Sayfa 501/707 İlkİlk ... 401451491499500501502503511551601 ... SonSon
Arama sonucu : 5654 madde; 4,001 - 4,008 arası.

Konu: ISYAT-İş Yatırım Ortaklığı

Duhul
    Sep 2013
    İkamet
    Boston Mass.
    Gönderi
    3,012

Esas

Alıntı Originally Posted by devletmemuru Yazıyı Oku
    sn tınaz borsaya ilk başladıgım senettir işgyo. malesef cok acemiydim, avrupa krizine yakalanmıs uzun zaman beklemiş bedelsizine katılmış sonrada maliyetimin sadece yuzde 5 ustune satıp çıkmışdım tabi ben sattım o gitti. portfoyumde katıldıgım bedelsizden kalan kusurat hala duruyor ve maliyet olarak 80 kurus yazıyor acı hatıram var o kagıtta...
    Hocam hepimizin cok ilginc anilari var.

Halil64 Hocayla beraber 2010'da FROTO aldik, o 8.55'den ben 9.60'dan

Sonra kisa bir sure sonra hisse 10.80'e cikti ben sattim, Halil Hoca hala ortak.

O gunden beri neler verdi neler.

2 ay oncesi 30 TL.lerdeydi, sonra yasananlari biliyorsun.

Kismetten oteye yol yok.

Naaparsin...

2. Esas

Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Erhan Bey,

Ogrenmeniz gereken cok sey var, kusura bakmayin.

Temettu yatirimcisiyim, fiyata bakmam diye bir sey tabiki yok, boyle bir iddia da olmadi hic.

Eger uzunvadeci iseniz en onemli sey, hisseye giris fiyatinizdir.

Ben GUBRE'de cok bekledim ve Hah dedim, 3.53'den aldim.

Sonra 17 Aralik geldi ve hisse 2.45'e dustu.

Bugun 3.67 ve ben cok cok iyi bir fiyatla girmis oldum.

17 kurus nakit temettu acikladi, onu olunca maaliyetim 3.36 olacak.

Bu kolay yakalanir bir sans degildir.

Keske bilebilseniz.
    anladım hoş sohbet oldu bende sizler sayesinde belki kendıme birşeyler katmışımdır malum borsada her geçengun birşeyler ogrenıyorsunuz umarım sohbetımız yararlı olmuş.

Benden sonra sizde birşeyler öğrenmeye calısın
    1 elin nesi var 2 elin sesi var bu iş hermzna boyledir el elden üstündür. Hepımız birşeyler ogrenmeye gelıyoruz.

bilgi paylasıldıkça çoğalır.

Bu yazıları okuyan insanlar temettü yatıırmcısının fiyat hareketlerine bakması gerektiğini öğrenmiş oldu cogu insan bunu bilmiyordu.

hisse giriş fiyatı onemlı iken hissenin GİDİŞŞŞŞ fiyatıda onemlıdır.

hisseye giriş fiyatınız 5 lıra zamanda temettü ile maliyetiniz 0,50 ye indiğini düşünelim bu durumda hisse nin 10 lırada değilde 5 lırada olacaktır temettü tüm tarihsel fiyatları aşağı indirir yani kazanç grafikte gorunun kazanç hareketidir. dolayısıyla eger hisse geri 0,50 tl ye inerse işler kötü olur.

Temettü hissedeki maliyeti düşürmekle beraber hissenin o anki fiyatınıda düşürür dolayısıyla aslında maliyet düşmez ama öyle zannedersın. Hissede maliyet düşürmek demek ne demektir.

30 lıraya aldıgınız hisse bugunku fiyatı 40 tl de olsun eger satıp 25 tl de alabilmiş ve bugunku fiyatı 40 tl de ise maliyetimi 5 tl aşağı cekmıs olurum.

temettüde ise 30 lıraya aldıgınız hisse bugunku fiyatı 40 tl ise temettü 5 tl dagıttıgında maliyetiniz 25 tl almış gibi olursunuz ama aynı gun fiyatıda 35 tl ye düşer eger hissenin fiyatı 40 tl de kalmış olsaydı ozman maliyet indirmiş olacaktık aslında

neyse k.i.b ben kaçıyorum artık ii geceler bol kazançlar diliyorum

hepinize teşekkür ederim. saygı ve sevgı çerçevesinde yrum gorus ve analizlerinizi beklerım ii sabahlamalar

Duhul
    Dec 2012
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    1,738

Esas

evet aynen öyle. açıkçası şu anki ortamlar bana hiç güven vermiyor o yüzden elimde tuttugum kagıtlardan buyuk ölçüde bir miktar zararına çıkıp nakitte durmaktayım. yarın öbürgün özellikle politik açıdan ne olacağı belli olmaz diye düşünüyorum çünkü kızgın ve mutsuz bir kesim var ve dialog ortamı yok. bu bana tehlikeli geliyor tabi bunun yanında daha birçok şey var borsanın genel çıkışını engelleyebilecek.
    elimde şu an sadece işyat ve az biraz da ekgyo tutuyorum. sizin takip ettiğiniz kagıtlarda gayet guzel lakin zaten su ortamda o kadar cok uygun kagıt varki prim vaadeden. ama dediğim gibi ortam kötü. işyatı ben borsadaki bir kagıt oalrak görmüyorum bir tür fon bence. çünkü muazzam bir iskontosu var ve duzenli temettu ödemesi. o yuzden o dussede bozmam. diğer prim odaklı kagıt alımı içinse beklemeye aldım kendimi. bekleyip seçim sonrasını görmek daha dogru geliyor. Hakkımızda hayırlısı artık. herkese bol kazançlar...

4. Esas

akıllara yerleşmiş ve çıkmayan tek şey temettünün bir ek gelir olduğu algısı. temettüyü alırım ve fiyatın yukarı gitmesini beklerim diyorlar halbuki. fiyat yukarı gittikten sonra herkes kazanıyor zaten. temettü alan kişinin bir ayrıcalığı olmalı her zaman. böyle birşey var mı yok. 50.000 TL lik sermayeniz içinde temettüleri toplasanız alacağınız para sermayenizi geçmez. temettü sonrası kazanç neydi. temettü+fiyatxlot eşittir portföy değeri. temettü almasaydınızda fiyat*lot eşittir portföy değeri olacaktı. piyasa değerinin temettüyle bir alakası olmadığını anlamak bu kadar zor olmamalı...
    Son düzenleme : serkanaryam; 23-03-2014 saat: 13:58.

5. Esas

firmalar bir yatırım yaparken geri dönüş süresini hesaplayıp karlı görürse yatırım yaparlar
    hisse almamızdaki amaç ve gaye nedir birikim yapabilmek birikimin geri dönüşü kazancı ne kadar sürede kendini kara geçirecek gibi düşünceler değilmidir .
    işyat bu bağlamda 5 yılda kendini amorti etmesiyle reel olarak kazanç sağlamaktadır 5 yıl sonunda yatırdığınız para cebinize girmiş oluyor o parayı tekrar değerlendirebilir veya harcayabilirsiniz 5 yıl sonunda hissenin fiyatı ne olur bu süreçte nasıl bir performans sergiler bilemeyiz ancak geçmiş yıllara bakarak ve arkasında iş bankası gibi kurumsal büyük bir markanın olduğunu bilerek geleceği kestirmek zor olmamalı diye düşünüyorum işyat ı ilk farkettiğimde 0,50 kuruş gibi fiyatlardaydı sanırım 2009 yılları gibiydi bu süreçte alınan karpayları dışında 1 tl civarına gelmesi zaten hissenin primlendiğini gösteriyor
    her hisseyi bulunduğu sektöre yaptığı işe göre değerlendirmek lazım ki zaten yo şirketleri iskontolu işlem görüyor
    işyat gibi hisselerin kuruluş amacı zaten kar edip temettü dağıtmak üzerine kurulu

6. Esas

Alıntı Originally Posted by serkanaryam Yazıyı Oku
    akıllara yerleşmiş ve çıkmayan tek şey temettünün bir ek gelir olduğu algısı. temettüyü alırım ve fiyatın yukarı gitmesini beklerim diyorlar halbuki. fiyat yukarı gittikten sonra herkes kazanıyor zaten. temettü alan kişinin bir ayrıcalığı olmalı her zaman. böyle birşey var mı yok. 50.000 TL lik sermayeniz içinde temettüleri toplasanız alacağınız para sermayenizi geçmez. temettü sonrası kazanç neydi. temettü+fiyatxlot eşittir portföy değeri. temettü almasaydınızda fiyat*lot eşittir portföy değeri olacaktı. piyasa değerinin temettüyle bir alakası olmadığını anlamak bu kadar zor olmamalı...
    Serkan öyle güzel özetlenmiştir özellikle şu kısım temettü nun yanlış anlaşıldığını gosteriyor.

7. Esas

Alıntı Originally Posted by akochisarli Yazıyı Oku
    firmalar bir yatırım yaparken geri dönüş süresini hesaplayıp karlı görürse yatırım yaparlar
    hisse almamızdaki amaç ve gaye nedir birikim yapabilmek birikimin geri dönüşü kazancı ne kadar sürede kendini kara geçirecek gibi düşünceler değilmidir .
    işyat bu bağlamda 5 yılda kendini amorti etmesiyle reel olarak kazanç sağlamaktadır 5 yıl sonunda yatırdığınız para cebinize girmiş oluyor o parayı tekrar değerlendirebilir veya harcayabilirsiniz 5 yıl sonunda hissenin fiyatı ne olur bu süreçte nasıl bir performans sergiler bilemeyiz ancak geçmiş yıllara bakarak ve arkasında iş bankası gibi kurumsal büyük bir markanın olduğunu bilerek geleceği kestirmek zor olmamalı diye düşünüyorum işyat ı ilk farkettiğimde 0,50 kuruş gibi fiyatlardaydı sanırım 2009 yılları gibiydi bu süreçte alınan karpayları dışında 1 tl civarına gelmesi zaten hissenin primlendiğini gösteriyor
    her hisseyi bulunduğu sektöre yaptığı işe göre değerlendirmek lazım ki zaten yo şirketleri iskontolu işlem görüyor
    işyat gibi hisselerin kuruluş amacı zaten kar edip temettü dağıtmak üzerine kurulu
    1. Paragraf aynen katılıyorum

2. Paragraf bunu sağlamak için illaki temettü vermesi mi gerekir. Hayır bir hisse yüzde 100 yükseldiğini sen paranı amorti ettin ister git o karda ki parayi kullan istersen hepsini kullan. Aynı şekilde temettü veren hissenin de yüzde yüz yükseldiğin de paranı amorti edersin zaten temettü alabilmek için hissenin prim yapması gerekir o primlerinin hisse senin karını temettü ile realize edersin ha satışta realize etmesin ha temettü almış ta realize etmişsiniz

Her hissenin temettü verebilmesi için hem kar hemde hisse fiyatının yükselmesi lazim

Esas

Sürekli kaybettğiğmiz için güvenli liman temettüyü seçtik.
    Bırakın az kazanalım.
    10000 lira işyatta temetüsüyle tekrar işyat almak koşuluyla 5 yılda 25000 lira yapıyor.
    Benim zararımı şimdiki portföyüm karşılıyor.Beklerim beş sene stres yok.
    Bu arada ilave birikimleri de devreye sokabilirsek.

Sayfa 501/707 İlkİlk ... 401451491499500501502503511551601 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •