Sayfa 5/22 İlkİlk ... 3456715 ... SonSon
Arama sonucu : 170 madde; 33 - 40 arası.

Konu: Taksİ plakasi ekonomİde cİddİ gÖstergedİr...

Duhul
    Jul 2005
    Gönderi
    12,182
    Blog Yazıları
    8

Esas

Ben bu kadar yaşıma geldim hala neden taksi plakalarının sınırlandığını anlayamadım. Mesela bakkal ruhsatları veya berber ruhsatları para etmiyor, istediğin yere açarsın. İstediğin gibi telefoncu olursun, terzi açarsın, süpermarken açarsın, lokanta, pastane açarsın ama taksi olmuyor. Neden olmasın?

Her taksi ruhsatı alan (özel sınavlar olabilir ve gerekli şartlar olacak elbette) taksicilik yapabilmeli diye düşünüyorum. O zaman yağmurda da taksi bulabilirsiniz.

Hem istanbulda plakaların düşmesi ellerinde bulunduranlardan değil korsan taksilerin çokluğundan oluyor diye biliyorum.Taksinin götüreceği fiyatın %60'ına korsanlar götürüyor. Alışverişe çıkacak hanımlar, sinemaya gidecekler, bir yere gidip dönecekler hep korsan tercih ediyor, hem ucuz hem de alışverişin boyunca bekliyor, paketlerini taşıyor vs. Neden ucuz ve daha iyi hizmetten halk yararlanmasın?

Duhul
    Jul 2005
    Gönderi
    12,182
    Blog Yazıları
    8

Esas

Elimin altında internet var oturup araştırdım.

"Yeni Karayolları Trafik Kanunu taslağı şu anki haliyle yasalaşırsa, büyük şehirlerde altın değerinde olan ticari araç plakaları sahipleri belediyeye giderek 5 yıllık ‘Yetki Belgesi’ alarak işlerine devam edecekler. Yetki belgesi isme yazılı olacak ve 5 yıl bittiğinde belgenin sahibi tekrar işe devam etmek isterse belgesini yenileterek işine devam edecek.

DEVRİ SÖZKONUSU DEĞİL

5 yıllık süre dolduğunda taşımacılık işini bırakacaksa yetki belgesini belediyeye iade edecek. Yetki belgelerini başkalarına devri ve satışı mümkün olmayacak. Yetki belgesinin sahibinin ölümü halinde ise belge mirasçılarına kalacak. Bu nedenle taksiciler 35. maddenin acilen taslaktan çıkarılmasını istiyorlar.

FİYATLAR GERİLEDİ

İstanbul’da 18 bin ticari taksi plakası bulunuyor. Plaka sektörünün kalbi olan Otocenter’da ise plaka fiyatları hızlı düşüyor. Yapılan yeni düzenlemenin duyulmasıyla beraber İstanbul’da 550 bin YTL değerinde olan ticari taksi plakaları 450 bin YTL’ye kadar geriledi. Kiraya verilen plakalar ise hem kriz dolayısıyla hem de haberin duyulmasıyla beraber 3 bin 500 YTL’den 2 bin 750 YTL’ye kadar düşebiliyor.

MAL SAHİPLERİ VE ŞOFÖRLER ENDİŞELİ

Kısa sürede taksici ve dolmuşçular arasında yayılan söz konusu yasa tasarısıyla beraber plaka sahipleri ve şoförler bu yasanın çıkmayacağını, çıksa bile eylemler gerçekleştireceklerini belirtti. Şoförler piyasada korsan taksilerin olduğunu ve ticari taksilerin kazançlarını baltaladıklarını belirterek, belediyenin bu yasayla beraber korsan taksiciliği özendirici kılacağını söylüyor. Büyük bir kısmının doğu illerimizden gelen taksi şoförleri, kiralık bir taksi üzerinden 3 ailenin geçimini sürdürdüğünü vurguladı."

Esas

Korsan taksi,korsan taksi deniyor ama resmi taksilerdeki şoförlerin % 90'ı da hem kılık,kıyafet,görüntü hem de trafikteki gidişleri bakımından korsana rahmet okutacak nitelikteler...

Duhul
    Sep 2005
    İkamet
    İ Z M İ R
    Gönderi
    981

Esas

Bende bu konuda birşey söylemek istiyorum. Yıllar önce (1987) taksi tutmuş 6 km lik mesafe gitmiş ve arkadaşların her zaman ödediği paranın iki katına yakın para verdiğimi öğrenince arkadaşlarım taksimetre üstünde iki ışık yanıyorsa sen gece tarifesiyle gitmişsin dediler bende harçlığımı verdiğim taksici yüzünden bir daha taksi tutmamaya karar verdim ve geçen 22 yılda sadece 3 kez taksiye bindim....

Duhul
    Sep 2006
    İkamet
    maltepe/istanbul
    Gönderi
    3,063

Esas

Alıntı Originally Posted by BEYAZIT Yazıyı Oku
    sn stocksin taksi tarifesinin tek inmesi ve bunun fiyatlara etkisi hakkında bilginiz var mı?
    sn stocksin etki ne oldu acaba?

6. Esas

Taksimetrelerin gece gündüz bir olması hem müşteriler hem taksici esnafı için oldukça olumlu diyebilirim.. Zira taksicilik mesleğinin Newyork da olduğu gibi bir sahibi yok.. En ufak bir haber piyasaları etkileyebiliyor.. Newyork taksi plakaları ABD de krize rağmen 766.000 USD a yükseldi ve aniden tüm ekonomik çevrelerde dikkat çekti.

Newyork da plaka kiralamaları haftalık bazda yapılıyor ve kiralayan kişi her hafta için 800 USD ödüyor. Yani değeri 766.000 USD yatırım yapıp plaka alan kişi ayda 3200 USD kazanç elde ediyor demek ..

Son 2 haftada plaka fiyatları biraz kıpırdadı.. Yaklaşık 15.000 TL... Bu aslında oldukça düşük .. Satın almak isteyenler için fiyat 495-500.000 TL civarına geldik.. Topiğin ilk zamanlarından itibaren bakarsanız 330 lara inen fiyatın aslında hızlı bir yükselişe devam ettiğini söylyebiliriz.

Bazı arkadaşlar plakalara olan güvensizliklerini ifade etmekle beraber unuttukları nokta İstanbul un artık küresel bir şehir olması ve taksi sisteminde gelecekte bir çok şirketlerin ortaya çıkacaklarını unutmalarıdır..

Eğer bir ABD li ciddi bir yatırımcı İstanbul da ki taksi plaka pazarını takip edebilse inanın en çok yatırım noktası olarak değerlendireceği noktayı buldum diye haykırarak gelecektir..

Belki taksi plakaları borsaya bile dahil olur zamanla kimbilir.

İstanbul da 500.000 TL yatırıyorsunuz ve ayda kazancınız 3100-3200 TL (kazanç oranı % 0,62)
    Newyork da ise 1,126,020 TL (766.000 USD) yatırıyorsunuz ve ayda kazancınız 4700 TL (kazanç oranı % 0,42)

İnanın bu tür yatırımlar yabancı pazarların dikkatini çekince Newyork da kazanç oranları olmasa bile ben kazanç oranının % 0.50 lere kadar düşeceğini tahmin ediyorum...
    Bu da plaka fiyatlarındaki benim taban fiyat hedefimdir. Yani aylık kirayı düşük olan 3100 TL den alırsak bu da plaka fiyatı için hedefin 620.000 TL anlamına gelmektedir...

Geçmişte plaka fiyatlarını 650-660 lara bile çıkan piyasada 620 li fiyatlar aslında düşük bile sayılabilir. Ama benim verdiğim hedef gerçekçi .. Daha yukarısı ise ekonomi ile bağlantılı...

Saygılar

7. Esas

Sn. Beyazıt,
    24 gün önce plaka alıp hiç bir ticari faaliyette bulunmadan plakayı bekleten bir kişi BUGÜN İTİBARI İLE ortalama bankaların 6 AYLIK mevduat getisinden daha çok kazandırmıştır. Bu yükseliş trendi hedef olarak belirlediğim 620.000 TL ye kadar durmadan devam edeceği beklentim devam etmektedir.

PLAKA
    ALIŞ 500,000 TL
    SATIŞ 510,000 TL
    kaynak http://www.yasarticaret.com.tr/

Saygılarımla

Alıntı Originally Posted by stocksin Yazıyı Oku
    Mevduat oranları şu anda 9-11 aralığına inmiş durumda.. Sizde uygun görürseniz 475.000 TL önümüzdeki 6 aylık getirisini hep beraber izleyelim..
    bugün 475.000 TL taksi plakaya yatırsak ve aracı kiraya versek
    6 ay sonra 3,100 TL X 6 = 18,600 TL kira getirisi olacaktır.. Ben bu kira getirisini yapacağımız hesapta hiç ek gelir olarak kullanmadan bilgileri önümüzdeki 6 aylık süreçte ekleyeceğim.

475.000 TL 6 aylık mevduat getirisi (% 10 dan ) 23,750 TL olacaktır .
    Yani toplamda 498,750 TL niz olacaktır.

Bu getiri sabit ve bir kenara yazmış olduk. Önümüzdeki 6 ayda plaka fiyatlarının ise ben 500 ün çok daha üzerinde olacağına inanıyorum.. Bekleyip göreceğiz

Saygılarımla
    Son düzenleme : stocksin; 18-09-2009 saat: 19:31.

8. Esas

Yatırımcı arkadaşlar mevcut durum itibarı ile taksi plaka pazarını şu an pek ciddiye almamaktadır. sadece İstanbul 10 Milyon TL değerindeki bu pazar 2010 yatırımcıların kesinlikle ilgisini çekecek ve bu topik hareketlenecektir. )

Oto Center Cuma günü uğradım (dün) . Galerici 505.000 TL yi plakaya saydı..
    Arkadaşlar fiyatlar öngördüğüm gibi yükselmeye devam ediyor.
    Tam bir ay önce galericinin müşteriye sattığı fiyattan farazen aldığımız bir taksi plakası bugün aynı galericiye galerici alış fiyatından satılmasına rağmen 30.000 TL kazandırmıştır.
    Yani 30 günde 475.000 TL 505.000 TL olmuştur.. Şu an belki de dünyada en fazla gelir getiren yatırım İstanbul taksi plakasıdır. Bu yükseliş 620.000 TL olarak öngördüğüm ortalama fiyata kadar devam edebilir.

Ayrıca diğer bir konu ise 2010 İstanbul Kültür Başkenti olması nedeniyle taksilerin kabinli güvenli taksilerle değişmesi konusu her an çıkabilir. Buradaki sıkıntı otomobil firmalarının bu tür araçları henüz Türkiye ye getirmemiş olmaları olsa gerek fakat uzun süreceğini sanmıyorum. Araçlar geldiği anda yasa da taksicilere SIFIR KDV VE ÖTV ile bir defaya mahsus bu araçlar satılacaktır.

Bu nedenle de öngördüğüm ortalama 620.000 TL plaka fiyatlarının büyük bir kaç firmanın da dev taksi firmaları kurmasıyla BİR MİLYON TL ye doğru bir hareket olması da kesinlikle muhtemeldir.

Saygılarımla

Alıntı Originally Posted by stocksin Yazıyı Oku

Sn. Beyazıt,
    24 gün önce plaka alıp hiç bir ticari faaliyette bulunmadan plakayı bekleten bir kişi BUGÜN İTİBARI İLE ortalama bankaların 6 AYLIK mevduat getisinden daha çok kazandırmıştır. Bu yükseliş trendi hedef olarak belirlediğim 620.000 TL ye kadar durmadan devam edeceği beklentim devam etmektedir.

PLAKA
    ALIŞ 500,000 TL
    SATIŞ 510,000 TL
    kaynak http://www.yasarticaret.com.tr/

Saygılarımla

Sayfa 5/22 İlkİlk ... 3456715 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •