Sayfa 5/170 İlkİlk ... 345671555105 ... SonSon
Arama sonucu : 1360 madde; 33 - 40 arası.

Konu: IMKB30 varantları

Esas

ben bişey sormak istioyrum.şimdi belli fiyat oranında varant aldık vade sonunda bi kar ettik.o anaparanın üstünemi eklenio yoksa varantın değeri ederi şu kadar denilip hesabamı yatırılıo.

Duhul
    Aug 2008
    İkamet
    65+34
    Gönderi
    6,273

Esas

Bu seferlik sayisal ornekle durumu aciklayayim; daha varantin ne oldugunu bilmeden para yatirdiysaniz buyuk risk almissiniz. Hic olmazsa bunu kontrol altina alin...

varant: OZDAA
    vadesi: 31.12.2010
    kullanim fiyati: 77.500
    son endeks degeri: 79.400
    varant fiyati: 3.59
    carpan: 1/1000

ihtimaller:
    1. endeks 77,500 ustunde kapatirsa: bu degerin ustundeki her 1000 TL; varantin 1 liralik icsel degeri olmasi demek. ornek olarak endeks yili 80 binde kapatirsa; varant sahibinin hesabina 2.5 lira odenecek. varantlar yillik kasko policeleri gibidir; kaskoyu kullanmazsaniz vadesi geldiginde odediginiz para yanar.
    2. endeks tam 77500 veya bunun altinda kapatirsa: bu varantin icsel degeri sifir veya negatif olacagi icin kullanilamaz; yanar. hesabiniza para odenmez, varant sonlanir.
    3. 3.59dan bu varanti alan kisi ilk iki durumda da zarar etti. ortaya koydugu parayi tam geri almasi icin endeksin: 77.500 + 3590 = 81.090 kapanmasi gerekir yilsonunda. bunun ustunde kapanirsa ekstra para kazanilmis olur.

su anda varant fiyati olan 3.59'un 79.4-77.5=1.90 lirasi; varantin pozitif icsel degerini gosterir. kalan 3.59-1.9= 1.69 lirasi ise zaman degeridir. vadesine 11 isgunu kaldigina gore; bu varantin zaman degeri her gun ortalama olarak 1.69 / 11 = 0.15 lira dusecektir. yani endeks su anki degerinden hic oynamasa ve yili burda kapatsa bile her gun bu kaybi yasayacaksiniz. vadesinde size icsel deger olan 1.9 lira odenecek.

detayli bilgi icin varant nedir? basligini okuyunuz. 2-3 soru sorup cevap alarak varantlarda nasil para kazanilacagini ogrenemezsiniz. 1 kazanirsiniz, 2 kazanirsiniz, sonra ogrendim zannedip yatirdiginiz paranin buyuk kismini 3. islemde kaybedersiniz.

varantlar "al - unut" tarzi hisse senetleri degildir. fiyatin icindeki zaman degeri onemlidir ve her gun bu maliyete katlanarak bir pozisyon alirsiniz. vadesi ne kadar yakinsa; bu maliyet o kadar yuksek olur.
    Forum kuralları

Forumumuz yeni adresinde eski gelenek ve kurallarıyla yoluna devam edecektir. Lütfen üyelik kaydınızı yapınız: http://www.hisse.net/topluluk/forum.php

Esas

son güçlü düşüşten sonra son 2 hafta güçlü bir yükselişle endeksin 67 bine dayanacağını düşünüyorum, buralardan alış varantı alanlar yıl sonu %50 üzeri getiri sağlar, kimilerinin beklediği gibi endeks 70 bini aşarsa iki haftada %100 getiri olur... yıl sonu bilançolarını yükseltebilmek için kağıtları yukarı çekeceklerdir, klasik yıl sonu yükselişi olacaktır diyorum... amma velakin düşüş hız kesmeyip devam ederde yıl sonu 58 binlere düşersek alış varantı alanların yandığının resmidir, başta ben olmak üzere....

4. Smile garan a dikkat

Alıntı Originally Posted by kazanan Yazıyı Oku
    son güçlü düşüşten sonra son 2 hafta güçlü bir yükselişle endeksin 67 bine dayanacağını düşünüyorum, buralardan alış varantı alanlar yıl sonu %50 üzeri getiri sağlar, kimilerinin beklediği gibi endeks 70 bini aşarsa iki haftada %100 getiri olur... yıl sonu bilançolarını yükseltebilmek için kağıtları yukarı çekeceklerdir, klasik yıl sonu yükselişi olacaktır diyorum... amma velakin düşüş hız kesmeyip devam ederde yıl sonu 58 binlere düşersek alış varantı alanların yandığının resmidir, başta ben olmak üzere....
    daha öncede söyledim doçe garanı öyle bastı ki şimdi bu fiyatlarda tutarsa alım ve satım varantları yani aralık vaderler sıfırlayacak doçe kazanacak yani kasa 1 taşla iki kuş vuracak garan takaslarına baktığımda bunu çıkarıyorum malı satan yabancı doçe

Esas

JonDowes Hocanın uyarılarını dikkate alın, bu farklı bir üründür.
    Söylediklerini tek seferde anlamaya çalışın, onu yormayın...

Esas

gün alışçıların günüydü, sanırım bu hafta böyle devam eder

Esas

Arkadaşlar,

Varantlar ile işlem yapan biri olarak bende bazı bilgiler vereyim. Varantlar ile ilk işlem yapan banka Garanti oldu ben garanti ile çalışıyorum. İlk varant işleminde KCDPP (koç put varantı) ile %70 kaybettim ama sonra işi öğrendikçe şu anda günlük alsat yapıyorum. Örnegin bugün OZDAA ile %30 kar sağladım. burada doğru kararı vermek çok önemli ve çok kısa vadeli düşünülmeli. ben Koç da o hataya düştüm ve yüklü miktarda para kaybettim.

Esas

Bende öğrenmek için çok komik bir rakamla garantinin satım varantına girmiştim düşeceğini düşünürek hissesinin yaklaşık 3 katına kadar yükseldi ama sadece öğrenmek için olduğu için bişey kazanmadık. Burada ben şunu öğrenmek istyorum vade günü dolduğunda kağıt elinde ise olacakları kestiremiyorum. Bu konuda bir rahatlayamadım okadar yazı okudum video seyrettim ama net bir bilgi alamadım. Mesela elimde 0.26 dan ISDAA var 31.12.2010 da kağıt elimde ve kağıt 5.5o'nin üstünde bundan sonrasına anlayabilsem sevinecem...

Sayfa 5/170 İlkİlk ... 345671555105 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •