama beyanname verirken aldığınız temettüyü brüt beyan edip, %30 stopaj kesildiğini gösteren bir belge sunmanız gerekecektir muhtemelen.

Küresel bir satış dalgası gelirse eğer kesinlikle hareket etmemenizi öneririm, ekrana bakmayın 6 ay bilemedin 1 sene sonra geçer, zaten siz temettü amaçlı aldığınız için ilgilenmeyin. Satıp alttan almaya kalkarsanız, tam tersi daha da zarar etmeniz muhtemel. Trader'lık ayrı bir iş.

5. Esas

Alıntı Originally Posted by syılmaz Yazıyı Oku
    Sn. Debianmr'nin aldığı gyo'yu şöyle bir gözucuyla inceledim. Son 5 yılda temettü miktarı %40 artmış. Son 20 yılda %260 artmış. Şirket verdiği temettülerden bağımsız hisse fiyatı ise halka arz tarihinden bu yana (22 yılda) yaklaşık 7 katına çıkmış.

Tabi bu artışların çöp para birimi tl değil dolar olduğunu unutmamak lazım ve temettüleri de usd enflasyonundan yüksek, bu durumda 7 kat artış reel olarak 7 kat artış. Alınan temettülerde hesaba katılsa usd bazında oldukça yüksek bir getirisi var.

Bu şirketi farketmeme vesile olduğu için kendisine tekrardan teşekkür ederim.
    Ustadim gercekten anlamaya calisiyorum.

Verilen temettude bedelsizde hangi ulkeye gidersek gidelim

Temettu ile lot arttirilmis sekilde grafigi onumuze dokuyor diye biliyorum.

Sen bu 7 kati hisse grafigi demissin ustune birde temettu ile getiri daha da artiyor demissin ?

Fiyat grafikleri temettu orani kadar dusurulup sanki.gelen temettu ile lot aettirarak elde ertigin getiriyi gostermesi lazim.

Yani 7 kat temettuden gelen paralarin hisse sokulmasi durumunda olusmasi lazim.

Eger temettulerle lot arttirmadiysak 7 kat degil 5 kat 4 kat filan kazandirmis olmali.

Aciklayabilirmisin

6. Esas

Sayın Erhan Açıkgöz, takdir edersiniz ki bir ülkede ekonomik risk olunca başka bir ülkede risk olmayabiliyor zaman içerisinde. Ne yazık ki bazen sizinle birbirimizi anlayamayabiliyoruz tam olarak. Ya da bir REIT iyi yönetilmeyebilirken, diğeri iyi yönetilebiliyor.

7. Esas

Sayın Erhan Açıkgöz, piyasalardan hiç anlamasam da ne yazık ki sizin temettü ile anlattıklarınızın hepsini biliyorum. Hem de hiç anlamasam da. Karşılıklı atışıyor muyuz - yoksa bilgi mi almaya çalışıyorsunuz, bilemedim, geçmişteki sohbetlere bakarak.

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku

Sen bu 7 kati hisse grafigi demissin ustune birde temettu ile getiri daha da artiyor demissin ?

Fiyat grafikleri temettu orani kadar dusurulup sanki.gelen temettu ile lot aettirarak elde ertigin getiriyi gostermesi lazim.

Eger temettulerle lot arttirmadiysak 7 kat degil 5 kat 4 kat filan kazandirmis olmali.

Aciklayabilirmisin

Esas

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku

Aciklayabilirmisin
    Üstad olmadığımı, sıradan bir ky olduğumu hatırlataraktan sorunuza cevap vereyim.

Mynet Finans grafiği bu şekilde koyuyor diye diğer grafiklerde böyle olacak diye birşey yok.

Yahoo Finance'a girin, historical data'yı seçin. Göreceksiniz ki ödenen temettülerden sonra temettü kadar fiyat düşmüş. Yani geçmiş fiyatlar düzeltilmiş fiyatlar değil. 1994'e kadar gidin fiyat 8.5 usd civarlarında.

Sayfa 446/459 İlkİlk ... 346396436444445446447448456 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •