Sayfa 491/540 İlkİlk ... 391441481489490491492493501 ... SonSon
Arama sonucu : 4319 madde; 3,921 - 3,928 arası.

Konu: ECBYO - Eczacıbaşı Yat. Ort.

Duhul
    Dec 2009
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    3,819

Esas

eee spk işte bir kanun çıkaracaksın birim fiyatından istediğ
    gibi satabileceksin bakalım o zaman ne yapıyorlar akıl küpleri
    sadaka veriyorlar sanki ...

Esas

Aşağıdaki e-postayı şirkete gönderdim. Cevap alana kadar da göndermeye devam edeğim.

"Bu kâr rakamına rağmen bu temettü nedir? Sadaka mı veriyorsunuz? Allah aşkına bu şirkete ECYBO yatırım ortaklığı neyin yatırımın ortaklığı? Ağırlıklı olarak hisse senedi alıp satmaktan başka ne yapıyorsunuz? Portföyünüze aldığınız senedin yükselmesini, iyi temettü vermesini bekliyorsunuzdur herhalde? Size yatırım yapanın beklentisi de aynı değil mi? Şimdi bakın iyi kâr ettiniz ama hem temettünüz düşük hem de hisse fiyatını düşürdünüz. Bu hak mıdır? Yaptığınız ayıp değil mi? Size neden yatırım yapılmalı? Neden ECYBO hisse senedi alınmalı anlatabilirmisiniz? Eğer bedelsiz sermaye artırımı yapmayacaksanız ki öyle bir niyetiniz görünmüyor gerçekten yaptığınız çok çok ayıp. Kârı benim paramla yapıyorsun ama bana vermiyorsun!! Neden bu kadar büyük kârdan bu kadar az temttü veriyorsunuz? Bu seviyede olağan üstü yedek akçe ayırmak bir yatırım ortaklığı için ne demek? Ne yapacaksınız bu parayı? Ortaklık bu işin neresinde? Ortaklarınız sizden kazanç ve kazançla orantılı kâr payı bekliyor. Bunun farkındasınız değil mi? Paranın üstüne yatıp oturmanızı değil....

Makul cevaplar verene kadar e-posta atmaya devam edeceğim... Başbakan'a, SPK'ya da yatırım ortaklıklarının senetlerini birim pay değerinden geri almalarını sağlayacak düzenleme için sizin yaptığınızı örnek göstererek sürekli yazacağım..."

Duhul
    Apr 2009
    İkamet
    Avrupa yakası
    Gönderi
    1,691

Esas

Eskiden bu hisseye eşek yatırım ortaklığı diye yazıyorlardı bazı arkadaşlar rahatsız oluyordu evet bu sadece taşır meyve vermez diğer şirketleride ecel teri döktürüyor hatta kazandırdığı yok ne zaman herkez gemiyi terk ediyor o zaman yükseliyor.

Esas

Sayın ariston bu konulardaki bilginize istinaden müsade ederseniz bir kaç sorum olacak; Yatırım ortaklığının önceki yıl zararını 2012'nin kârından karşılaması ne anlama geliyor. Zarar öz sermayeyi ve dolayısyla birim pay değerini azaltmıştı. Ama halihazırdaki değerin içinde bu pay yok muydu? Bunu ayırınca ne olacak? Temettü vermemek için bahane değil mi? İkincisi yatırım ortaklığı şirketinin olağan üstü yedek akçe ayırmasına neden gerek olur? Ne riski varki zarardan başka. Önceden zarar etti ne oldu sanki.

Benim aklıma gelen ellerinde nakit yok. Büyük oranda senetteler. Çıkamıyorlar. Ama bir de ellerindeki senetlerin temettülerini alacaklar. Bunlar ne olacak. Şimdiden teşekkürler Saygılar..
     Alıntı Originally Posted by ariston Yazıyı Oku
    http://www.kap.gov.tr/yay/Bildirim/B...aspx?id=268342

Dağıtım teklif edilecek kar payı tutarı hisse başı 5,5 kuruş.

49 kuruş kar edip sadece 5,5 kuruş dağıtmak hiç iyi olmadı.

En az 10 kuruş dağıtmalarını gerekirdi. SPK nın getirdiği sınırları sonuna kadar kullanıp verebileceklerinin minimumunu teklif etmişler.

Ayrı bir KAP haberi ile göndermeleri gereken bilgiyi genel kurul gündem maddeleri arasında bildirmişler. Herhalde onlar da utandı bu durumdan.
    >>>>>>>>>>>>>>>>>>
    Gündem Madde 3 : 2012 yılı kârının dağıtım Ģeklinin görüĢülmesi ve karara bağlanması,
    Yönetim Kurulumuz 20.03.2012 tarihli toplantısında 2012 yılı karının dağıtımı ile ilgili olarak aĢağıdaki öneriyi Genel Kurul‟un onayına sunma kararını almıĢtır.
    “Bugün toplanan Yönetim Kurulu‟muz 2012 yılı faaliyet sonuçlarının görüĢüleceği genel kurul toplantısında kar dağıtım maddesiyle ilgili olarak;
    1) Sermaye Piyasası Kurulu‟nun Seri XI, No:29 sayılı tebliğ hükümlerine göre belirlenen 10.445.602-TL net dönem karından
    -GeçmiĢ yıllar zararının mahsup edilmesi,
    -Ortaklarımıza sermayenin %5.5‟i (brüt=net) oranında (1- TL nominal bedelli hisse senedi için 5.5 kuruĢ ) toplam 1.155.000-TL nakit temettü ödenmesi,
    -Yasal yükümlülükler sonrası kalan tutarın „‟Olağanüstü Yedekler‟‟ hesabına aktarılması,
    2) Nakit temettü ödemesine 29 Nisan 2013 tarihinde baĢlanılması,
    Teklifinin Genel Kurul‟un onayına sunulmasına katılanların oybirliği ile karar verdi.”

Duhul
    Jan 2005
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    12,620
    Blog Yazıları
    1

Esas

ECBYO nun bağlantılı şirketleri Eczacıbaşı Portföy ve Eczacıbaşı Menkul yaklaşık %2 + %2 toplam %4 civarında komisyonu herhangi bir risk almadan kazandılar. Buna mükabil şirket ortaklarına sadece %5,5 kar payı verildi.

Doğrusu ECBYO hayal kırıklığı yarattı. SPK kararlarını ve her türlü hukuku temettü dağıtmamak için kullanmışlar. Geçmiş yıl zararını ayırdıktan sonra daha fazla kar dağıtsa kimse bir şey demezdi. Bir ara DNZYO 1 lira civarında iken 1 lira kar payı dağıttı. Hisse hızla yükseldi.

SPK yatırım ortaklıklarını bir düzene sokmalı. Ortalama 3 ay olan yurtiçi tasarrufları bir vade olmadan sermaye piyasalarına yatırım ortaklığı yolu ile sokan yatırımcılar sürekli cezalandırılıyor.

Mesela SPK, BES fonlarının maliyetini azaltıcı bir sürü ek önlem aldı. Yeni halka arzları düzene soktu. Portföy yönetim şirketlerine minimum 20 milyon sermaye şartı getiriyor. Raporlarma standartlarını iyileştiriyor. İmtiyazlı paylar olmasa birileri zaten gelir şirketin hisselerin alıp tasfiye eder.

En mantıklı çözüm yönetim kurulunu tek kişi yapmaları ve hisse fiyatı birim pay değerinin %20 altına düşünce zorunlu alıma geçmeleri. Toplanan hisseler diyelim %10 seviyesine gelince bedelsiz olarak dağıtabilirler, o zaman temettü bile dağıtmalarına gerek kalmaz.

İskonto oranı %50 ile %40 arasında değişiyor, İskontonun %20 lere gelmesine hatta kalkmasını sağlayacak SPK önlemleri gerekiyor.

SPK artık spekulatörlere göz açtırmıyor bir de bu hisselerde alım satım karına %10 stopaj var. Yoksa bu hşsseye biri gelse rahatlıkla 1.60 a taşır.

Alıntı Originally Posted by zarf60 Yazıyı Oku
    Sayın ariston bu konulardaki bilginize istinaden müsade ederseniz bir kaç sorum olacak; Yatırım ortaklığının önceki yıl zararını 2012'nin kârından karşılaması ne anlama geliyor. Zarar öz sermayeyi ve dolayısyla birim pay değerini azaltmıştı. Ama halihazırdaki değerin içinde bu pay yok muydu? Bunu ayırınca ne olacak? Temettü vermemek için bahane değil mi? İkincisi yatırım ortaklığı şirketinin olağan üstü yedek akçe ayırmasına neden gerek olur? Ne riski varki zarardan başka. Önceden zarar etti ne oldu sanki.

Benim aklıma gelen ellerinde nakit yok. Büyük oranda senetteler. Çıkamıyorlar. Ama bir de ellerindeki senetlerin temettülerini alacaklar. Bunlar ne olacak. Şimdiden teşekkürler Saygılar..
    Son düzenleme : ariston; 22-03-2013 saat: 01:51.

Duhul
    Jan 2005
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    12,620
    Blog Yazıları
    1

Esas

http://www.kap.gov.tr/yay/Bildirim/B...aspx?id=258312

Performans raporunda göre 2012 de
    Eczacı Portföye ödenen tutar 762,075 %1,93
    Eczacı Menkul'e ödenen tutar 799,944 %2,02

Toplam 1,562,019 TL

Dağıtılacak kar payı ise 21,000,000 * %5.5 = 1,155,000 TL

Şu an ki (portföye oranı 1,155 /46000) yaklaşık %2,5

Yani dağıtılan kar hiç adil değil.

Hisse fiyatı şu an düşük olduğu için 5,5/1,15 = %4,78 temettü verimi var, bu da genel borsaya göre normal. Ancak 2012 deki gibi kar elde etmesi artık çok zor.

USD Eurobondların getirisi ise dolar bazında %5,20.

SPK bu işe el atması lazım. Yoksa alan 1 yıl tutar sonra hüsrana uğrayıp satar.

Ama şu anki fiyat seviyeleri iskonto açısından normal seviyeler.

Birim pay değeri 2,20 hisse değeri 1,15.

Temettüyü çıkarınca 2,15 e karşılık 1,10 ediyor. Geçen sene de yaklaşık birim pay değerinin yarısından işlem görüyordu. İskonto oranından ciddi bir iyileşme olmadı malesef o kadar kara rağmen.

Buraların altına pek gitmemesi lazım.

SPK'nın iskonto sorununu ve işlem hacmi sorununu kalıcı olarak çözmesi lazım. Aynı sorun kısmen ISYAT hariç hepsinde var.

Esas

Sayın ariston cevaplarınız ve değerli paylaşımlarınız için teşekkürler...

Yatırım ortaklıklarının kuruluş amaçlarıyla ticaret kanununun A.Ş'lere tanıdığı haklar çelişiyor. Şirket bunu kendine yontacak şekilde kullanıyor. Şimdi olağan üstü yedek akçenin tarifi, açıklaması aşağıdaki şekilde yapılıyor. Buna bakarak ECBYO'nun yaptığı ne olabilir? Bana göre dağıtılacak kârları dengelemek olmaz. Zira şirket yöneticilerinin yatırımcısını düşünerek hareket ettiğine şimdiye kadar rastlanmamış. Olsa olsa olabilecek zararlara karşı kendi paracıklarını, yani sermaye paylarını korumak olabilir. Bundan da bunların 2013'te zarar yazmayı şimdiden kafalarına koydukları söylenebilir. Bunlar gerçekten çok beter. SPK'ya şikayetten başka yol görünmüyor. Ben gerekli giirişimlerde bulunacağım. Genel kurula katılma bir işe yarar mı? bilemiyorum. Saygılar...

..........................
    Yedek akçe kavramı, sermaye şirketlerinin çeşitli amaçlar için dağıtmayıp işletmede tuttukları kârları ifade eder.

"Diğer bir tanıma göre : "Net kârın, öz kaynakların bünyesini sağlam tutmak, işletmenin devamlılığını ve gelişmesini, ortaklar ile alacaklıların haklarının korunmasını sağlamak ve öz kaynaklarda faaliyet sonunda doğabilecek azalışları karşılamak amacıyla, dağıtıhnayarak işletmede alıkonulan kıs*mıdır (1)

Yedek akçelerin genel olarak üç türlü fonksiyonu vardır (2)

lSermayenin korunması (alacaklılar ve ortaklık esas sermayesi lehine)

2Sermayenin kuvvetlendirilmesi

3Kâr dağıtımını ayarlamaları (yedek akçeler dolayısıyla sürekli ve düzenli kâr dağıtımı olağan olacaktır).

Bunlar arasında, yedek akçelerin ana fonksiyonu, zarar tehlikesine karşı, ortaklık esas sermayesini korumalarıdır.

Sermayeyi kuvvetlendirme, yedek akçelerin, finansmanla ilgili bir fonksiyonudur. Yedek akçe teşkili ile ortaklık, otofinansman olanağını elde edecek ve sermaye pazarlarından bağımsız olacaktır."

Duhul
    Jan 2005
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    12,620
    Blog Yazıları
    1

Esas

Yatırım Ortaklıklarının mevzuatı değişmeli. bunlar ne Holding, ne Girişim Sermayesi, ne Gayrimenkul Ortaklığı.

Bunlara benzer olarak Yatırım Fonu ve Borsa Yatırım fonu var.

Bunlar kollektif yatırım aracı olarak değerlndiriliyor. Amaç küçük yatırımcının daha az risk alarak sermaye piyasasına yönlendirilmesi.

Ama filiyatta bunları tutanlar daha fazla risk alıyor. Yatırım Fonu ve Borsay yatırım Fonu alanların likidite riski yok. Malesef yatırım ortaklığı alanlar istediği zaman istediği kadar satamıyor.

Bunun yanında fiyat riski var. Birim pay değerinin yarısından işlem görmesinin hiç bir mantığı yok.

Yatırım fonu ve Borsa Yatırım Fonlarında yönetim kurulu veya personel gibi giderler yok, yönetici şirket bu hizmetleri veriyor. Bu iki gider %4 kadar tutuyor.

Yatırım ortaklıklarını işler hale getirip büyütmenin yolu yatırım ortaklığının kendi hisselerini almasını kanunen düzenlemek. Protföy yönetimi giderlerini performansa bağlamak. Gereksiz alım satım yapmalarını önlemek.

Borsa yatırım fonlaında aşağı yukarı sabit bir portföy var o yüzden çok düşük giderleri var.

Ticaret kanuna göre yedek akçe v.s. bu şirketlerde anlamlı değil. Şirketin borçlarının (takas borçları ve çalışanların Kıdem Tazminatı dışında) sermayeye oranı çok çok az zaten KDV ve kurumlar vergisine vergiye tabi değiller. Yedek akçelik bir durum söz konusu değil.

Yıllık 12,000 TL altında bu işe yatırım yapanlara BES öneririm. Oradan konjoktüre göre TL, Hisse veya döviz fonu almak daha karlı olur.

Alıntı Originally Posted by zarf60 Yazıyı Oku
    Sayın ariston cevaplarınız ve değerli paylaşımlarınız için teşekkürler...

Yatırım ortaklıklarının kuruluş amaçlarıyla ticaret kanununun A.Ş'lere tanıdığı haklar çelişiyor. Şirket bunu kendine yontacak şekilde kullanıyor. Şimdi olağan üstü yedek akçenin tarifi, açıklaması aşağıdaki şekilde yapılıyor. Buna bakarak ECBYO'nun yaptığı ne olabilir? Bana göre dağıtılacak kârları dengelemek olmaz. Zira şirket yöneticilerinin yatırımcısını düşünerek hareket ettiğine şimdiye kadar rastlanmamış. Olsa olsa olabilecek zararlara karşı kendi paracıklarını, yani sermaye paylarını korumak olabilir. Bundan da bunların 2013'te zarar yazmayı şimdiden kafalarına koydukları söylenebilir. Bunlar gerçekten çok beter. SPK'ya şikayetten başka yol görünmüyor. Ben gerekli giirişimlerde bulunacağım. Genel kurula katılma bir işe yarar mı? bilemiyorum. Saygılar...

..........................
    Yedek akçe kavramı, sermaye şirketlerinin çeşitli amaçlar için dağıtmayıp işletmede tuttukları kârları ifade eder.

"Diğer bir tanıma göre : "Net kârın, öz kaynakların bünyesini sağlam tutmak, işletmenin devamlılığını ve gelişmesini, ortaklar ile alacaklıların haklarının korunmasını sağlamak ve öz kaynaklarda faaliyet sonunda doğabilecek azalışları karşılamak amacıyla, dağıtıhnayarak işletmede alıkonulan kıs*mıdır (1)

Yedek akçelerin genel olarak üç türlü fonksiyonu vardır (2)

lSermayenin korunması (alacaklılar ve ortaklık esas sermayesi lehine)

2Sermayenin kuvvetlendirilmesi

3Kâr dağıtımını ayarlamaları (yedek akçeler dolayısıyla sürekli ve düzenli kâr dağıtımı olağan olacaktır).

Bunlar arasında, yedek akçelerin ana fonksiyonu, zarar tehlikesine karşı, ortaklık esas sermayesini korumalarıdır.

Sermayeyi kuvvetlendirme, yedek akçelerin, finansmanla ilgili bir fonksiyonudur. Yedek akçe teşkili ile ortaklık, otofinansman olanağını elde edecek ve sermaye pazarlarından bağımsız olacaktır."

Sayfa 491/540 İlkİlk ... 391441481489490491492493501 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •